dat gedaan, omdat er anderen waren, die de publieke opinie vervalschten. Indien Spreker niet, evenals de beer Haffmans en anderen, ware opgestaan om het publiek in te lichten, zouden we tegenover eene geheel vergiftigde publieke opinie staan. Met vuur verdedigde Spreker het stelsel-de Roo tegenover den heer Rooseboom, en deed uitkomen, dat wel onderscheiden moet worden tusschen oefenplicht volgens art. 180 der Grondwet, en tal van andere diensten, die de soldaat moet verrichten, zooals gevangenen bewaken, dienstdoen als oppassers bij officieren, ja als officiersmei den. Rijks heerendiensten worden gevergd. Hoe kan men daarop het Grondwetsartie- kel toepasselijk verklaren. Oefenplicht is persoonlijk, dat spreekt van zelfmen kan dien niet op een ander overbrengen. Maar waarom zou men de Rijks-corvees niet aan anderen kunnen opdragen tegen betaling, bij wijze van loting? Algemeene oefenplicht is mogelijk, indien deze be perkt wordt tot het boogstnoodige en in den kortst mogelijken tijd geschiedt. Spre ker wenscht wat het veldleger betreft, geen formatie, berekend op het leveren van veldslagen. De kracht onzer verdedi ging zoeken in het veldleger is uit een internationaal oogpunt onjuist. Als we legerkorpsen hebben, zullen wij eenige waarde hebben en gericht worden als bondgenoot. Wij moeten noch gewaardeerd, noch gevreesd wordeD, maar verdedigbaar zijn. Spreker eindigde met te wijzen op de staatkundige beteekenis, die elke leger- wet heeft. Als de Regeering eene gewa pende macht achter zich heeft, en de Kamer niets dan een weerloos volk, dan ware het met de Staatkundige vrijheid gedaan. Sedert eenige dagen worden aan de torpedo-inschietplaats in zij kanaal F proe ven genomen met een soort Italiaan sche vischtorpedo's ingericht om de ijzeren net ten, die tot pantsering van oorlogs bodems dienen te doorboren. Woensdag werden de oefeningen bijge woond door den tegenwoordigen en den kortelings afgetreden Minister van Mari ne, die onder geleide van den kolonel ten Bosch een en ander met belangstelling bezichtigde. De verpachting van het grasgewas op Rijnland's dijkgronden van Sandpoort tot Amsterdam in 19 perceelen, Donder dag te Houtrijk en Polanen gehouden, heeft opgebracht 7607 tegen ƒ5621 in het vorige jaar. Naar men verneemt is concessie ver- lftA.,.«j. r»*n aan, etArtmfrflm anga het jaagpad vaa den mndatiedyk te Haarlemmermeer. HAARLEM, 1 Mei 1891. Heden gedenkt onze Burgemeester de heer Mr. E. A. JorJens, den dag waar op hij voor vijf en twintig jaren optrad als hoofd der gemeente. Die vijf' en twintig jaren kenmerken zich voor onze gemeente als een tijdvak van Btoffelijken vooruitgang op veierlsi gebied, uitbreiding en verfraaiing der ge meente en eene daarmede gepaard gaande vermeerdering der bevolking, zooals naar verhouding slechts enkele gemeenten in ons vaderland kunnen aanwijzen, alle door het initiatief of met medewerking van den jubilaris tot stand gekomen. Tengevolge van een en ander had dan ook reeds vroeg de 6tad een feestelijk aanzien allerwege woei de driekleur ten blijke van de algemeene deelneming in den gedenkdag. Reeds in den ochtend bracht het stede lijk muziekcorps den jubelaris een muzi- kalen morgengroet in 't bijzijn van hon derden stadgeuooteo. Onder meer deed het voor de woning van den Heer Jordens hooren het koraal van Luther „Een vaste burg is onze God" eu „Feesttonen" door den Heer Kriens aan den feestvierenden Burgemeester opge dragen. Een en ander maakte een zeer plechtigeu en aangenamen indruk en werd met groot genoegen door den Heer Jor dens en diens familie, welke bij deze ge legenheid door bet college van Commissa rissen van het muziekkorps werden ge- coroplimenteeerd, gevolgd. In eenige har telijke woorden werd den Heer Kriens dank betuigd voor zijne schoone compositie, welke uit een keurig gebonden partituur, den jubilaris aangeboden, werd gevolgd. Des namiddags ten een ure werd de Burgemeester door een der raadsleden per rijtuig van zijne woning geleid naar het keurig versierd Raadhuis ter bijwoning van eene plechtige Raadsvergadering. De Burgemeester wordt te een ure bin nengeleid door de Heeren van de Poll, van Dieren Bijvoet, Enschedé en de Breuk. De Burgemeester opent de vergadering en zegt: Ik ben nitgenoodigd geworden om helen een Raadsverg. te beleggen. Gaarne voldoe ik aan dit verzoek en geef het woord aan den Heer van de Poll. De Heer van de Poll spreekt uit naam van den Raad en wijst op de verschillende punten waarin Haarlem in de laatste jaren is vooruitgegaan, en de verdiensten van den Burgemeester. Als blijk van hulde biedt hij een gouden gedenkpenning aan, aan de eene zijde de beeltenis van den Burgemeester, aan de andere zijde „de Leden van den Raad, aan den Burgemeester". De Burgemeester. Het oogenblik is voor mij aandoenlijk en gewichtig. Velen die bij mijn intrede waren zijn verscheiden. Vele afwisselingen zijn ook voorgekomen in ons dagelijksch Bestuur, maar bij allen, die ik in dezen Raad heb ontmoet, heb ik steeds ontmoet groote belangstelling in de zaken van de stad. Hij herdenkt ook de ambtenaren en hun steun aan hem verleend. Haarlem heeft door de algemeene samenwerking gebloeid en wordt haast door hare zusters benijd. Opnieuw wil hij thans de belofte afleg gen, dat hij al zijn beste krachten zal inspannen tot bevordering van Haarlems bloei. Hij dankt de ambtenaren voor de ver siering van het Stadhuis en den Raad voor de gedenkpenning. Daar niemand meer het woord verlangt dankt de Burgemeester de Leden en de reporters voor hunne aan wezigheid en sluit de vergadering. Na afloop van de Raadszitting maakten achtereenvolgens de volgende deputaties hnnne opwachting De stedelijke ambtenaren, die bij monde van den Heer Mr. A. J. Enschedé een fraaien zilveren bokaal aanboden. De aan bieding van het feestgeschenk der Bur gerij had plaats door den Heer Dr. C. G. von Reeken. Het bestaat uit een album met stadsgezichten in lichtdruk, gevende in een dertigtal afbeeldingen eenige punten der stad en hare omgeving in vergelijking met den toestand van vóór vijfentwintig jaren, alsmede een paar reproducties van teeke- niDgen als de Burgemeesterskamer en de groote zaal ten Raadhnize. Tevens bevat het album een naamlijst blanw met zilverdruk van de deelnemers aan dit huldeblijk en eene goed uitgevoerde op dracht. De alhuroband is in zwiinsleer nit- voerig veraiera met piatean en randen en hoeken in gedreven zilver. Een en ander is besloten in een in style Louis Seize af gewerkt kastje op daarmede overeenkom stig tafeltje. De verslaggevers der Raadsvergaderin gen vonden hun spreker in den Heer W. Meyer; een bioemgeschenk vergezelde diens toespraak. De Heer J. H. Krelage bood namens de Vereeniging voor Bloembollencultuur den Burgemeester, gedurende 25-jarig haar Eerelid, eene Oorkonde aan. Toen volgden de hoofden der scholen; de heer J. Spaan was hier de Spreker. De Haarlemsche Schutterij bracht hare gelukwensehen bij monde van den Heer Mr. W. Jager Gerlings, waarna nog ver schillende deputaties hunne opwachting maakten. Onder de meest zichtbare blijken van belangstelling werden allen met een vrien delijk woord van dank ontvangen. De feestviering heeft het bewijs gele- vfrJ, dat de Burgemeester én als zoodanig en als burger algemeen achting en waar deering geniet in alle rangen en standen der maatschappij Woensdag avond trad de Heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders als spreker op ia een goed bezochte vergadering van Volksbelang. Het onderwerp was: Eenige vragen van den dag waaronder de leger- wet, welke laatste de spreker in verband met zijne in de Kamer uitgesproken rede nog zoo slecht niet noemt, waarmede de bespreking der legerwet was afgeloopeD. Ten aanzien van de kieswet, arbeids wetten, op faillissementen en op pensioen fonds voor werklieden verklaarde spreker voorbereiding door de regeering noodza kelijk. Herziening van bet burgerlijk wetboek behoort opgedragen te worden aan eene commissie op breeden grondslag, gekozen uit alle standen der maatschappij. Algemeen kiesrecht zal komen, doch daar hiervoor grondwetsherziening noodig is, moet daar eerst eene meerderheid in de Kamers voor gevonden worden. Proportioneel kiesrecht zou kunnen beproetd worden; het best zou zijn deze proef te beginnen bij de gemeenteraads verkiezingen, terwijl spreker voor sommige bedrijven een normale arbeidsdag zeer noodzakelijk acht, en het hem voorkomt dat men zal moeten komen tot eene rijks inkomstenbelasting. Nederland, vervolgde spreker, behoort niet den weg der reactie op te gaan het behoort aan het hoofd der beweging te big ven, hij ziet daarin meer heil dan in groote legers. Na eenige discussie werd de vergadering gesloten. De heer Louis Hoog, leerling aan het conservatoire te Amsterdam en orga nist te Hilversum, heeft het goede voor nemen, a. s. Zaterdag middag in de Groote of Sint Bavokerk alhier een orgelconcert te geven, ten voordeele van de Christe lijke Vereeniging ter verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem. Voor dat concert heeft de heer Hoog zich de welwillende medewerking verze kerd van Mejuffrouw C. Ribbe, concert zangeres te Amsterdam, die op de laatste Toonkunst-uitvoering in de „Sam son" van Handel o. a. zoo uitnemend heeft voldaan. Het doel, waarmede het concert gege ven wordt, verdient zeker ten volle de de sympathie van het publiek, terwijl de uitvoering, zoowel door het orgelspel als door den zang, veel muzikaal genot mag doen verwachten. Met vertrouwen bevelen wij dan ook het concert van den heer Hoog bij onze lezers aan. Uit de Woensdag gehonden opening van stembriefjes van de verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten is gebleken dat zijn uitgebracht 3411 Rtemmen van onwaarde 11, aantal geldige 3400, meer derheid 1701 stemmen. Uitgebracht op de heeren Johs. ter Hoffsteede 1289, Mr. L. G. J. van Ogtrop 1200, P. Verknyl 555, Dr. D. de Haan 252, W. Meyer 50, Mr. P. J. Engelbert 26, herstemming over de twee eerstge- noemden. De tentoonstelling van antieke doo- zen, étius, bonbonnieres, juweelkistjes enz., die op het Museum van Kunstnijverheid alhier zal gehouden worden, belooft bui tengewoon belangrijk te worden. Uit ver schillende plaatsen van ons land worden zeer kostbare en antieke inzendingen ont vangen. Da tentnnnsto'linff wordt zondag 9 Mei geopend, tot 5 Mei worden nog bijdragen ingewacht bij den Heer von Saber, con servator van het Museum, die bereid is tot bet geven van nadere inlichtingen. Behalve aan de in ons vorig num mer vermelde, zijn nog de volgende Haar lemsche firma's onderscheidingen tendeel gevallen ter gelegenheid van de Jnbiienm tentoonstelling van het Utrechtsoh genoot schap voor Landbouw eu Kruidkunde: Een verguld zilveren en een zilveren me daille aan E. II. Krelage en Zoon voor 25 dubbel bloeiende Hyacinthen en een gouden medaille aan V. Sohertzer en Zoo- nen voor 25 bloeiende Amaryllis. P. Machielse, ond 26 jaren schoen maker geboren en wonende te Zaandam, die bet vorig jaar door de Arr. Recht bank alhier werd veroordeeld ter zake verduistering tot 4 maanden gevangenis straf, en wiens opsporing en aanhouding in het Algemeen politieblad werd ver zocht, is door de politie alhier gearres- steerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Door de politie alhier ie aangehou den de 68 jarige H. v. d. P. geboren 'e Heemstede, die zich aan landlooperij en poging tot oplichting had schuldig gemaakt. Hij heeft vroeger ter zake diefstal gevan genisstraf ondergaan. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 3 Mei in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 April. 0W. Scholten en J. M. van Leus den. M. P. de Ridder en A. van Noorduijn. J. W. Nelis en H. Voorting. J. A. Voortir.g en E. J. Korstjens. N. de Bie en M. Toeset. J. Leising en H. Boerman. -- P. W.van Goor en J. Wubbe. J.van Kampen en J. Bie- ler. G. J. C. Sarieten E. Gerdingk. A. A. Moser en A. G. Sluijter. C. A. Piers en J. J. Roozen. J.W.van Staden en J. M. C. Speel- mans. A. van Opstal en M. Korzelius. 30 April. H. M. Wijsman en C J. H. Roelants. P H. Meijer en R. A. C. Engelenberg. W. Dille en A. Hetero. - G. van der Laan en A. G. Lindenaar. Dr. P. Brockhoff en O. M. Prins. A. du Tijan en Jvan Egmond. GETROUWD. 29 April. G. Leppens en -I. Houtzager. E. A. van Dijk en M E. van der Werft'. C. Kelderman en C 11. Quint D. Luitingen G. J. de Nobel C. R. Kruijff en H. Eisingh. J. G. Buijs en L. Hoogeveen. 30 April. L. C. B. F. von Uslar Gleichm en A, H. M. Westerouen van Meeteren JJter Laag en A. M. van Dusseldorp GEBOORTEN. 23 April. C. Bogaert geb. van Santen z. L. M. Verhagen geb. Wiethuft'd.M.C. C. van Abs geb. Ter Horst d. -A.M. van der Pieterman geb. Theijs d 2-1 April. G. E. Sleijl geb. Bolleurs z. A P. Pieters geb.Veg- ters z. M. E. Booms geb. Kuenen z. F. Ileijnis geb. Tromp d. E. C. Leautaud geb. Ileiliegers z. S C. van Gog geb. Kirsch z.— G. Verdel geb. Jongkind z 25 April. C. E. Th len geb. Bijvoet z. J. C. de Rooij geb. Knaapen z. H. van Leeuwen geb. Dweeiaard d. 26 April. E de Graaff geb. Jansen z. H. Bruinsma geb. Drent z. E. Tibboel geb. van Es d. 27 April. tl. P. van Zanten geb. Antonisse d. M. Blanket geb. van der Vegte d. M. P. Ruurda geb. Kortboven z. J. M. van der Vaart geb. Kornerd.H. Eranssen geb van Maas z J. M. Kool geb.van Beekd. P. Huijsmans geb. Boers z. 28 ApriL A. van Zijl geb. Gerritsen z. A. van Mars bergen geb Degenaarsz.v. Akkerman geb. Lor ts z, J. M. Lex geb. de Liefde Meijer d. J Tennissen geb. van Kom z M.J. W. Bernkard geb. Koster d. 29 April. J. H. La- duk geb. van Heusden z. K. Denimenie geb. de Vries d. 30 April. J. F. Mulder geb van den Bergz. J. M. Peters geb. Kuipers z. OVERLEDEN. 22 April. A. M. Mieremet 62 j. Oudeweg. A. Heins 3 j. z L. Maigarethastr. 23 ApriL M. W. Winkel 3j.d Breestr. 24April.H. M. Sprokkelenburg 34 j. Voortingstr. A. Boeree 68 j. O. Raamstr. A van Campengeb. Roeloffs 69 i. KI. Houtstr. 25 April. M.Ruij- grok 37 j. Zijlstr. li. E. Martens 2 j. z. Raaks. A. de Jong f-2 j. Bronwerstr. 26 April. P. van den Brink 65 j. Gr. Houtstr. 27 April. JAde Koning li m. d. Beeksteeg. 28 April. B. van Zaauen26dg. d Honden- steeg. M. A Fredriks 13 m. d. Nassaulaan. O. Amtmann 50 j. Ged. Raamgracht. P. Snijders geb. Theunissen 63 j. Amst.erdam- scbe vaart. J. A. Meijer 6 m.z. L Heeren- vest. A. W. Schouten geb. van El 40 j. Jacobijnenstraat. VEEMARKT. 29 April. Aangevoerd. Prijs. 4 Koeien f 125.160. 3 Pinken 90.100. 102 N. Kalveren 4.8. 166 Schapen 12.18. 16 Lammeren 6. KAASMARKT van 29 April 1891. Aang. en verk. 27 stapels, uitmakende 3216 kazen, wegende 6525 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ26.50. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand April 1891. Aardappelen. Aangev. 926, verk. 430. H.L. H. L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 4.00 p. H. L. Appelen. Aangev. 115 verk 67 H.L. L. pr. 4.00 H. pr. 12.00 p. H. L. Peren. Aangev. 30 verk. 21 H. L. L. pr. 4.00 H pr. 6.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 1314, verk. 1232 Kilog. L. pr. f 0.90, H. pr. f 1.25. Biggen. Aangev. 518, verk. 445 st. L. pr. ƒ4.00, H. pr. 10.00. EERSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 3 Mei 1891, des namiddags van 2—4 uur, door het Genreentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit-Kapclmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Trompettes et Basses. Pas redouble. Painparé. 2. Ouverture, Si j' étais 1-oiAdam •3. Improvisationen walzerGung'l. 4. Marsch und Chor, aus der oper TaunhauserWagner. 5. Ouverture la Muette de PorticiAuber. 6. Feesttonen (gecomponeerd ter gele genheid van het 25jnrig jubilé van den Burgemeester)Kriens. 7. Aubade, Printanièrc]a Combe. 8. Coppelia BalletJJelibes. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 5 Mei 1891, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 3 Mendelssohn. 2. Choral FantasieF. Lux. 3. SonateA. G. Kitter. 4. Kerk-AriaStradella. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2