Eerste No 57. EEN GEVAARLIJK GEHEIM. 144. op ZONDAG Nederd. Herv door Ciiarles Reade. 42) Maar de geheime polilie-agenlen hadden gezorgd, dat zij er ook bij waren, en brachten toen ook een woord in 't midden. Zij zeiden, dat zij bereid waren, op den daarvoor bestemden tijd het bewijs te leveren, dat de ge wonde man werkelijk de persoon was, dien Mrs. Walter Clifford Ben Burnley had hooren overhalen om de mijn in brand te steken. „We hebben daarmede thans niets te maken," zeide de rechter. „Niet alles te gelijk als 't u blieft. Ik kan niet toelaten, dat deze lieden een veroor deelden misdadiger vermoorden, en nog veel minder, dat zij dit iemand doen, die van misdaad verdacht wordt, en nog niet verhoord is geworden. De gewonde man procedeert, zooals de wet het eischt, door lusschenkomsl van een geacht prokureur. Deze man nen, die gij feitelijk verdedigt, hebben eigenmachtig de wet toegepast. Zijn uwe getuigen aanwezig, Mr. Middle- ton?" „Voor 't oogenblik niet, mijnheer; en toen die heeren daar mij in de reden vielen, wilde ik juist UEdel- achtbare verzoeken, ten mijnen ge valle voor dat doel de zaak te verdagen, 't Kan den beschuldigden nooit tot nadeel zijn, daar wij procedeeren met dagvaardingen. Ik vrees al, dat ik te inschikke ijk ben te werk gegaan, met geen bevel tol inhechtenisneming te verzoeken, daar twee of drie der be schuldigden zich reeds uit de voelen gemaakt hebben, nadat de dagvaar dingen geschied waren." „Dat verbaast me niet," zeide de rechter; „evenwel, gij zult zelf het best welen, hoe ge in deze aangele genheid te handelen hebt." Toen verzocht de politie, dat er een bevel tot inhechtenisneming van Moncklon zou uitgevaardigd worden. „0," riep Middleton uit, met het voorkomen van iemand, die zich zeer geschokt en geërgerd gevoelt. „Dat in geen geval," antwoordde de rechter; „ik zal geen aanleiding geven tot storing in den loop van hel recht; er is zelfs op dit oogenblik geen ex parte geval tegen dezen heer. Zulk een aanzoek moet gesteund wor den door een getuige, en wel door een getuige, die zelf geen belang bij de zaak heeft." Zoo gingen al de partijen ontmoedigd vandaar, behalve Mr. Mid dleton wat hem betreft, hij bootste een klein, maar vernuftig gedierte na namentlijk den inktvisch. Dit klei ne schepsel ontlast, wanneer het door zijn vijanden vervolgd wordt, een inkt- achtige vloeistof, die het water in den omtrek verduistert, en dan pakt hel zijn biezen en ontsnapt. In een donkeren nacht, omstreeks twee uur, hield er voor de deur van de Dun Cow een oud rijtuig een soort van omnibus stil, voorzien van een springvederen bed en allerlei geriefelijkheden. De wielen waren omwonden met gomelastiek, er was voor wisselpaarden gezorgd, en Monck lon en zijn gezelschap reden op deze wijze dag en nacht door, naar Liver pool. De politie-agenten vertrokken zes uur later, en volgden met veel overleg hun spoor tot Liverpool, waar zij met behulp van de politie de stad doorzochten, en al de groote sloom- booten lieten bewaken, vooral die, welke bestemd waren naar Amerika. Maar de vogel, dien zij wilden van gen, was reeds op zee, in eene par- tikuliere stoomboot van een Liverpool- sch koopman, welke zij voor eene reis van twee maanden afgehuurd hadden. De vervolgers kwamen dit ook te weten, doch een veei tien dagen te laat. „'t Lukt niet, Bill," zeide de een te gen den ander. „We hebben een ad- vokaat en een massa geld lot tegen partij. We moeten de zaak vooreerst maar laten rusten." De stoomboot voer langs de En- gelsche kust, begunstigd door goed weder. De zieke man begon weêr op te leven, en een weinig te eten, en een weinig te pralen, maar tegelijker tijd ook vrij wat pijn te lijden. Zij waren nog niet lang op zee geweest, toen Mr. Middleton een vertrouwelijk onderhoud had met Mrs. Monckton. Hij zeide haar, dat hij zeer achter houdend geweest was tegenover haar, om haar bestwil. „Ik merkte," zeide hij, „dat deze Monckton niet veel hart voor u had, en in slaat was, u, als 'l hem goed ging, aan uw lot over te laten; en ik wist, dat, indien ik u alles mededeelde, gij het aan hem zoudt oververtellen, en dat dit hem weder tot schurkachtige handelingen zou verleiden. Maar de lijd is gekomen, dal ik moet spreken, om recht te doen aan u beiden. Het landgoed, dat hij, half schertsend, aan uw zoon heeft vermaakt, is werkelijk het zijne. Veer tien jaar geleden, toen hij het laatst zich in deze aangelegenheid op de hoogte stelde, waren er nogelfmen- schenlevens lusschen het bezit van dat landgoed en hemmaar hoe vreemd, niet waar? terwijl hij te Portland was, zijn die jeugdige per sonen, de een vóór, de ander na gestorven, en toen hij dat testament maakte, waren er nog maar vijf meer in leven. En nu komt nog het won derlijkste Veertien dagen geleden zijn drie van die vijf bij één enkele stoombooiramp op de Clyde omgeko men, zoodat er nu nog maar eene vrouw van twee en tachtig en een man van negentig jaar lusschen uw echtgenoot en hel bezit van dat land goed stonden. De dame was verwant aan de personen, die op de Clyde ver dronken waren, en zij is daarna over leden zij was al lang lijdende geweest, en men gelooft, dat de schok voor haar te hevig is geweest. De nog in leven zijnde oude man is de tegen woordige eigenaar, deoudeCarulhers; maar ik ben de Londensche agent van zijn zaakwaarnemer, en deze heeft mij bericht, dat hij op sterven lag op den dag voordat ik Londen ver liet om mij bij u te vervoegen. Wij zullen nu een haven binnenloopen in de nabijheid van dat landgoed, en gij zult daar niet aan land gaan, maar ik zal het doen, en daar nauwkeu rige inlichtingen inwinnen. Vergeet intusschen niet, dat de naam uws echtgenoots Caruthers is. Elk bericht, dat u van mij gewordt, zal geadres seerd zijn aan Mrs. Caruthers, en gij kunt dan aan dien man zooveel of zoo weinig mededeelen als u geschikt voorkomtacht gij het wenschelijk hem eenige onthulling te doen, geef dan u zelve zooveel eer van de zaak als ge maar kunt; zeg, dat gij hem naai zijn eigen huis zult voeren, on der een nieuwen naam, en dat gij hem bescherm n zult tegen alle vervolgers. Wat mij betreft, ik zeg u openhartig, dat ik vurig hoop, dat hij niet lang genoeg zal leven, om u aan uw lot over te laten, en uw jongsken te ont erven." Om niet verder uit te weiden over dit zeer merk waardige gedeelte van ons verhaal, Lewis Carrulhers, alias Leonard Monckton, nam zijn intrek in een fraai huis, en nam 11000 morgen heuvelig weiland in bezit, en de onverdeelde helft van een zeer vischrijk meir. Zijn verandering van naam liet zich rechtvaardigen op grond van de weldaden, die hij aan de over leden Caruthers te danken had. Met deze leugen trachtte hij zich te be- voordeelen, maar zijn tegenwoordig gelukkig geslarnle deed de leugen in waarheid verkeeren. De oude Carut hers was zoo knorrig en onaangenaam geworden, dat geen zijner bloedver wanten hem mocht lijden, en dat hij een afkeer van hen allen had. Daarom vermaakte hij zijn persoonlijk vermo gen aan den wettigen erfgenaam van zijn landgoed, alleen omdat hij dezen nooit had gezien. Dat persoonlijk ei gendom was zeer groot. Het huis was vol schilderijen en porselein, en prach tige kasten, enz. Er was een groot kapitaal in de bank, een massa hout, dat nog verkocht moest worden, veel nog verschuldigde pacht, en niet min der dan vier en twintig honderd schapen op dat heuvelig weiland, dat de oude heer in eigen gebruik had gehouden. Zoo geschiedde het, dat, toen de nieuwe eigenaar onder den naam Catulhers alles in bezit nam, niemand zich er over verbaasde, hoe wel velen woedend waren. Lucy deed hem zijn intrek nemen in eene teeks sierlijk ingerichte vertrekken, als zieke, en liet niemand bij hem toe. Waddy werd met een rijk geschenk ontslagen, en men kon er op vertrouwen, dat hij zijn mond zou houden. Op raad van Middleton werd geen enkele der dienstboden ontslagen, en zoo weiden er geen vijanden gemaakt. De notaris en de hofmeester der familie werden ook in dienst gehouden, en, om kort te gaan, alle gesprekken met vreem den werden zorgvuldig vermeden. In een paar maanden begon de gezond heidstoestand van den lijder zich te verbeteren, en was hij weêr in slaat op zijn eigen grondgebied in een rij tuig rond te rijden, en om zich op zijn meir te laten rondroeien, liggend op een zacht bed. Maar vijf maanden nadat hij zijn nieuw verblijf betrokken had, begon hij geweldige pijn te lijden en weg te kwijnen. Een tijdlang^ kon men er niet achter komen, wat de eigentlijke aard van zijn ongesteldheid was, maar eindelijk verklaarde een geneesheer, dat het eene verzwering in de inge wanden was (zonder twijfel veroor zaakt, door uitwendige beleediging Allengs werd het den patiënt on mogelijk stevig voedsel te gebruiken, en de genoemde verzwering ontnam te veel sappen aan zijn lichaam, dan dat hij met een licht dieet het leven kon behouden. Geheel vermagerd en geel als een guinea, leverde hij een deerniswaardig schouwspel op, en gaarne zou hij zijn fraai huis en zijne schilderijen, zijn heuvelige, met scha pen bezaaide heide, en zijn helder meir vol heerlijke zalm gegeven heb ben voor den pol met aardappelen en den kroes met melk van een ha- veloozen Ier, zoo hij ook maar diens maag had kunnen overnemen. HOOFDSTUK XXVII. Hoe alles afliep. De schrijver vertelt gaarne treffende voorvallen; maar we weten wel, dal onze lezers ook gaarne wat verne men zullen aangaande personen, met wie zij hebben opgekregenT is ech ter, naar het schijnt, regel zoowel in 't leven als in een roman, dat de be langstelling verflauwt, wanneer de rampen en ongelegenheden in 't ver haal een einde nemen. Nu hebben in ons verhaal de rampen en onge legenheden zoo goed als een einde genomen, en de lezer moge zelf er over oordeelen, of zij er genoeg van gehad hebben. Grace Clifford richtte tot Kolonel Clifford en lol haar vader het ernstig verzoek, dat zij nooit aan Waller zouden mededeelen, dat hij van biga mie was verdacht geworden. „Laat anderen zeggen, dat omstandigheden lot zoo iets kunnen leiden, en dat men nooit geheel zeker is, of niet een per soon zich kan hebben schuldig ge maakt; maar ik had in geen geval reden om te gelooven aan geschriften en omstandigheden, die tegen de eer en de liefde van mijn Walter schenen te getuigen. Laat hem niet te weten komen, hoe ik mij bezondigd heb, niet om mijnent-, maar om zijnentwil; wellicht zal ik het hem mededeelen, als wij beiden oude menschen zullen geworden zijn." Behoeven we te verzekeren, dal aan dit verzoek van Grace Clifford voldaan werd? Walter Clifford herstelde onder de getrouwe en liefderijke verpleging zijner vrouw, en het huis was zoo groot, dat het Kolonel Clifford weinig moeite behoefde te kosten, om zijn zoon en zijne schoondochter over te halen, daar hun intrek te nemen. Hope had daar ook twee kamers, en kwam er wanneer hij verkoos hij was er altijd welkom; maar hij was weder alleen, om zoo te zeggen, en nog geen veertig jaar oud, en nog steeds zeer eerzuchtig van aard. Hij begon omhoog te gaan in de wereld, terwijl onze jongere helden, tevreden mei hun geluk en hunne pozitie, op dezelfde hoogte bleven. Heer en meester eener groote mijn, thans bij machte om zijn uitvindingen in praktijk te bren gen, lid van verscheiden wetenschap pelijke genootschappen, schrijver voor de wetenschappelijke pers enz., werd hij spoedig een man van naam hij werd geraadpleegd over groote publieke werken, en als hij in 't leven wordt gespaard, zal hij zeker een van de groote lichten der wetenschap in Engeland worden. Hij is een man van beteekenis vooral op het gebied der elektriciteit, inzonderheid wat betreft de toepassing van natuurkrachten op de verlichting van steden. Hij gispt al de steden, die machtige rivieren langs zich heen laten stroomen, en niet een enkel eleklriesch licht ontsteken. Maar hij gaat verder dan dat. Hij steekt den draak met het denkbeeld, dal het de macht der wetenschap te boven gaat, de kracht aan te wenden van duizenden miljoenen tonnen water, die tweemaal in elk etmaal een en twintig voet omhoog worden geheven door den vloed, 't Is maar te doen om te weten, hoe men de benoodigde kracht moet toepassen; de kracht zelve kent men, die de kracht van al de stoommachines in Engeland te boven gaat. En hij beweert, dat het de zwakke zijde is van de wetenschap dezer dagen, dal zij te weinig acht slaat op de natuurkrachten, die goed koop en onuitputtelijk zijn, lerwjjl men zweert bij stoommachines en gas, die duur zijn, en bij de steen kool, waarvan de voorraad toch een maal zal uitgeput raken. Hij roept kapitaal en wetenschap op, om in deze zaak samen te werken. De wereld zal van verschillende ontwerpen, om eb en vloed als beweegkracht te ge bruiken kennis nemen, maar die ken nis zal langs andere kanalen lot haar moeten komen dan door middel van een roman. Slaagt hij, dan zal hij er zeei veel roem meê inoogsten, doch niet dan na veel moeilevollen arbeid. Men stelt zijn omgang op hoogen prijs; zijn rijkbegaafde geest, zijn veel betekenende gesprekken en zijn aan trekkelijk voorkomen maken, dat hij welkom is aan al de talels in het graafschap; hij akkompanjeert ook zijne dochter met de viool, en als zij met elkander waar lijk schoone, niet zoo zeer moeilijke stukken spelen, dan bren gen zij de toehoorders in verrukking, in plaats van hen tot wanhopig wor- dens toe te folteren. Wordt vervolgd). ïelephoonnu ABONNEMI Per drie maanden. Afzonderlijke Dommer Advertentiën Groote Vroegpr. 7 nre, Moeto Voorin. 10 ure, L. Sm. pred. te N Nam. 2 ure, Hoog. 32 's Avonds 6 ure, Barbt Nieuwe Voorm. 10 ure, Knotte Jans-Ke Voorm. 10 ure, Sioaan Bakënesser 'Voor de Kin Voorm. 10 ure, Kaler, godsdienst-or Waalsclie Voorm. 10 ure, Paolo l'Eglise Vaudoise de Christelijk Gerefor (Ged. Ouiegi Voorm. 10 ure,'sAv. {Klein Heili Voorm. 10 ure, 'sAv.' Luthersehe Voorm. 10 ure, Dr. P. laatst pri Kerk der Vereenigde Voorm. 10 ure, M. L. Doopsgez. Remonstrantse Voorm. 10 ure, Tidema Kerk der Broede Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's avonds 8 Ds. Barbas bericht, chisanten van Donderda deze week verwacht Vr Ds. Knottenbelt kan uren wegens eene vergt chiseeren. De overige l dien dag gaan door. Ds. Hesta is Maandaj verhinderd zijne catechii Ds. Smeding heeft in voor de Chr. school voo mogenden 25 ets., opb verkoop van capsules. Ds. Knottenbelt berich vangen te hebben door stede de Groot f 25,— van den Aspirant-zendeli Bennebro Voorm. 10 ure, P. E. Pree Beverwij Voorm. 10 ure, J. C. 1 Evang. Lutherse Voorm. 10 ure, K. A. Doopsgezinde Voorm. 10 ure, J. Sepp Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 6