Openbare Vei »r.Tü.C.L.W I dacmi JDVERTEr» „Nederland ei D. VERLi E. M SA Wordt ge cessie niet zoo gering als werd voorgesteld, De heer van Karnebeek kan niet met de amendementen medegaan hij verdedigde het Regeeringsartikel, als gevende het best en goedkoopst leger, zoodat men daarop zijns inziens niet beknibbelen mag. De heer Kolkman beklaagde zioh, dat de Reg. die zijn am. eerst niet onwelwillend had beschouwd, thans daarentegen een andere houding scheen aangenomen te hebben. De eenige reden voor die veranderde hou ding zocht hij in de laatste rede van den heer Heemskerk, die hg niet wilde kwa- lificeeren. Hij wijzigde nog zijn amende ment, 11810 voor volledige oefening, en 1900 voor korte oefening. De heer Haff- mans beweerde, dat zijn am. alleen be doelt een veldleger onmogelijk te maken, omdat wij eene kleine natie zijn, en wij niet met groote mogendheden moeten kon- kureeren. De heer A. van Dedem ver klaarde zich een voorstander van het am. Kolkman. Ook hij wees op de rede van den beer Heemskerk, aan wier invloed de veranderde honding der Reg. werd toegeschreven. Had de heer Heemskerk wat meer ervaring, zei de spreker, hij zou zulke dingen niet gedaan hebben. Bij aan neming van hooger kontingent dan in het am. Kolkman en in zijn eigen amendement wordt voorgesteld, zou spreker tegen de wet stemmen. Hij wijzigde zijn am. in de zen zin, dat de cijfers van 12,200 en 1900 geen maxima, maar een iixuni wor de. De heer v. d. Kaay waarschuwde, om niet wegens een betrekkelijk klein ver schil, als nu nog bestond tusschen het am. Kolkman en het Regeeringsartikel, eene noodzakelijke regeling schipbreuk te laten lijden. Hij herinnerde er aaD, hoe indertijd het census-voorstel werd verwor- wegens een verschil van een paar gulden, waardoor de kiesrechtswijziging is ver traagd. De heer Heemskerk beweerde vol strekt niet bedoeld te hebben, het am. Kolkman onaannemelijk te maken. Hij verklaarde zich voor elke vermindering van kontingent, welke de wet niet in ge vaar brengt. De Min. van Oorlog gevoel de ten volle zijne verantwoordelijkheid, al drukt die ook op de Kamer, als het over leg niet mocht slagen. Intnsschen wan hoopte hij daaraan nog niet. Hij verklaar de het am. Haffmans onaannemelijk. Ont kennend, dat de rede van den heer Heems kerk invloed zou geoefend hebben op zijne houding, verzekerde de Min., dat hij ook met het gewijzigd am. Kolkman geen kans zag de organizatie uittevoeren. De aanne ming van het laatst gewijzigd am. van Dedem zou de Min. betreuren, maar bij vond geen termen, het bepaald onaanne melijk te verklaren. De Min. van Marine zeide, dat hij het rapport van de Komm. van de Kustdefensie nog niet gelezen had het was aan H.M. de Regentes gezonden. De heer Rutgers van Rozenburg plus militariste qu'un militaire verklaarde, dat het hem innig leed deed, dat de Reg. het am. van Dedem niet bepaald octraden had. Daardoor verliest de wet hare kracht. De Min. had moeten bedenken, dat suk- kombeeren inplaats van triomfeeren beter is dan kapituleeren. Ru verliest de bezet ting het vertrouwen op den Kommandant. Yoor Spreker is nu het mooie van de wet er af, en hij twijfelde zelf, of hij nu nog voor de wet zou kunnen stemmen. De Min. van Oorlog herhaalde, dat hij de aan neming van het am. van Dedem zou be treuren, maar dat hij het met het oog op zijne verantwoordelijkheid niet onaanne melijk mocht verklaren. Na sluiting van het debat, werd tot de Btemmingen over gegaan. Het am. der Kommissie op art. 26 (6 jarige diensttijd) werd verworpen met 61 tegen 36 stemmen, waarna art. 26 werd goedgekeurd. Het am. Haffmans op art. 23 (11,300 man Kontingentwerd verworpen met 64 tegen 30 stemmen. Het am. Kolkman (13,700 man Kontingent) werd verworpen met 55 tegen 42 stem men. Het am. A. van Dedem (14,100 man Kontingent) werd aangenomen met 52 te gen 45 stemmen. Het amendement der Kommissie {geen bestemming voor de dienst pliclttigen voor korte oefening) werd ver worpen met 53 tegen 44 stemmen. Daar na werd art. 23 aangenomen met 60 tegen 37 stemmen, en art 22 goedgekeurd. Artt. 22, 23 en 26 [Kontingent dienst tijd) zijn aldus afgedaan. In art. 6 is nu de organizatie der sterkte op 106.000 man gebracht. De Reg. heeft art. 8 gewijzigd, zoodat de distrikts-Kommissarissen en ad judanten zoowel uit als buiten het leger kunnen worden aangewezen. Het am. der Komm. van Voorbereiding opjart. 12, om dienstplichtige zeevarenden niet bij het leger te doen dienen werd krachtig be streden door den Min. jvan Marine, en daarna verworpen met 47 tegen 44 stem men. Besloten is, na het 3de hoofdstuk de Leger wet te verdagen, en dan nog eeni ge zaken, o.a. het Congo- traktaat af te doen. Te Parijs in het Hippodrome zal binnenkort een groot pantomime Nero op gevoerd worden, dat bijzondere voorberei ding heeft noodig gehad. Daarin zal na melijk een strgd van gladiatoren voorge steld worden, waarbij twaalf tot vijftien leeuwen in het ruime renperk worden los gelaten. Om de toeschouwers te beveiligen, is een inrichting gemaakt, waardoor op het gewenschte oogenblik een ijzeren hek het geheele perk van 185 meters omtrek om geeft, terwijl het even plotseling kan ver dwijnen. Het hek bestaat uit één stuk en weegt 32000 K.G. De tralies zijn van boven vorksgewijs omgebogen, zijn 3Va centimer in doorsnede en staan 13 cen timeter van elkaar. Het hek is vier en een halve meter hoog. Het verdwijnt ge heel in een gemetselde gleuf of sloot, die om het circus loopt en wordt gedragen door 16 liften. Die gleuf of sloot wordt door een plank bedekt, welke door het op stijgende hek wordt weggeduwd. Het suc ces als onverwachts een hek van die grootte uit den grond oprijst het duurt 40 se conden in het geheel zal zeker enorm zijn De beweging geschiedt door waterdruk. Een zuiger van 38 centimeter doorsnede, werkende onder een gewicht van 65000 K.Grduwt het hek naar boven 350 liters water zijn daarvoor noodig. Men zou willen vragen, hoe de kosten van al dien omslag kunnen goedgemaakt worden, maar de overprikkelde smaak van het publiek dient ook van tijd tot tijd bevredigd. In verband met de jodenkwestie wordt ineen in Petersburg verspreid pamflet de aandacht gevestigd op een landstreek in het Noordwesten van Arabië, langs de kust der Roode Zee gelegen, waar onge veer een half millioen joden een bestaan zouden kunnen vinden door de groote vruchtbaarheid van bodem. De streek staat onder Egyptische jurisdictie en wordt te genwoordig slechts door eenige duizende nomadische stammen bezocht. Dit voorstel is, naar men zegt, in invloedrijke kringen met ingenomenheid begroet, en reeds zou bij de Egyptische regeering de zaak aan hangig zijn gemaakt. Een bankier uit Munchen pleegde zelfmoord te Monte-Carlo na 900.000 frs. verloren te hebben. Dit is de zesde zelf moord te Monte-Carlo gedurende deze af- geloopen maand. Naar men verneemt, zal Z. M. de Keizer van Duitschland, bij zijn bezoek aan Amsterdam in het laatst der volgen de maand, vergezeld worden door zijne ge malin. Het keizerlijk echtpaar zal intrek nemen in het koninklijk paleis. Met het oog op de diepgaande oor logsbodems, die bij het bezoek van den Keizer van Dnitschland het Noordzeekanaal passeeren, wordt het geheele kanaal opge- peild, ten einde mogelijke ondiepten te kunnen verhelpen. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, lid der Tweede Kamer en weder candidaat voor het Hoofdkiesdistrict Bever wijk, zal Vrijdagavond te Houtrijk en Polanen een politieke redevoering houden. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school le Houtrijk en Polanen is benoemd Mej. H. J. Bijleveld, thans te Amstelveen. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Sloten (N.H.) was een schrijven ingekomen van Dr. de Vlaming, waarin hg met ingang van 1 Juni zijn ontslag neemt als gemeente-geneesheer. Met het oog op den gunstigen toestand van het ziekenfonds werd besloten voor- loopig geen oproeping voor een gemeente geneesheer te doen. Met ingang van 1 Juni wordt door den heer J. van Minden c.s. te Haarlem een stoombootdienst geopend van Oude- Wetering naar Amsterdam, langs Oostelijk Haarlemmermeer, met tussehendiensten van Aalsmeer naar Amsterdam. HAARLEM, 26 Mei 1891. In eene vergadering van de kiesver eeniging „Vooruitgang" alhier, Vrijdag avond gehouden, was o.a. aan de orde, het stellen van een kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Voor gesteld waren de Heeren Mr. A. J.W. Farn combe Sanders en Mr. J. A. van Gilse. Van den Heer Farncombe Sanders was eene mededeeling ingekomen waarin hij verklaarde, zich te kunnen vereenigen met hetgeen het ontwerp-programma van het kiesrecht zegt, even als met dat wat betrek king heeft op de koloniale politiek. De administrative rechtspraak kan voorloopig blijven rasten evenals het punt vrijhandels stelsel, terwijl eene afzonderlijke paragraaf voor onderwijs onnoodig gerekend wordt. Van den Heer Mr. J. A. van Gilse wordt verklaard, dat hij zioh in alle deelen met het conceptprogramma vereenigen kan. Na eene breedvoerige bespreking van beide kandidaten werd tot stemming over gegaan, en de heer Mr. J. A. van Gilse met 61 van de 105 stemmen tot kandi daat geproclomeerd. De overige44 stemmen vereenigden zich op den Heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders. Met genoegen vermelden wij, dat de heer W. Robert in zoo verre van zijne langdurige ziekte hersteld is, dat hij de lessen aan de Muziekschool heeft kunnen hervatten en j. 1. Vrijdag avond de leiding van de repetities der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" voor de eerste maal weder mocht op zich nemen. Het bestuur der Liedertafel, dat de tweede uitvoering van „Zang en Vriendschap" heeft moeten uitstellen, zal morgen avond in overleg met den heer Robert de mogelijkheid over wegen, die uitvoering alsnog in den loop der volgende maand te geven. In de Algemeene Vergadering van aandeelhouders in de Haarlemsche Tram- waymaatschappij, Maandag gehouden, werd door den Heer Mr. W. Jager Gerlings als Voorzitter van Commissarissen verslag uitgebracht omtrent den toestand der Maat schappij, aan welk verslag het volgende ontleend is. De exploitatie leverde gedurende li 90 1891 geen bijzonder gunstige resultaten, voornamelijk toe te schrgven aan de ver deeling der lijn in secties, hoewel het aan tal vervoerde personen gedurende dat dienstjaar 18901891 541264 personen bedroeg tegen in 18891890 447994, te genover dit grootere vervoer staat een nadeelig verschil in ontvangsten van f 1206.921/3- In 1890—1891 werden 108061 passa giers vervoerd a 7 j cent, en voorgesteld wordt de abbonnementskaarten a 7|- cent op te heffen tegen 1 Juni en tevens om het sectie-systeem voorloopig nog een jaar te beproeven. De Maatschappij was met de paarden niet ongelukkig. De koBten per paard en per dag be droegen ƒ0,91 tegen ƒ0,99 in het vorige jaar. De Exploitatie-rekening leverde na af trek van alle uitgaven een zuiver bedrag van31741.14 8 Interest-rekening912.74 8 Verjaard dividend5. 32653.89 Arbeidersloonen en salarissenf 17037.55 Eonrage-rekeniDg.10663.22 5 - 27700.77 8 Saldo winst,4958.11 8 Hiervan werd afgeschreven: 3% op Meubelen en inboedelf 138.72 3% Gebouwen rekening399.33 3% Rollend materieel479.52 3% Tramlijn en toebehooren1093.29 9% Paardenrekening847.258 terwijl aan aandeelhouders wordt uitgekeerd 2 pet. of2000. f 4958.il8 Hierbij zijn de paarden berekend op ƒ240 per stuk. Ernstig is overwogen de dienst van het personeel eenigzins te verlichten; het geringe winstcijfer is hier de hinderpaal waarop Commissarissen gestadig afstui ten. De directeur en het personeel der Maat schappij zijn opgenomen in de eerste Ne- derlandsche Verzekering-Maatschappij op het leven, en tegen invaliditeit en ongeluk ken. De daarvoor te betalen premie bedroeg ongeveer f 200 per jaar. Aan vier conducteurs en twee koetsiers werden gratificaties toegekend wegens vijf- of tien-jarigen dienst. Verder brengt het verslag een woord van hulde aan den directeur voor den ijver en de nauwgezetheid waarmede hg de belangen der Maatschappij in het afgeloo- pen jaar behartigde. Na vaststelling van het verslag en eenige discussies in verband met de sectieverdee- ling, waarbij nog hulde werd gebracht aan de welwillendheid en geschiktheid van het trampersoneel, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Het tweede Jaarverslag van den eer sten Haarlemschen Kinderspeeltuin is than» verschenen. Het volgende wordt er van onder de aandacht gebracht. Kon het Bestuur in het eerste jaar van zijn bestaan zich nog niet het recht aanmatigen met juistheid de doelmatigheid,, het praktisch nut beoordeelen, het afge- loopen saizoen heeft hiervan vele blijken gegeveD. De tuin werd in den zomer 1890 door circa elfduizend kinderen, iets meer dan het vorige jaar, bezocht, een cijfer dat aantoont, dat zijn bestaan gewaardeerd wordtduizenden kinderen werden er door weder van de straat gehoudeD. Het tuinbezoek, den 18 Mei aangevan gen, werd besloten door een kinderfeest in „Felix Favore". Van verschillende zij den ontving het bestuur hiertoe welwil lende medewerking. De rekening van den penningmeester, sluitende met een voordeelig saldo van vijfenzestig cents, toont eene vermeer dering van inkomsten aan, die voor een goed deel te danken is aan giften in eens en vrijwillige bijdragen, en ofschoon het ledental zich aanmerkelijk heeft uitge breid (van 120 tot 175) zijn toch de jaarlijksche bijdragen te gering om het salaris van direkteur en onderhoud naar behooren te bestrijden. Aanbeveling van den Kinderspeeltuin zal wel overbodig zijn. Elk kind wil spelen en behoort te spe len, maar de kinderen, hiermede worden dezulken bedoeld, die van den Tuin ge bruik maken, ontbreekt in de dagelijksche omgeving de noodige leiding bij het spel en het ontaardt dan gemakkelijk in bal dadigheid. Waar achter, als in den speel tuin, behoorlijk toezicht en verstandige leiding eene plaats viuden, daar werkt het spel opvoedend en veredelend. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijltien voor werkster of schoonmaakster0 Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis Markt van 25 Mei. J Li. Aangev. 19, verk. 19 H.L. L. pr. f 2.50 H. pr. f 4.50 pr. H.L- Boter. Aangev. 332, verk. 308 K. Gr. L. pr. f 1.00 H. pr. ƒ1.25 p. K. Gv Biggen. Aangev. 161, verk. 152 stuks. L. pr. f 3.75 H. pr. 20.00. Anti-Revolut Kiesvereen te H A ARL op Donderdag 's avonds 8 in de bovenzaal „V E R E E N I spreker Directeur van de Kot te 's-Graven OnderwerpWat de partij voor Net Indië begeert Toegangskaarten v zijn h 20 Cts. te vet boekh. JAC. POST, G en des avonds aan d( 4 Er zal gelegenheid wisseling zijD. (482) HET .iUiiiiiiiÜUiiÜHU. Den lOden Jun I >3 onze geliefde oude en hunne vijf en tv Echtvereeniging te A. VEI T. VEI Haarlem, 26 Me jpMTOHDnnïïönHER Heden overleed broeder L. GELD1 ouderdom van 79 j M. E. I F. GEI Haarlem, 24 Mei ZEVENDE MUZIEKUITVOERING. *n den Hout, op Woensdag 27 Mei 1891, des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. I'rolie Sanger MarschEilhart. 2. OvertureWeber. 3. Kunstlerleben walzer Strauss. 4Fantaisie op Motiven uit de operrette la Grande Uuchesse de GerolsteinOffenbach. 5 Ouverture ZampaHèrold. 6. Czardas BalletGrossmann» 7. Die kaiserwilhelms jagdKontsky. 8. Offenbachiana PotpourriConradi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Mei 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach, 2. AdagioHaydn. 3. SonateMaillij. a. Allegro maestoso e con fuoco. bAndante, c. Allegro con brio. 4. CapriceA. Guilmant. 5. Finale. JIAARLEMf De Directie van b de Maatschappij h met primo Juni a nementkaarlen van de geheele rit van Hout en omgekee vervallen en alléé rijden met Sectiëi per sectie Station Spoor—G Groote Markt en omgekeerd. De uitgegeven kaarten blijven vai Mr. W. JAGEF J. H. VAN VVI Haarlem, 25 Mei tegen half Juni ee IEID, die geneg werk te verrichte IEID-WERKME de P. G. Zonder gen onnoodig zich Br. Ir. V. G. DOBBEN, Bartelj Er wordt gevrat dag a.s. een net eÉP. Gr., niet benedei met kinderen kun en eenigzins beku en strijken. Adres: Janswe

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2