zetten. De heer v. d. Kaay had vooraf den Voorzitter naar diens voornemen ge vraagd, en, na daarop bekomen antwoord, gekonstateerd, dat de tegenstemmers van het voorstel van den heer v. d. Feltz, niet geacht zouden kannen worden de Regee ring te willen belemmeren. Aangenomen werd het ontwerp tot wijziging van den titel'„Koning" in „Koningin" in de for mulieren enz., in dier voege, dat gebruik van het woord „Koningin" wordt voor geschreven, doch rechtsgeldigheid blijft verzekerd bij gebruik van het woord „Ko ning." De Min. van Binnenl. Zaken had een aangename mededeeling te doen n.l. dat in het grensgeschil met Frankrijk be treffende Suriname het Lawa-gebied de Czaar van Rusland, aan wien door heide partijen de scheidsrechterlijke uit spraak was opgedragen, uitspraak heeft gedaan ten gunste van Nederland. Vol gens deze uitspraak moet de Lawa wor den beschouwd als grensrivier, als grens tusschen beide bezittingen, en moet het gebied boven den samenloop der rivieren Lawa en Tapannahoni voortaan gerekend worden toe te behooren aan Holland, zon der verkorting intusschen van ter goeder- trouw verkregen rechten door Fransche opgezetenen binnen het gebied, dat be twist werd. De heer Smeenge interpelleerde den Min. van Waterstaat enz. over de zomerdienstregeling op den Staatsspoor weg in het Noorden, waardoor verkregen rechten miskend worden, en ook het post verkeer benadeeld wordt. De Min. van Wa terstaat enz. gaf als reden op, dat men aansluitingen elders had willen verzekeren, trachtte den interpellant te paaien met mooie beloften tegen den winterdienst, welke echter dezen en den heer Smidt onbevredigd lieten. Op eene vraag van den heer Veegens beloofde de Min. alsnog te zullen overwegen, in hoever reizigers opgenomen kunnen worden in den mark- trein NieuweschansGrroningeD. De heer Oppedijk, die de verbindingen nit het Noorden over Enkhnizen en Stavoren be sproken had, kreeg van den Min. tot ant woord, dat deze gaarne de gemaakte op merkingen zou onderzoeken, en werd dus ook met een kluitjen in het riet gestuurd. Bij de behandeling van het rapport over het verslag der Komm. van inspektie be treffende de Koninklijke Militaire Akade- mie kwamen de heeren Seyfïardt en Roo seboom heftig op tegen de overdrijving van de bezwaren in het Kamerverslag. I Zij achtten den toestand en het toezicht aan de Akademie voldoende, en wezen er op, dat men toekomstige offioicrcn niet op weekelijke wijze moest opvoeden. De heeren de Beaufort, Serret en van Vlijmen hielden daarentegen vol, dat het Kamer verslag zeer objektief was gesteld, niemand kwetste, doch alleen in 't licht stelde wat uit de inspektie was gebleken. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye kon de konklnzie van het rapport onderschrij ven al deelt hij niet in alles wat in het verslag is gezegd. De Min. van Oorlog verklaarde, dat ook hem het Kamerverslag pijnlijk getroffen had, en vreesde, dat de krijgstucht aan de Akademie er door zou worden benadeeld. Zijn Excellentie sprak met den grootsten lof over den Groever- nenr Hardenberg. De konkluzie der Kom missie werd goedgekeurd. En toen is de Kamer op reces uiteengegaan. Of zij na de verkiezingen nog eens weder samen zal komen, om de Legerwet verder te behan delen? 't Is mogelijk, maar niet waar schijnlijk. Te Haarlemmermeer biest de influ enza nog altijd hare offers onder de paarden. Twee paarden en twee veulens, toebehoo- rende aan den landbouwer A. v. d. M.te Nieuwvennep, ziju weder tengevolge dier ziekte bezweken. Een treurig geval van levensmoede heeft zich te Nieuwvennep voorgedaan. Een oppassend, vroeger flink werkman J. B., door een ongeval ongelukkig geworden, zag geen kans voor zijn gezin te zorgen en heeft terwijl zijne vrouw afwezig was een einde aan zijn leven gemaakt. Reeds meermalen, nu zijn ongeluk, heeft hij zulks beproefd, doch werd in tijds ver ijdeld. HAARLEM, 2 Juni 1891. De heer Gerhard van Amsterdam hield gisteren avond op de bovenzaal van de sociëteit „Vereenigiog" zijne aangekon- dige voordracht in verband met zijn can- didatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem aangeboden door de Volks partij, alhier. Het publiek was vrij tal- j rijk. Spreker zeide in zijne inleiding, niet veel te verwachten van deze verkiezing voor zijne partij te Haarlem en alleen de candidatuur te hebben aanvaard als pro- test-candidaat. Het deelnemen aan de ver kiezing moest dienen om meer de aandacht te vestigen op de steeds krachtiger wor dende volksbeweging in Nederland. Spre ker verheugde zich daarom over de goede opkomst tot deze bijeenkomst. Overgaande tot zijn betoog, werd in de eerste plaats de begrooting van den staat aan eene scherpe critische beschouwing onderwor pen. De uitgaven voor defensie (35 mil- lioen) werden vergeleken by die voor onderwijs (10 millioen)de opbrengsten van de grondeigenaren en kapitalisten voor alle gronden en bezittingen, aan 's lands schatkist (23 mill.), gesteld naast de be lasting op de jenever (24 mill.), die in hoofdzaak door het volk wordt opgebracht. Spreker keurde de legerwet ten zeerste af. Zij zou slechts de uitgaven verhoogen en tooh onvoldoende blijken te zijn. Het ideaal moet zyn algemeene volkswapening. Wan neer het volk wat te verliezen heeft, zal het den vijand tegenhouden uit eigenbe lang en zelfbehoudnu is dat volk vrij wel onverschillig. Daarna werden de acoynzen op de ver schillende eerste levensbehoeften bespro ken (25 mill.), die ook voor een groot deel door de arbeiders moet geofferd wor den Spreker wenschte aan te dringen op eene belasting naar draagkracht, op eene progressieve inkomstenbelasting. De perso- neele belasting en niet minder de voor Spreker schandelijke patent-belasting moes ten het mede duchtig ontgelden. De toe stand van het onderwijs werd door den heer Gerhard zeer gelaakt. Aan het voor schrift van art. 192 der grondwet, waarbij gesproken wordt over voldoend lager on derwijsis lang niet voldaan. In Nederland ontvangen 70 duizend kinderen geen on derwijs; er ontbreken nog 1400 onderwij zers. In Amsterdam is slechts 10°/o van het getal kinderen, dat de school verlaat, behoorlijk onderlegd. Leerplicht alleen kan in deze voldoende verbetering aanbren gen. De kinderen verlaten de school te vroeg, om te arbeiden. Kinderarbeid moet absoluut verboden worden; de industrie, die de kinderkrachten niet kan missen, dient onder te gaan. Ten slotte sprak de heer Gerhard over de artikels 7 en 9 der grondwet, waarby vrijheid van vereeni gen, spreken en schrijven wordt toegestaan en over de toepassing ervan op zijne partij. De voordracht van den heer Gerhard, die zoowel door vorm als inhoud de aan dacht der aanwezigen tot den eiDde toe levendig hield, werd zeer toegejuicht. Van de gelegenheid tot het voeren van debat werd geen gebruik gemaakt. Op het Zuider Buiten Spaarne, in de nabijheid van de Bakkerstraat, dwaalt tegenwoordig een klein, ongelukkig jonge tje rond, dat in de Tulpenstraat te huis behoort en by de kinderen bekend is on der den naam van „gekke Fritsje". Frits- je vraagt gedurig aan de voorbijgangeis om centen en besteedt die dan aan Zweed- sche lucifers. Dit gevaarlijke goedje in kinderhanden dient hem tot speelgoed. Tracht men hem een doosje te ontnemen, dan heft hij een vervaarlijk geschreeuw aan. Zondagmiddag was het ventje weer in het bezit van eenige doosjes, ging daar mede naar een der huizen (bewoond door den heer Ch. Blazer) en stak doodbedaard de gordijnen in brand van het raam, dat hy daar opgeschoven vond. Doodelyk verschrikt snelde de bewoon ster toe en bluschte met veel moeite en niet zonder gevaar het vuur; natuurlijk met aanzienlijke schade aan het zich in de kamer bevindende huisraad. Een vijf- tal ruiten was reeds door de hitte gespron gen. De kleine brandstichter bleef er by staan kijken en scheen niet te begrijpen dat hy kwaad had gedaanook kon hy niet belooven, het niet weer te zullen doen. omdat hy geen verstand heeft. Daarom is hy ook niet toerekenbaar; toch zal het noodig zijn, dat de politie zich met de zaak bemoeie, om grootere onheilen te voorkomen. Vrijdagnacht te 2% uur is een felle brand uitgebroken in een pakhuis, gele gen aan de Nieuwe Groenmarkt No. 27a, in gebruik bij den koopman D. H. Blok. waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is. Het pakhuis is inwendig grootendeels uitgebrand. De bovenbewoners hebben zich met moeite gered. De brand is door de politie met haar slangenwagen geblnscht. De schade is vrij belangrijk, maar alles verzekerd. Nadat in de laatste jaren door het toenemend getal verpleegden het Diaconie huis in de Jansstraat bleek te klein te zyn geworden, is in Augustus des vorigen jaars de bouw begonnen van een nienw gedeelte, onmiddelyk naast het bestaande. Thans is het gebouw zijne voltooiing ge naderd en de bezichtiging, waartoe elk belangstellende wordt uitgenoodigd, leert, dat op de meest doelmatige wijze de in richting thans dienstbaar gemaakt kan worden voor een betrekkelijk groot getal bestedelingen, alsmede dat niets is verzuimd, om den nieuwen aanbouw, zoowel door degelijkheid, gepasten eenvoud als door het aanbrengen van datgene wat het ge mak, de veiligheid en de gezondheid der verpleegden bevorderlijk kan zyn, in eene wezenlijke behoefte te doen voorzien. Donderdag werd het nieuwaangebouwde godsdienstig ingewijd, waartoe de Predi kanten en de leden van den Kerkeraad met hunne dames waren uitgenoodigd. De bijeenkomst werd geleid door Ds. J. W. Knottenbelt. Vrijdag werden de verpleeg den feestelijk onthaald. In den loop dezer maand wacht den muziekliefhebbers nog een drietal concertsn van goed gehalte, waarvan wij gaarne melding maken. Het eerste wordt gegeven door de Mannenzangvereeniging „Crescen do," by gelegenheid van de viering van haar 15 jarig bestaan, op a. s. Zondag middag 7 Juni, met medewerking van den heer J. J. Rogmans. Daar de Heer Rogmans in het afgeloo- pen seizoen zich niet hier ter stede heeft doen hooren, zullen velen zeker met genoe gen zijne medewerking vernemen en zich aangespoord gevoelen den gevierden zanger nog eens te gaan hooren. Met het tweede be doelen wy een orgelconeert, op Zaterdag 13 Juni in de St. Bavokerk, alhier van de gebroeders van Thienen, organisten van de Doopsgezinde Kerk te Leiden en van de oude Kerk te Delft, met medewerking van onze geachte stadgenoote Mej. Jeane Landré en den heer H. A. Bakker, vio list aan het „Concertgebouw te Amster dam, terwijl het laatste van de drie op Zondag middag 28 Juni in de sociëteit Vereeniging" gegeven zal worden door de Koninklijke liedertafel „Zangen Vriend schap", welke door de ziekte van den heer W. Robert nog eene uitvoering aan hare kunstlievende leden is schuldig gebleven. In de afgeloopen maand js het ste- delijk museum van schilderyen en oud heden op het raadhuis bezocht door 1010 mensehen van wie 655 zonder betaling. De Universiteit - roeiwedstryd had ook dit jaar plaats op het Noorder-Bui- tenspaarne, Zondag 11. Njord uit Leiden, Nereus uit Amsterdam, I Laga uit Delft en Triton uit Utrecht namen deel aan het hoofdnummer. De overwinnaar op deze baan was Nereus van Amsterdam. Voor het tweede nummer waren Njord uit Leiden en Nereus uit Amsterdam de mededingers. Ook hier was Nereus de overwinnaar. By het derde nummer kwam alleen Triton uit Utrecht uit. Triton uit Uitrecht was de pryswin- ner in het slotnummer. Als altijd was de weg naar Spaaren- als bezaaid met wandelaars en de boor den van het Spaarne met verschillende booten en bootjes. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijltien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Mei 1891, Aardappelen. Aangev. 878, verk. 518. H.L. H.L. L. pr. ƒ2.75, H.pr. /5.00p.H.L. Appelen. Aangev. 10 verk. 10 H.L. L. pr. 7.00 H. pr. 12.00p. H.L. BoterAangev. 1412, verk. 1356 Kilog. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.25. Biggen. Aangev. 601, verk. 551 st. L. pr. ƒ3.75, H. pr. ƒ22.00. GR A A N- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 1 Juni. Witte tarice 9.50, Haver ƒ4.40 4 50. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 Mei 1891, in den Gouden Leeuw, te Haarlem. 1. Een dubbel HEERENHUIS en ERVE met grooten TUIN Plein, No. 13, ƒ25105 opge houden. 2. Een dubbel HEERENHUIS en ERVE met grooten TUIN Ripperdapark. No. 30, ƒ9100 N H. Braakeuburg. 3. Een HUIS en ERVE Kruisstraat. No. 49 ƒ6300 J. S. van Velthuysen. 4. Een perceel BLOEM BOLLENGROND Brouwersvaart No. 3749. 5. Een perceel BLOEMBOLLENGROND, naast het voorg. No. 3749. 6. Een perceel BLOEMBOLLENGROND, naast het voorg. No. 3749. 7. Een perceel BLOEMBOLLENGROND, naast het voorg. No. 3749. De perceelen No. 4, 5, 6 en 7 gecombi neerd, 3170, J. A. Koelemeijer q. q. 8. Een HUIS en ERVE, Oranjeboomslaan No» 28 ƒ680 J. Vander. 9. Een HUIS en ERVE, nevens het voorg. No. 30 /760 opgeh. 10. Een HUIS en ERVE nevens het voorg. No. 32 ƒ770 M. Mok. 11. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No» 34 ƒ760 C. Jansen Hendriks. 12Een HUIS en ERVE naast het voorg. No. 36. ƒ790 W. F. Bouman. 13. Een WINKELHUIS met afzonderlijke op- gaande Bovenwoning, annex Achterhuis en Erve, Krocht No. 10, 8495, opgeh. 14. Een HUIS en ERVE met TUIN, Jans straat No. 14 6005 opgeh. 15. Een HUIS en ERVE Klein Heiligland No. Ia, ƒ2010 D. Wartena. 16. Een HUIS en ERVE met grooten TUIN Raarasingel No. 40, ƒ6705 opgeh. 17. Een HUIS met TUINTE en ERVE, Gast- huisvest No. 21 ƒ4975 F. Casander. 18. Een dubbel IIUIS met TUIN en ERVE, Gedempte Raamgracht No. 55. Uit de hand verkocht. 19. Een HUIS met ERVE, naast het voorg. Na. 57. Uit de hand verkocht. 20. Een HUIS en ERVE Drossestraat No. 7 ƒ1050 F. Wesseling. 21. Een HUIS met SCHUUR eu BLOEM BOLLENGROND Linschotenstraat No. 29. 22. Een perceel BLOEMBOLLENGROND naast het voorg. 23. Een perceel BLOEMBOLLENGROND, achter het voorg. 24. Een perceel BLOEMBOLLENGROND, achter het voorg. De perceelen No. 21 tot en met 24 gecom bineerd, ƒ5750 T. H. de Graaff. NEGENDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout, op Woensdag 3 Juni 1891, de avonds van 810 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Begrussungs MarschRixner. 2. Ouverture ZauberfloteMozart. 3RêverieVieuxtemps, 4. Souvenir de Wallace, Fantaisie..Kappey. 5 Ouverture le Père GaillardReber. 6. Ave MariaSchubert. 7. Rondo pour petite fluteDonjon. Uittevoeren door den Heer George Smidt. 8PolonaisseLisz. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 4 Juni 1891 des a- vonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk mu ziekkorps onder directie van den Luit. Kapel meester. C, P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch und Chor aus der Oper „Tannhauser"Wagner. 2. Ouverture naar het treurspel „Phèdre" van RacineMassanet. Geïnstrumenteerd door den Heer Kriens. 3. „Künstlerleben," WalzerStrauss. 4. Grosse Fantasie aus der Oper „Mavitana"Wallace. Solo's voor Tenorhoorn, Baryton, Piston, Trombonne, Hobo en Clarinet. 5. Feesttonen (gecomponeerd' ter gelegenheid van het 25jarig jubilé des Burgemeesters)Kriens. 6. Ouverture „Si j'étais roi"Adam. 7. a. Cavatina (geïnstrumenteerd door Dunkier)Raff. b. Aubade printanièreLacombe. 8. Einleitung und Brautchor aus der Oper „Lohengrin"Wagner. 9. Copelia BalletDelibes. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Juni 1891, des namiddags vat 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bach. 2Recordare uit het RequiemMozart-Schaat 3. SonateFink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. CommunionGigoyt. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2