HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 45. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 6 Juni 1891 VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. op ZONDAG 7 Juni 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten T!I,KPHOONNDMlIïï TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. yf franco p. post —,40. Afzonderlijke noniDierB 3 centen per atnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Barbas. Voorm. 10 nre, Swaan. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 35e Zondag, 's Avonds 6 ure, W. v d. Spek, pred. te Tienhoven. (Voor Barbas). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, C. F. Gronemeijer, pred. te Amsterdam. (Voor Hoog.) Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, P. Peaux, pred. te Wijk aan Zee. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 nre, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Door den Heer J. Bierens de Haan in dank ontvangen f 3,50, busje H.B., voor de Chr. school voor on- en minvermo genden. Bennebroek. Voorm. 10 ure, L. C. Schalier tot Peursum, Pred. te Amsterdam. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Bakhuizen van den Brink, Theologisch Candidaat. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuijlman. Hillegom. Voorm. 91/2 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, O. van Koetsveld CEz. Nam. 1 nre, Zondagschool. Nam. 21/2 nre, C. van Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 9V2 nre, H. Waardenburg. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 91/2 nre, L. Smit, Pred. te Nieuw-Vennep. Doopsbediening. HAARLEM, 5 Juni 1891. Het Verslag over 1890—1891 van het Museum en de Teekenschool voor Kunstnijverheid alhier, heden verschenen, bevat de volgende gegevens. Museum.. De lokalen bevinden zich in een goeden staat. De Japansche verzame ling is met nog andere verzamelingen van gelijken aard in één vertrek geplaatst. De verzameling gipsafgietsels werd met eenige schoone stukken vermeerderd, even als de afdeeling houtsnij werken en de ver zameling keramische werken. De boekerij bevindt zich in behoorlijken toestand en is dit jaar aanzienlijk uitge breid; even als vroegere jaren werden,op aanvrage bij herhaling collecties plaatwer ken ter tentoonstelling naar andere plaatsen verzonden, evenals afbeeldingen op cartons en boek- en plaatwerken. Verschillende belangrijke voorwerpen werden door particulieren aan het Museum in bruikleen afgestaan. Op het Mnsenm werden de volgende tentoonstellingen gehouden Afbeeldingen van oude en moderne Ne- derlandsche zilversmidskunst. Honten gebouwen uit Noorwegen. Gezichten uit Weenen, Praag, Dresden, Berlijn, Mnnchen en de Paleizen van den Koning van Beieren. Het werk der leerlingen van de Teeken school. Geklenrde afbeeldingen van Pompeïaan- sche muurschilderingen. Japansche kunstnij verheid-voorwerpen. Damast en onde Speelkaarten. Afbeeldingen uit China, Japan enz. en Chineesehe costumes. Tapijten, teekeningen en stalen van ta pijten. Afbeeldingen van monumentale bouw werken. Reproducties naar Fransche beeldhou wers. Deze tentoonstellingen dragen krachtig bij tot het bezoek aan het Mnsenm. Gedurende 1890 klom het getal bezoe kers tot 14321. Omtrent de uitgave van afbeeldingen en beschrijvingen wordt medegedeeld, dat met de uitgaaf van het tweede deel der catalogus van gipsafgietsels gewacht wordt, terwijl de uitgaaf van het werk „Afbeel dingen" wordt uitgesteld tot de sympathie voor het werk grooter blijkt te zijn. Eene fraaie reproductie van den schoor steen nit de Oud hollandsche kamer legaat Vollenhoven werd vervaardigd en verkrijgbaar gesteld. De modellen, door den directeur der teekenschool bijeengebracht, werden door de voornaamste inrichtingen voor teeken- onderwijs aangevraagd. Inplaats van den Heer A. C. Kruseman, die wegens gezondheidsredenen bedankte, werd tot lid der Commissie van het Mu seum en de Teekenschool benoemd de heer David van der Keilen, Directeur van het Nederlandsche Musenm te Amsterdam. Teekenschool. Daar de gevolgde methode van Onderwijs goede resultaten opleverde is in deze de ingeslagen richting vervolgd, en werden de vervaardigde werkstukken zooveel mogelijk met de praktijk in verband gebracht. De wijziging in den avondcursus heeft zeer goed voldaan en hoewel hierdoor het aantal leerlingen dier cnrcus met 25% verminderde, gaf het aanleiding tot bezui niging welke den dagenrsns ten goede kwam. De opleiding in het graveeren bepaalt zich tot de metaalgravure en het stempel- snijden. De lessen in de kanstnaaldwerkklasse worden gegeven als vroeger. De school werd bezocht door 40 leer lingen voor den avondcursus, 26 manne lijke leerlingen en 18 damesleerlingen voor den geheelen dagcnrcus, 16 mannelijke en 16 dames leerlingen voor den hal ven dag enrsns, terwijl 40 leerlingen der Normaal school deelnemen aan den cnrsns gegeven in de lokalen en met de leermiddelen der sohool. Het gedrag bh de ambitie der leerlingen was over 't algemeen zeer bevredigend, terwijl de samenwerking en harmonie tns- schen de leeraren niets te wenschen over laat. De rekening van het Mnsenm slnit bij eene ontvangst van f 8360.241/2 niet een voordeelig saldo van f 621.42, die van de Teekenschool bij eene uitgaaf van 10664.69 met een nadeelig saldo van 138.861/s. In eene Dinsdag avond gehouden openbare vergadering van de liberale Kies- vereeniging Vooruitgang trad de kandidaat van deze vereeniging, de Heer Mr. J. A. van Gilse, als spreker op. Na voorstelling aan het groot aantal be langstellenden betuigde de Heer van Gilse zijne volle sympathie voor het concept-pro gramma en noemde het een gnnstig ver schijnsel, dat in de eerste plaats het kies recht werd genoemd. Hij is voorstander van algemeen kiesrecht, doch zal medewer ken tot nitbreidiDg zooals die thans wordt gewenschtgrondwets-beziening, tot berei king van het eerste, meent hij niet te mogen stennen, omdat met het bestaande grondwets-artikel algemeen kiesrecht kan voorbereid worden. Omtrent de paragraaf van het program handelende over belasting, hoopt Spreker, dat alle wenschen zullen uitgevoerd wor den. Hij heeft vrede met afschaffing van accijnzen en wijziging der patentbelasting. Spreker zou knnnen meegaan met eene regeering, die eene rijks-inkomstenbelas ting voorstelt. De legerparagraaf bezit zijn volle sym pathie. Eene legerwet, waarin de persoon lijke dienstplicht niet is opgenomen, zon hij nooit aannemen. Hij wenscht eene leger wet waarbij Nederland gewaarborgd is tot handhaving zijner neutraliteit en zich met de minst mogelijke kosten tegen een aanval kan verdedigen. Verschillen over arbeiderscontrakten zonden behooren geregeld te worden als in België. Kamers van arbeid zijn niet noodig. Ontrent onderwijs zegt Spreker, dat nu de wet van 1689 er is, zij behoort ge ëerbiedigd, doch tot het uiterste moet ge streden tegen tornen aan het middelbaar en booger onderwijs. Tegenover Koloniën kon Spreker geen besliste meening uitspreken. Allereerst is hier voorlichting van deskundigen noodig. Het stelsel van vrijen handel behoort gehandhaafd te blijven en omtrent de ad ministratieve rechtspraak was het wel de zekerste weg te wachten op de prae-advie- zen van de heeren van Houten en Bnys. Met veel teekenen van bijval werd de rede ontvangen. Thans werd gelegenheid gegeven tot dis cussie. Den beide eerste heeren, die van dit recht gebruik maakten werd door geschui fel en gesis het spreken bijna onmogelijk gemaaktterecht werd daarover geklaagd, hoewel ook de geruchtmakers werden te recht gezet door den Voorzitter. Na beantwoording der verschillende vragen en opmerkingen werd de vergade ring gesloten. 1.1. Woensdag hebben drie kwart jesvinders uit Amsterdam aan deze ge meente een bezoek gebracht, en een onnno- zel kaasboertje gelokt in eene tapperij aan de Leidschevaart aan wien zij met kaart spelen f 90 hebben afhandig gemaakt heb ben. Toen de politie kwam, die inmiddels was gewaarschnwd, waren zij reeds met hun buit verdwenen. Gisteren, Donderdag middag, om streeks 12 nre is door het vlam vatten van een petrolenmtoestel een begin van brand ontstaan in eene woning aan den Kruisweg. De tafel in de keuken, waarop het toestel stond, is gedeeltelijk verbrand en het plafond min of meer geschroeid. De politie is nog met haar slangenwagen derwaarts gesneld, maar heeft geene dien sten verricht. De gewone muziekuitvoering van het Gemeentelijk Muziekkorps zal Zondag middag plaats hebben van half-twee tot half-vier inplaats van des namiddags van 2-4 nur. Morgen (Zaterdag) avond geeft het Korps een concert in de soeiëteit „Trou moet Blijcken' daarbij zal het programma ten gehoore worden gebracht, dat door den heer Kriens Zondag avond in Rotterdam wordt gemaakt. De Roomsch Katholieke Kiesvereeni- ging alhier heeft besloten voor de aanstaan de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer geen eigen kandidaat te stellen, maar de kandidatuur van den Heer Farn- combe Sanders krachtig te stennen. Al- zoo hebben wij thans vier kandidaten, de Heeren Mr. A. J. W. Farnecombe San ders, Mr. JA. van Gilse, H. van Blaaderen en A. H. Gerhard. Gedurende de Maand Mei is in de Stuivers Spaarbank van den Volksbond in gebracht in 434 posten ƒ734.475. Terng betaald in 79 posten /1059.755. Er zijn 19 nienwe boekjes atgegeven. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 7 Jnni 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags te 10 nre, en des namiddags ten 6 nre. De heer M. Visser van Oosthem. Woensdag 10 Juni 1891 des avonds te acht nre, Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor hargerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1