Naar de Kreuzztg. verneemt, koes terde de Czaar het denkbeeld om zijne residentie naar Moskou over te brengen en deze stad, in plaats van St. Petersburg, tot hoofdstad des rijks te maken. Het zou zeker volkomen in de politiek van Alexander III, die dieper en dieper verdwaalt in de reactie, passen, wanneer hij opnieuw het oude Moskou tot zijne hoofdstad verkoos. De Czaar brengt thans zijn gewoon be zoek aan de onde hoofdstad. Zijn intocht had daar echter onder zooveel voorzorgen plaats, dat men wezenlijk den armen al- leenheerscher behoort te beklagen, die zoo weinig vertrouwen op zijne onderdanen kan stellen, dat hg niet dan onder bescherming van de gewapende macht en langs straten en pleinen, door politie schoongeveegd en afgezet, zijn paleis durft te bereiken. Als een dienst aan zich zelf en aan zijne vereerders verlangt de K'óln. Ztg. van vorst Bismarck, dat hij een einde maakt aan deophitsende artikelen der Hamb. Nachr. tegen Oostenrgk-Hongarije. Het onde Bismarckblad par excellence is thans aangewezen om de kwaadspre kerij van haar vroegeren meester in het ware daglicht te stellen. De Nordd. Allg. Ztg deelt nl. mede, dat het bericht der Hamb. Nachr. als zou sedert Bismarck's aftreden de verhouding tusschen Duitsch- land en Rusland gespannen zijn, een ver zinsel is. Te Gibraltar is plotseling een werk staking onder de bakkers uitgebroken, die minder werkuren en meer loon verlangen. De stad verkeert in groote verlegenheid, daar in de bakkerijen geen brood meer te krijgen is. De patroons beweren, dat zij de eischen der werkstakers onmogelijk kan nen inwilligen. Uit Marseille wordt aan de Soleil bericht, dat een zwerm sprinkhanen eenige dagen geleden op de voornaamste wijken der stad Algiers was neêrgestreken. De mailboot Marêchal Bugeaud werd twee mijlen buiten de reede van Algiers door eene wolk sprinkhanen overstelpt, die over het dek krioelden en de salons en hutten binnendrongen. Op het dek vorm den zij eene vier duim dikke laag. Het kostte verscheidene uren arbeid om het schip van deze insecten te zuiveren. Niet minder dan duizend arbeiders der Koninklijke geweerfabriek te Spandan zullen eerstdaags gedaan krijgen. Alle werk lieden, die korter dan tien jaren aan de fabriek verbonden zijn, krijgen hnn ont slag. Er blijven slechts ongeveer 400, die een werkdag zullen hebben van zes uren. Uit Edam wordt gemeld, dat door de hevige regens van Donderdagnacht in de polders vele schapen zijn gedood door den sterken val van het water. Van de pas geschoren schapen zijn vele letterlijk dood- geregend. Er zijn boeren, die 2, 4 en 6 schapen dood vonden. In den Zuidpolder staan vele weiden blank. Naar de Amsterdammer mededeelt is de heer Louis Bouwmeester lijdende aan eene huidziekte, tengevolge van bloed vergiftiging, ontstaan doordien de vergif tigde kleurstof van een tricot zich door een huidwondje, hetwelk de heer Bouw meester zonder het te weten aan den voet had, zich aan het bloed medegedeeld heeft. De toestand van den heer Bouwmeester moet echter zonder eenig levensgevaar zijn. Er zullen waarschijnlijk eenige weken met de volkomen genezing gemoeid zijn. Door het bestuur der maatschappij van landbouw in Linburg werd in zijne jongste zitting een adres aan de regeering vastgesteld, waarin deze opmerkzaam ge maakt wordt op de groote schade, welke deze landbouwdrijvende provincie door den vroegen, strengen winter en het daarop gevolgde koude voorjaar geleden heeft, eene schade, die stellig gerekend kan worden op een verlies van 75 per H. A., waar om de landbouwers in billijkheid aanspraak zouden kunnen maken op een gedeeltelijke reductie der grondbelasting. Te Amsterdam loopt het gerucht, dat de burgemeester mr. Van Tienhoven het stellige voornemen heeft als zoodanig af te treden met September a. s. Reeds wordtzijn vermoedelijke opvolger genoemd. Te Borgertange (Prov. Groningen) werd Donderdag een man, die bij zijn schoon zoon inwoonde, opgehangen gevonden. Uit ingesteld geneeskundig onderzoek is geble ken, dat de man eerst geworgd en toen opgehangen is en werden zijne dochter en zijn schoonzoon verdacht het feit ge" pleegd te hebben. Na een kort onderzoek kwamen zij dan ook tot bekentenis, waar op de arrestatie volgde. Het paleis te Amsterdam wordt voor de ontvangst van den keizer en de keizer in van Dnitschland in gereedheid gebracht. Onze Koningin-Regentes zal HH. MM. aldaar ontvangen. Men is op de gedachte gekomen om de olie, die gelijk men weet de golven belet te breken, dienstbaar te maken bij het gebruik van een reddingsboei. Eenigen tijd geleden is door den scheeps kapitein Debrosse en den loods A.Guerrier, beiden uit Havre, een reddingsboei ver vaardigd, die met een zelfwerkend toestel is voorzien, waaruit, na een kleine voor bereiding, die nauwelijks 2 seconden vor dert, bij regelmatige tusschen poozen olie vloeit, waardoor de zich in den boei be vindende tegen den golfslag wordt be schermd en een boot gemakkelijk en zon der gevaar kan naderen. Het gewicht van een dergelijke boei is ongeveer 9 KG. en talrijke personen, waaronder vele vakman nen, die bg de proefneming aanwezig wa ren, erkenden het nut dat deze uitvinding voor de scheepvaart kan hebben. In eene bestuursvergadering der Londensche omnibusmaatschappg is beslo ten tot afwijzing der gestelde eischen door het personeel als zijnde deze buitensporig geoordeeld, en zoodoende is men, wetende wat gebeuren zal, onmiddellijk over ge gaan tot het hnren van nienwe conduc teurs en koetsiers, maar het is niet te denken, dat de heeren zullen gereedkomen, daar ook de huurkoetsiers het voornemen hebben zich bij de beweging aan te slui ten. De Londenaars, voor wie omnibussen en huurrijtuigen levenskwesties zgn, zullen nu of moeten loopen of op andere wijze in hun vervoer moeten voorzien, te meer daar verschillende afstanden niet te voet kunnen afgelegd worden. Op het stuk van godsdienstvrgheid bezit de Russische regeering nog eigen aardige begrippen. Zooals men weet, hebben de vorstinnen, die met Russische groot vorsten gehuwd zgn, het zwaar te ver antwoorden in dit opzicht en het gevolg is meestal, dat zg tot den Grieksch-Ortho- doxen godsdienst overgaan. Dit heeft ook plaats gehad met de gemalin van grootvorst Sergius. Het hatelgke van de zaak is nu echter, dat een keizerlgke proclamatie werd uitgevaardigd, waarin de czaar onder kwet sende bewoordingen voor de Luterschen zgne vreugde betuigt over de bekeering dier grootvorstin, terwgl bovendien deze proclamatie moest afgelezen worden in alle Luthersche kerken der Russische Oostzee- provinciën in tegeuwoordigheid van allen die er eene waardigheid bekleeden. De predikanten hebben geweigerd dit gebod op te volgen en wat er thans ge beuren zal, of wat de czaar in deze zal besluiten is niet onduidelgk. Als lid van den raad der gemeente Alkemade (vacature wglen den heer A. Straathof) is gekozen de heer A. Los, terwgl voor de vacature vanwglen den heer 0. J. Boxce eene herstemming moet plaais hebben tusschen de heeren J. J. v. d. Meer en P. Kokshoorn. HAARLEM, 9 Juni 1891. De nestor der Haarlemsche onder- wgzers, de heer J. Spaan, hoofd van school D alhier, heeft zgne aanvrage tot ontslag bg het Bestuur der gemeente ingezonden. De heer Spaan is den lsten November a.s. den datum waarop hg zgne betrekking wenscht neer te leggen, juist 50 jaar als onderwgzer te Haarlem werkzaam. Op 1 November 1841 werd hg tot hulponder wijzer benoemd aan de school van den heer C. Hoffers de latere inrichting van den heer Koot in de schachelstraat welke betrekking hg spoedig, in 1844, verwisselde met de functie van hoofdonder- wgzer aan school D, waaraan in 1845 tevens de School voor Bejaarden werd ver bonden. Zgn werk aan laatstgenoemde instelling werd door de afdeeling Haarlem der Maat- schappg tot nut van 't Algemeen op hoo- gen prijs gesteld; zg bood hem, ten bewg- ze daarvan, in 1870 het honoraire lid maatschap van het departement aan, terwgl in 1885, bg het veertigjarig bestaan der School voor Bejaarden, den heer Spaan de zilveren medaille van de Maatschappij benevens een fraai geschenk werden ver eerd. Van zgne ambtgenooten ontving hg in den loop der jaren vele bewgzen van vriend schap; bovendien mocht hg menigmaal ervaren, hoe door de mannen van het on- derwgs zgne werkzaamheid in het belang van opvoeding en onderwgs hoogelgk werd gewaardeerd. Zoo werd de heer Spaan in 1884 eerelid van de afdeeling Haarlem van het Ned. Onderwgzers Genootschap en hem mocht in 1887 bg gelegenheid van de algemeene vergadering van dat Genoot schap, alhier gehouden, de hooge onder scheiding te beurt vallen, tot honorair lid te worden benoemd. Als openbaar onderwgzer geniet de heer Spaan de achting van allen, die met hem in betrekking staan. Ook het Bestuur der gemeente gaf onderscheidene malen, bg verschillende feestvieringen, op vleiende wgze zgne ingenomenheid met den arbeid van den heer Spaan te kennen. Het getal kinderen, dat in den reeks van jaren aan zgne leiding direct of indirect was toevertrouwd, bedraagt ongeveer 10500 en het getal onderwgzers dat gedurende dien tgd onder de leiding van den heer Spaan werkzaam was 84. Voorwaar res pectabele cgfers, die eenige geslachten in zich bevatten en ons den wensch doet uitspreken, dat op het nuttige en werk zame leven van den heer Spaan, straks wanneer hg van zgne school afscheid ge nomen heeft, nog eenige rustige en geluk kige jaren mogen volgen. De postduiven Vereeniging „Onze Gevederde Vrienden" te Haarlem hield j.l. Zondag een Wedvlucht van Maastricht. De duiven werden aldaar ten 7 nre los gelaten en de prgzen behaald als volgt: 1. de heer H. v. Breemen ten 1.14, 2. A. J. Bronkhorst Jr. ten 1.14%, 3. H. W. Buurman ten 1.16%, 4. Kuipers ten 3.51. Bg de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal alhier, zgn ingeleverd 1964 biljetten. Het aantal kiezers bedraagt '2917. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijltien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING-. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 28 Mei j.l. aan P. G. D. Perrinoni vergunning is verleend tot oprichting van eene bewaarplaats van roet in het perceel aan de Korte Begijnestraat No. 29 Kad. Sectie D No. 1449. Haarlem 2 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haai lem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 18 Juni e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van A. H. Visser om vergunning tot oprichting van eene Smederij in het perceel aan de Gravinnesteeg no. 5, Kad. Sectie D No. 5598 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 18 Juni e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. Haarlem, 4 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd: E. A. Jordens. De Secretaris, A. A, Land. KENNISGVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat van beden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 18 Juni e.k., 's namiddags ten 2£ ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van C. Ritsema, firma Met en Meijlink om vergunning tot oprichting van eene gasmotor in de boek- en steendrukkerij in het perceel aan de Lange Begij - nestraat No. 18, Kad. Sectie D No. 1488 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 18 Juni e.k., en wel des namiddags ten 2-J uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te breDgen. Haarlem, 4 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 85); Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des vooriniddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 18 Juni e.k 's namiddags ten 2^ure, ter gemeeute-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van E. Levert en F. L. Schudel, firma Levert en Schu- del om vergunning tot oprichting van eene Distil leerderij 2e klasse in de perceelen aan de Dijkstraat No. 6 en 8 Kad. Sectie. D No. 5063 en dat op den veertienden dag na heden zijnde 18 Juni e.k., en wel des namiddags ten 2^ uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 4 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat het primitief kohier voor de plaatse lijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1891 door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd bij besluit van 28 Mei j.l. No. 44, alsmede dat afschrift van dat kohier van heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatselijke secretarie ter lezing ia nedergelegd. Haarlem, 6 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 8 Juni. Rogge ƒ7.35. Bruine boonen ƒ3. Markt van 8 Juni. Aardappelen. Aangev. 44, verk. 44 H.L. L. pr. 3.50 H. pr. ƒ5.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 380, verk. 380 K. G. L. pr. f 1.10 H. pr. ƒ1.30 p. K.G. Biggen. Aangev. 163, verk. 151 stuks. L. pr. 3.00 H. pr. 16.00. ELFDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout, op Woensdag 10 Juni 1891, des avonds van 810 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch uit AthaliaMendelssohn. 2. Ouverture Peter Schmoll.Weber. 3. La plus Belle, WalzerWaldteufel. 4. Grande Fautaisic sur des Mo tifs de l'Opéra Herodiade..Massenet. 5. Ouverture, Banditen Streiche. GoungThomas. 6. Prélude uit de Opéra Nadeshda.Buot (Voor 2 klarinetten solo, uitte- voeren door de Heeren Hof meester en Tas). 8. Grande Fantaisie sur des Mo tifs de l'Opéra FaustGounod. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 11 Juni 1891, des avond9 ten 8 ure, te geven door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marche du CortègeKriens. 2. Ouverture Don JuanMozart. 3. Freuet euch des Lebens Walzer .Strauss. 4. Es ist bestimmt in Gottes Rath LiedMendelssohn. (Voor koperen blaasinstrumenten). 5. Grande Fantaisie sar des Motifs de l'Opéra ErnaniVerdi. 8. Ouverture Obéron.Weber. 7. Zweite PolonaiseLiszt. (Geïnstrumenteerd door Kriens). 8. Rondo pour petite fluteDonjon. (Uittevoeren dcor den Heer George Smidt). 9. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'Opéra la fille du RegimentDonizetti. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Juni 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN.. PROGRAMMA. 1. Fantaisie op „Ein festeBurg"Fink. 2. Sonate No. 4Mendelssohn. Allegreto. Allegro maestoso e vivace. 3. Ave MariaBachGounod. 4. HochzeitsmarschMendelssohn. 5. AbendliedR. Schumann. 6. Variatien op Wilhelmus van NassauenBrandts Buys.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2