PREDIKBEURTEN Eerste Blad. INo. 51 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang, met AMSTERDAM. abonnementsprijs: Van ZATERDAG 27 Juni 1891 op ZONDAG 28 Juni 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TEl.EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING Per drie maandenT ,25, franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 26 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Moeton. Voorin. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 38e Zondag, 's Avonds 6 nre, J. van Loenen Martinet, pred. te Sandpoort. iNieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, A. G. Reede, pred. te Kastricnm. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Sicaan. Bakeuesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Pas de service. Christelijk Gereforni. Gemeente. (GW. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Remonstrantsehe Kerk. Voorm. 10 ure, P. M. Keller van Hoorn, pred. te Dordrecht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, de Blocq van Scheltinga, ZendeÜDg in Suriname. Ds. Hoog wacht in deze week al zijn oateohisanten weder. De collecte voor het godsdienstonderwijs, gehouden aan de denren der kerken op Zondag 21 Juni j.l., heeft opgebracht de Bom van 88.60. Bennebroek. Voorm, 10 ure, J. H. Gunning J.Hz., Pred. te Leiden. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Doops bediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Dr. Ph. J. HoedemaJcer Pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman, Hillegom- Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Nam. 1 ure, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9y2 ure, H. Waardenburg. Bevestiging van Lidmaten. Zandvoort. Voorm. 91/2 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. HET VERSLAG (Vervolg). De plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs bestond uit 15 leden en onderging eenige verandering. De Commissie, erkennende dat er veel goeds is in den toestand van het lager onder wijs in deze stad, klaagt dat de luchtver- versching en de verwarming zeer ondoel matig plaats heeft. Het centraal-ver- warmingssysteem acht zij kostbaar en onvoldoende. Door Godsdienstonderwijzers der Ned. Herv. gemeente werd op vast gestelde uren gebruik gemaakt van de schoollokalen tot het geven van godsdienst onderwijs. Het jaarlyksch schoolexamen van leer lingen, die de school wenschten te verla ten, werd afgenomen aan 107 kinderen. Op het staatje der waardeerings-cyfers als uitslag van het onderzoek komt 1 leer ling voor met een onvoldoend cijfer voor lezen, 4 onvoldoend voor schrijven, 5 onvoldoend voor het rekenen, voor taal 6 en voor stijl 12. Slechts aan een kind werd geen getuigschrift uitgereikt wegens onvoldoende vorderingen. Ten einde het te vroeg verlaten der school tegen te gaan stelde de Commissie zieh in verbinding met corporaties en werkge vers, welke maatregelgrooten bijval vond. Omtrent het bijzonder onderwijs vinden wij vermeld 14 scholen met 11 manne lijke en 5 vrouwelijke hoofden, 43 onder wijzers en 42 onderwijzeressen, 1516 mannelijke en 1715 vrouwelijke hoofden. Van deze ontvangen 724 kosteloos on derwijs. De Commissie verklaart, dat het bijzonder onderwijs in vele opzichten vol doende kan genoemd worden en dat,moet van het onderwijs in het algemeen getuigd worden, dat het met ijver en toewijding gegeven wordt, en ook de resultaten te waar- deeren zijn,de ontwikkelinghooger staat in scholen met kleine dan met groote De herhalingsschool verkeert na de re organisatie in een zeer gnnstigen toestand. Voor dit onderwijs hadden 175 knapen en meisjes toelating verzocht, van welke 1 90 geplaatst zijn. Voor de school voor mili- tieplichtigen schijnt hief: geen belangstel ling te zijn. Het nut, dat de heer en mevrouw Ger- dessen en de vereeniging Door Vermaak tot nut door hunne schoolfeesten bij het onderwijs stichten wordt dankbaar erkend, evenals dat der Vereeniging tot het ver schaffen van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen. Behalve de genoemde scholen bezit on ze gemeente nog eene fabrieksschool voor jongens en eene voor meisjes met 35 en 45, de school voor bejaarden met 59, 7 breiseholen met 418 leerlingen, en 11 be waarscholen bezocht door 785 jongens en 694 meisjes beneden en 197 jongens en 227 meisjes boven 6 jaar. Elf onderwij zeressen en 46 helpsters is de leiding de zer kinderen toevertrouwd. De vergoeding krachtens art. 45 der wet op het lager onderwijs voor 1889 aan de gemeente toegekend bedroeg/27.331.60. Middelbaar onderwijs. Onze gemeente telt vier inrichtingen voor middelbaar on derwijs: Burgeravondschool met 161 leer lingen en 10 leeraren, Hoogereburgerschool met 240 leerlingen en 16 leeraren, Hoo ger Burgerschool ter opleiding voor handel en nijverheid, 70 leerlingen, 7 leeraren, Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met vijf jarigen cnrBQS, 170 leerlingen, 12 leeraren en leeraressen. Voor deze vier inrichtingen is uitgegeven resp. ƒ7225.88, 33097.201/2, ƒ11239.55 en 17114.38, waar tegenover staat in ontvangst een ge zamenlijk bedrag van ƒ34471. Aangaande de scholen van bijzonderen aard en strekking worden vermeld de Mu ziekschool van de Afdeeling Haarlem der Maatschappij ter bevordering van Toon kunst, de Volkszangschool, de Gemeente gymnastiek-, scherm-en dansschool, waar van de uitgaven 3305.44 en de inkomsten 1081 bedroegen, alsmede de gymnastiek- sehool van den heer J. G. Martin en die van den Heer A. Meijerink. Het stedelijk gymnasium werd bezocht door 91 leerlingen. Aan deze inrichting waren werkzaam een reetor, een conrec tor en dertien leeraren en kostte in 1890 ƒ28854.97, waar tegen ontvangen werd aan schoolgelden 18045.50. In de afdeeling Kunsten en Wetenschap pen komt het eerst voor de Stadsbiblio theek. Deze instelling bleef eene waardige plaats innemen in de wetenschapde bron nen van onderzoek, welke zij bezit, werd door talrijke navorschers by voortduring zeer gewaardeerd. Het aantal bezoekers was 402, aan ver schillende personen werden 468 boeken uitgeleend en de studiën ter bibliotheek zelve gemaakt waren vele in aantal. De bibliotheek breidde zich uit door talrijke geschenken als ook door aankoop. Het stedelgk Mnseum van schilderyen en oudheden verkeerde in gnnstigen toe stand. Eenige schilderyen werden verdoekt of gerestaureerd en eenige geschenken vie len de verzamelingen ten deel. Het Mnseum werd in 1890 bezocht door 3719 betalende en 3031 niet betalende personen. Het bissohoppeiyk Museum voor kerke- iybe oudheid, kunst en geschiedenis werd bezocht door 171 personen en de verza meling is met 155 voorwerpen vermeer derd. De Museums der Maatschappij ter be vordering van Ny verheid werden bezocht als volgt: Het Koloniaal Mnseum door 3673 het Mnseum van Kunstny verheid door 14321 personen. Verder komen nog in deze afdeeling verschillende stichtingen, inrichtingen en vereenigingen voor. Wordt vervolgd. De gemeenteraad van Parys heeft 5000 fr. toegestaan voor de behoeftige betrekkingen der slachtoffers van het spoor wegongeluk by Mönchenstein. Er had in die raadzit.ing een hevig incident plaats tnsschen Allemane en Blon- del bij de beraadslaging over het bonwen eener school. Blondel gaf Allemane een oorveeg. Deze wilde nu op zijne beurt Blondel te ly f gaan, maar de omzittenden beletten dit. Er zal nu tusschen hen een dnel plaats hebbeD, en dus zal dit gods gericht, want als zoodanig schijnt men het duel in het algemeen te beschouwen, moeten beslissen wie in deze als een on besuisde jongen gehandeld heeft. Het kan ook zyn, dat het toebrengen van een oor veeg bloed eischt ter uitwissohing van dien smaad, en het zon ook kunnen zijn dat mensehen, die de noodzakelykhdid van een duel niet inzien, geen welgeplaatst gevoel van eer bezitten Te Londen is tegenwoordig de hel din van den dag, mrs Grimwood, de onge lukkige vronw, wier man by de bekende voorvallen in Manipoer, resident aldaar, om het leven kwam. Zy zelf ontkwam met het overschot der Britsche troepen. De moedige vrouw is het voorwerp van allerlei eerbewyzen. Zy werd door de ko ningin ontboden en door de prinses van Wales ontvangen. Mrs Grimwood is 22 jaar oud, slank en bleek. Binnenkort zal zij de gebeurtenissen van Manipoer te boek stellen. Met dankbare ontroering gedenkt zy de goede zorg der soldaten, die haar op haar moeitevolle vlucht zoo zelfopofferend beschermden, 's Nachts trokken zy hnn jas sen uit om haar tegen de koude te be hoeden. Te Wolvega deed zich Dinsdag het geval voor, dat een kiezer tevens op dien dag was opgeroepen als getuige ter ar rondissementsrechtbank te Assen. Hy gaf het O. M. per brief kennis, dat hy niet verschynen kon omdat hy stemmen moest. Men kan soms erg om regen ver legen zitten, de landbouwers weten daarvan te praten. Na is 't van algemeene bekend heid, dat by plotselinge, heftige lucht trillingen en schokken zich regenverschyn- selen voordoen. Men heeft b.v.b. opgemerkt, dat bij hevige veldslagen veel regen valt en in verband hiermede heeft thans het land- bouwdepartement van de Amerikaansehe Unie eene proef genomen met het doen ontploffen van eene dynamietballon, die tot eene aanzienlyke hoogte was opge stegen. Het resultaat was, dat er werke- lyk wat regen viel. Er is besloten, dat de proefnemingen zullen voortgezet worden. De hooge prys der eerste voedings middelen in Duitsehland, waaraan door af schaffing der graanrechten een einde zou kunnen gemaakt worden, geeft aanleiding tot manifestaties. Hoewel de agitatie heeft opgehouden, wenden zich thans sommige gemeentebesturen tot den bondsraad, ter- wyl men elders den nood constateert, waar onder een deel der bevolking gebukt gaat. Zoo wordt in een officieel distriktsblad eene oproeping gelezen om hulp in geld of eetwaren. Tot de onderteekenaars van het stuk behooren de burgemeester, de super intendant, de Koninklyke Landrath en verschillende handelaren, wel een bewys dat de behoefte zelfs van officieele zyde wordt erkend, al legt men zich neer by het besluit der regeering om de graan rechten niet op te heffen. Met den financieelen toestand van den prins van Wales moet het allertreu rigst gesteld zyn. Hy staat by al zijn vrien den in bet krijt en toen enkele van dezen, tijdens de Baringcatastrophe, zich genood zaakt zagen op betaling aan te dringen, moest hy den kring zijner „intiemen" meer uitbreiden dan misschien wensehelijk was. De rijke reeders Wilson hielpen den prins toen met 200,000 p. st., en het bezoek van den troonopvolger aan Tranby Croft, dat zulke schadelijke gevolgen voor hem had, was een erkenning van den bewezen dienst. Men beweert in Engeland dat, indien koningin Victoria haren werkwistenden zoon niet te hnlp komt, het Banhrnptey Court in de zaak zal moeten worden ge mengd. Men merkt op, dat de prins by even- tueele komst tot den troon heel wat zal goed te maken hebben, en nu mag de spitsvondige opmerking gemaakt worden, dat men den oudsten zoon van koningin Victoria dient te onderscheiden van den aanstaanden koning, toch zullen zyne afdwalingen, die juist niet meer jeugdige

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1