HAARLEISCH predikbeurten Eerste Blad. No. 55 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86." Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. VERSCHIJNT j Dinsdag- en Vrijdagavond. op ZONDAG 12 Juli 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. "fSLEPHOONNUMMER TELEPHONISCRE VERBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS: van ZATERDAG 11 Juli 1891. Per drie maandenT ,25. franco p. post ,40. Prijs per AdTertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Avondmaal. Nam. 2 ure, fV. Beekhuis, pred. te Uit- 's Avonds 6 ure, Moeton. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Geen dienst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Vrijdag 's avonds 8 ure, Hoog. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Debnj. Christelijk Gerel'orni. Gemeente. (Ged. Oudegraclit). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Muldèr. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remon8trantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. De collecte gehouden aan de deuren der kerken op Zondag 5 Juli voor de Chr. school voor on- en minvermogenden heeft opgebraoht de som van f 100,30. De Heer J. Klein heeft met dank ont vangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden 4,75 van de kinderen van den Heer K. Bennebroek. Voorm. 10 ure, D. Bax, Pred. te Haarlemmermeer. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. J). van Arkel. Voorbereiding. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kuylman, 1 Hillegom. voorm. 91/s ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld CEz. Nam. 1 ure, Zondagschool. Spaarndam. Voorm. 10 are, H. J. Velsen. Voorm. 9V2 ure, H. Waardenbnrg. 's Avonds, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 9Vs ure, P. E. Barbas Pred. te Haarlem. Avondmaal. KRONIEK. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Jo. de Vries, Pred. te Haarlem. De raadszitting van Woensdag jl. ving aan met de gewone mededeeling van in gekomen stnkken. De Amsterdamsche poort, voor welker her stel f 2000 was uitgetrokken, bleek f 775 meer noodig te hebben om volkomen te worden gerestaureerd. B. en W. adviseerden dit meerder bedrag terstond aan te wenden, omdat over twee jaar de herstelling meer uitgaven zou vorderen, dan nn. De Raad gaf het gevraagd crediet. Eenige kleine wijzigingen in den verbonw van het Raad huis werden goedgekeurd. De sehoorsteenen zullen in hun geheel worden bewaard en tevens als rookleidingen big ven dienst doen. De raadsleden werden uitgenoodigd Maan dag a. s. te 2 uur de tentoonstelling der Ambachtsscholen in den Kraton te komen bezichtigen en 's avonds te 71/2 uur te genwoordig te zijn bij de ontvangst der Congresleden op het raadhuis. Ingekomen was een adres van den Heer Blitz met dankbetuiging voor de ontvan gen gratificatie. De bewoners van de Lange Boogaard- straat maakten zich ongerust, dat na ver koop van het danshuis, hetgeen hun veel overlast had berokkend, deze zelfde in richting in de straat verplaatst zou worden en vroegen nn aan het gemeentebestuur daartegen maatregelen te willen nemen. De Voorzitter meent, dat deze zaak meer in het bijzonder de politie betreft, en stelt dus voor dit adres ter afdoening te stel len in handen van den Burgemeester. Com- form wordt besloten. Een rekest van den Heer Eugène Bunge, om aan de gemeente af te staan een stuk grond aan den klei nen Houtweg wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Een advies van Ds. Barbas om een lokaal in de school aan den Schoterweg af te staan voor Zondagschool wordt mede gesteld in handen van B. en W. Volgens advies der rechtsgeleerde commis sie zal aan van Staveren, wiens schuit in de Leidsche Vaart gezonken is, worden voorgesteld een gratificatie aan te nemen van f 50. ii Een eervol ontslag aangevraagd door MejTrik werd verleend met ingang van 18 Aog. Het verslag van de opname der gemeen tekas werd voor kenisgeving aangenomeo. Aan de Commissie tot bevordering van het vreemdelingenverkeer werd ver gund om bij gelegenheid van de feesten der Maatschappij van Nijverheid een ge deelte van het terrein voor het Paviljoen te gebruiken voor het geven van een bal champêtre. De Heeren Maas en Bijleveld hebben op zich genomen de werkzaamhe den van wijlen den Heer Frank voor hunne rekening te nemen. Het vrijgevallen trac- tement zal onder hen worden verdeeld. Een rekest van de Heeren Kleiweg l'y- serinck en G. L. van Lennep om van de gemeente in gebruik te mogen ontvangen een lokaal voor de door hen te stichten Ambachtschool wordt gesteld in handen van B. W. De Commissie van de Bank van leening had een rooster van aftreding opgemaakt. Het belangrijkste pnot der Agenda was een voorstel tot wijziging der Politie ver ordening waarbij aan de tappers kan wor den verboden hunne lokalen vóór zeven uur 'sochtends te openen. Men zal zich herinneren dat, door het gemis eener dergelijke bepaling, de ver vroegde sluiting bij de vorige kermis haar doel had gemist. Io den regel zal nn tusschen elf nnr 's avonds en zeven nnr 's morgens elke tapperij gesloten moeten zijn. De bepaling werd, behoudens een re dactiewijziging van den Heer van der Mersch, door den Raad goedgekeurd. Ook werd aan den Burgemeester de bevoegdheid gegeven, bij voorkomende ge legenheid tapperijen voor eenigen tijd te sluiten. Dit werd hoofdzakelijk vastgesteld met het oog op de lotingsdagen. Aan den Heer J. W. van Alphen werd wegens zijne diensten verleend bij het leiden der oefeningen van de schutterij eene gratificatie verleend van f 150. Tot leerares aan de middelbare meisjes school werd benoemd Mej. J. A. van Walsem, tot onderwijzer aan de oplei dingsschool voor jongens de Heer L. C. Merhottein en tot regent van het St. Eli sabeths Gasthuis de Heer F. Teding van Berkhout. Mej. H. W. Pilger werd bevorderd tot onderwijzeres tweede klase. B. en W. hadden zich op verzoek van den Raad tot den Minister van Binnen- landsche Zaken gewend met verzoek om verhooging van het subsidie voor het Middelbaar onderwijs hier ter stede. Terwijl vele andere gemeenten dit on derwijs of geheel of gedeeltelijk ontvin gen van Rijkswege, moest de gemeente Haarlem het grootste deel der uitgaven zelf bekostigen. De onbillijkheid werd nog grooter als men in aanmerking nam hoe- velen nit andere gemeenten van het M. O. hier ter stede gebruik maakten. De minister vond echter geen termen om aan het verzoek te voldoen. De voorzitter stelde voor het antwoord des Ministers voor kennisgeving aan te nemen en meende overigens, dat de argumen ten in het adres aangevoerd zoo duidelijk zijn, dat er later wel weder een geschikt oogenblik zal aanbreken om op de zaak terug te komen. Hiermede werd de vergadering gesloten. Oostenrijk schijnt last te hebben van spionnage door Rusland, bij name in Oostenrijk-Hongarije. Verschillende ves tingplannen en documenten, betrekking hebbende op de verdediging, moeten ge- i stolen zijn door personen, hiertoe door Russische officieren omgekocht. Ook moet er in Rnssischen dienst eene menigte post duiven over Oostenrijk-Hongarije ver deeld zijn terwijl aan verschillende perso nen aan de grenzen in Gallicië de taak wordt toegedicht om bij oorlog bruggen en oor- logsmaterieel te vernielen. Tengevolge van een en ander iB de regeering voornemens de strafbepalingen op de spionnage te verscherpen. Met zekeren ophef wordt bericht, dat het der wetenschap thans gelukt is, de kunst meester te zijn om menschen te dooden door electriciteit. Vier moordenaars in Amerika heeft men met hetzelfde werk tuig, waarmee men ten vorigen jare eerst na vele martelingen kon slagen, ter dood gebracht. De overgang duurde nog geen seconde. In den Senaat van Frankrijk is de regeering geïnterpelleerd over de oprich ting van een standbeeld voor Danton, den man der groote revolutie. Er werd aangetoond, dat Danton, toen minister van justitie, de beruchte Septembermoor- den op zijn geweten had, dat de moorden vier dagen dnnrden en hij ze niet ver hinderde. Het standbeeld zon den patriot vereeuwigen, maar het is niet mogelijk, dien van den moordenaar te scheiden. Er werd aangevoerd, dat volgens die leer al leen geheel onbesprokenen vereeuwigd zonden worden. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat hij geen oordeel had nit te spreken over de handelingen van Dan ton, maar dat hij een groot patriot was, en dat hij groote daden heeft verricht, alsmede dat de regeering, zoo zij bij de onthulling wordt uitgenoodigd, zich zal doen vertegenwoordigen, waarna de een voudige orde van den dag werd aange nomen. Een reusachtig gepantserd oorlogs schip, de Sicilia gedoopt, is Maandag in het bij zij n van den koning en de koningin van Italië te Venetië te water gelaten. Dit feit op zich zelf is niet zoo vreemd, maar de bijomstandigheden geven nog al 8tof tot bespreking. De kardinaal-patriarch van Venetië was namelijk tegenwoordig en begaf zich na afloop der plechtigheid op verzoek van den koning in de ko ninklijke loge, waar hij zich gernimen tijd met de koningin onderhield. Hoe is het er nu meê, zou men vra gen, als men de berichten omtrent de hu welijksplannen van den Rumeenschen troonopvolger nu weer gladweg.hoort loo chenen. Niets van waar, zegt de officieuse Agence Roumaine, al de berichten zijn verzonnen en 't zou den prins zelfs niet in de gedachten gekomen zijn freule Vacaresco te huwen. Inmiddels spreekt heel Rumenië er van en het beschaafd Europa vindt de zaak interessant genoeg om te bespreken, vooral met het oog op de troonsopvolging, ter wijl de tegenstand van den prins nog al heel duidelijk uitkomt. De heer White, die gelijk men weet door baron Hirsch naar Rusland is ge zonden om een onderzoek naar de Joden kwestie in te stellen en bij de Rnssi- sche regeering stappen te doen ter bevor dering van de emigratie der Joden, heeft eene reis in de zuidelijke provinciën ge maakt. Hij is thans te St Petersburg te ruggekeerd, en sohetst den toestand daar zeer zorgwekkend. Tengevolge van den voor een groot deel mislukten oogst, heerscht op sommige plaatsen letterlijk hongersnood, en daar sinds lang het-lasd- bonwende volk de Joden aansprakelijk stelt voor allen tegenspoed, wordt door dien toestand de Jodenhaat opnieuw ge voed. - In den Amsterdamschen gemeente raad heeft eene interpellatie plaats gehad over de wijze waarop de politie opgetreden is bij gelegenheid van de groote taptoe op den avond van Woensdag 1 Juli. Er werd op gewezen, dat de politie twee fonten had begaanhet niet tijdig afzetten van den Dam en het gebruik maken van de wapenen om de eerste fout te herstellen waardoor feiten hebben plaats gehad well

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1