EAA PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 57 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 18 Juli 1891 op Z01NDAG 19 Juli 1891. Nedertl. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TKI.EPHOONNUMMBK TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van i tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Nam. 2 nre, Hoog. Dankzegging. 'sAv. 6 ure, Knottenbelt. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Geen dienst. Bakenesser Kerk. Vrije beurt. Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Vm. 10 ure, 's Av. 5 ure. I). K. Wielenga Prof. aan de theol. school te Kampen. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel, Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Avondmaal.. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, A. K. Kuiper pred. te Rottevalle. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. A. lieijerman, pred. te Leiden- Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, De catechisatiëu van Ds. Moeton worden tot nadere aankondiging uitgesteld. Door den heer J. Klein in dank ont vangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden f 5,uit het busje van den heer Rilbrander, Bennebroek. Voorm. 10 nre, L.IV. Bakhuizen v. d. Brink, Theologisch Candidaat te Amsterdam. Beverwijk. Voorm. 10 ure, N. J. C. Schermerhorn, Theologisch Candidaat. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Avondmaal. Nam. 2Va nre, A. Couvée, Pred. te Zeist. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman, Voorbereiding. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, D. Andrê de la Porte, Emer. Pred. te Haarlem. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/s ure, D. Bax Pred. te Hoofddorp. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, F. van Gheel Gildemeestsr, Pred. te 's Hage. Nam. 5 ure, Kinderkerk, F. van Gheel Gildemeester, Pred. te 's Hage. Zandvoort. Voorm. 91/2 ure, A. E. van Deinse, Pred. te Heemskerk. Dankzegging. 17- ,n Sandpoort. oorm. 10 ure, van Boenen Martinet. Freule Vacaresco, de uitverkorene van den Roemeenschen troonopvolger heeft naar bericht wordt, ontslag genomen uit hare betrekking als hofdame van koningin Elisabeth. De Japanners honden er een voor onze Enropeesche begrippen wonderlijk soort van eergevoel op na, waardoor b.v.b. de moordaanslag van een politieagent op den Grootvorst-troonopvolger nog al een nasleep heeft. Zoo is de gouverneur van de provincie, waarin 't misdrijf ge pleegd werd, ontslagente Kyoto pleeg de een vrouw, wegens de schande over het land gebracht, zelfmoord en een man moest met geweld worden teruggehouden van een reis naar Petersburg, ten einde zich daar, als zoenoffer, zelf te dooden. In een ander gewest is bepaald, dat niemand meerden naam van Tsuda of Tsano mag dragen (dien van den moordenaar) en velen ver langen dat de stad Ofsn, waar de aanslag werd gepleegd, ook zal worden herdoopt. Eindelek hebben de rechters, die Tsnda tot levenslangen dwangarbeid veroordeel den, de vraag overwogen of zij, na de berechting van een zoo vernederende mis daad, niet behooren af te treden. Nn mag men veronderstellen, dat Rusland voldoen de genoegdoening heeft voor een daad van geweld, gepleegd op des czaren eersten on derdaan door een man die zich gerech tigd achtte, zonder aanzien des persoons, de traditien van zijn volk en godsdienst te helpen verdedigen. Het is thans gebleken, dat de moord op den fabrieksnachtwaker te Roer mond gepleegd is door de echtgenoote, die, sedert Donderdag voortvluchtig, te Wessum is aangehouden, waar zij aan ha re moeder bekentenis van het misdrijf heeft afgelegd. Waarschijnlijk is hier jaloersch- heid in het spel. In eenige Znid-Limburgsche dorpen wordt in de laatste dagen drnk gespro ken over een geheimzinnig teeken, dat op de haverbladen staat geschreven. Met een angstig gelaat toont de bijge- loovige n op een haverblad de letter B. Vindingrijke profeten lezen hieruit: „Bid en doe boete" of zelfs „Bellam" (oor- loê-) Reeds meermalen werd door ons een enkel woord geschreven over de commu nicatie iD de Haarlemmermeertweemaal werd reeds concessie aangevraagd en ver kregen voor den aanleg van een stoomtram, doch tot den aanleg schijnt men maar niet te kunnen komen. Thans echter bestaat er gegrond nitzicht, dat na de voltooiing van het groote communicatie- en inundatie- kanaal een of meer stoombootdiensten in de dringende behoefte zullen voorzien dit kanaal zal n. 1. door middel van een bij Aalsmeer te maken schutsluis met het buitenwater in verbinding worden gesteld, iets wat tot nn toe in dezen polder ont brak. Bestond tot nn toe tusschen de verschillende afdeelingen der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwonde big verkiezingen en vooral bij die voer den gemeenteraad steeds groote tegenstrijdig heid, waarbij de afdeelingen Haarlemmer liede, Spaarnwonde en Zuid-Schalk wijk met hnnne voor het meerendeels Katho lieke inwoners stonden tegenover Houtrijk en Polanen, thans is door de kiesvereeni- ging in eerstgenoemde afdeelingen beslo ten behalve het aftredend lid hunner afdeeling, de heer B. P. Vink, ook te steu nen de heer A. van Rossnm, afgevaardigde van Houtrijk en polanen. Door de Liberale Kiesvereeniging te Haarlemmermeer zijn de 5 aftredende leden van den Raad weder kandidaat ge steld. De twee nieuwe leden, die gesteld wor den door toeneming der bevolking zijn de H.H. J. Samson, Notaris, en W. J. de Jong opzichter van den Haarlemmer meerpolder. Dat de lust tot reizen in en naar Haarlemmermeer en omstreken zeer toe neemt, bewijst de uitbreiding van Stoom- bootverkeer door de ringvaart van Haar lemmermeer. Nauwelijks heeft de nieuwe ondernemer „de postiljon" ééne boot in de vaart gebracht of eene tweede ligt ge reed de reisgelegenheid ts vermakkelijken. Thans heeft men 3 verschillende onder nemingen die concureeren om 't het reizend pnbliek zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Ook verneemt men, dat nu reeds aanvragen zijn gedaan om eene Stoomboot vaart te organiseeren door het te maken inundatie kanaal te Haarl. meer. Wanneer men echter bedenkt, dat het misschien nog wel 2 jaar of langer zal duren eer kanaal enslaizen klaar zijn, behoeven de aanvragers niet bevreesd te zijn dat ze te laat komen. Mocht het eerdaags aan te besteden inun datie werk gegund worden, dan bestaat het vooruitzicht, dat dit honderden ge zinnen in de Haarlemmermeer brood kan ver schaffen. Is er alsdan geen te harde winter in aantocht zou door het vele inun- datiewerk de armoede in Haarlemmer meer zeer gelenigd worden. Aan een nieuw huis in de nabijheid der commnnicntiesluis te Haarlemmer meer voor den opzichter van den Haar lemmermeerpolder zal eerstdaags begonnen worden. HAARLEM, 17 Juli 1891. Na gehouden examen zijn op de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus bevorderd Van de le tot de 2e klasse: T. de Jong van Arkel, R. Arnken, M. C. Avis, S. C. Bakker, J. C. Beets, A. C. van Braam Houckgeest, C. A. E. v. Braam Honck- geest, M. C. Braat, G. W. Brongersma, J. F. Calkoen, A. A. Cats, J. v. Doorn, B. W. v. Eldik Thieme, J. W. v. Eldik Thieme, J. Feikema, A. J. Friedrichs, J. P. Groenewegen, J. F. v. Gulik, K. E. van Huizen, J. Hulshoff Pol, Hijmans, J. H. Jager Gerlings, J. JelliDghaus, G. M. de Jongh Schiffer, A. C. de Koek. P. S. van der Ley, A. H. J. Merens, A. de Bijll Nachenius, C. C. G. Offerhaus, Adolf Rem- mert, Anton Remmert, P. Risselada, H. v. Someren Greve, J. K. C. Sneltjes, L. H. B. Stoutjesdijk, H. Tromp, P. E. Vol- ker, N. W, A. Vonk, C. v. d. Voort. M. Westerveld, S. van West, en voor enkele vakken P. Koster. VoorwaardelijkG. P. Carli, P. Goedkoop, A. A. M. v. Goor, G. J. v. Gnlik, J. J. G. v. d. Lingen, M. A. J. v. Manen, S. E. v. Nooten, D, T. Volker, M. P. Volker en W. Wiegand. Van de 2e tot de 3e klasse: L. V. Arnold, A. v. Beemen, H. J. M. Bos houwers, W. F. Caaleri, E. A. dn Croo, F. W. Diemont, P. C. van Dobben, H. G. Dnyns, I. Enuma, E. F. Geesink, P, R. Goedkoop, P. J. v. Gulik, L. von He- mert, A. J. Hoefl'elman, J. v. d. Hoeve, R. H. J. Gallandat Hnët, H. Hnlshoff Pol, E. Jansen v. Raay, H. Kerbert, D. L. D. L. Keur, H. L. W. Koning, J. H. Kre- mer, J. Krol, A. A. Lingeman, F. G. P. v. Loenen Martinet, C. S. Lugt, P. J. Maingay, M. Metman, W. F. Mikkers, M. E. A. W. Mohr, C. H. Ooster, F. L. Pan- nekoek, R. E. v. Eybergen Santhagens, J. M. v. d. Scheer, P. H. Schreuders, A. Sepp, H. J. J. v. Slnys, J. Smit, H. P. Sobels, D. J. A. Westerveld, L. A. MJ Willemse, C. M. v. d. Willigen. Voor waardelijk: J. J. Kerbert, G. Kros, H. J. Berlenot Moens, A. A. Monod de Froide- ville en J. F. H. de Vogel. Van de 3e tot de 4e klasseAJ. Bak ker, P. G. A. Blok v. Laer, F. H. Boers, W. A. Borger, H. Branns, A. J. Bronk- horst, A. H, Putman Cramer, J. J. Hallo, R. G. Hoeffelman, F. Hees, F. Hijmans, J. Ph. Levert, H. F. Maks, K. H. R. PlnintL Meuts, D. D. C. v. Eybergen Sant hagens, W. Scheffer, Th. A. A. Schöner- marek, F. C. J. v. d. Steen v. Ommeren, L. v. d. Steen v. Ommeren, J. H. G. Stoel, W. Stolp, J. R. v. d. Vliet, A. v. d. Vlngt en R. E. Vonk. Voorwaardelijk: A. E. R. Arnold, G. E. Bierens de Haan, T. T. H. Calkoen, H. F. Eilbracht, W. Jager Gerlings, P. C. Jansen, C. Kerbert, W. H. R. v. Manen, P. F. J. H. Menten, F. J. Nix, C. M. Pleyte, E. G. Polak, L. A. J. Rijk, B. G. S. Schregardus, A. C. Waller, A. Wielinga, H. Zeeman en F. C. Zillesen. Van de 4e tot de 5e klasse C, G. Bak ker, M. Broms, H. J. Kerbert, fl. W. Plaatser v. d. Hull, M. S. Philipse, H. G. Scheltema, C. Schultz, T. J. van Wa- veren, en G. J. Wiarda. Voorwaardelijk P. W. Calkoen, P. R, de Haas, C. Ker sten, W. M. Boer Leffef, J. C. Rijk, P. Stassen, en J. v. Wort. Onder begunstiging van heerlijk zo merweder had Dinsdag avond in den tuin van de sociëteit „Vereeniging" het concert plaats, dat door genoemde sociëteit den leden van de Maatschappij tot bevordering van Nij verheid, bij gelegenheid van de Algemeene Vergadering alhier, werd aangeboden. Dit concert was buitengewoon druk bezocht; eensdeels, omdat de zekerheid veel men- schen te zullen zien, veel menschen had getrokken, anderdeels, omdat de heer Kriens als solist zou optreden. Aan dat optreden ontleende de avond dan ook een feestelijk karakter, wat niemand verwonderen kan, die weet, hoeveel vrienden de heer Kriens zich in den korten tijd van zijn verblijf alhier heeft verworven en hoezeer door allen, zonder onderscheid, zijn kunstenaars gaven worden gewaardeerd en zijn deug delijke leidiDg van het Haarlemsche or kest wordt op prijs gesteld. De solo-nummers voor klarinet waren Fantasie op motieven nit Bellini's „Puri- tani" en TVEcho de la montagne''' van Coe- nen. Beide werden met de grootste voldoe ning gevolgd en gaven gelegenheid, het spel van den heer Kriens, dat door schoo- nen klank en eene uiterst keurige voor- drachtswijze uitblonk, te bewonderen. Een

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1