Bij een voorstelling in een cirens te Berdianek, Rusland, sprong een petroleum lamp, welks inhoud op de familie Lupi, het gezin van een Oostenrijkschen consul, stroomde. In een oogwenk stonden de jon ge schoone mevrouw Lupi en haar heide kinderen in brand. Een ontzettende pa niek volgde, die schromelijke gevolgen zou gehad hebben, indien niet eenigen der artisten met levensgevaar het drietal uit de loge gerukt en den brand in het zand der manege gebluscht hadden. De kinde ren waren helaas reeds dood, de moeder verkeert in levensgevaar; de grootvader moet zinneloos van den schrik zijn. On danks de wilde vlucht van het publiek schijnen geen verdere ongelukken hebben plaats gevonden. Het toeval leidde dezer dagen te New-York tot een gewichtige ontdekking. Eenige officieren lieten op een ijzeren blok eene hoeveelheid dynamiet ontploffen. Door toeval viel het blad van een eikenboom op het ijzeren blok, waarop dit blad na de ontploffing zoo nauwkeurig mogelijk was afgebeeld. Men herhaalde deze proef neming, en telkens met even gunstigen uitslag. Men legde onder andere eenige blade ren en bloemen tusschen twee ijzeren pla ten, waarna men op de bovenste plaat eene kleine hoeveelheid dynamiet liet ont ploffen. Tot in de kleinste bijzonderheden kwam de afbeelding der bloemen en bla deren op de plaat te voorschijn. Bij ont ploffing onder water bleek het beeld nog nauwkeuriger te zijn. Naar men in het Handelsblad van Antwerpen leest is te Jemeppe een dame gestorven tengevolge van het eten van „te jonge aardappelen". In eenige uren was zij gezond en dood Het bulletin van het Kais. Gesutid- heitsambt te Berlijn deelt mede, dat aan boord van het 26 Juni uit Brazilië gekomen stoomschip Kölndat ook de havens van Lissabon en Antwerpen heeft aangedaan en te Bremerhaven is binnengeloopen, ver scheidene gevallen van gele koorts zijn voorgekomen. De ziekte is begonnen na het verlaten der haven van Rio Janeiro bij twee tusschen- dekpassagiers en twee personen der equi page. Een der patiënten is aan boord over leden, de anderen zijn naar het hospitaal te Bahia vervoerd, waar ook voor ontsmet ting werd zorg gedragen. De opvarenden zijn te Bremerhaven aan een onderzoek onderworpen en gezond be vonden. Het is thans zeker, dat in de Plan tage Middellaan te Amsterdam, ter plaatse waar wijlen dr. Westerman heeft gewoond een schouwburg verrijzen zal, naar de tee- kening en plannen van den architect C. A. Bombach Cz., voornamelijk bestemd ter vertooniDg van operetten. De directeu ren Kreeft en Buderman sluiten daarmede volstrekt niet uit om er ook opera, kome dies, drama's enz., door buitenlandscbe en inheemsche gezelschappen te doen vertol ken. De schouwburg wordt opgetrokken in een soort stijl, half klassiek, half renais sance en zal bevatten 1089 plaatsen. Op de officieele lijst der bekroningen van de Berlijnsche tentoonstelling komt geen enkel Nederlandsche kunstenaar voor aan wien de groote gouden medaille is toege kend. Voor de kleine gouden medaille zijn vermeld de heeren C. Bisschop, Jan Vro lijk en Th. de Bock. Naar beweerd wordt heeft de keizer honderdvijftigduizend mark beschikbaar gesteld voor den aankoop van kunstwerken van buitenlandscbe meesters. Te Utrecht zal in het laatst van September een congres worden gehouden van alle meubelmakersvereenigingen, waar op zullen worden besproken de algemeene toestanden der meubelmakers, de mogelijk heid om het vak te verbeteren op welke wijze men er in zal slagen een Neder landsehen bond te stichten voor menbel- makers, het verkrijgen van een beroeps statistiek enz. Men schryft uit Tilburg: Volgens officieele opgave bedraagt de schade, door den hagelslag van 1 Julijl. in deze gemeente alleen aan veldvruchten toegebracht, f 330,000, terwijl die aan woonhuizen, fabrieken en tuinen alhier veilig nog op p. m. 100,000 geschat kan worden. In het geheel zou de schade over de 17 geteisterde gemeenten in Noord- Brabant meer dan een milioen gulden be dragen. Verschillende landeigenaren hebben reeds hunne huurders, die het meest door de ramp getroffen werden, voor dit jaar de pachtsom geheel of gedeeltelijk kwijtge scholden. Mejuffrouw Wed. A. Koen, geb. de Vries, te Appelscha vierde Vrijdag haren honderdsten geboortedag. Hare vijf doch ters, waarvan de oudste 76 jaar is, zijn nog in leven. Over zes kinderen is zij bet overgrootmoeder. De oude juffrouw is nog vrij kras en was op haren feestdag bijzonder opgewekt. Een paar jeugdige gelieven te 's Hage wilden zich, tengevolge van tegenwerking van den kant der ouders, te samen ver drinken. Dadelijk na den romantischen sprong in het ververschingskanaal te Scheveningen werden zij ontdekt en op het droge gebracht. De onbarmhartige straatjeugd, niets gevoelende voor hunne liefdesmart, geleidde hen met gezang en gejubel naar hunnen woning. In Gelderland is men bevreesd dat de Boven-Rijn buiten hare oevers zal tre den; de rivier is steeds wassende. Van de weilanden buitendijks wordt het hooi dan ook reeds binnen gehaald. Eenige verslaggevers van nieuws bladen te 's Hage hebben het wel wat bont gemaakt bij gelegenheid van het be zoek van den Duitschen keizer. De politie had hen voorzien van vergunning ten einde het publiek op de hoogte te kun nen brengen van de bij zonderheden van het bezoek, en drongen zich met hun rijtuig in of achter den stoet, voor welke het verkeer aldaar, met uitsluiting van al wat niet tot den stoet behoorde, door de po litie was gesloten, en dat behoorde niet zóó, om welke reden tegen die heeren pro cesverbaal is opgemaakt wegens politie- overtreding. Waarschijnlijk is de bedoe ling der vergunningen wat ruim opgevat. Men is van meening, dat hier te lande het publiek wat al te ver van de keizer lijke bezoekers zijn gehouden, en dat voor namelijk overdreven dienstijver hier en daar de uitsluiting bewerktstelligde. Aar dig is het te vernemen hoe de eigenaars van het schoone Engelsche landgoed Hatfield de kwestie van uitsluiting behandelden. De keizer bracht daar met zijne gema lin een bezoek. De politie meende goed te doen het schoone park aldaar, dat steeds voor het publiek openstaat, geheel voor den keizer te reserveeren en deed dus het park ontruimen. Toen de eigenaars verna men, wat er geschied was, gaven zij on middellijk order het park weer open te stellen en dankbaar en bescheiden maakte het publiek van de gelegenheid gebruik om den keizer te zien. Dit geschiedde nu nog wel op partioulier terrein! Bij ons laat men eerst een zeer uitgestrekt plein volloopen, en als daar het publiek zoo vast opeen gepakt staat, dat elke on verstandige beweging van de menschen- massa hat leven van honderden in gevaar kan brengen, dan komt de politie op hooger last met de wapenstok het plein ontrui men, natuurlijk daar beginnende, waar het publiek het minst uit den weg kan ko men. De zaak is in onderzoek. De bedriegerij strekt zich tegen woordig al uit over zaken, waaraan men zoo niet zou denken. In het afgeloopen najaar vertoonde zich te St. Anna Parochie een man die stamrozen te koop aanbood. Een paar ingezetenen kochten voor ongeveer ƒ20 en de verkooper bood aan de stam- meD zelfs te planten. Toen na den ge- strengen winter geen leven te bespeuren waB lieten de koopers ze opruimen en nu bleek, dat de stammen heel behendig aan de wortels waren vastgespijkerd. De orde der steden in ons land, ge rangschikt naar de grootts der bevolking, is als volgt: Amsterdam 418,000, Rotterdam 210,000 j 's Gravenhage 161,000, Utrecht 86,000, Groningen 56,000, Haarlem 52,000, Arn hem 50.000. Steden met een zielental tusschen de 20,000 en 50,000 inwoners zijn in volg orde: Leiden, Tilburg, Dordrecht, Nijme gen, Maastricht, Leeuwarden, Delft, 's Hertogenbosch, Nieuwer Amstel, Zwolle, Schiedam, den Helder en Breda. Steden met een zielental tusschen de 10.000 en 20,000 inwoners zijn naar rang orde: Gouda, Kampen, Zutfen, Middelburg, Alkmaar, Amersfoort, Zaandam, Ylissingen, Bergen - op Zoom, Gorinchem, Sneek, Ven- lo, Roermond, Hoorn en Harlingen. De bevolking van het geheele land be draagt thans 4,575,000 inwoners. Volgens de Caecilea, het algemeen bekende orgaan voor muzikale belangen hier te lande, heeft men te Bonn dezer dagen eenige documenten gevonden, waarnitblijkt dat de voorouders van Beethoven uit Ant werpen afkomstig waren. Beethoven's grootvader, eveneens Bodewijk geheeten, verliet deze plaats tengevolge van een ver schil met zijn familie. De laatste afstam meling van dezen Antwerpschen tak der familie Beethoven was Marie Theresia, de moeder van den bekenden zeeschilder Jacob Jacobs. Men weet thans met zekerheid, dat de naaste bloedverwanten van Beetho ven van 1650 tot 1824 te Antwerpen heb ben gewoond. Bp den heer dr Ritter, opperrabijn te Rotterdam, is een schrijven ontvangen uit Kowno (Rusland), waarin wordt me degedeeld, dat thans niet minder dan tien duizend menschen, van alles ontbloot, op open velden kampeeren en aan alles gebrek hebben. De meesten hebben alles tengevol ge van zware branden verloren. Wij vermelden dit, omdat er misschien weidenkenden zyn, die in deze wat zonden kunnen en wilden doen. HAARLEM, 21 Juli 1891. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik heeft haar jaarverslag thans doen verschynen. Het volgende is er aan ontleend De afdeeling telt 368 leden, en ondanks de groote geldelyke offers, die van hare kas gevraagd werden, sluit de rekening met een voordeelig saldo van f 171. In de plaats van den aftredenden Voor zitter, den heer Mr. Th. de Haan Hugen- holtz, werd benoemd de heer A. van der Voort Az, terwijl met het oog op het steeds toenememd getal leden de heeren C. Eekhout en H. J. Bronkhorst aan het Bestuur werden toegevoegd. Door eene verandering in de statuten moet voortaan de toelating van nieuwe leden by het Bestuur aangevraagd worden, terwyl de contributie voor de nieuwe leden op 1 is gebracht. Als naar gewoonte werden de feestelyke byeenkomsten gehouden in de Sociëteit Vereeniging. De aanvragen totbywoning ervan overtroffen in den regel de beschik bare ruimte. Het feest op het sporttrein de Phoenii, waartoe meer dan 1200 kin deren uitgenoodigd waren, slaagde, het hoogst ongunstige weer in aanmerking ge nomen, uitstekend. Dit was dan ook van invloed op den verkoop der toegangkaarten. Op de Algemeene vergadering der leden kwam ter sprake de vraag wat door den Bond kan gedaan worden tot bevordering van het bouwen van goede arbeiderswo ningen en er werd besloten een onderzoek in deze in te stellen. Uit de rapporten dienaangaande bleek, dat nog vele arbei derswoningen slecht waren of verbetering behoefden en de Commissie van onderzoek wendde zich tot den Raad met het verzoek eene dergelyke Commissie te benoemen, doch de Raad wenschte te weten welke huizen de Afdeeling op het oog had. In middels heeft de Commissie zich diligent verklaard en zal nader haar advies uitbren gen. Op de algemeene vergadering van den Bond werd den heer A. van der Voort Az. het eerelidmaatschap van den Bond aange boden. Op den 31 December 1890 bedroeg het kapitaal der Stuivers Spaarbank verschul digd aan 1001 inbrengers f 12234,70. De feestelykheden ter gelegenheid van de Algemeene vergadering der Nederl. Maatschappy ter bevordering van Nijver heid zyn Vrijdag avond besloten meteen Paviljoenfeest, daargesteld door de jonge Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en Omstreken. Het bestond in concert en bal met phantastische verlichting van het Paviljoen, dat zich hiervoor wegens zyne groote regelmatigheid, kleur, hoogte en fraaie lijnen zoo bij uitstek leent. Door de Heeren J. A. G. van der Steur en Von Saher was de verlichting ontworpen en zy was aantrekkelyk genoeg om eene menigte toeschouwers tot lang na middernacht aan het buitengewoon fraaie schouwspel te boeien. De Vereeniging had by haar eerste op treden veel succes, maar het financieel gevolg was minder gunstig. Doch hoe dit zy, de Vereeniging heeft getoond te willen dit moge velen onzer stadgenooten alsnog aansporen om haar in haar vooruitstreven op den goeden weg met der daad te steunen. - - Maandag werd door het kiescollege der Nederd. Herv. Gemeente alhier tot pre dikant beroepen Dr. A. J. Th. Jonker te Ellecom. Gaarne maken wij melding van het plan van Mejuffrouw Jeanne Landré, om met October a. s. alhier eene klasse voor Koorzang te opeuen, voor jonge dames boven de 18 jaren. Wy zyn van meening dat het zangonderwijs nog altijd te veel wordt verwaarloosd en vinden het heel jamer, dat zooveel mooie stemmen daardoor verloren gaan of althans niet tot volle ontwikkeling komen. Met ingenomenheid zien wy dan ook deze nieuwe gelegenheid om zingen te leeren tot stand komen, voor al omdat de naam der leerares voor de deugdelykheid van het onderwijs ten waar borg kan strekken. Mejuffrouw Landré geeft reeds eenige jaren met succes zang- onderwys en aan hare zorgen was geruimen tyd het zangonderwys aan de muziek school te Utrecht opgedragen. Spoedig zullen de nadere byzonderheden betreffende den nieuwen cursus door Me juffrouw Landré worden bekend gemaakt. Aan de heden gehouden verkiezing van veertien leden voor den Gemeente raad is deelgenomen door 1555 kiezers. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben rich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijltien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. Markt van 20 Juli. Aardappelen. Aangev. 540, verk. 510 H.L» L. pr. f 3.00 H. pr. f 4.25 pr. H.L» Boter. Aangev. 224, verk. 224 K. GL L. pr. f 1.30 H. pr. f 1.45 p. K. GL BiggenAangev. 95. verk, 85 stuks L. pr. f 3.H. pr. f 14.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 20 Juli. Niets verkocht. DRIE EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING. In den Hout, op Woensdag 22 Juli 1891, des avonds van 810 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. In Colonnen, MarschWerner. 2. Ouverture les deux journeésCherubini- 3. Wiener kinderwalzeStrauss. 4Fantaisie The last prose of Summer.Kappey 5. Ouverture Simiramis.Rossini. 6Podagra PolkaLabitzby 7Le reveil du lion, capriceKontsky 8A musical Bouquet PotpourriGasu er. Soc. „de Phoenix Zevende abonnementsconcert op Donderdag 23 Juli des avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS» PROGRAMMA. 1Marsch und Chor aus der Oper TannhauserWagner. 2. Ouverture Les dragons de VillarsMaillart. Ia. CavatinaRaff. b. Plappermaulchen,Tonstück.Eilenherg. 4. La Viennoise, ValseCzibulka. 5Grande Fantaisie, sur des Mo tifs de l'Opéra Ilerodiade..Massenet. 6. Ouverture si j'étais roiAdam. 7Grande Fantaisie sur des Mo tifs de l'Opera CarmenBizet. 8. Prélude de l'Opéra Nadeschda.Gorenz Thomas. 9. Potpourri op Motiven uit Ita liaan sche opéra's. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Juli 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2Adagio uit de 5e SymphonieBeethoven. 3Concert fantaisieBerens 4. Marsche funèbre. Chopin. 5. Variatien op het Oostenrijksche V olksliedHaydn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2