HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 59. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 25 Juli 1891. op ZONDAG 26 Juli 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. VEl.EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 26 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letterg naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag* on Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, J. D. van Ariel, pred. te Bloemendaal. (Voor Sioaan). Voorm. 10 ure, Barbas. Bevestiging van Dr. M. F. van Lennep. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 41e Zondag, 's Av. 6 ure, Dr. M. F. van Lennep. J ntrede. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Geen dienst. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Vm. 10 ure, 's Av. 5 ure. F. P. L. C. van Lingen, Director van het Gymnasium te Zetten. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, G. van Hossein pred. te 's Gravenhage. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. In dank ontaangen door Ds. Weiss voor de zending in Suriname 20.van G. en A. Bennebroek. Voorm. 10 ure, L. J. Zegers van Heemstede. Collecte voor de Kerk. Zandvoort. Voorm. 91/2 nre, de Heer Faber, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, R. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, S. Buitendijk Pred'. te IJsselstein. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kuylman, Avondmaal. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Knijper, Emer. Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, F. van Gheel Gildemeestsr, Pred. te 's Hage. Nam. 21/2 ure, Kinderkerk, F. van Gheel Gildemeester, Pred. te 's Hage. De Porta neemt maatregelen tot versterking van hare vloot. Op het be kend worden van dit besluit zijn verschil lende agenten van Fransche scheepsbouw meesters naai Konstantinopel vertrokken om orders op pantserschepen te krijgen. Een paar duizend spoorwegarbeiders hebben te Parijs eene vergadering gehou den ten einde te overwegen wat hun in zake werkstaking te doen stond. De stem ming was niet erg opgewekt, maar de Secre taris-generaal trachtte hen door middel van een schriftelijke belofte tot aanhouden te be wegen. De mannen begrepen gemakkelijk' dat die belofte toch niet kon gehouden wor den en velen wendden zich toen tot de maat schappij om weer aan het werk gesteld te mogen worden, en met enkele uitzonderin gen werd aan hun verzoek voldaan. Bij eene vergadering een dag later gehouden, kwa men slechts zeven en dertig personen op. Het algemeen gevoelen was dan ook, dat de werkstaking als geëindigd kon beschouwd worden, en er wel veel verloren, doch niets gewonnen was. Daarenboven, zeker niet om den moed aan te wakkeren, komt Figaro nn nog in herinnering brengen, dat de wet bepaald heeft, ten einde den dienst op de spoorwegen te verzekeren, dat het dienstpersoneel der spoorwegmaatschap pijen van den militairen dienst zgn vrij gesteld. Een goede dertig werkstakers behoorden tot die categorie en kunnen nu in dienst gesteld worden. Zoo kan nu de in dienst gestelde werkstaker van gisteren, van daag aangewezen worden, om zijne vroegere kameraden te bewaken, voegt de Figaro hieraan toe. Men herinnert zich de geschiedenis van den moord op den heer May brick, die nu twee jaren geleden in Engeland door de echtgenoote is gepleegd, waarna de schuldige tot den doodstraf is veroor deeld, welk vonnis werd veranderd in levenslange opsluiting, welke de dame thans ondergaat. Een groote rol in die strafzaak speelde eene verzekering op het leven des vermoorden, groot tweeduizend Pond. De levensverzekeringmaatschappij weigerde echter de uitbetaling op grond dat de verzekerde door zijne echtgenoote was vergiftigd en dus de vrouw geen recht had op het geld door de misdaad verkregen. Ia gelijken zin besliste de rechtbank, zoodat de vrouw niets ontvangt, hoewel het te bejammeren is, dat de kinderen, onschuldig aan het misdrijf der moeder, nu ook gestraft worden. Te Keulen is in arrest genomen zekere weduwe Scholl, welke beschuldigd wordt zes kinderen te hebben vermoord, door hen te laten verhongeren. Men denkt, dat zij op deze wijze nog meer kinderen om het leven heeft gebracht en dienten gevolge heerseht er eene groote opschud ding in de stad. Op zijne jongste reis door Finland moet czaar Alexander, volgens den Wee- ner correspondent van de Timesop pijn lijke wijze kennis gemaakt hebben met de gezindheid der bevolking. Overal werd de keizer slechts door de autoriteiten ont vangen, waarover hij zijne teleurstelling te kennen gaf. Op verschillende plastsen stelde de overheid alles in het werk om eenige geestdrift bij het volk op te wek- ken, doch zij mocht hierin niet slagen. Te London is een stukje grond, groot 3440vierkante voeten, dezer dagen verhuurd voor f 18,300 'sjaarsof ƒ5.10 per vier kanten voet. De kroon is eigenares van dien grond, evenals van zoo menigen an deren binnen Londen en die dus ook bij zonder hooge huren opbrengen. De ook hier ter stede gnnstig beken de Duitsche actenr Ernst Possart heeft een engagement gesloten voor twee jaren met Amerika, op voorwaarden, die bui tengewoon genoeg zgn om vermeld te wor den. Voor zgn optreden in Amerika ont vangt bij een half millioen mark. Hij moet hiervoor elk jaar acht maanden, tweehon derd avonden per jaar optreden tegen een honorarium van tweehonderd vijftig dollar en vijftig matinees tegen tweehonderd dol lar per voorstelling. Bovendien geniet hij vrij reis- en verblijf kosten eerste klasse. Volgens het Bataviasoh Handelblad is het ijzeren dok te Tandjong Priok bij Batavia door midden gebroken en gezon- j ken, zoodat thans het is de tweede maal dat dit gebeurt het dok onherstelbaar zal zgn. Het stoomschip Lucifer, dat juist gedokt was, viel door den schok op zijde, doch bekwam geen schade en werd weder vlot. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat dr. Mezger vermoedelijk Wiesbaden zal verlaten. De nieuwe directie van het Rhein- hotel, waar dr. Mezger tot dusver zijne praktijk uitoefende, kan het niet met hem eens worden over de voorwaarden, waarop de overeenkomst hernieuwd zal worden. Dr. Mezger zal dus het hotel ontruimen. Volgens het Wiesbadener Tageblatt is de heer Mezger in onderhandeling met het Hotel Continental te Parijs en zon hij er ook aan deuken naar Amsterdem terng te keeren. HAARLEM, 24 Juli 1891. Het concert, Dinsdag avond door het orhest van het „Concertgebouw''' te Amsterdam, in den tuin van de sociëteit gegeven, is uitnemend ge- Het was de eerste maal dat, bij wijze van proef, het Amsterdamsehe orkest hier een tnineoncert gaf. Die proef is mee gevallen. Natuurlgk verliest de uitvoering van een symphoDie - orkest in de open lucht veel en gaan daarbij de grootsche effecten te ioor, die de voordracht in de concertzaal zou in het leven roepen voor al in werken waarbij het koper en het slagwerk veel te doen hebben en dan de violen everstemmen. Niettemin blijft er bij een orkest, als waarop de hoofdstad trotsch mag zgn, dank zij de inspanning en offervaardigheid van edele kunstvrienden, toch zeer veel te genieten over. Men kan zich verlustigen en te goed doen aan den schoonen klankmeeleven in de bezielende, gloedvolle voordracht; bewondering koesteren voor de bij uitstek zuivere stemming en het keurige ensemble, kortom zich verkwikken aan al de goede hoedanigheden, die de heer Kes, met on- verflauwden ijver heeft weten te brengen in de uitvoeringen van deze wakkere scha re artisten. Bovendien hoort men de ver schillende toonwerken in de instrumentatie welke de componist heeft bedoeld en die, bij eene overzetting voor harmonieorkesten, noodwendig moet verloren gaan. De nom mers, die aan het kwartet en in het bij zonder aan de eerste violen gelegenheid gaven uit te komen, bevielen Dinsdag avond het best. Wij noemen slechts de opera-muziek uit Mignonvan Thomas de balletmuziek uit „La reine de Saba" met den heerlijk schoon gespeelden viool solo, en de prachtige ouverture van de opera Semiramis van Rossini. De heer Hntschenrnyter, die den heer Kes bij dit concert verving, leidde het orkest met routine en salent. Dat de leden van de sociëteit ook dit buitengewone Concert op prijs stelden, bewees de groote belangstelling, waarin de uitvoering zich mocht verheugen. Zelden was de opkomst grooter. Eene herhaling zou zeker velen welkom zgn. Het Bestuur der Vereeniging" ver dient een woord van hulde voor de uit nemende wijze waarop het thans in het gehalte der muziekuitvoeringen rekening tracht te houden met den kunstzin der leden. Vroolijke groepen kinderen bewogen zieh Donderdag ochtend tussohen half ne gen en negen uur langs onze straten. Het waren vierhonderd leerlingen van zeven gemeentescholen, die zich naar het stati on begaven om per extra trein naar Zand voort vervoerd te worden, teneinde daar den dag door te breDgen, hiertoe in staat gesteld door Mevrouw en den Heer Ger- dessen. Zooals men weet heeft zulk een feest eiken zomer plaats. Als naar gewoonte werden de kinderen goed onthaald, heerschte er veel opge wektheid en weergalmde het mime strand en de duinen in den omtrek van Zuid- Zandvoort van echte kinderpret. Men deelt ons met ingenomenheid mede, dat de kinderen thans eenige liederen te samen konden zingen. Dit is een gevolg van de bemoeingen eener commissie van onderwijzers door de gezamenlijke onder wijzers benoemd, welke commissie een zestal liederen aanwees, geschikt om bij voorkomende gelegenheden gezongen te worden. Het bleek thans weer wat samen werking vermag de liederen waren blijk baar op de school goed ingestudeerd en de Haarlemsche onderwijzers mogen met deze eerste proeve tevreden zijn. Het zingen had plaats onder algemee- ne leiding van den onderwijzer aan de Nuts-zangschool, den Heer J. W. Jenny Weijerman. Gedurende de pauzen liet het orchest van het gemeentelijk muziekkorps zich hooreu, wat natuurlgk de feestelijkheid verhoogde. Dankbaar en voldaan vertrokken de gasten tegen vier unr weer per extra trein naar Haarlem terug, waarna men zich verspreidde. Het prettige dagje zal den kinderen nog lang in de herinnering bewaard blij ven en hen opnieuw aansporen tot goed sohoolgedrag en trouw schoolbezoek, de hoofdenvereisehten om aan de schoolfees ten deel te nemen. Men deelt ons mede dat den deelnemers aan het tochtje nog eene verrassing be reid was, bestaande in het bekende fraaie portret van onze Kpningin. Uitslag der stemming van leden voor den Gemeenteraad. Wit stembriefje voor 8 leden. Ingeleverd zgn 1558 stembriefjes. Van onwaarde 26 stemmen. Het getal geldige stemmen is 1532. Zoodat de volstrekte meerderheid be draagt 767 stemmen. Uitgebracht zgn op de Heeren Th. Figee 1320, Jhr. Mr. F. W. van

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1