Eerste Blad. JNo. 62 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 5 Augustus 1891. Nieuwsberichten. TELEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. B franco p. post —,40. Afzonderlijke nomme.ra 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters Baar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het vormen van een nieuw ministerie gaat niet vlot, althans men hoort niets van andere personen die zich zouden be schikbaar gesteld hebben. Er gaan geruch ten, dat de Heer van Tienhoven als tns- schenpersoon zou werkzaam zijn en hij zich zou terugtrekken, na het volbren gen van de hem opgedragen taak, omdat H. M. de Koningin-Regentes er tegen op zou zien om met personen, haar onbekend, in aanraking te komen, een standpnnt dat stellig niet op den duur kan volgehouden worden, terwijl de mannen, die als 't ware aangewezen zijn om deel uit te ma ken van het ministerie, misschien wel te vinden zonden zijn op rechtstreeksche, doch nimmer op uitnoodiging van tnsschen- personen.. Dan nog wordt nit het feit, dat Jhr. Mr. F. J. J. van Eijsinga, lid der Eerste Kamer, een langdurig onderhoud met de Koningin had, opgemaakt dat de Heer Van Tienhoven niet geslaagd is. Zoo langzamerhand komt er meer licht in den toestand van werkeloosheid op het pnnt van een nieuw ministerie. Den kapitein De Ranitz, partikulier secretaris van H. M. de Koningin-Regentes dicht men toe oorzaak er van te zijn. Genoemde Heer zou een tegenstander zijn van kies- ïechtnitbreiding en van een liberaal mi nisterie en juist deze officier schijnt veel invloed nit te oefenen op H. M. de Koningin- Regentes en op hare omgeving. Nog eenige andere redenen worden genoemd, doch de wate reden zal men wel niet te weten ko men. Dat hindert dan ook minder, als de zaak niet al te lang hangende blijft, anders zon dit natuurlijk tot allerhande gevolg trekkingen aanleiding kunnen geven, die nadeelig op den gang der zaken werken. Men vraagt thans, bestaat er een Neder- landsch ministerie of bestaat er geen. Thans wordt nit den Haag medegedeeld, dat er eene nieuwe opdracht tot kabinetsvorming is verstrekt of eerstdaags zal verstrekt worden. Onder het dienstpersoneel van het stoomschip Obdam is op de terugreis op eenigen afstand van New-York ernstige muiterij uitgebroken. Toen de kapitein hen tot rede trachtte te brengen, ging een der mannen hem te lijf, waarop de kapi tein tot zelfverdediging zijn revolver af schoot en den aanvaller doodelijk ver wondde. Volgens het Bataviasch Handelsblad is het gezonken dok te Tandjong-Priok, thans weder geheel boven water. Het uit zicht bestond dat na een paar weken dat kostbare ijzeren gevaarte weder geheel in zijn vroegeren toestand in gebruik zon kun nen genomen worden. Was het zinken van dat dok een groot ongeval, de energie en de volharding, die aan den dag gelegd zij n om het te verhelpen, zijn niet minder groot en dwingen bewondering af. Onder leiding van den ingenieur Mijer, ter zijde gestaan door den ingenieur der Bat. havenwerken Ha zelaar, is een reuzenarbeid verricht, die wel verdiend gereleveerd te worden. Men ts er namelijk in geslaagd, door duikers, die veelal een uur en langer onder water Weven, de cylinders van het dok op te foppen en het weder in zooverre lucht ledig te maken, dat het van zelf rees tot boven de waterlijn. Ook hier zijn de spreek woordelijke bekwaamheden onzer Holland- sche water-ingenieurs schitterend aan het licht gekomen. Te 's-Hertogenbosch zijn ernstige on geregeldheden voorgevallen gericht tegen de plaatselijke politie. Niettegenstaande de pogingen om de zich steeds verzame lende menigte niteen te dryven, mocht dit niet volledig gelukken. Enkele straat lantaarns en glasruiten moesten het ont gelden. Tegen den vervaardiger van een spotlied tegen de politie is procesverbaal opgemaakt en krachtige maatregelen zijn genomen om herhaling der wanordelijk heden te voorkomen. De volgende proclamatie is thans uit gevaardigd De burgemeester van 's-Hertogenbosch, overwegende, dat in den avond van Donderdag jl. volksoploopen en samenscho lingen hebben plaats gehad, die minstge nomen hinderlijk zijn voor de openbare orde en het vrije verkeer; overwegende dat dergelijke rustversto ringen niet mogen worden geduld; oordeelt noodzakelijk iedereen in zijn eigen belang: uit te noodigen zich te onthouden van alle deelneming hoegenaamd aan wanor delijkheden van dien aard; te wijzen op het gevaar, dat deelnemers en nieuwsgierigen dreigt om op onaange name wijze in aanraking te komen met de openbare macht; te waarschuwen, dat alle verstoring van de orde met nadruk zal worden te keer gegaan in het belang der rustige ingeze tenen, zoodat ieder die deze waarschuwing niet in acht neemt, zichzelven de gevol gen daarvan zal te wijten hebben. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten den prijs van het gas te bren gen van zeven op zes cents per stère. Voor gesteld was ook de meterhnnr af te schaf fen, doch dit voorstel werd niet aange nomen. Te Haarlem betaalt men nog maar altijd negen cents per stère plus de me- terhuur Te Haarlem is geen gemeente lijke gasfabriek, te Deventer wel. De Haarlemmers betalen dus hun gas vijftig procent hooger, dan de gasverbruikers te Deventer. Bovendien verlieze men niet nit het oog, dat in den prijs van zes cents reeds afschrijving enz. begrepen is. Door J. G. Raayman, machinist op de stoomboot van Amsterdam naar Mil- ligen, is een veiligheidstoestel uitgevonden voor booteo en stoomschepen, dat het sprin gen van ketels door overspanning onmo gelijk moet maken. 't Is toch van algemeene bekendheid, dat de bestaande veiligheidskleppen aan stoomketels willekeurig kunnen worden belast, zonder dat de strengste controle er iets tegen vermag. Nu is bedoeld toe stel zoodanig aangebracht, dat het niet kan belast worden. Wordt de maximum- drukking met 3 a 4 pond overschreden, dan doet het toestel het water uit den ketel buiten het schip loopen, terwijl niet meer water wordt geloosd, dan door de pomp wordt aangevoerd. Vermindert de spanning, dan sluit de klep zich weer van zelf. Genoemde machinist zal het Ministerie van Waterstaat met zijne uitvinding in kennis stellen. Een vijfjarig kind te Anreep in Drente werd voor enkele dagen door een adder gebeten. Daar hfet door venijn-aan- getaste lichaamsdeel hevig opzwol, werd geneeskundige hulp ingeroepen toen het reeds te laat was. Het kind is aan de i gevolgen overleden. HAARLEM, 4 Augustus 1891. Bij de eerste voorstelling van Van Meppels avonturen te water en te land, in de Schonwhnrgtent Groote Markt van Gebrs. van Lier, was de zaal flink bezet op alle rangen en het stnk verdient dien bij val. Wij wagen geene nadere omschrijving het is in de diepste diepte allerdolst, dat een huwelijksmakelaar, die de dtaden in handen meent te hebben van het geluk van drie menschenparen, ten laatste alle zijne plan nen en intriges andera ziet uitkomen, dan zijne bedoeling was, hierin gedwarsboomd door twee verliefde jongedames, die goed weten wat zij willen, terwijl Van Mep- pel, de gemoedelijke pleiziermaker, zich ten laatste moet vergenoegen met de vrouw die door niemand begeerd wordt. Kermis- stukken behooren niet ontleed te worden, zij passen zoo geheel in het kader der omstandigheden, dat men het hoe en waar om der toestanden 't veiligst moet laten voor 't geen het is. De flinke wijze waarop het stnk wordt gegeven, de takt der vertooners, de gees tige coupletten, de opgewekte mnziek, alles werkt mede, om vroolijk gestemd te worden. Het zal ons dan ook niet ver- wondarSh ais Van Meppels avonturen de geheele kermis wordt gegeven. Het Ballet De poppenfee, het slot der voorstelling, is aardig gedacht. De poppen- fee bezielt de poppenverzameling in den nacht, giet licht en leven over de ruim te waar de poppen hun plaats hebben. Betooverend worden de schoonste groepen gevormd, de fraaiste dansen uitgevoerd, de geestigste tinten over het geheel ver spreid. Al de poppen zijn keurig gecos- tumeerd, alleen is het jammer dat de be perkte ruimte van het kermistent-tooneel eene breedere ontwikkeling niet toelaat. De verschillende personen kwijten zieh goed van hun taak. Mevrouw Al- bregt-Engelman big ft de lieveling van ons publiek. Frisch en opgewekt spel en daarbij eene zoo duidelijke manier van spreken, dat geen woord de aandacht ont snapt. De coupletten welke een deel van haar rol uitmaken zingt, of liever decla meert zij even klaar als hare sprekende partij. Het is te wenschen, dat de jongejuf- rouw Albrecht zal voortgaan aan de ver wachtingen welke men van haar koestert, te blijven beantwoorden. Haar spel als Emma Sabel mag wel gezien worden. Mejuffrouw Cohen als Bette-Kee voldeed mede goed in hare bedrijvige rol. Van de heerenrollen valt het meeste lieht op den heer Nieuwland. Zijn spel is niet vrij te pleiten van het zich op den voorgrond dringen. Zijn plaats is hij overigens in dit kluchtspel wel waard, al zou men hier soms meenen, dat te groote bewegelijkheid eer het overigens goede spel benadeelt. De huwelijksmakelaar, de Heer Lage- man, was zeer karaktervol opgevat. Niet tegenstaande een kluchtspel aanleiding kan geven tot uitbuitingen bij het per soneel, behoeft men zich geen enkele maal te beklagen over minder beschaafd spel of woordspelingen die met den goeden toon in strijd zijn. De beide eerste kermisavonden was het reeds druk langs de straten. De nacht van Zondag op Maandag gaf velen aanleiding om lang in den omtrek van het centrnm der kermis te blijven. Een hijzonder punt van aantrekking schijnt op deze kermis te zijn Dilgen's Hippodrome op de Turfmarkt. Vier en twintig raspaarden zijn daar beschikbaar om zelfs den meest angstvalligen ruiter een rijtoer te laten maken, natuurlijk voor zoo verre de rijbaan dit toelaat. De direotie heeft zulke maatregelen genomen, dat van zaadrniters geen sprake kan zijn. Het Theatre Spriet handhaaft zijn goe den naam bij groot en klein. Een jongen die Spriet niet heeft gezien, heeft niets geziensteeds is de tent goed bezet. De eerste voorstelling van de Konink lijke Vereeniging Het Nederlandseh too- neel in den Schouwburg waar opgevoerd werd Uitgam van Glanor, was mede flink bezet; de liefhebbers van uitstekend, be schaafd spel,Ag die een goed doorwerkt stuk boven eene klucht verkiezen, waren goed vertegenwoordigd. Van de kramen, waarmede kermis goed voorzien is trekt de van ouds bekende photografiekraam van Eikerman, over de Frankenstraat veel aandacht. De werke- lyk fraaie reproducties verdienen dit ten volle, en dan vragen de nongat-kramen de aandacht van het publiek. Er is er een van Van Haverbeke op de Oude Gracht tusschen Stoofsteeg en Jacobijnenstraat, een tnsschen Frankenstraat en Houtstraat van Bnsoh en dan is er nog Jacob Stu- vé over de Frankenstraat en Willem Stu- vé standplaats schnins over de Stoofsteeg met de echte Nougat-Montelimart. Onder de gebakkramen treft men ook oude ken nissen aan: de wafelkraam van Wesseling, welke inrichting reeds in 1810 is opge richt en nog maar altijd hare voorbeelden van bakknnst zeer gewild ziet. Een kun stenaar op het gebied van poffernij verheid, mede eene oude bekende, is E. van den Brink, standplaats Ondegracht, eerste kraam van af de Raaks. Parfumerie kra men bij de vleetgeen zoo netjes inge richt als de vanouds bekende „Au Printemps schuins over de Stoofsteeg. Na het dolen over de kermis verzuime men niet een bezoek te brengen aan het Amerikaansche Doolhof op de Tnrfmarkt. Men doolt er genoegelijk, en zoo'n doolhof geeft aan leiding tot de zotste vergissingen en de meest verrassende effecten. Doch bij al die pret en al die gelegen heden om geld nit te geven vergete men de Haarlemsche winkels en magazijnen niet. Bij den algemeenen goud- en zilver regen, die dezer dagen zich zoo mildelijk staat te ontlasten, vergete men hunne be langen niet, maar doe een deel der druppen vallen binnen het bereik van hen, die hier jaar in, jaar uit sehot en lot betalen en een voortdurend aandeel hebben in het wel en wee onzer gemeentefinantiën men kan het eene doen en het andere niet laten. - De inrichting voor Opvoeding en Onderwijs voor jongens in de Jacobijnen straat, laatstelijk onder directie van den Heer P. J. Prinsen Geerlings, wordt den len September heropend,doch onder nienwe omstandigheden. De zaak is thans over gegaan op den Heer J. A. Verkuijl, vroeger werkzaam aan het gunstig be kende Instituut van den Heer J. Jelger- huis Swildens te Amsterdam en de loka liteit, bij vele stadgenooten bekend, heeft eene algeheele wijziging ondergaan in over eenstemming met de eischen, die tegen- genwoordig aan schoollokalen gesteld worden. De beide benedenlokalen, tot éèn geheel vereenigd, zijn nu ingericht als gymnastieklokaal in verband met de hiertoe strekkende wetsbepalingen. De privaten zijn verlegd buiten de lokalen. De ruime speelplaats, flink besehut tegen overmatige

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1