«ut Engeland aanbiedingen tegen 5% ren te doen, waarbij nog gevraagd wordt 1°/ commissieloon en eene storting van f 2,50? Het is a s gewoonlijk weer eene ongeoor loofde geldmakerij, die te duidelijker wordt naarmate men inziet, dat op de gegeven voorwaarden en de gevraagde waarborgen overal geld verkregen kan worden. Het jongste nommer van de Land bouwcourant bevat eene uitvoerige beschrij ving, van de hand van dr. J. Ritsema Hos, omtrent het insect, van welks ver schijning in Zeeland dezer dagen melding gemaakt werd. Het is de citroengele tarwegalmug Ce- cidomijia of Diplosis Tritici Kirbij. De heer Bos deelt er in mede, dat men sedert 1776 in Engeland de beschadigin gen kent, door de tarwegalmnggen te weeggebracht later trof men het insect aan in Noord-Amerika, vervolgens ook «n Frankrijk, en sedert eenige tientallen jaren in verschillende streken van Oos tenrijk-Hongarije en van Duitschland, (in Pruisen, Silezië, enz.). Wittewaall kende het insect reeds, waaruit volgt dat het reeds dertig jaren geleden in Neder land voorkwamintusschen schijnt het toch niet zeer dikwijls in erge mate scha delijk te zijn geworden in ons land, want het werd den schrijver in vroegere jaren nog slechts éénmaal toegezonden, nl. on geveer een vijftal jaren geleden uit de IJ polders, waar het toen zeer veel nadeel teweeg bracht. In de maand Juli van dit jaar werden hem echter weer uit Oud- Beierland en uit Middelhamis tarwe-aren toegezonden, die op eene eigenaardige wij ze door gele maden waren aangetast, Onder de koloniale troepen, die de zer dagen na volbrachten diensttijd in het vaderland terugkeerden, bevond zioh naar de Maasbode meldt een Duit scher, die 10 jaar geleden vertrok. Bij zijn vertrek overhandigde hij aan een vriend, die in behoeftige omstandigheid verkeerde, een 1/29 lot in de staatslote rij, waarop de prijs van 100,000 viel, kort nadat de Duitscher zee gekozen had. De vriend begon met dit geld een zaak, welke zich in bloei mocht verheugen. Toen nn de Duitscher voet aan wal zette, werd hij door zijnen vriend opgewacht, die hem met zieh naar huis nam en hem daar de f 4000 overhandigde, 't Was voorzeker een aardig buitenkansje voor den gepen- sionneerde. Te Smilde schijnen ongeoorloofde middelen te zijn aangewend, ten einde, bij de jongste verkiezing voor den gemeen teraad, eenen candidaat te doen zegevie ren. De rijkspolitie is ijverig in de weer om de schuldigen, zoo ze er althans zijn, op te sporen, Bij gelegenheid van het uitreiken van overgelden aan 's Rijks-magazijnen te Delft heeft een werkman zooveel jene ver gedronken, dat hij er in is gestikt. Een meisje, 17 jaren oud, wonen de onder IJselmonde, was dezer dagen om een uur of negen met een mandje naar het dorp geweest om boodschappen te halen en werd op de terugreis eens klaps door drie jongens, allen van denzelf den leeftijd als het meisje, aangegrepen. Haar mandje werd haar ontrukt, een doek voor of in haar mond gehouden en door middel van een band of touw éen harer beenen aan den hals vastgebonden. In zulk een houding werd zij onder de doornenheg, die daar langs den Oostdijk groeit, teruggevonden. Wat de knapen met deze handeling voorhadden, zal het gerechtelijk onderzoek aan het licht moe ten brengen. Al de daders zijn bekend. Geruimen tijd na het voorval was het meisje niet in staat éen harer familiele den te herkennen, zoo hadden de zenuwen haar overmand. De Chineezen, toch al zoo beschul digd van een betrachten in en buiten hun kring van alles behalve christelijke of maat schappelijke deugden zijn nu ook gebleken valsche munters te zijn. In onze over- zeesche bezittingen worden door lieden van dien landaard zeer kunstig Hollandsche rijksdaalders, maar vooral ook Mexicaan- sche geldstukken gefabriceerd. De grond stof is koper, kwik en en een weinig zil ver. In Nederland zouden de schelmen gauw in den val loopen, maar op Java en de buitenbezittingen, waar de Chineezen zorgen dat het grove geld vooral in de handen, van den minderen man komt, dunrt het in de eerste plaats lang eer het te rugkomt bij personen die genoeg op de hoogte zijn om valsch geld te kunnen on derscheiden en dan nog beeft het de noodige moeite in de herkomst van valsche stukken te constateeren. Het gevolg is dat de Chin- neesche geldmakers zoo veilig mogelijk bui ten schot blijven en op de meest ongestoor de wijze hunne praktijken voortzetten. Het volgende sprekend staaltje van liefdadigheid van onze Koningin-regentes vermeldt het Nbl. v. Ned. Eene weduwe te Amsterdam, wier man eerst onlangs overleden is, haar in behoef tige omstandigheden achterlatende, beviel een dezer dagen. Het zag er treurig uit, er was aan alles gebrek, zelfs aan voldoen de hulp. Een onderwijzer, met de fami lie bekend en met haar lot begaan, be sloot zich schriftelijk tot de Koningin-re gentes te wenden met de bede zoo moge lijk hulp te verleenen. En ziet, een paar dagen later ontving hij een aangeteekenden brief, waarin zich bankpapier bevond, waarbij een schrijven was gevoegd, om hem namens H. M. de Koningin regentes beleefd te verzoeken, het geld aan de bewuste arme weduwe ter hand te stellen. Dit was eene aangename opdracht voor den menschlievenden onderwijzer, waarvan hij zich zoo spoedig mogelijk kweet. Een niet alledaagsche buiteling werd verleden Zondag te Oisterwijk door een schoenmaker gemaakt. Tegen de kuip van een put leunende, stond hij met zijne mak kers te praten en gesticuleerde gedurende dit gesprek zoodanig met handen en voeten, dat hij op een gegeven oogenblik het even wicht verloor en achterover in den diepen put stortte. In zijn val kwam hij met het hoofd tegen de steenen, zoodat hij zich door dezen schok omkeerde en tot aan zijn hals in het water terechtkwam. Onmiddellijk werd natuurlijk de hand tot redding uitgestoken en toen de tuimelaar goed en wel op het droge was, bleek dat hij niet het geringste letsel ontvangen had. De oud Friesche gewoonte, vroeger vooral bij eigengeërfde landbouwfamiliën in zwang, om bij de begrafenis van een afgestorvene daaraan eene zoo groot mo gelijke deelneming te verzekeren, begint meer en meer te verdwijnen. Nochtans werden in de vorige week bij de teraarde bestelling der vrouw van een gegoeden landbouwer te Snawoude (gemeente Tiet- jerksteradeel) de oude zeden gevolgd. Niet minder dan 86 bloedverwanten, vrienden en kennissen volgden de baar naar het kleine kerkhof, waar wellicht nimmer te voren grooter getal rouwdragers vereenigd was. Over eenige weken wordt in de ha ven van Rotterdam het kleinste zeescheep je verwacht, dat wellicht ooit gezien is. Het is nl. een bootje van slechts 5 me ter lang en 1 meter breed en behoort toe aan den heer Uddgreen, een Zweedsch journalist, die daarmede voor zijnpleizier tochtjes maakt. Hij vertrok den 3en dezer van Gothen burg en liep reeds dadelijk groot gevaar, in een storm op de Zweedsche kust om te komen. Donderdag kwam hij evenwel behouden te Kopenhagen aan, waar hij pro viand innam, om de reis naar Kiel te vervolgen. Vandaar zal hij over Cuxha- ven naar de Zuiderzee gaan en vervolgens te Rotterdam aankomen. Het einddoel zijner reis is Londen, dat hij van Rot terdam uit over Calais en Dover denkt te bereiken. In tegenwoordigheid van vele des kundigen zijn proeven genomen, ten einde na te gaan aan wie de schnld moet ge weten worden van het droevige spoorweg ongeluk te Saint Mandé. Men is tot de conclusie gekomen, dat de machinist of de lichten niet heeft gezien van den nade renden trein, of bij het zien ervan het hoofd beeft verloren, waardoor hij ver zuimd heeft de rem te gebruiken, zijnde het anders niet mogelijk dat, op den ge geven afstand waarop de naderende trein gezien werd, het ongeluk had plaats gehad. Tengevolge hiervan is de onder-stationschef van Vincennes, die voorloopig in hechte nis was genomen, weder in vrijheid is gesteld. De val door keizer Wilhelm gedaan aan boord van het stoomschip Hohenzol- lern, moet volgens Figaro een Fransch blad dat wel eens wat overdrijft een dieper oorzaak hebben, dan het glibberige dek, dat de aanleiding heet te zijn. Vol gens dat blad zou de keizer lijden aan toevallen, gevolgvan eene ziekte,waaraan de keizer voor veertien jaar geleden heeft, ter wijl bovendien ernstige vrees moet bestaan, dat de oorongesteldheid waaraan de keizer lijdt, en nog verergert, zou kunnen over gaan in hersenvliesontsteking. Hiermede in verband beschouwt men de vervroegde thuiskomst van den keizer, alsmede het opgeven van verschillende plannen als zoovele bewijzen dat aan de val op het dek van de Hohenzollern grooter beteekenis moet gehecht worden, dan aan een dage lijks voorkomend ongevalletje. HAARLEM, 11 Augustus 1891. Gisteren morgen werd er al vroeg queue gemaakt voor de deuren van de so ciëteit Vereeniging" om toegang te ver krijgen tot de avondvondvoorstelling van het Spectacle-gezelschap van den heer J. Wittkower Gerson, dat gedurende de ker misdagen met zooveel succes voor de le den der sociëteit optrad. Toen tegen half elf het plaatsbureau geopend werd, waren in een oogenblik de ruim 1500 beschik bare kaarten uitgegeven en moesten nog honderden worden afgewezen, voor wie op heden avond eene voorstelling is geor ganiseerd. Met genoegen werden gisteren avond de afwisselende vertooningen door het duizendhoofdig publiek gevolgd en dave rende toejuichingen vielen den artisten ten deel. Aan pleizier ontbrak het niet al zat m en gepakt als haring in de ton. In de grootste orde liep de voorstelling ten einde en verlieten de aanwezigen omstreeks half twaalf de zaal. Het ware te wenschen dat deze en dergelijke uitspanningen in de plaats konden treden van het zooge naamde kermisgenot, waaraan het zuur verdiende geld van zoovelen verloren gaat. Naar ons wordt medegedeeld zal, door het gering aantal inschrijvingen van leerlingen, het openen der Inrichting van onderwijs door den Heer J. A. Ver- kuijl in de Jacobijnenstraat alhier niet plaats hebben, zoodat de zaak geen voort gang zal hebben. Met eeuig leedwezen vermelden wij dit, te meer, daar alle gege vens voorhanden waren om de gunstigste resultaten van het Onderwijs aan die In richting te mogen verwachten. De laatste kermisdagen waren, wat het weer betreft, tamelijk gunstig. Zonder van tijd tot tijd de gebruikelijke buien van de laatste zes weken liep het echter niet af. De laatste kermisnachten en voor al de allerlaatste was het druk en rumoerig. De hoofdstad had als gewoonlijk Zondag haar behoorlijk contingent geleverd aan het kermishouden en zoo was het, dat we van Zondagavond zeven uur tot Maan dagavond vergast werden op tooneelen van ongebondenheid, die soms aanleiding gaven totdeergelijkevoorvallen, welke men slechts beleeft als ter eere van de kermis de drankduivel met gevolg is losgelaten. Het is stellig aan de kalmte der po litie te danken, dat hier en daar gerezen moeielijkheden werden uit den weggeruimd en in 't algemeen is haar bezadigd op treden te loven. Nabetrachtingen op het punt kermis zullen niet noodig zijn ieder kent de toestanden, ieder ia zijn kring is bekend met de voordeelen en de nadeelen van de kermis, ieder kan voor zich be- oordeelen in hoeverre zoo iets in het waar achtig volksbelang behoort bestendigd of gestuit te worden en in hoeverre dezekunst- matige opwinding nuttig of noodig is. De politiemaatregel om tapperijen ge durende de verloopen tien dagen op een bepaald, doch zeer laat uur te sluiten schijnt nog geen afdoend middel om nachtelijk straatrumoer te voorkomen en het zou mogelijk kunnen zijn, dat nieuwe maatre gelen noodig gekeurd werden om ook den rustigen burger in deze zyn rechten te ver zekeren. In den nacht van Zondag is onder Haarlemmerliede geheel afgebrand de wo ning van en bewoond door H. Hoenderdos van den inboedel is niets gered kunnen worden. Alles is verzekerd. Waren j.l. Zondag tusschen Amster dam en Haarlem 55 extra treinen aange kondigd, dit getal is gedurende den dienst nog met 8 vermeerderd. De drukte aan de stations was hierdoor meer over een langer tijdsbestek verdeeld, waardoor de opeenhoopingen werden voorkomen. Van uit Amsterdam berekent men dat circa 10.000 personen werden aangevoerd, het station Halfweg gaf ruim 300 plaatskaar- ten af. Ook Maandag heerschte aan het station Haarlem nog geregelde drukte, zoo dat ook dien dag nog extratreinen reden. Zondag is per brancard naar het St. Elisabeths gasthuis overgebracht een Amsterdammer, die bij eene vechtpartij belangrijk was verwond, terwijl een man die bij het stappen uit een draaimolen zijn been heeft gebroken, mede daar ter plaatse is gebracht. In den afgeloopen Dacht is alhier ingebroken bij den goud- en zilverkast- houder S. J. de Vries in de Groote Hout straat. Na het stukslaan van een spiegel ruit in de winkelkast zijn daaruit eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. De dief is eenigen tijd daarna door de politie aangehouden in het bezit van bijna al de gestolen voorwerpen. Ilij is genaamd Willem Dolleman, oud 25 jaar, smid, woon achtig te Amsterdam, die meermalen is veroordeeld geweest. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich. de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster Een voor bargerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doel en of Stadhuis. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 12 Juli 1891, 's namiddags ten 2 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen Rekest P. H. Geerlings, huurgrond Houtvaait. 2. Begrooting Schutterij voor 1892 met rapport Oommissie van Financien. 3. Idem Stads Armen-en Ziekenhuis met idem. 4. Idem Barbara Gasthuis met idem. 5. Voorstel B. en W W. adressen inge bruikneming lokalen school Schoter straat voor Zondagschool. 6. Voordracht B. en W W. benoeming on derwijzeres school C. 7Voorstel B. en W W, verzoek S. van der Mije onderwijzer, woonplaats Zand- voort. 8. Onderzoek geloofs brieven van op 21 Juli en 4 Augustus gekozen raadsleden. Markt van 10 Augustus. Aardappelen. Aangev. 560, verk. 490 H.L. L. pr. f 2.25 H. pr. f 4.50 pr. H.L. Appelen. Aangev. 6, verk. 4 H.L. L. pr. f 8.00 H. pr. 10.00 pr. H.L. Peren. Aangev. 56, verk. 48 H.L. L. pr. f 7.00 H. pr. 9.00 pr. H.L. Boter, aangev. 164, verk. 164 K.G. L. pr. f 1,40 H. pr. f 1,55 pr. K.G. Biggen, aangev. 36, verk. 29 stuks L. pr 4,00 H. pr. 18,00 pr. stuk. Heereboonen. Aangev. 170, verk. 170 mand L. pr. f 1.40 H. pr. f 2.10 pr mand. Snyboonen. Aangev. 190, verk. 190 mand L. pr. 1.25 H. pr. f 2.00 pr mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 10 Augustus. Witte tarwe f 9,75 Haver f 4,30 NEGEN EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING In den Hout, op Woensdag 12 Augustus 1891, des avonds van 810 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschHeinsdorff. 2. Ouveiture PreciosaVon Weber. 3PolonaisseLiszt diErinnerung am Wagner Fantaisie.Seidel 5. Ouverture TancredRossini.J 6. Pastoral Songs WaltzBosquit. 7. Danse des AborigenesThiere. 8. Fantaisie op Thomas uit Italiaan- sche Opera'sEsbaoh. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Augustus 1891, des namiddags, van 2Suurdoorden Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Baeh. 2. Vorspiel zu ParsifalR. Waguer. 3. Sonate No. 4Mendelsshon. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. cAllegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. VariatiënA. Hesse. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2