PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. Q P* TT met AMSTERDAM. van ZATERDAG 15 Augustus 1891. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond op ZONDAG 16 Aug. 1891. KRONIEK. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. hartelust weerom liel- ireekt het mij later het et gewaar worden wat unl gij op aan. Maar 5 ijselijk 1 Mama heeft voor mij uilgekozen zoo'n boonestaak lief- en zij zal totaal gek met een ander trouw, emand wezen met nog Ik wou wel eens we- n arm meisje in zulk toestand was P" Gre- niei, en dus zochten de troost in de steeds ge- ondheidsbion van alle goeden, langen tra- 10FDSTUK XII. IJZER STIJGT. van het oude gezegde, dingen langzaam komen, in den handel als in bewezen, gelijk Edgar vele andere ijzerhande- nigen lijd tot hun ver- hadden. Weinigen van ien geldde meeslen interesten wegens het fabrieken, of wegens te aad, die geen koopers Dit te weten was on- te weten, dat de rest ielswereld het ook wist, erer ligt iets vernede- durende een langen tijd komen, wat voor een iel ergerlijker en neêr- dan een volslagen ban- irig sloeg ieder in Train ing de ijzermarkt gade! industrie ter wereld, die de geringste mate van het ze werd nauwlettend spied, en er werden gevolgen uit afgeleid, er mededeelden. De han- het Congres, de uitslag ;en, de politieke bewe- buitenland, die of naar ir oorlog neigden, dat een belangrijk door zijn vloed op den ijzerhan en telkens achtten zij dat de rijzende be- gauw moest beginnen van eene lang gesloten ene kleine order uit te Ifs eene langer tusschen- woonlijk tusschen het (brieken was voldoende, harten voor eene wijle n. Dan werden ze alle loedig, wanneer ze be- zij, gelijk de haan van n, „Het maanlicht voor rieken hadden aange- eling, door oorzaken, die rzien had, of waarin al- dikwijls misrekend had- evreesd hadden, er weer ;n, begon het ijzer te *e kleine orders, zooals ang niet gekregen had, n de markt te komen, tegen wat, naarmate de im, verscheidene fabrie- laastig geopend, en voor- ui, die maanden en ja- me uitgaven ingekrom- begonnen nu hoopvol an wat zij ter zake van >r pleizier dachten te lingen verbreiden zich ende beweging van hel joedig besproken in de ntoren van de beneden- v-York, waar, voor een n beschouwer, pralen de bezigheid schijnt te zijn. Wordt vervolgd). No. 65 TïI.ÏPHOONNtlMMKK 144. 'i-S A S B ÏELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p, post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak Prijs per Advertentie yan I tot 5 regeïs 25 cents, elke regel meer 5 cent-g, groot,e letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle beurten, behalve Vroegbeurt, Kinder- kerb en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, J. Verhoeven, Zendeling- leeraar (Voor Moeton). Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, van Lennep. 44e Zondag, 's Avonds 6 nre, II. van den Brink, pred. te Maarssen. (Voor Sicaan). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, P. N. Gasman, pred. te Zoeterwoude. (Voor Knottenbelt). Jans-Kerk. Voorm. 10 are, van Lennep. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander. Waalselie Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Geref'orm. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel Velsen. Voorm.10 ure, Dr. F. v. Gheel Gildemeester, Pred. te 's Hage. Nam. 5 ure, Dr. F. van Gheel Gildemeester, Bijbellezing. Pred. te 's Hage. Zandvoort. Voorm. 10 ure, J. L. Zegers, Oud Zendeling, van Heemstede. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, IV. Baxpred. te Zaandam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Bij den Heer J. Klein ontvangen ƒ3,75 voor de school voor on- en minvermogen den uit het busje van St. Bennebroek. Nam. I1/2 nre, A. E. van Deinse Pred. te Heemskerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, II. V. Hogerzeil, Pred. te Amsterdam. Doopsbediening. Collecte voor de Kerkelijke Gemeenteschool Heemstede. Nam. 21/s nre, T. Wagenaar, Godsdienstonderwijzer te IJmuiden. Hillegom. Voorm. 9i/2 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld CEz. Inwijding van het nienwe orgel. Nam. 2 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Spaarndam. Nam. 2 ure,. W. Beekhuis, Pred. te Uitgeest. De Heer de Kanter was de voorzitter der laatste Gemeenteraadszitting daar de Burgemeester afwezig was. De Heer Schouten verving den Secre taris. Ingekomen waren Een verzoekschrift van de verfraaiings commissie om de vuilnisbelt te mogen be planten. Gesteld in handen van B. en W. De Gemeenterekening over 1890. Een verzoek van de teekensohool voor kunstnij verheid om subsidie. Een rekest van P. H. Geerlings om huur van grond aan de Hontvaart. Een voorstel van B. en W. om het oude houtwerk van de Statenzaal te mo gen verkoopen, wordt goedgekeurd. Een voorstel van het St. Joseph's ge sticht om bij den verbouw van school D te bepalen, dat de school nooit hooger zal worden opgetrokken dan thans is bepaald in 't bestek. De Baad kenrde het goed, dat deze bepaling in de overeenkomst werd opgenomen. Goedgekeurd werd de Begrooting der Schutterij voor 1892, van het Stads Ar men- en Ziekenhuis en van het Barbara- Gasthnis. De adressen van Ds. Barbas en de Jon- gelingsvereeniging om in de schoollokalen van de school in de Sehoterstraat Zon dagschool te mogen houden werden goed- gekenrd. Aan school C werd Mej. A. M. van der Ley tot onderwijzeres benoemd. Een verzoek vaD den onlangs benoem den onderwijzer S. van der Mije om in Zandvoort te mogen big ven wonen, werd gewezen van de hand. B. en W. meenden, dat de gemeente ambtenaar in de gemeente moest wonen ten einde bij te kunnen dragen in de ge meentebelasting. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden en van de bezwa ren tegen de verkiezing ingebracht was de voornaamste reden dezer bijeenkomst. Yele leden waren afwezig. Er werd een commissie benoemd bestaan de nit de HH. WallerJ 't Hooft en van der Mersch, tot onderzoek der geloofsbrie ven en der bezwaren tegen de stemming ingebracht. Deze rapporteerde bij monde van den heer van der Mersch. De meerderheid concludeerde tot toe lating, met uitzondering van den Heer Dr. H. D. Tjeenk Willink die zijne ge loofsbrieven nog niet had ingezonden. De bezwaren tegen de stemming inge bracht achtte de meerderheid ongegrond. Er waren hier niet een, maar twee ver kiezingen gehouden. Aan de kiezers moest worden overgela ten om aan te wijzen de personen die de oude leden moesten vervangen, omdat deze voor 6 jaar zitting hadden. De ver kiezing wegens vermeerdering der bevol king kan, maar behoeft niet op denzelf den dag plaats te vinden. Dit wettigt het houden eener verkie zing met dubbele stembriefjes. Ten slotte werd nog aangevoerd dat Minister Thorbecke 1 Mei 1862 heeft verklaard, dat bij verkiezing wegens ver meerdering der bevolking alleen tusschen de nieuwe leden mocht worden geloot, en dat zij die voor de oude leden zitting namen voor 6 jaar werden verkozen. De minderheid der commissie daarente gen beweerde dat alle leden die benoemd worden, moeten loten over den tijd van af treding. Dit geldt voor ieder die, niet tusschen- tijds wordt benoemd. Daarom is splitsing van de verkiezing niet te verdedigen. Het resultaat toont daarenboven aan, dat de gevolgde methode verkeerd was. Toen nu de beraadslaging over dit rap port zonden aanvangen verlieten de oude le den die herbenoemd waren de vergadering, daar ze niet de debatten over hun eige ne geloofsbrieven wenschten bij te wo nen. De vergadering werd daardoor onvoltal lig en de voorzitter zag zich genoodzaakt de zitting te verdagen tot Vrijdagmiddag te 1 nnr. De raadsvergadering van Vrijdag namid dag kon wegens onvoltalligheid der leden weer geen voortgang hebben en is alsnn verdaagd tot Zaterdag namiddag, te drie ure. Terwijl in Dnitschland en Zuid- Rnsland de graanoogst althans gedeeltelijk mislukken zal, heeft men in Amerika overvloed te wachten. Men verwacht daar veel vraag uit Europa, wat van invloed is op de graanprijzen, die nu betrekkelijk hoog blijven. Men vertelt, dat de Czaar voornemens zon zijn Denemarken te trekken in zijn verbond met Frankrijk. Dit zou dan het tweede, gelijktijdige Europeesche drievou dig verbond zijn. De lens zich eerst in wendig, dan uitwendig te versterken, schijnt de richting te zijn waarheen de tegenwoordige politiek van Europa zich voortbeweegt. De bezeerde knie van keizer Wilhelm blijft de noodige belangstelling wekken, ook buiten de geneeskundige wereld. Men gist, men gisptmen komt tot de con clusie, dat al de gipsverbanden ter wereld niet zooveel genezing in den toestand kunnen brengen, als één officieel bericht rust zon geven in de algemeene ongerust heid over de ware oorzaak van den kei zerlijken val. Geestigheden te debiteeren gaat, als elders, ook in Duitsohland gemakkelijk, maar dat dit duur kan worden blijkt, wantop de jaarmarkt te Kenlen stond eon kraam, waar de portretten der keizers van Dnitsehland tentoongesteld waren. Boven dat van Wilhelm I stond te lezen „Ik heb geen tijd om vermoeid te zijn" boven dat van Frederik II„Leer lijden zonder klagen" en ten slotte boven het portret van den tegenwoordigen keizer; »Waar gaan wij morgen heen De honder van de kraam is door de reohtbank tot 100 mark boete veroordeeld, wegens ma jesteitschennis. Een nieuw bewijs van den gun- stigen invloed der vaccinatie levert het geneeskundig overzicht te Riga, eene stad met honderdtachtigduizend inwoners, waar van zesduizend vijfhonderd orthodoxe Rus sen, die zich niet laten inenten. Van Decem ber 1886 tot 1 April 1887 kwamen daar 155 pokkengevallen voor met doodelijken afloop. Hiervan waren 71 gevallen bij orthodoxe Russen, dat is 11 °/a der Ros sen, en nog geen half percent bij de overige bevolking, die van de vaccine gebruik maakt. Na deze sprekende bewij zen is de inenting belangrijk toe- en zijn de sterfgevallen aan pokken afgenomen. De Russische grootvorst Alexis, werd te Parijs verwacht en reeds waren de noodige manifestaties op 't getonw gezet, doch de grootvorst verscheen niet. Men verwachtte nu een bezoek in het streng ste incognito. Is dit het geval, dan zou er uit blijken dat de aanhankelijkheids- betuigingen hem niet zeer aangenaam zijn. Als een bewijs te meer. hoezeer men te Parijs op het pnnt staat om ten opzichte van de Rnssomanie tot overdrijving over te slaan, blijkt uit het feit dat de geabon- neerden van den tnin der Tnileriën een verzoekschrift hebben ingediend om de mu ziek voortaan dagelijks het Russische volks lied en de Marseillaise te doen spelen. Bij een der jongste transporten van verdreven Russische Joden, die aan het centraalstation te Utrecht passeerden, be vonden zich ook twee meisjes van tien en twaalf jaren, die gedurende het opont houd, dat zij aldaar hadden, schreiende langs den trein liepen en in elke rijtnig- afdeeling naar hare moeder zochten, die zij onderweg waren kwijtgeraakt. De arme kinderen hadden gedurende de lange reis reeds herhaalde malen vergeefs naar hunne moeder gezocht; zooals eene Russische vrouw in het Duitsch aan den stationschef mededeelde, was de moeder niet ver van de Russische grens van ontbering gestorven en had men nit medelijden met de kinderen hun dit droevige verlies nog niet dnrven mededeelen. Eene andere Jood- sche familie had zich het lot der weezen aangetrokken en nam hen met zich naar de Nieuwe wereld. Mevrouw de weduwe Carnot, de moeder van den president der republiek had Maandag morgen een onaangename verrassing. Zij was voornemens naar la Creuse te vertrekken, om bij een vriendin eenige dagen door te brengen, en daartoe haar bagage in de benedenverdieping van haar kasteel de Presles gereed gemaakt. Bij het ontwaken vonden de bedienden de glazen der eetzaal gebroken en geen colli bagage meer. Het zilverwerk was gelijktijdig verdwenen. Spoor van de die ven vond men evenmin. De Belgische minister Van den Pee reboom, gelijk uit zijne handelingen ten opzichte van zekere lectuur blijkt, ten zeerste beducht voor het heil der Belgen, heeft thans ook een pakketje drukwerk terug gezonden, dat bestemd was voor Nederland. De weduwe van den bekenden uitgever Calmann Lévy heeft aan de Fransche Aca demie medegedeeld, dat zij voornemens is, ter herinnering aan haren echtgenoot een driejaarlijkschen prijs van 3000 fr. te stichten, door de Academie toe te kennen aan een letterkundige wegens een kort te voren door hem uitgegeven werk, of we gens de door hem nitgegevene letterkun dige geschriften, in hun geheel genomen, In de militaire zwemschool bij Plöt- zenzee (Berlijn) is een nhlaan verdronken onder de volgende omstandigheden Hij bevond zich aan den zoogenaamden hengel en kreeg instructie van een kor poraal, die dat vak al vier jaar bij de hand heeft, maar er niet bepaald voor berekend schijnt. Immers, toen op een ge geven oogenbiik de uhlaan niet meer kon en zich aan een paal vastklemde, sloeg de instructeur hem met den stok van den

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1