ia een groot deel des eilands met de hoofd stad ontbreken te Fort-de-France nog tal van berichten. Van Guadeloupe en de nabij gelegene Engelsche eilanden is alvast voor eerst hulp gezonden. De Badensche regeering heeft een onderzoek laten instellen naar den aard van het Amerikaansche varkensvet in den handel, waarbij volgens het Zeitschr. f. angew. Chemie bleek, dat van 61 monsters 33 met katoenzaadolie waren vervalscht, terwijl een aantal andere een abnormaal jodiumgehalte bevatten. Meer dan de helft der monsters bleek dus vervalscht. Over 't algemeen geeft men blijken het nieuwe liberale ministerie niet onge negen te zijn. Men geeft toe, dat het is samengesteld uit ernstige mannen, zij het ook, dat de welkomsgroeten der pers niet altijd even welwillend zijn. Doch dit verschijnsel zal zich steeds, bij elk nieuw of gedeeltelijk vernieuwd ministerie, voor doen. De Tijd verwelkomt de ministers als volgt „Wat óns aangaat, zonder het thans opgetreden kabinet met geestdrift te be groeten, kunnen wij gaarne toegeven, dat mannen van erkende talenten hun plaats om de ministerstafel innemen. Een tweetal van hen, de heeren Tak en Smidt, treden reeds voor de tweede maal op in den raad der Kroon. Twee anderen, de heeren Van Dedem en Seyffardt, gaven in de Staten- generaal meermalen blijk van hun bekend heid met de belangen, die in het bijzon der aan hun zorgen zullen worden toe vertrouwd. Terwijl de heeren Jansen en Lely voor het groote publiek tenminste „nieuwe mannen" zijn, staat de heer Pierson, de minister van financiën, sedert zes jaren ruim aan het hoofd eener instel ling, die zijn naam op aller lippen brengt. De heer Van Tienhoven eindelijk, de ka- binets-/omeerafe?', geldt als een hoogst bekwaam, volijverig en welwillend amb tenaar, van wien verwacht mag worden, dat hij in de eischen van zijn nieuwen werkkring zal weten te voorzien. „Ongetwijfeld, menigeen der leden van het nu optredend kabinet stond óf als minister, óf als openbaar ambtenaar meeningen voor, die niet de onze zijn, meeningen soms, welke wij tot geen prijs en nimmer de onze kunnen noemen. Daarin zien wij vooralsnog geen reden om dit kabinet als besliste tegenstanders te gemoet te gaan. Het Dagblad van Z. Holland en 's Gravenhage maakt eenige reserve's en bedenkingen. Het noemt het ministerie een Kappeyniaansch bewind en het vindt dat de vrucht der inspanning, die het kostte om het samen te stellen niet in verhou ding staat met den langen tijd van voor bereiding en overleg. In het vinden van een katholiek minister is men niet geslaagd en dit had, volgens dat blad toch wel mogen zijn, hoewel ook niet ontkend wordt, dat in 't nieuwe kabinet mannen van ta lent zitting erlangden. Verder heet het, dat de combinatie Tienhoven-Tak uit li beraal oogpunt geen zuiveren weerklank vormt op het stembusgetuigenis van Juni. Verder verklaart het Haagsche anti-libe rale blad de voorstellen en daden van het nieuwe bewind te zullen toetsen aan de landsbelangen. Ongeveer in overeenstemming met laatst genoemde zinsnede besluit het Dagblad De Amsterdammer. Aan de samenstelling te oordeelen wil de N. Dolt. Cour. het nieuwe ministerie in afwachting van de troonrede en hetgeen bij de ontmoeting met de vertegenwoordiging van de regeeringsplannen zal worden mede gedeeld, met goed vertrouwen welkom heeten. Een bankier te Arnhem is bijna de dupe van eene sluwe oplichtster geworden. Zekere juffrouw Bastiaan (in de Hofstraat) namelijk, kwam f 4000 ter leen vragen en gaf als borg op den heer V. te Reysel- burg, die voldoende gegoed bevonden werd. De bankier echter schreef aan dien heer en kwam tot de wetenschap, dat deze geen borg wilde zijn. Desniettegenstaande was de geteekende en gezegelde borgstelling reeds op zijn kantoor aanwezig. De politie werd hiermede in kennis gesteld, die de juffrouw in hare woning achterhaalde en naar het politiebureau overbracht. Zij zal zich nu voor de rechtbank hebben te ver antwoorden ter zake van poging tot oplich- j ting, het stellen van eene valsche hand- teekening en het deBbewust gebruik maken van het valsche stuk. Het is ook gebleken, dat zij reeds een oude bekende van de justitie is. Een der lezers van het Hll. zendt de volgende aardige zinspeling op dea naam en de loopbaan van den burgemees ter van Amsterdam, thans minister van buitenlandsche zaken. „Als advocaat ging hij naar het Ge rechtshof; als burgemeester naar het Prinsenhofals lid der Eerste kamer naar het Binnenhof; nu als minister van buitenlandsche zaken naar het Buitenhof. Dat zijn vier Hoven; derhalve blijft van Tienhoven per saldo nu nog van zessen klaar." Door de visschers K. en W. Hoet- meer te Nederhorst den Berg werden de zer dagen bij het openen van een paling daarin drie levende palinkjes gevonden door een vlies omgeven. De grootste, die een lengte had van 4 centimeter, is nog drie dagen in een vischstolp, met water gevuld, in leven ge bleven. Men weet, dat het lang een strijd tus- schen de geleerden is geweest, of de pa lingen al dan niet levende jongen ter wereld brengen. Op eenvoudige wijze is in tegen woordigheid van bestuurders, directeur en beambten van het genootschap Natura Artis Magistra, te Amsterdam het fraaie monument onthuld ter eere van de nage dachtenis van wijlen den heer Westerman, dat in den dierentuin op kosten van het genootschap geplaatst zou worden. Het bestaat uit een zeven meter hooge zuil van zandsteen op een voetstuk van hardsteen. Een levensgroote genius, wij t zende op een levensgrooten leeuw onder aan, herinnert eraan dat de natuur de leermeesteres is der kunsten. In het mid den der zuil wordt de bronzen beeltenis van Westerman door een genius gelauwerd. Het geheel is gedekt door een gouden adelaar, het symbool van kracht en ener gie- Dit het adres van den commissaris van politie te Amsterdam, den gemeenteraad aangeboden ten gevolge het rapport taptoe commissie, blijkt dat deze zich beroept op de regeling van dienst uitgevaardigd door den hoofdcommissaris. Daarin was bepaald, dat de bereden en onbereden politie zich ten 7 ure in den namiddag van I Juli, taptoedag moesten bevinden ter beschik king op den dam omdat zonder eenige voorafgaande kennisgeving de bereden agen ten eerst te half negen op den dam arri veerden, en dat de heer Stork, niet wetende dat van de dienstregeling was afgeweken, daardoor in dwaling was geraakt, terwijl hij verder opmerkt, dat volgens zijne mee ning de ontruiming van den Dam minder beperkt ..was, naardien de taptoe een half uur verschoven was. De heer Stork be sluit zijn adres met de volgende woorden „Heeft de ondergeteekende op 1 Juli j.l. gedwaald, dan vertrouwt hij vastelijk op uw oordeel, dat een en dertig jaren van trouwe, onafgebroken plichtbetrachting bij u zullen opwegen tegen één zoo zeer be treurd oogenblik van dwaling. Donderdag avond was het te 's Bosch weer erg rumoerig tengevolge van de ver oordeeling van den Baard wij kschen volks liederen-fabrikant, tegen wien een vonnis van acht maanden gevangenisstraf was geëischt. De politie dreef de samenscholing uiteen en wat later verscheen de brigade maréchaussee te paard en ging zoo hard handig te werk, dat verscheidene personen meerder of minder werden gewond. Het geval wekte algemeene verbittering, te meer, daar van politiewege niet gewaar schuwd was. Er wordt beweerd, dat het plan bestaat aan H. M. de Koningin-Re gentes het ontslag van den politiecommis saris aan te vragen. Vrijdag avond is de taak der politie overgenomen door den majoor commandant van het 2e regement huzaren te 's Bosch in garnizoen. In de meest gewenschte orde, zonder verzet en zonder geweldpleging had het verwijderen der samenscholingen plaats, heel anders dan den vorigen avond, toen onder de leus van handhaving der orde misbruik van gezag werd gemaakt. Te Saeffelen nabij Echt, Limburg, is een brouwersknecht in een ketel met kokend bier gevallen. Hoewel spoedig er uit gehaald, is hij aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond is een wisselwachter in de nabijheid van Grave, terwijl hij op den laatsten trein zat te wachten, door vier kerels geboeid en beroofd van een ham, een geladen revolver met vijftig pa tronen en eenig geld. Een uur later kwa men zij terug, maaar toen had de aangevalle ne gelegenheid de roovers op de vlucht te dry ven. Een Rotterdamsche arts, de Heer Sohreve, had zich ongunstig uitgelaten over de Sequah-geneesmiddelen, tengevolge waarvan de verkoop der olie genaamd prai- riebloem gestaakt werd, en aan het publiek medegedeeld dat die bij docter Schreve te verkrijgen was. Eenige lieden trokken toen naar de woning van dien geneeskun dige en bedreven er baldadigheden. De politie overweegt, of er termen zijn den Sequah-wonderman te vervolgen wegens aanzetting tot het plegen van geweld. HAARLEM, 25 Augustus 1891. De heer A. H. Gerhard uit Am sterdam trad Zondag middag naar men ons mededeelt—in de groote zaal van Felix Fa vore" als spreker op in eene openbare ver gadering van de alhier bestaande afdeeling van de „Spoorwegvereeniging", welke zich ten doel stelt, verbetering te brengen in het lot der werklieden en lage ambtenaren van de verschillende spoorwegmaatschappijen. Uit de verslagen der enquête-commissie, het spoorwegwezen betreffende, toonde spreker aan, hoe overmatig veel er van het personeel gevergd wordteD hoegering daartegenover de loonen zijn. Een arbeidsdag van 17 en 18 uren bij machinisten, stokers en kon- dukteurs behoort, naar de afgelegde ver klaringen voor de enquête-commissie, tot de gewone gevallenmeermalen wordt bij buitengewone omstandigheden, bij plei- zier- en ex tra-treinen, die diensttijd verlengd tot 20 en meer uren achtereen. Dikwijls gebeurt het dan ook, dat de bestuurders van treinen door uitputting en vermoeie nis in slaap vallen en het reizend publiek onwetend, in het grootste gevaar verkeert. Van vrije dagen is bij het personeel bijna geen sprake. Aan sommige stations wordt om de veertien dagen een kerkgang toegestaan. Op de lijn Vlijmen-Zwaluwe was het dienstpersoneel tot voor korten tijd nooit vrijthans heeft het evenwel vrijheid tweemaal 's maands naar de kerk te gaan. Het boetestelsel, dat volgens den heer Gerhard, zeer ingewikkeld is en dik wijls onrechtvaardig wordt toegepast, geeft veel reden tot ontevredenheid en verbit tering. Een en ander bracht spreker er toe, de sympathie in te roepen voor de adresbeweging, welke ter verbetering van het lot der spoorwegbeambten op touw is gezet en waarbij o. a. verlangd wordt een werktijd van 12 uren per dag en van 10 uren voor nachtarbeid. Eene motie waarin die instemming werd uitgedrukt, werd daarna met algemeene stemmen aan genomen. De vergadering werd bezocht door on geveer 200 personen. Het feit, dat de „Spoorwegvereeniging" in het geheim moet werken, omdat bij openbaarheid de deel nemers met ontslag uit den dienst worden gestraft, werd door der heer Gerhard op vinnige wijze gehekeld. Het Bestuur der vereeniging zat tijdens de bijeenkomst dan ook achter een kamerschut verborgen, terwijl aan iemand, die buiten de ver eeniging staat, de leiding der vergadering was opgedragen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestnur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld:^ Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster Een voor bnrgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor bnrgernaaister Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING, De waarnemende Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den 18en Augustus j.l. executoir verklaarde voljaars kohieren op de paten ten (afdeeling N en V en op depersoneele belas ting (afd. IV, 2de ged.) dezer gemeente, dienst 1891/1892, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 21 Augustus 1891. De waarnemende Burgemeester voornoemd, M. O. de Kanter. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Jnni 1881 (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. Lasschuit om vergunning tot het verkoopen van ster keu drank in het klein iu het voorhuis en de kamer daarachter van het perceel aan de Lange Begijnestraat No. 10. Haarlem 21 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de Kanter. L. B. De Secretaris, A. A. Land. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken geadresseerd aan onbekende personen welke stukken door de Afzenders, hunneu wordeu apgevraagd. Brieven. J. M. Dirkslager, Amsterdam; Mevr. Hernij- Bonitz, id; Wed. Vusler, id; L. Strijders, id; J. Roelofsen, id; M. Fernée, id; Klomp, Almeloo G. Prier, BredaW. v. Laar, DriebergenMevr. Kerkhof, Geertrnidenbergv. d. Wateren, Gelder- malsen v. Velzen, 's HageP. Oudshoorn, id; W. v. Dalen, Haarlem J. Schrijvers, Haarlemmer- liede; v. Gessel, Rotterdam; J. M. Hardenberg, Utrecht; Rijkevorssel,Wijk a. Zee; Mevr. C. Swaan, Zandvoort. Briefkaarten. P. J. Kruijsman, Amsterdam Mevr. Remmers- Martens, Nijmegen. Brieven, verzonden geweest naar het Buitenland. J. Swart, San-Pedro M. Cramer, Batoe-Bara; Wed. C. Roclofs, CairoJ. Poelman, Pretoria; H. M. Mölier, Fugat River. Markt van 24 Augustus. AardappelenAangev. 180, verk. 180 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. 5.50 pr. H.L. AppelenAangev. 170 verk. 130 H.L. L. pr. f 3.00 H. pr. 8.00 pr. H. L. PerenAangev. 310, verk. 280 H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. ƒ6.00 pr. H.L. BoterAangev. 332, verk. 296 K.G-. L. pr. f 1.40 H. pr. 1.55 p. K.G. BiggenAangev. 179 verk. 159 stuks. L. pr. f 3.00 H. pr. f 14.00 p. stuk. Heereboonen. Aangev. 280, verk. 280 mand. L. pr. 0.90 H. pr. ƒ1.80 pr. mand. SnijbootienAangev. 870, verk. 870 mand. L. pr. 0.80 H. pr. 2.40 pr. mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 24 Augustus. Rogge f 9,50 en f 10,— Groene erwten (natte) 9, Karwyjzaad 9,15 per 50 K.G. EEN EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING In den Hout, op Woensdag 26 Augustus 1891, des avonds van 810 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marsch uit de Symphonisclie Dichtung MazeppeLiszt. 2. Ouverture GiraldaAdam. 3. Carnavals Bilder WalzerStrauss. 4. Grande Fautaisie Sur des Motifs de l'opéra la lille du Regemeut.Donizetti. 5. Ouverture SemiranusRossini. 6. Zwei ungarische Tan zeBrahms. geïnstrumenteerd door Kriens 7. RêverieVieuxtemps. geïnstrumenteerd door Kriens 8. Grande Fantaisie Sur des Motifs de l'opéra la FavoriteDonizetti. „Sociëteit VEREENIGING.'' CONCERT op Donderdag 27 Augustus 1891, des avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk" Muziekkorps4 onder directie van den Luit-Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsche MilitaireKriens. 2. Ouverture Heimkehr aus der Fremde ..Mendelssohn. 3Freuét euch des lebens Walzer Strauss. 4Grosse Fantaisie aus der oper TaunhauserWagner Coenen. 5. Ouverture ZampaHérold. 6. Grosse Fantaisie aus Richard WagnerWalkure Seidel. a'/Wilhelmus van Nassou- 7. Jwe" 1583..Marnix de St. Aldegonde. b. fliongaarsche DansBrahms. 8. Grande Fantaisie Sur des Mo tifs de l'opéra Herodiade Massenet. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dol derdag 27 Augustus 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN, met welw. medewerking van de Dames Jeanne en Joh. Landré. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga.. J. S. Bach 2. Recit en Aria uit «Josua". 3. 4. 5.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2