HA A Eerste Blad. No. 70 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 2 September 1891. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandsn. ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Men verhaalt het volgende van den jeugdigen Dnitschen kroonprins, tijdens zijn verblijf te Londen. Toen hij op zekeren dag met zijn gou vernante in een open rijtuig door Londens straten reed, was hij verplicht om zoo dikwijls te groeten, dat hij eindelijk tot haar zeide „Nu verveelt het mij. Men kan zooveel groeten en buigen, als men wil, ik neem myn muts niet meer af. 't Is mooi ge noeg voor vandaag geweest." „Dat mag ik Uw Hoogheid niet toe staan," merkte de aangesprokene ernstig op. „Als Uwe Hoogheid mij niet gehoor zaamt, dan rijd ik niet verder." De kleine prins sprong onmiddelijk van zijn plaats op. „Zoo", hernam hij, „dat is heel goed". „Koetsier," riep hij dezen haastig toe, met een deftige handbeweging op de gouver nante, „houd dadelijk stil. Die dame wil uitstappen, dan kunt gij mij alleen verder rijden. Volgens de Trans vaalsehe Volksstem, gaat Pretoria met snelle schreden vooruit. Niet alleen binnen in het dorp verrijzen voortdurend nieuwe huizen, maar ook daar buiten, met name te Sunnyside, neemt bun aantal met spoed toe. Sierlijke villa's springen uit het veld te voorschijn en telkens ontwaart de wandelaar weder eene nieuwe woning. Weldra zal Sunnyside een der vriendelijkste gedeelten van Pre toria worden. Een aller yreeselijkst spoorwegongeluk wordt uit Amerika gemeld. Op twee mijlen van Charlotte, Noordelijk Carolina, ont spoorde een trein op een viaduct nabij de Catawba rivier, doordat een deel der rails ontbraken, wat niet tijdig genoeg door den machinist opgemerkt werd om nog te kunnen stoppen. De trein kwam met alle snelheid aan gereden en storte van een hoogte van 80 voet. Al de wagens werden verpletterd, en slechts enkele passagiers brachten er het leven af, doch zijn ernstig gewond. Het getal dooden moet zestig bedragen. In China is de rust nog verre van hersteld. Volgens berichten moet een bende roovers, 500 man sterk, in zuidelijk rich ting het land afloopen en alles, wat onder haar bereik komt, uitplunderen. De ban dieten voeren kinderen van welgestelde lieden mede, om later een hoogen losprijs voor ben te bedingendaarbij gaan zij op wreedaardige wijze te werk. Aan een welgesteld oud man te Wenchon werd achtereenvolgens een stuk van bet oor zijns kleinzoons, een stuk van diens vel uit den rog gesneden, en dergelijke vreese- lijke bewijzen van gevangenschap gezonden om een hoog rantsoen los te krijgen. Van verschillende zijden wordt de toe stand als onhoudbaar en spoedige tusschen- komst der vreemde mogendheden als drin gend noodig gemeld. Naar men verzekert heeft de Rus sische regeering plan eene vloot naar Cherbourg te zenden ter beantwoording van het bezoek van het Fransche eskader. De Rnssisehe vloot onder bevel van ad miraal Kasnakoff zon ongeveer den 15en September te Cherbourg aankomen. Nadat eerst van nit Boekarest bet bericht over de ernstige ongesteldheid van koningin Elisabeth (Carmen Sylva) was tegengesproken, bevestigt heden een tele gram uit de RoemeenBche hoofdstad, dat de koningin werkelijk ernstig ziek is. H. M. is zwak en de koorts houdt aan. Dr. Charcot is van Parijs ontboden en prinses Von Wied, de moeder der koningin, is te Venetië aangekomen. Carmen Sylva is 48 jaar oud. Volgens geruchten moet de koningin geheel verlamd en zouden de hersenen reeds aangetast zyn. Met leedwezen zal het bericht over den gezondheidstoestand der beminnelijke vor stin algemeen, ook in onze omgeving, ver nomen worden. Uit Rodez (in het Fransche depar tement Aveyron) wordt gemeld, dat in de gemeente Crépin een man van 70 jaren ter aarde is besteld, die schijndood was. Op het oogenblik dat de kist in de groeve zou neergelaten worden, meende men een lichte beweging in de kist te hooren. Deze werd nu geopend, en toen zag men de be wegingen. Geen twijfel dus, dat men hier met een schijndoode te doen had men gaf den man eene hartsterking, maar op eenige aan hem gerichte vragen kon hij slechts antwoorden door teekens van leven. Men bracht hem daarna naar huis, waar hij verzorgd werd, van tijd tot tijd wat bouillon gebruikte en ae spraak terugkreeg. Maar den volgenden dag is hy overleden. De maire heeft nu bevel gegeven om hem niet eer dan 48 uren, nadat de geneesheer zyn dood geconstateerd had, te begraven. Als het reeds door den Duitschen Bondsraad goedgekeurd drankwet-ontwerp wordt aangenomen door den Rijksdag, dan is daardoor stellig een goed begin gemaakt aan de bestrijding van drankgebruik Openbare dronkenschap wordt gestraft met honderd Mark boete of gevangenzetting, bij herhaling steeds gevangenisstraf. Die door dronkenschap zijn gezin verwaarloost, kan onmondig verklaard worden. Bij het ver kenen van het vergunningsrecht wordt overwogen of er behoefte aan is en of de aanvrager goed ter naam en faam bekend staat. De kleinhandel mag niet minder afleveren dan een halve liter sterken drank, terwijl de tappers behalve drank ook nog spijzen moeten te koop hebben. Aan jon gelieden beneden zestien jaar en aan be- schonkenen mag geheel geen geestrijke drank verkocht worden, terwijl mede niet op krediet mag geleverd worden. Zooals men zal bemerken, gaat deze wet in som mige opzichten verder dan de Nederland- sche wet. Men verwacht in den Rijksdag levendige discussies bij de behandeling van dit wetsonderwerp, terwyl het zeer waar schijnlijk is, dat het ontwerp verworpen wordt, even als een dergelijk ontwerp in 1881 door den Rijksdag werd afgestemd. In hoeverre de drankvervalsching, door middel van de algemeen schadelijk ge achte foezelolie als anderszins, strafbaar wordt gesteld, is nog niet duidelijk. Het plan, om het Duitsche leger te voeden met tarwebrood in plaats van rogge te gebruiken, wordt reeds in wer king gebracht, en wel, naar een der bladen mededeelt, niet enkel uit nood, maar ook omdat de tijdgeest over het algemeen streeft naar verbetering van hetgeen tot levens onderhoud noodig is. Dit kan nu wel waar zijn, maar niet te ontkennen valt, dat de landen in Enropa, die rogge prodnceeren, nog niet het derde gedeelte voortbrengen van wat Rusland alleen voortbrengt, en daar het Duitsche legerbestuur Bteeds zijne rogge nit Rusland betrok, waar thans de uitvoer verboden is, zon het waarschijnlijk heel wat moeite inhebben, het tekort aan rogge elders in Europa aan te vullen tarwegebrnik was dus in de gegeven omstandigheden redmiddel. In hoeverre de verbruikers zelf - de soldaten - ingenomen zijn met de kolossale verandering zal blij- ken. Men denkt, dat in deze de soldaat uit Noordelyk Duitschland, als het meest aan rogge gewoon, in den beginne over de verandering niet best te spreken zullen zijn, maar hij zal er mee tevreden moeten zyn, aangezien zyn persoonlijke smaak natuurlijk bij het samenstellen der spijs- lijst niet in aanmerking komt. Door het te Gent vergaderd geweest zijnde Taalkundig Congres is op voor stel van den letterkundige Max Rooses een besluit genomen luidende Het leeren eener tweede taal bij het gewoon lager onderwijs is schadelijk voor de verstan delijke ontwikkeling des volks en gevaar lijk voor het behoud en de verbetering der Vlaamsche taal. Verschillende Belgische bladen zijn met dit besluit niet ingenomen. De samenstelling van België heeft er volgens die bladen nn eenmaal toe geleid, dat zoowel de Vlaamsche als de Fransche 'aal- eene behoefte is voor eiken Belg, zoodat het dwaasheid zou zyn te wenschen dat de grootste meerderheid der Vlaamsche bevolking geen Fransch verstond. Dit uit sluitend Vlaamsch sprekende deel zon dan een vreemdeling blijven in een groot deel van zyn eigen land. En Het Vlaamsche arbeidsorgaan Voor uit oordeelt tamelijk scherp als volgt „Het voorstel van Max Rooses is nage noeg eenstemmig aangenomen. Zulke be sluiten berooven het congres van zijn ernstig karakter en van het gezag, hetwelk daarvan had kunnen uitgaan, indien het de billy ke grieven der Vlamingen onder zocht had, en in de eerste plaats: hunne rechten en hun brood. „De aanneming van het voorstel van Max Rooses bewijst dat onze flaminganten hansworsten en dolle dwazen zyn, die ons arme Vlaanderen meer en meer willen isoleeren en dom honden, eenoogigen die koning willen spelen in het land der blindeD. „Hoe nu, handel en nijverheid verkrijgen van dag tot dag een steeds toenemend internationaal karakterde landverhuizing wordt door de bourgeois zei ven aanbevolen de staathuishoudkundigen achten het aan- leeren van twee ambachten in onzen tijd hoogst wenschelyk een gewone handels bediende moet niet twee, maar drie of vier talen kennen, en te midden van zulke oeconomische toestanden komt een kwak zalver het aanleeren van twee talen als een gevaar aanwijzenEn een congres neemt zulk voorstel waarlijk aanWij verzoeken het gemeentebestuur deze ver gadering van krankzinnigen door een paar I goede geneesheeren te laten bewaken. Wie voor zulk een voorstel stemmen zijn gek of slecht, want zij zijn de moordenaars der Vlaamsche beweging, zelfs in haar meest gerechtvaardigd streven!" l| Men vergete echter niet, dat van heide kanten overdreven wordt. Waar de Vla ming opkomt voor het vrije gebruik van zijn taalwaar hij wenseht verstaan te worden door den ambtenaar met wien hy zyn plichten als Staatsburger deelt, wien de handhaving zijner rechten zyn opge dragen, daar heeft hij volkomen gelijk, het goede, oude Vlaamsch te willen behou den. Waar hij bezwaar ziet in de verfran- sehing van het karaktervolle Vlamenland late hij zyn stem klinken, doch er behoort niet vergeten te worden, dat ook het Waal- sohe gedeelte van België, het Fransch sprekende deel, zijne rechten heeft. Het bekendeEén volk, één taal zal dus uit den aard der zaak nimmer in België kun nen ingevoerd worden, en blijft zoowel het Vlaamsch als het Fransch spreken eene behoefte. Bij den plotseling opgestoken storm van Donderdag avond en de daardoor ont stane hevige ebbe zyn bij Stavoren ee nige schepen belet de haven binnen te loopen. Twee schepen geraakten in zinken den toestand en werden zwaar beschadigd binnen gebracht. Bij dezelfde bni is een Urker vischvaartnig voor het Westgat omgeslagen, waarbij de drie opvarenden verdronken. Een der mannen was gehuwd. Het Fransche eskader, dat bij Engeland ten bezoek was, was het ook gevaarlijk genoeg in de engte tusschen Wight en Portsmouth bij den storm van Maandag op Dinsdag. Verschillende Fransche zee lieden die aan den wal waren gegaan, konden niet terng en moesten logeeren op een Engelsch wachtschip, terwyl zestig Engelsche officieren, die aan boord der Franschen hadden gedineerd, niet naar den wal terng konden. De vork, waarmede een meisje te Haule gedood is, is een hooivork geweest, geworpen door een persoon die niet in het volle bezit van zyn verstandelijke vermo gen is. Hy beweert, den hooivork op een wagen te hebben willen werpen. Op de Algemeene Vergadering van den Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik, te Zwolle gehouden, is besloten pogingen aan te wenden tot afschaffing van den accijns op bier van laag alcohol gehalte, en een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering van keflrmelk als volksdrank. Verder werd aangenomen een voorstel, dat het hoofd bestuur zich zou wenden tot de wetge vende macht met het verzoek in de drank wet eene bepaling op te nemen, waarbij aan den burgemeester de bevoegdheid wordt gegeven op de dagen, waarop de loting voor de nationale militie plaats heeft, de sluiting te bevelen van alle of van be paald aan te wijzen lokalen, aan welke vergunning is gegeven tot verkoop van sterken drank in het klein. 2. Zich te wenden tot den gemeente raad met het verzoek een bepaling in het leven te roepen, waarbij aan het hoofd der gemeente bedoelde bevoegdheid uitdrukkelijk wordt verleend. Op initiatief van den heer H, L. van Enthoven HLzn. is bij de vaststelling der statuten van de vennootschap Pletterij, voorbeen L. I. Enthoven en Cie., gevestigd te 's Hage, het participatie-stelsel ingevoerd. Te beginnen met 1893 bekomt het per soneel der bureaux 5 pet. aandeel in de te behalen jaarlijksehe winst, hetwelk zal worden uitbetaald in de maand Augustus van elk jaar. Hij, die echter tueschentijds de fabriek verlaat, wegens verandering van werk of om andere reden ontslagen wordt, verliest elke aanspraak op nitkeering van bovenvermeld winstaandeel. Het aanwezige vaste personeel der be ambten buiten de kantoren (bazen en werklieden) dat van de vorige firma over gaat in dienst der vennootschap, verkrijgt een gezamenlijk aandeel van 15 percent in

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1