Nieuwsberichten. nest Daar was pret van het begin tot het ein de. Voor de kermisvreugde begon, werd een optocht met vlaggen en banieren gehouden, toen werden de de volksliederen gezongen en luide hoera's aangeheven ter eere van haar, wie de feestviering gold: Koningin Wilhelmina. Tot ongeveer twaalf nur duurde het kinderfeesteen zeer geanimeerd bal hield daarna de groote kinderen nog lang bij een, Het Bestuur der sociëteit verdient voor de moeite, die het zich bij deze feestviering heeft gegeven, aller dank eveneens den heer J. Gr. Martin en zijn kcrmispersoneel voor de uitstekende wijze, waarop allen zich van hun taak hebben gekweten. Na de overwinning der congresparty in Chili moet het er vreeselijk zijn toege gaan. Zoo melden de bladen, dat te Tal- cahuano twee regimenten in oproer zijn gekomen en zy hunne officieren, aanhangers van Balmaceda, hebben vermoord, terwyi ongeveer vierduizend mynwerkers, in de stad binnengevallen, tevens door hnnne uitspattingen en baldadigheden angst en schrik rondom zich verspreidden. Geen voldoende macht was beschikbaar om aan de gruwelen een einde te maken. Balmaceda, de gehate onderdrukker is volgens een paar berichten dood. Hy moet op zijne vlucht in het Andes-gebergte door een muilezel-drijver doodgeschoten zijn. Een Commissie bestaande uit Brus- selsche heeren heeft eenigen tijd geleden het denkbeeld opgevat om te Antwerpen een gedenkteeken op te richten ter her innering aan de verovering der Antwerp- sche Citadel in 1832, doch te Antwerpen is men met dit denkbeeld niet ingenomen. By monde vau haren Voorzitter heeft de Commissie doen verklaren, dat het gedenk teeken noch tegen Nederland, noch ter ver- heeriyking van Frankrijk zal gesticht wor den; het zal slechts dienen eene „laattijdige" hulde te bewijzen aan de dapperen die voor België hun bloed vergoten. Het Antwerp- sche blad „de Koophandel" wil echter en het zegt dat Antwerpen even zoo denkt van de zaak niets weten. Er bestaat voor de Belgen in dit opzicht geen reden om de Franschen te huldigen, die in 1832 met baatzuchtige nevenbedoelingen tnsschenbei- den kwamen. Het zou aanleiding kunnen geven tot eene anti-Fransche betooging, wel ke dan volgens zeker Antwerpenaar zon kunnen beslaan in het stichten van een ge denkteeken voor den Stadhouder-Koning Willem III, die met zijn veldheerstalent heeft belet dat Ath, Audenaarde, Charleroi, Bergen, Kortryk, Yperenen Dinantin 1697 door koning Bodewijk XIV van Frankrijk, van het Belgische grondgebied zijn losge- soheurd, gelijk met Rijsel, Duinkerken, Atrecht en geheel Fransch-Vlaanderen ge schied is. By Ellekom is Zondagavond de stoomtram in botsing gekomen met een rijtuig, dat, ofschoon de overweg geslo ten was, nog wilde doorrijden. De heer H. uit Zntfen en mej. D. uit Brnmmen, die in het rytuig zaten, werden beiden gedood, en een andere heer H. uit Zut- fen bekwam eene beenbreuk. De Arnhemsche courant bericht omtrent dit treurig voorval nog het volgende: Zondagavond reden te ongeveer half negen twee heeren, ambtenaren te Zut- fen, eene dame, de verloofde van een der heeren, benevens een koetsier in eene vic toria van Ellekom naar Steeg. Aan den Ellekomschen tol gekomen by de Mid- daehter-allee, was die gesloten en zy sche nen geen tyd te hebben om te wachten, totdat deze geopend werdmen reed door den tol van den stoomtram, niet tegenstaande gewaarschuwd dit niet te doen, daar eene tram in aantocht was. Het ge volg van hnnne roekeloosheid bleef niet uit. Nauwelyks waren zy tusschen het tolhuis en den tolboom, of de tram kwam aangereden en, hoewel de machinist al het mogelijke deed om den trein te stoppen, was eene botsing onvermijdelyk. Wat zy, die in de nabijheid waren, toen te zien kregen, laat zich niet beschrijven. Een der heeren bleef op de plaats dood, ter wijl de dame, die met veel moeite van tusschen de stukken van het rytuig werd gehaald, eveneens na eenige oogenblikken onder de hevigste pijnen bezweek. De tweede heer brak een zijner beenen, en werd bovendien zwaar gekneusd aan hoofd en banden. Hij werd in de naast het tolhuis gelegen woning van den heer J. N. van der Boon, notaris, opgenomen en des nachts naar het ziekenhuis te Arn hem overgebracht, waar het been zou wor den afgezet. Men hoopt hem in het leven te behouden. De beide lijken werden naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats te Dieren gebracht. De koetsier kwam er met eenige lichte kneuzingen af, terwyl het paard, dat reeds buiten de rails was, op hol sloeg en aan de Steeg werd gegrepen. De machine van de tram dérailleerde, doch was vry spoedig weer op de rails gebracht. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmermeer brach ten B. en W. advies uit omtrent het onder zoek der geloofsbrieven van het nieuw geko zen raadslid, den heer C. Bos, welkonder- zoek in eene vorige vergadering was ver daagd het advies lnidde tot niet toelating van den gekozene, omdat hy niet was in het volle genot van zijne burgerlijke en burgerschapsrechten, daar hy by vonnis van de Arrond. rechtbank te Haarlem den 19 December 1866 was gehomologeerd, maar niet by een vonnis van die recht bank was gerehabiliteerd, voor den betrok kene noodig om in het genot te komen der vereischte rechten. Het raadslid de heer Verkuyl was in staat een drietal rechtskundige adviezen te genover dat van B. en W. te stellen, die in houden, dat op grond van artt. 143 en 80 der Grondwet tegen de toelating van den heer Bos geene bezwaren bestaan. De heer Bultman voert hiertegen aan een rechtskundig advies waaruit blijkt, dat een gehomologeerde, niet gerehabiliteerd, nog steeds verkeert in staat van faillissementen alzoo niet is in het volle genot van zijn bur gerlijke en burgerschapsrechten. Na uitvoerige discusie worden de voor stellen in stemming gebrachtdat van B. en W. wordt met 12 tegen 3 stemmen verwor pen, dat van den heer Verkuyl met. 12 te gen 3 stemmen aangenomen, zoodat tot toe lating van den heer Bos wordt besloten. De Vooizitter deelt hierop aan den raad mede, dat hy totzijnleedwezen,alszyndede eerste maal gedurende zyn 22 jarige loop baan, genoodzaakt was, tegen dit besluit by Gedep. Staten in beroep te komen. Als wethouder der gemeente Sloten is herbenoemd de heer G. Veldhuizente Zand voort is benoemd de heer W. van der Werff. Tot Wethouder der Gemeente Spaarndam is benoemd de heer C. Prins en te Heemstede de heer H. Peeperkorn Jr. By de Ned. Herv. Gemeente te Lei- muiden is beroepen Ds. A van Veen te Benschop. HAARLEM, I September 1891. Naar wy van den eigenaar van het Sportterrein „de Phoenix" vernemen zal,de exploitatie met 1 Januari 1892 eindigen. Het terrein zal waarschijnlijk tot opslag van verschillende materialen worden ge bruikt; eene vaste bestemming heeft het evenwel nog niet. De nog aanwezige goe deren zullen achtereenvolgens van de hand gedaan wordeD, en de ysbaan worden ge- sltcht. De erfpacht van het terrein, dat zooals men weet aan de gemeente toebe hoort, loopt tot 1933 en dnurt derhalve na 1892 nog een en veertig jaren. De Nederlandsche Kolfbond zal al hier op a.s. Maandag en Dinsdag een kolfwedstryd houden in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon." Verschillende pry zen, medailles en kunst voorwerpen, zyn daarvoor beschikbaar ge steld, terwyl tengenoege van de deelnemers aan den wedstrijd van hier en elders, ee nige feestelijkheden zullen plaats hebben. Pieter Koole, de beruchte inbreker, die door de arr.-rechtbank alhier is ver oordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, is van dat} vonnis in hooger beroep gekomen. Het leveren en plaatsen van de noo- dige meubelen voor de ter verbouwen school lett. B aan de Spaarnwonderstraat en de school lett D aan de ged. Oudegracht waarvoor op 27 Augustus jl. acht in- schryvingsbiljetten zyn ingeleverd is door Burgemeester en Wethouders gegund aan Mohringer laagsten inschrijver voor ƒ1414 Gedurende de maand Augustus is in de Stuivers Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volksbond ingebracht in 425 posten 1395,90, terugbetaald in 55 posten 1076. Er zijn 22 nieuwe boekjes afgegeven. Woensdag namiddag is aan den Zyhveg door het schrikken van een hei machine een paard, gespannen voor een rytuig toebehoorende aan den Heer van der Vliet te Overveen op hol geraakt. Een heer, die in het rytuig zat is eruit ge vallen, maar heeft geen letsel bekomen. Het rytuig is geheel vernield en het paard is spoedig opgevangen. Gedurende de afgeloopen maaand zijn door de politie alhier 54 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Augustus van het vorig jaar was dit getal 46, dus 8 minder. Gisteren zijn in de Wijdesteeg 2 kinderen aangereden door een boerenwa gen. Een hunner heeft belangrijke ver wondingen bekomen in het aangezicht, terwijl het andere zich aan de pols heeft bezeerd. Dr. Haremaker heeft de eerste hulp verleend. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 6 September 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid- dags te 10 nre, en des namiddags ten 6 ure, de Heer J. C. Levendig van Am sterdam. Woensdag 9 September 1891 des avonds ten 8 ure Ds. P. J. Wijminga predikant te Zaandam. Bedankt voor de beroeping naar Zwol le door Ds. J. Langhont pred. der Ned. Geref. kerk te Haarlem. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenraatter. Vijitien voor werkster of schoonmaakster Een voor bnrgerwaschvronw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande j aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Drie kerkboeken en 2 deelen van een boek Een gouden bovenstuk eener oor bel. Een muziekboek. Een bundeltje prijscouranten. -- Eene grilfeldoos. Een paar glacé handschoenen. Zes rekenin gen. Eene gouden oorbel. Eene fan tasie broche. Eene parapluie. Twee paren handschoenen. Eene dameshorlo geketting. Een stalenboek. Drie kin derboezelaars. Eene groengeschilderde kar. Eene degenschede. Eene kope ren tabaksdoos. Eene haarspeld. Een klokkenveer met rad. Een sleutel aan een blokje. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij J. J. Severijnse Nanwe Geldeloozepad no. 22, eene porte- monaie met eenig geld. Idem bij J. Ma joor, Korte Wijngaardstraat no. 14 rood, een gouden dames remontoirhorloge waar aan een kettinkje, samengesteld nit gedenk penningen. Idem bij A. H. Vissers, Zijlvest no. 3, eene roodlederen portemon- naie waarin eenig geld. Idem by P. J. Rijneveld, Keizerstraat no. 8, eene zwart lederen portemonnaie waarin eenig geld. Idem bij C. Hendriks, Kinderhuissin gel no. 4, een tijgerhond voorzien van een halsband. In een der tramwaggons achtergelaten Eene parasol. Eene portemonnaie met eenig geld. Markt van 3 September. Aardappelen. Aangev. 40, verk. 40 H.L. L. pr. f 2.50 H. pr. ƒ5.25 pr. H.L. Appelen Aangev. 35, verk. 30 H. L. L. pr. 2.00 H. pr. 6.00 pr. H.H Peren. Aangev. 145, verb, 90 H. L" L. pr. 2.00 H. pr. 6.00 pr. H.L' lleereloonen. Aangev. 310, verk. 310 mand" L. pr. 0.75 H. pr. 200. pr. mand" Snijboonen. Aangev. 1140, verk. 1140mand* L. pr. 0.75. H. pr. f 1.80 pr. mand" KAASMARKT van 2 September 1891. Aang. en verk. 77 stapels, uitmakende 9798 kazen, wegende 19096 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 29. BURGERLIJKE STA NU. ONDERTROUWD. 28 Aug. G. P. Hetem en C. J. M. Smits. 2 Sept. C. G. Opdam en A. M. G. Boon. L. Wessels en A. J. C. Steffers. J. Lageweg en H. Toornent. J. Buter en M. van Dokkum- burg. J. H. van Bilderbeek en D. de Vries. GETROUWD. 1 Sept. L.W. C. Bergé en II. V. van den Berg. 2 Sept. P. Fabels en G. Smit. L. van Veldbuijsen en J. VY. van der Wal. -L. Mie- zenbeek en A. C. D. Terpoorien. W. Piers en J. M. A. Luijken. J. Smit en M. J.de Boer. 3 Sept. D. Hoogstraten en J. C. Dee. C. van Niel en M. Heijdanus. GEBOORTEN. 26 Aug. E. de Vries geb. Wijkhuizen d. M. C. KoniDg geb. Menks d. C. O. Sala geb. Romp d. 27 Aug. K. M. Bersee geb. Hekker z. S. Polak geb. Glas z. - 28 Aug. D. Kolijn geb. Verheul z. H. Riphagengeb. Leenez. E. Rietman geb. Dermson d. J.vanGeijls- j wijk geb. Breure d. C. JHeijtvelt geb. van Mierlo d. W. M. van Honsehooten geb. van der Horst z. C. T. Bouman geb. Vester d. J. Verzijlberg geb. van Seggelen z. 29 Aug. A. Mens geb. Smit z. K. Poelman geb. Witte z. C. H. Meijer geb. Otto z. 30 Aug. E. Bosman geb. van Dansik z. E. A. Kooij geb. de Mol z. en d. M. Durge geb. van Zon z. 31 Aug. S. C. van Eede geb. van Neden d. H. van Staveren geb. Peels z. M. H. Evelein geb. Evelein z. C. A. Bijster geb, van Eeden z. (levenl.) J. T. Hoes geb Smitd. H. Kuijpers geb. Wijnhoud d. G. J. Andries- sen geb. Vester z. 1 Sept. A. Nieman geb. Schuurman d. A. J. Uitendaal geb. Kamp z. M. C. Wezel geb. Willemsez. J. Coule geb. van Markenstein z 2 Sept. A. Sluis geb. Keesman d. A. M. Lourenburg geb. de iNijs d. D. Heiliegers geb. Boeréz. M. J. Derks geb. Haniquez. 3 Sept. J. W. Mens geb. van Straaten z. OVERLEDEN. 26 Aug. G. C. Lasschuit 3 in. d. Bannesteeg. E. Koene 2 m. d. Heerensingel. E. JSlag 3 j. d. M. Spiesstr. 28 Aug. G. J. Pesehar 1 m. z. Brouwerstr. 29 Aug. J. B. van Vloten 2m.d. Heerenlaan.-C. A. v.Noort Wed. Mid- deldorp 72 j. Zijlstr. L. M. S. Grandia 7 m. d. Turfmarkt. J. E. van der Wijden 9 m. d. Baljuwslaan. 30 Aug. P.S. Schous69 j. Ged. Oudegracht. T. A. Bonfrer 23 m z. N. Appe- laarsteeg. M. C. de Wildt geb. E'rans 71 j Jansstr. 31 Aug. M. U venhoven geb. de Mooij 77 j. Nassaulaan. D. Smit 4 m. z. Drossestr. J. G. Wit 3 m. d. Zaksteeg.I 1 Sept. P. O. van Duin 2m.d. KI. Houtstraat. H. A Huijboom27 j.Breestr.J.H.B.Snoeks 3 m. z. KI. Heiligland. M. en J.Kooij 2dg.d. en z. Barrevoetstr. 2 Sept. C. Soellaart 46 j KI. Heiligtend. VEEMARKT, 2 September 1891. Aangevoerd. Prijs. 8 Koeien 150.— 200.— 2 Stieren 70.80. 1 Graskalf 12.— 14. 16 N. Kalveren 9. 78 Schapen 13.22.- 26 Lammeren 7.13. 10 Biggen 2.50 2 Paarden. ZEVEN EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 6 September 1891, des namiddags van 24 uur, door het Gemeen telijk Muziekkorps onder directie van den Lurtenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Wien bleibt Wien. Marsch .Schramm. 2. Ouverture La Part dn Diable .Auber. 3. Journalisten WalzStrauss. 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra MephistopelesBoito. 5. Ouverture StradellaFlotow. 6. See Me Dance, PolkaSalomon. 7. Ballet de Popera Les Vepres SicilieuesVerdi. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 6 September 1891 des avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk mu ziekkorps onder directie van den Luit. Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1The Victory quick Marsch Unrath. 2. Ouverture im italienne style. .Schubert. 3. Dream of the ocean. Waltz .Gungl. 4Grande Eantaisie sur des Motifs de l'opèra FaustGounod. 5. Ouverture Leichte Cavallerie.. Suppé. 6. Grosse Fantasie aus Richard Wagners WalkureSeidel. 7 Liebes Zauber. Polka Mazurka .Strauss. 8. Ballet de l,opera Gustavelll, 5de acteAuber. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 8 September 1891, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaA. Hesse. 2. Choralvorspiel uud FugaJoh. Brahms. 3. Sonate No. 2G. Merkel. a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assai. 4. CommuuiouGigout. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2