TS3 MÜÜR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 1. Bovenhuis, 30 per maand, terst. No. 4. Gem. Slaapkamer, ƒ10 p. m., terst. Bakenessergracht. No. 21. Bovenwoning, r 2.25 p. w., terst. No. 51. Gem. Kamers, 28 per maand terst. Bartel j orisstraat No. 7. Gem. Kamer m. alkoof, ƒ20 p.m. Barrevoets traat. No. 17rood. Bovenhuis, 300 p. jterst. Burgwal. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. No. 48. Bovenhuis, ƒ2.— p. w., terst. Frankestraat. No. 9. Slaapk. m. kost en bed. ƒ25 p. m. terst. Ged. Oude Gracht. No. 118. Slaapk. m. kost en inw., ƒ6,p.w. Ged. Zijdgracht. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20p.m. terst. Gierstraat. No. 17. Gem. Kamer met kost, 35 p. m. No. 38. Ongem. Bovenvoork., 1.25 p. w. No. 51. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terstond Gortesteeg. No. 21. 2 Bovenvoork., 1.25 p. w., terst. Groote Houtstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapk. met alkoof, 30 p. m. tst. No. 81. Bovenvoorkamer, gem. of ged. gem., ƒ18 of ƒ16 per maand, Sept. Hasselaarsplein. No. 21. Huis met tuin, ƒ400 per jaar, tst. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No71cBenedenwoning- 2,p.w., terst. No. 136. Yrij Bovenhuis, ƒ400 p. j., terst. Hooimarkt. No.12.Benedenh.m.gr. tuin,ƒ225 p.j.Oct.of Nov. Houtplein. No. 4. 3 Ongem. kamers, 30 p. m., Sept. Jacotay nestraat. No. 14. Huis m. tuintje, 250 p. j., Oct. Jansweg. No. 13. Huis met Tuin, 450 p. j., Nov. No. 31. Gem. kamer m. alcoof, ƒ19 p. m. Kaasmarkt. No. 36. Net gem. "Voork. en Slaapk20 p.m. No. 36. 3 net Gem. Kamers, 45 p. m. Kamperlaan. No. 16. Pakhuis, desverk. met zolder, aan 't water gelegen, pl.m. 90 M*, 2 p. w. Kampervest. No. 15a. Huis, 215 p. j., 1 Sept. Klein Heiligland. No. Ia. Bovenwoning, ƒ2.p. w., terst. No. 7. Kelder, voorz. van waterl., 0.75 p. w. No. 34. Kamer m. kost en bed., 6 p.w., tst. No. 80. Benedenachterkamertje, 0.75 p.w. Kleine Houtstraat. No. 103. Benedenhuis, ƒ225 per jaar, Nov. No. 103. Bovenhuis, 225 per jaar, Nov. No. 110. Gem. Kamer, ƒ8 p. m., terst. Kleine Houtweg. No. 15a. Bovenhuis, ƒ275 p. jNov. Koningstraat. No. 7. 2 Gem. Kamers, ƒ24 p. m., terst. No. 8. 2 ruime net Gem. Kamers, 26 per maand, October. No. 12. Gem. Ben. Slaapk., 10 p. m., Sept. No. 49. Gem. Kamers, 20 per maand, Sept. Korte Zijlstraat. No. 14rd. Bovenhuis, 3,25 p. w., terstond. Koudenhorn. No. 14. Bovenhuis, ƒ300 per jaar, terst. Krocht No. 16. Gem. Zit- en Slaapk., 22 p.m., Sept. Krom. No. 18. Voor- en Achterk., 1 p.w., terst. Kruisweg. No. 13. Gem. Voork. m. Slaapk., 20 p.m., of 2 Gem. Voork. m. Slaapk., 25 per maand, 1 Sept. No. 33. Gem. voork. en slaapk. met kosten bed., ƒ40 p. m., terstond. Lange Margarethastraat. No. 28. Bovenhuis, 1,75 p. w., terst. Lange Voorstraat. No. 11. Gem. Kamers, ƒ20 p. m., terst. Leidschestraat. No. 7. Gem. Benedenvoork. met kost en be diening, 30 p. m., terstond. Leidschevaart. No. 142. Huis m. tuin, ƒ500 p. j., terst. Leliestraat. No. 23. Huis met tuin, 3.25 p. w., terst. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 3zw. Huis m. tuin, 180 p. j., terst. Maarten Spiesstraat. Een ruime Schuur en Zolder, vooral dienstig voor bloembollen. Nassaulaan. No. 24rood. Bovenhuis, 3.50 p. w., terst. Nieuwe Gracht. No. 54. Hnis met tuin, ƒ450 p. j., terst. Nieuw Heiligland. No. 10. Aehterk. en ged. zolder, ƒ1.25 p.w., tst. Nieuwe Kruisstraat. No. 24. Kamer, ƒ1,per week, terstond. Nieuwe Baamstraat. No. 13. Bovenhuis, 2.p. w., terstond. Oranjeboomslaan. No. 91. Bovenhuis, ƒ1.75 p. w., terst. Oranjeboomstraat. No. 19. Huis m. 2 k., 1,40 p. w., terstond. Oranjestraat. No. 9. Huis m. tuintje, ƒ300 p. j., Nov. Oude Groenmarkt. No. 24. Bovenhuis, ƒ275 per jaar, terst. No. 24. Gem. Kamers, ƒ24 p. m., terst. Parklaan. No. 50. Benedenhuis, 2.75 p.w., terstond. Raamgracht. No. 43. Gem. Kamer m. k. en bed., 30p.m.,Oct. Raamvest. No. 45. Huis mot Tuin, ƒ625 p. j., Nov. No. 53. 2 Gem. Kamers, 28, 25 cn ƒ18 per maand, September. Ripperdastraat- No. 8. Huis m. Tuin, 7 k., ƒ450 p.j., terst. Ruychaverstraat. No. 20rd. Gem. zit- en slaapk., 20 of 40 per maand, terstond. Schagcholstraat. No. 16. Vrij slaapkamertje, 10 p.m terst. Schootersingel. No. 9. Huis m. tuin, 10 k., ƒ850p.j. terst. No. 33rd. Bovenhuis, ƒ225 per jaar, terst. No. 39zw. Benedenhuis m. tuin, 200 p. j., tst. Smedestraat. No. 24rood. Bovenwoning ƒ225 p. jaar terst. No. 41. Groot Winkelhuis, ƒ500 p.j., Oct. Sophiastraat. No. 6zw. Gem. Zijkamer, ƒ12 p.m., terst. No. 8. Benedenhuis, 250 p. j., terst. No. 53. Gem. Kamer met alcoof en kost, ƒ40 p. m., tst. Spaar no. No. 26. Ongem. Bovenkamers, 14 p.m., tst. No. 78rd. Bovenhuis, ƒ300 per jaar, terst. Spaarnwouderstraat. No. 65. Bovenvoorkamer, ƒ1,p.w., terst. Verl. Frans Halsstraat. No. 2rd. Bovenhuis, ƒ250 p. j., terstond. V oorzor gstraat. No. 44b. Huis met tuintje, 2,25 p.w., tst. Wagenweg. No. 9. Bovenhuis, ƒ300 p. j., terst. W armoesstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 22. Gem. Zit- en Slaapkamer, met kost en bediening, ƒ40 p. m., terstond. Wilsonsplein. No. 71. Bovenvoork. m. keuken en zolder, ƒ1.75 p. w., terstond. Witte Heerensteeg, No. 19rd. Bovenhuis, ƒ2.75 p. w„terstond. Wijde Geldeloozepad. No. 35. Gem. Voorkamer, ƒ1.p.w., terst. No. 35. Gem. Huis, 4.p. w., terstond. Zuider Buitenspaarne. 1 No. 8. Bovenwoning, ƒ200 p. j., terstond. Zuider Schoolsteeg. No. 5. Bovenhuis, 2.25 per week, terst. Zijlstraat, No. 14rd. Gem. Kamers m. kost, 30 p. m. No. 30boven. Gem. Kamer m. kost, ƒ25 per maand, terstond. No. 43. 2 Gem. bovenkamers, 25 p.m., Oet. No. 95. Wijnkelder, ƒ40 per jaar, terstond. Bij H. J. GEIJL JCz., firma Martens Zoon Een Huis met tuin, Ged. Oude Gracht No. 120, ƒ500 per jaar, 1 Mei 1891. Bij J. W. VELDHEER, Ged. Oudegracht 41, te koop Een groot terrein, zeer geschikt om te bebouwen; groot ongeveer 400 centiaren gelegen op de Gedempte Oudegracht, dus in het midden der stad. Te Huur bij de Architecten A. en J. A. G. VAN DER STEUR. Een bovenhuis, vrije opgang, 5 kamers, keuken, kelder, dienstbodenkamer, zolder en verdere gemakken. Gelegen op een der drukste standen. Huurprijs ƒ375. Bij P. DE LUGT, Timmerman, Oranjestraat 27. Een Huis met tuin, kelder, waterleiding enz op netten stand. Huurprijs ƒ400. Te aanvaarden 1 November 1891. Te Huur bij den Architect D. STORM, Schotersingel 15. Een flink soliede Heerenhuis met 10 kamers en tuin. Gelegen op een der prachtigste stan den. Huurprijs ƒ800 'sjaars, dadelijk of later te aanvaarden. Een Burgerhuis met 5 kamers en tuintje, tegen November e.k. Huurprijs ƒ300. De Duitsche bladen zien in de laat ste dagen de toekomst al bijzonder don ker in. In verband met de Sedan-dag, 2 September, zegt een blad, dat nog op geen der vroegere Sedan-dagen het Duitsche Volk de mogelijkheid zoo helder voor den geest heeft gestaan, om het in 1870 ver- kregene te moeten verdedigen, als heden. De dingen, zegt het blad, die zullen komen, zullen wij afwachten met alle vastberadenheidzoo noodig zullen wij nogmaals alles op het spel zetten, in het vertrouwen, hetwelk de kennis onzer eigen sterkte ons inboezemt, bij het vertrouwen op de met ons gelijkelijk bedreigde bond- genooten." Een ander Duitsch orgaan, even zwaar tillend gestemd, ziet in de binnenlandsche toestanden in Rusland vredelievende waar borgen, doch geeft aan, dat in Polen eene hevige gisting plaats vindt, nog vermeer derd door een antwoord van den gouverneur Gourko onlangs gegeven naar aanleiding van eenige verzoeken, luidende aldus„Die Poolsche honden moeten zoo stevig worden geboeid, dat zij zioh aan de kluisters nooit kunnen ontwringen." Uit verscheidene Pruisische provin ciën komen klachten in over den tegen- woordigen ongunstigen toestand der spaar kassen. De inleg neemt voortdurend af, terwijl het terughalen van ingelegde gelden en de aanvraag om voorschotten in hooge mate is toegenomen. De kassen zijn daar door genoodzaakt, verschillende effecten, wier aankoop slechts onder zeer beperkende voorwaarden mag plaats hebben, tot lage koersen te verkoopen. Deze toestand wordt beschouwd als een gevolg van de toene mende duurte der levensmiddelen. Van wege de stad Ruhrort worden prijzen van 3000, 2000 en 1000 mark uitgeloofd op de inzending van ontwerpen voor een gedenkteeken ter eere van keizer Wilhelm I, onder voorwaarde, dat het kunstwerk tevens moet strekken ter eere van prins Bismarck. Voor de uitvoering van het vast te stellen plan is een be drag van 100,000 mark bestemd. Te Monceau-les-Mines is in eene menagerie brand ontstaan tegen het einde der voorstelling. Ontzettend was de schrik, die zich van de toeschouwers meester maakte. De wilde beesten brulden op het gezicht der vlammen. Groote onheilen zijn echter voorkomen, doordien verscheidene moedige mannen zich voor de gesloten wagens spanden, waarin de beesten inder haast geborgen werden, en die in veilig heid brachten. Eene zuster van den eigenaar der me nagerie en een bediende hebben vrij zware brandwonden bekomen. In de stad was het gerucht verspreid, dat de wilde beesten uit hunne hokken ontvlucht waren. Men denke zich den toe stand der inwoners. In de eerstvolgende dagen wordt te Potsdam uit Italië verwacht de graftombe voor keizer Frederik, die te Serravezza in Lucca naar een model van Begas in mar mer is gehouwen. Het Monsment heeft den vorm van een sarkophaag, met symbolische figuren in gekleurd marmer versierd, terwijl de figuur van den overledene in wit Car- rarisch marmer is uitgehouwen. Keizer Frederik ligt op zijn veldmantel uitge strekt, in knrassiersuniform, op het har nas ziet men de keten van de orde van de Zwarte Adelaar. De op de borst saamge- vouwen handen houden den lauwerkrans van Worth vast, dien keizerin Frederik haar held op het sterfbed neerlegde en hem mede in het graf gaf. Aan den voet ligt het vorstelijk hermelijn uitgespreid. Een der correspondenten van The Dailij Chronicle meldt het volgende vreese- lijke tooneel, dat in de omstreken van Wilna heeft plaats gehad. Eenige dagen geleden kwam een groote tamme beer, die van de bediende van een in de bnurt wo- nend landedelman votky (brandewijn) had leeren drinken, een dorpsherberg binnen en doodde den herbergier en drie leden van het gezin in een vlaag van dronken schap. De beer had zich van een vaatje bran dewijn meester weten te maken, had het met zijn pooten ingedeukt, en toen de herbergier het dier den drank trachtte te ontnemen, had het hiervan reeds zooveel gebruikt, dat het woedend op den her bergier aanviel en dezen dooddrukte. Toen kwam diens beide zoons en zijn dochter aan de beurt, die van den woedenden beer hetzelfde lot ondergingen. Eenige boeren kwamen kort daarna de herberg binnen en vonden den beer op den vloer in een plas van bloed en brandewijn. Het dier werd dadelijk dood geschoten. De politie te Parijs heeft thans uit gemaakt dat het derde der met ontplofbare stoffen gevulde boeken, aan den minister Constans gezonden, bij een uitdraagster in de Rue St. André is gekocht. De vrouw herinnerde zich slechts zeer oppervlakkig den kooper, daar het reeds 6 a 8 maanden geleden is, dat hij het boek kocht. Naar men verzekert, verdenkt de politie een student in depharmacie van het sa menstellen der gevaarlijke boeken. De congresparty in Chili heeft zich meester gemaakt van de stad Valparaiso nadat de regeeringspartij geslagen was, doch niet dan na hardnekkigen strijd. De stad heeft zich overgegeven onder de hoede der Amerikaansche, Engelsche, Dnitsche en Fransche admiraals door wie de orde zal gehandhaafd worden. Verschillende tegenstrijdige berichten omtrent den val der stad waren in omloop, zoodat men eigenlijk niet wist wie der partijen haar in bezit had. Officieel wordt nu bevestigd, dat de partij van den opstand de over winnaar was, doch dat binnen de stad alles zijn gewoon, rustig beloop had. Verder wordt bericht, dat de macht van den president Balmaceda geheel gebroken en zijn leger verpletterd is. Twee gene raals en de commandant van zijn leger zijn gedood, verschillende officieren zijn buiten gevecht gesteld. Vijfduizend man zijn gedood en geheele regimenten liepen tot den vijand over. De troepen der oon- grespartij zijn te Valparaiso met gejuich ontvangen. Verder deelt men nog mede, dat Bal maceda zich al vechtende heeft terug getrokken op Santiago en daar zijne troe pen heeft samengetrokken. Dit schijnt echter niet juist te zijn, althans op dit oogenblik weet men niet waar de aan voerder is. Op de te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering van den Antidienst- vervangingsbond straalde in het jaarver slag een zekere onvoldaanheid door over den loop van het legervraagstuk en twijfel aan eene wederindiening van het leger- ortwerp door de tegenwoordige regeering. De vergadering besloot om, alvorens verder op de invoering van algemeene dienstplicht aan te dringen, de plannen der regeering af te wachtenverder om den oud-minis ter Bergansius een adres van hulde en dank aan te bieden voor zijn volhardend strijden voor het beginsel der vereeniging. Door een lid van den gemeenteraad van 's Hertogenbosch moet bij den officier van juBtitie aldaar een klacht zijn in gediend tegen een paar heeren, die hem openlijk beschuldigden geld te hebben gegeven aan de oproermakers, met het doel ze tot meer verzet aan te sporen. Onlangs werd een fatsoenlijk land bouwer uit Helden op aanklacht aange houden wegens het plegen van oneerbare handelingen. Al spoedig werd hij op be vel der rechtbank te Roermond ontslagen, en nu heeft de aanklager, bij akte, verle den voor een notaris, verklaard dat zijn aanklacht niets dan laster was. In een voornaam hötel te 's Gra venhage verblijdde men zich dezer dagen met de komst van een vreemdeling, die zich deed kennen als een neef van den koning van Italië. Goede verteringen werden gemaakt en ook de gedragingen van den gast gaven tot geene bedenkin gen aanleiding, totdat na eenige dagen de vreemdeling was verdwenen zonder te be talen. Bij onderzoek bleek, dat men te doen gehad had met een Engelsch hotelbedien de, die in zijne betrekking eene bijzonde re studie schijnt gemaakt te hebben van de manieren der groote heeren. De nieuw bakken hoogheid wordt ijverig gezocht. De zweep, namens koningin Wilhel- mina door de regentes voor de Maandag te Leeuwarden gehouden harddraverij uit geloofd, is een even prachtig als kostbaar stuk. Het is geheel uitgevoerd in den stijl van Lodewijk XV en besloten in een kenrig mahoniehouten foudraal, inwendig bekleed met peluche en satijn. De rijk gedreven handgreep is versierd met een knnstig uitgevoerden harddraver met berijder, die den „winner" voorstetft en den behaalden lauwer tromfantelijk omhoog heft. Aan de achterzijde prijkt het gekroonde naamcijfer der koningin in blauw email op een vermeil fond. De zweep is verder versierd met guir landes in vermeil op een grond van blauw zijden fluweel en met de wapen schilden van Nederland en Friesland in de heraldieke wapenkleuren geëmailleerd, terwijl de in smaakvolle letters gegra veerde inscriptie luidtVanwege Rare Majesteit Koningin Wilhelmina. De zweep is ontworpen en vervaardigd in de Koninklijke Nederlandsche fabriek van de heeren Van Kempen te Voorscho ten. Zooals men zich zal herinneren, is het thans voor het eerst sedert vele ja ren dat de gouden zweep beschikbaar is gesteld. Het kunstwerk is gewonnen door den Heer S. Witteveen van Rauwerd met de brnine merrie Marianne. Gedrukt bij DE ERYEN LOOS1ES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 6