binnen korten tijd de gevangenissen voor afbraak kunnen worden verkocht, en voor de betrekking voor cipier zullen geene sollicitanten meer behoeven te worden opgeroepen. Kon men onlangs in verschillende bladen lezen, hoe de ongelukkige 22jarige Sophie Grnnzbourg, na hevig gefolterd te zijn, in een Russische gevangenis een eind aan haar bestaan maakte door middel van een schaar, thans verneemt men weder iets over andere gruwelen in een der Rus sische gevangenissen gepleegd. In Januari 11. overleed in de gevangenis te Orzka een der gevangenen. Bij het doodenonder- zoek bleek dat er twaalf ribben van den man gebroken waren en zijn geheele lichaam met builen was bedekt. Volgens verklaring der opzichters hadden zij op bevel van den inspecteur der gevangenis den man met stokken en in lappen gebon den steenen geslagen. Zij verklaarden dat deze wijze van straffen gebruikelijk was om de discipline te handhaven. Deze zaak diende thans voor de rechtbank te Kieff, die de opzichters tot dwangarbeid en den inspecteur tot verlies van al zijn burger rechten met verbanning naar Tobolsk veroordeelde. De inspecteur wist echter te ontsnappen alvorens de autoriteiten hem arresteerden. Hij was in het bezit van een certificaat, waarin zijne superieuren hem voor een model van een gevangenis inspecteur verklaarden Zaterdag avond, toen de" Russische grootvorst Alexis het restaurant la Mai- son Dorée verliet en het Parijsche pu bliek hem herkende, barstte de menigte weder in het geschreeuw los: „Leve Rus land Leve FrankrijkEensklaps na derde een vreemdeling het rijtuig van den grootvorst en riep tweemaal„Leve PolenDe grootvorst keerde zich om en de man, zijn hoed afnemend, zeide: „Ja leve Polen en weg met den moordenaar van mijn land." Vrijdag tusschen Aarle Rikstel en Helmond is een ongeveer 12 jarige jongen, die naar men vermeldt langs den weg lag te slapen, door de stoomtram overreden. Aan armen en beenen zwaar gewond, is hij te Helmond ter verpleging in het liefdehuis opgenomen.Bij het rangeeren vaneen goederentrein te Dden, viel een conduc teur tusschen twee wagens. De trein ging over hem heen, met het gevolg dat de man onmiddellijk dood was. Te Utrecht werd een 46 jarige arbeider, die de on voorzichtigheid had, terwijl de trein op komst was, onder een slagboom door te kruipen, door de machine gegrepen en tegen den berm van den weg geslingerd. Hij overleed onmiddelijk. Sequah houdt thans séances te Am sterdam, waarbij een docter als handlan ger fungeert. Of het den wonderdokter zal gelukken zijne geneesmiddelen aldaar in te voeren wordt betwijfeld, vooral doordat de eerste personen die behandeld werden of niet ziek waren, of geen baat vonden, of na verloop van korten tijd weer de zelfde waren als voor de behandeling. Een geneesheer, wiens patient behandeld was, verklaarde, dat Sequahsmiddelen voor een oogenblik pijnstillend werken. Van den internationalen zangwed strijd te Keulen is thans Je geheele uit slag bekend, waaruit blijkt, dat van de tien internationale prijzen Duitschland geen enkele verwierf; Nederland vijf en België ook vijf. Bovendien verkregen de Nederlandsche zangvereenigingen in de Hollandsehe aldeeling vier prijzen, zoodat te zamen negen prijzen door Nederland sche liedertafels gewonnen werden. -jp De kapitein-beheerder van de ar tillerie-kantine te Utrecht, jhr. D. van der Wijck, heeft een zeer practisch middel bedacht, om de manschappen, te Utrecht in garnizoen, telkens te herinneren aan het groote nut der Rijkspostspaarbank. Hij heeft nl. op de sigarenzakjes, waar in de militairen in bedoelde kantine hun ne sigaren kunnen koopen, doen drukken, dat de rijkspostspaarbank als minste in lage 25 cent aanneemt, en dat in de kan tine formulieren kosteloos te krijgen zijn, om met frankeerzegels te sparen. De ka pitein geeft gaarne zelf omtrent deze in stellingen inlichtingen. Misschien dat dit practische voorbeeld navolging kan vinden, ook buiten de kan tines. HAARLEM, 22 September 1891. De Afdeeling Haarlem en Omstre ken van den Volksbond wil een Volks koffiehuis opriohten, waar behalve koffie, ook thee, bier, chocolade, melk en brood zullen verkocht worden. De Afdeeling wenscht hiertoe over te gaan naardien het Gemeentebestuur, het openingsuur der kroegen op zeven uur, 's morgens, gesteld heeft en nu vele werk lieden, die 's morgens vroeg hun huis moeten verlaten, het genot van een kop koffie bij hun ontbijt moeten missen. Hoewel de noodzakelijkheid der oprich ting van een Volkskoffiehuis in verband met het openingsuur der kroegen zeven uur en het gewone ontbijtuur van den ambachtsman tusschen acht en negen uur niet duidelijk is, gelooven wij, dat een volkskoffiehuis, gelegen op een goed punt, zooals de Volksbond bedoelt, wel recht van bestaan heeft; kroegen blijven kroegen en voor den knappen werkman, die niet in zijne woniDg of binnen de werk plaats kan ontbijten is zelfs een verblijf van een half uur in een kroeg niet aan lokkelijk. Een doelmatig gebouw, in de nabijheid van een der grootste werkplaatsen hier ter stede, is gevonden. Het benoodigde geld is waarschijnlijk op niet bezwarende voorwaarden te ver krijgen, indien een waarborgkapitaal wordt bijeengebracht om mogelijke verliezen te dekken. Het bestuur der afdeeling vleit zich, dat velen bereid zullen zijn hun steun tot het bijeenbrengen van dit waarborgkapitaal te verleenen. Het vraagt echter niet het storten van eenig bedrag, maar wel de toezegging, dat men, ingeval de onderne ming mocht falen wat met het oog op de voorbeelden van in Amsterdam door den Bond opgerichte Volkskoffiehuizen niet waarschijnlijk is bereid zou zijn dat verlies, ten hoogtens het aan te wijzen bedrag, te helpen dekken. Mochten er onder de voorstanders dezer zaak gevonden worden, die eene gave be schikbaar willen stellen voor de inrichting, dan zal die dankbaar worden aangenomen. Heden werd het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raad huis bezocht door den Italiaanschen ge zant te 's Hage resideerende. De Nederlandsche Vrouwen-Veree- niging Tesselschade heeft heden haar Ba zar geopend in de groote Muziekschool der Sociëteit Vereeniging. Men kent doel en streven van Tesselschadewerkverschaf fing aan Vrouwen, en het zijn thans de gedeeltelijke resultaten die tentoongesteld zijD, natuurlijk om verkocht te worden, met dien verstande evenwel, dat de prij zen, niet zeer hoog gesteld, bij elk voor werp niet gevraagd behoeven te worden duidelijk kan de bezoeker dien lezen op de aangehechte kaartjes, terwijl geen andere pressie wordt uitgeoefend op den toeschou wer, dan wat zijn eigen vriendelijke ge zindheid hem ingeeft. Een vluchtige beschouwing van het geheel gaf reeds een frisschen indruk. Voor eerst is de zeer uiteenloopende verzameling met smaak gerangschikt en de zaal, hoewel uiterst eenvoudig, met eenige zorg een uitlokkend aanzien gegeven, waarbij het hooge, niet te schelle licht der zaal me dewerkt. De verschillende voorwerpen van vlijt en kunst geven een denkbeeld wat al door de nijvere vrouwenhand kan ver vaardigd worden. Die voorwerpen nader te omschrijven is eenvoudig ondoenlijkvoldoende moge het genoemd worden, dit liever over te laten aan de desbevoegden, de dames. De verzekering wordt inmiddels gege ven, dat de Bazar een bezoek waard is, en met eenigen aandrang wordt ieder uit- genoodigd een kijkje te nemen, en als 't mogelijk is, het loffelijk streven der Ver eeniging te helpen bevorderen. Onder de aandacht wordt nog gebracht dat de Bazar geopend is heden Dinsdag van 1 tot 8, Woensdag van 1 tot 4 t/s en van 7 tot 10 en Donderdag van 10 tot 41/2 uur, als wanneer de Bazar sluit. Met ingenomenheid kunnen wij me- dedeelen, dat het orkest uit het concert gebouw te Amsterdam, omder de leiding van den heer W. Kes, in het a.s. seizoen eene serie van zes concerten zal geven in de sociëteit „Vereeniging". Deze zullen maandelijks plaats hebben en derhalve loopen van October tot April. Met Haarlem deelen Utrecht en Arn hem het voorrecht, het uitnemende orkest van den heer Kes in eigen muziekzaal te kunnen hoorenook in die plaatsen zul- op dezelfde wijze, voor eigen rekening, conoerten worden georganiseerd. Verder kan op muzikaal gebied worden vermeld, dat de eerste uitvoering van de afdeeling Haarlem der Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst reeds in November zal plaats hebben en alsdan ten gehoore zal worden gebracht het oratorium de Jaargetijden van Hajdn. Aan dramatische kunst zal het mede dezen winter niet ontbreken. De Ne derlandsche Opera zal waarschijnlijk het seizoen openen met Willem Teil, terwijl de Hoogduitsche Opera den 28en Septem ber a.s. Don Juan zal opvoeren, om bij voldoenden steun van de zijde van het publiek daarop verschillende andere voor stellingen te doen volgen. Bovendien znllen nog enkele „sterren" haar licht doen schitteren aan onzen mu- zikalen hemelreeds' wordt genoemd, de beroemde Amerikaansche zangeres Louise Nikita, die in het begin van het volgend jaar ons land denkt te bezoeken. De harddraverijen door liefhebbers te Heemstede uitgeschreven, hebben Donder dag aldaar plaats gehad. Bij het eerste deel van den wedstrijd, paarden die nog nooit een prijs gewonnen hadden, behaalde Mina van den heer J. van den Berg en Os car van den heer A. A. van den Berg, beiden te Haarlem, den eersten en tweeden prijs. Opgekomen waren 18 paarden. Bij het tweede gedeelte won Prins van den heer P. van Santen te Rotterdam den prijs, N. N. van den heer H. A. van Wickevoort Crommelin te Berkenrode en Tabor II van J. Roele te Buiksloot resp. de eerste en tweede premie. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor bargerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95)Doen te weten, dat van he den op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 1 October e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente secretarie ter visie is nedei gelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bylagen van JH. Gerritsen om vergun ning tot oprichting van eenekluitkalklesscherij in het perceel aan de Nassaulaan No. 82, Kad. Sectie. C. No. 424 en dat op den veertienden dag na heden zijn de 1 October e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeen tebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengeu, Haarlem, 17 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 10 September j. 1. No. 403/68 aan C. Borst vergunning is verleend tot oprich ting van eene vetsmelterij in het perceel aan de Wijdeateeg No. 2 Kad. Sectie D. No. 6392. Haarlem, 18 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats Wad No. 95)Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 10 September j. 1. 399/67 aan J. J. Boom vergunning is verleend tot oprichting van eene sigarendrogerij in het perceel aan de Oranjehoomstraat No. 91 Kad. Sectie ff No. 4701. Haarlem 19 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordeüs. De Secretaris, A. A. Land. dat de aanmelding voor deelneming aan die oe* leningen zal hehooren te geschieden vóór den 1 en October aanstaande, hij den Commandeerenden Oflicier van het 3e Bataljon 4e Regiment Infan terie alhier, onder overlegging van een uittreksel uit het geboorte-register, alsmede een door den Burgemeester af te geven bewijs van goed gedrag. Na het verstrijkeu van dien termijn wordt do- toelating gesloten. Verdere inlichtingen, alsmede opgave van de- voordeeleo aan het bijwoneD dezer oefeningen ver bonden zijn te verkrijgen ter gemeente-secretarie, (afdeeling Militie en Schutterij) Haarlem, den 19 September 1891. De Burgemeester voornoemd, E. A. Iordens. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een boekje, getiteldlijst der genees middelen, voorkomende in de „pharmaco- poea Neerlandica Een kinderBchoen- tje. Een stijgbeugel. Een vrouwenhoed. Een gonden overhemdsknoopje. Een passer. Een kousenband. Een jongens pet. Een touw. Een wandelstokje. Een ledige sigarenkoker. Een bruine sigarenkoker. Eene witte kons. Een pakje waarin bandschoenen enz. Een bril in étni. Twee koperen gewichten. Een portemonnaie waarin een Dnitsch muntstukje. Een fantasie armband. Een ring met sleutels. Eenige sleutels. Een glacé handschoen. Terug tebekomen bij ten Heuvel Z. B. Spaarne no 78, eene portemonaie met een weinig geld en een patermoster. Idem bij G. Poelgeest, wonende ten huize van Mevrouw Schlegel, Wilhelminastraat no 7, een granaten armbandje zonder slot. Idem bij den agent van politie E. N. Selhorst, Zomervaart no 38, eene dnif. Idem bij den opziohter over de Gemeen tereiniging, Harmenjansweg, een zilveren eetlepel (in de opgehaalde vniluisstoffen gevonden.) Idem bij H. de Bel, Korte Lakenstraat no 19, een zilveren savonet- cylinder- horloge (zwaar geroest) geknoopt in een witten doek. Idem bij C. J._ Lievendag, wonende bij den Kruidenier Leupen, Groote Houtstraat, een portemon naie waarin eenig geld en een paar poeiers. Idem bij J. C. Schraders, Lange Hee renstraat no 34, eene zwarte parapluis met dito stok. Idem bij H. Bronkhorst, Haasstraat no 5, een gouden oorbelletje. In een der tramwaggons achtergelaten. Eene tabaksdoos. Markt van 21 September. Aardappelen. Aangev. 390, verk. 110 H.L. L. pr. f 2.50 H. pr. 4.25 pr. H.L. Appelen Aangev. 190, verk. 110 H.L. L. pr. f 4.00 H. pr. f 8.00 pr. H.L. Peren. Aangev. 460, verk, 390 H. L. L. pr. f 2.00 H. pr. f 9.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 164, verk. 164 K.G. L. pr. f 1.40 H. pr. 1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 159 verk. 130 stuks. L. pr. f 3.00 H. pr. f 18.00 p. stuk. Heereboonen Aangev. 290 verk. 290 mand. L. pr. 0.80 H. pr. 1.50 pr. mand. Snijboonen. Aangev. 970, verk. 970 mand. L. pr. 0.50. H. pr. f 1.50 pr. mand. KAASMARKT van 16 September 1891. Aang. en verk. 72 stapels, uitmakende 9617 kazen, wegende 18271 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 28. VEEMARKT. 16 September 1891. Aangevoerd. Prijs. 11 Koeien f 150.f 220. 1 Pink 100. 1 Vet Kalf 31. 17 N. Kalveren 8.13.r 46 Schapen 10.21. 20 Lammeren 6.10. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 21 September. Witte Tarioe f 6.50 Rogge 7.50 Haver 3.62s Gerst 5.60 Duivenboonen 8. Capueijners 9. B. Mosterdzaad 14.50 Karwijzaad 9. S 10.50. 8.—. 3.75. 6.05. 10.50. 16.—. 10.10. KENNISGEVING, Oefening in den Wapenhandel. De Burgemeester van Haarlem, Gezien eene aanschrijving van den Minister van Oorlog; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de kostelooze vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, voor jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, eerstdaags zullen I aanvangen ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alkier, op Donderdag 24September 1891, des namiddags van 23uurdoorden HeerW. EZERMAN. PROGRAMMA. 1' Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 2. OfïcrtoireWelij. 3- jh:™ed::::::::::::::iR-Scl~ 4. Concert FantasieH. Berens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2