I ÏÏAA Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 77. 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 26 September 1891. op ZONDAG 27 Sept. 1891. Nieuwsberichten. wel eens doen betrof, waar- heer en mees- over rekeningen de meiden, de en hare eigen vroeg zij zich- edaagsche paar en waren, nog an wat de ge in aan tafel en hen hoorde? mij zoo kluch- vader plotseling, en zeide: weten, of het moeder te zoe- •>1 zeide de koop- de mannen vin- later toch wel iia. mt mij dat ook de de vader, „en inneer." op den dag, dat einde neemt," „Geen dag eer gij van 't geen mannen denken, 10e kwam dat in zoo niet," zeide h op het piano- n eenige accoor- aansloeg. „flet gedachte, anders gij die kwestie uw eigen genoe- Maar, wat ik zeg- wel, dal gij u wat 'n nieuwe klerk zal ik mij maar kamer laten bren- els wel, en ik zie om een uur of te zitten in een En Lucia draai- r op haar piano- ellendig en ver niet dineeren in et nauw sluit?" g mij niet, als "t niets wel, heusch aan, kind?" vroeg Te veel zoetighe- parlijen aalds," zeide het „Ik denk, dat ik gevoelen, als 't ot'dt." Zij speelde toetsen der piano, ;n nieuwen klerk? n nette jongen is emplaar," zeide de ikt mij ten minste." hij de betrekking voor Philip Hayn voordeelig voor een den ijzerhandel te het ijzer stijgende jongen had dezen bben, als hij niet egaan, zonder zelfs te nemen?" niet, den klerk te wrevelig. „De jon- dal zij hel niet we- vader. „Ze begin- een zelfmoord en ooplui in 't geheel :er krijgen." Wordt vervolgd). TELEPHOONNUMMEB TELEPHONISCHE VERBINDIN6 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Adyertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst Groote Kerk. Voorm. 10 ure, van hennep. Nam. 2 ure, Sioaan. 50e Zondag. 's Avonds 8 ure, van Lennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Vinedag 's avonds 8 ure, Bidstond voor de Nederl. Zendingvereenjging. Sprekers: de H.H. J. L. Zegerste Heemstede en Dr. M. F. van Lennep. Collecte voor de Zending aan het einde der samenkomst. (Geene andere collecten dien avond). Woensdag 's avonds 7 ure, de Heer K. C. van der Nagelte's Gravenhage, Agent van de „Vereeniging tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte." Over de zeH- ding in Egypte. Collecte voor die zending. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Waalsche Kerk. Pas de service. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, 6'. A. Evëleiii, pred. te Leiden. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijh. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. G. van Gorkom, pred. te Amsterdam. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, de Blocq van Scheltinga. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld CEz. Nam. I1/2 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Zoenen Martinet. Spaar ndam. Nam. 2 nre, P. E. Barbas, Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, II. Waardenburg. Bij Da. Hoog is na de samenkomst op 13 Sept. 's avonds in de Groote Kerk voor liet Ned. Bijbel genootschap ontvangen: van N. N. f 1,N. N. f 1,Wed. 1). B. 2,gecollecteerd in de Nieuwe Kerk 20 dezer f 5,en 1, Da. Barbas bericht met dankzegging ontvangen te hebben van Mej. v. G. voor het Ned. Bijbel genootschap afd. Haarlem 4,en van dezelfde eenc gift voor de "Unie-collecte van 1, Nederd. Herv. Kerk. Benuebroek. Nam. 2V2 ure, P. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, T. Kuiper, Em. Pred. te Haarlem, 's Avonds 7 ure, In het gebouw Mara- natha, Zendingsbidstond. Voorganger E. Weiss, Pred. te Haarlem. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kmjlman. Ymuiden. Nam. 2 nre, II. Waardenburg. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. SV2 nre, JF. Beekhuis, Pred. te Uitgeest. Hillegom. Voorm. 9Va üre. W- c- van r Hoogleeraar te Leiden. Tweede Kamer. Het in de Afdeelingen onderzochte en daarna gewijzige ontwerp- adres van antwoord op de Troonrede luidt als volgt: Mevrouw Het was voor de Tweede Kamer een hooggewaardeerd voorrecht, Uwe Majesteit te midden van de vertegenwoordigers van het Nederl. volk te mogen zien, ten einde de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te openen. Voor de gedane mededeelingen betuigen wij Uwer Majesteit onzen eerbiedigen dank. Met levendige ingenomenheid vernamen wig van Uwe Majesteit, dat het haar stre ven zal zijn, de hervormingen in wetge ving en staatsbestuur, waarvan de noodza kelijkheid is erkend, en waartoe de grond wetsherziening den weg heeft geopend, tot stand te doen komen. Gaarne verklaren wij ons bereid Uwe Majesteit in dat streven krachtig terzijde te staan. Wij beschouwen het als een onzer voor naamste plichten tot eene nadere regeling van het kiesrecht mede te werken. Uwe Majesteit zal ons mede bereid vin den aan de behandeling der overige voor stellen, waarvan de indiening is aangekon digd, onze beste krachten te wijden. Het welzijn der overzeesehe gewesten, dat ons, evenals Uwe Majesteit, zeer ter harte gaat, zullen wij naar vermogen trach ten te bevorderen. Hoogelijk waardeeren wij dat zee- en landmacht, waar van haar meer dan ge wone inspanning wordt gevorderd op loffe lijke wijze haren plicht betrachten. Wij hopen, dat de goede vruchten, wel ke Uwe Majesteit verwacht van samen werking met de Koloniale Staten van Su riname, znllen worden verkregen. Het is onB ernstig voornemen te beant woorden aan het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit onze medewerking inroept tot verzekering van de stoffelijke en zede lijke welvaart van het Nederlandsehe volk. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de Volksvertegenwoordiging onder Gods zegen strekken tot blijvend welzijn van het dierbaar Vaderland. In de zitting van Dinsdag heeft de be handeling van dit Adres een aanvang genomen. Nadat de Voorzitter dringend in overweging had gegeven pnnten, die met met de algemeene strekking, in ver band stonden, bij de paragrafen te behan delen, ving het algemeen debat aan, waar- oij de woordvoerders van verschillende partgen hun gevoelen uitspraken. Het eerst aan 't woord, namens de antirevolutionaire partij was de heer Beelaerts van Blokland. Hij verklaarde, dat door hem en zijne vrienden het Kabinet zonder eenige ani mositeit, met den geest van wilwillendheid en een streven tot overleg ontvangen werd. Hg verwachtte, dat het Kabinet zal zijn noch revolutionair, noch reaktionair en hoopte dat het de schoolwet zal uitvoeren naar haar geest en strekking en Zondags rust zal handhaven. De verklaring omtrent leerplicht in de Troonrede aeht hg duis ter. De Regeering zal toch geen school dwang met vakoinedwang geven 1 Met de Troonrede kan Spreker overigens wel medegaan. Eene rezerve moest hg maken betreffende de beschuldiging van werke loosheid tegen het vorig Bewind, welke hg onrechtvaardig noemt. Vooral betreurt Spreker den stilstand in de militaire kwestie, met het oog op het toene men van donkere stippen aan den hori zont der bnitenlandsche politiek. Daar na verklaarde de heer Vermeulen, namens de eene fraktie der Katholieke partg, dat zij, met handhaving hnnner beginselen, met deze Reg. znllen medewerken, zoo lang de daden van deze het veroorlo ven. De Katholieken zeiven kunnen niet Regeering worden, beweerde deze Spreker, en moeten dns tegenover elke Regeering handhaven de maatschappelijke, zedelijke en godsdienstige belangen, die zij voorstaan. De heer Rntgers van Rozenburg, diep be treurende de intrekking der Legerwet, vroeg inlichting omtrent den inhoud der Noodwet en de te wachten definitieve Legerwet. De heer Schaepman, de_verte- genwoordiger der andere Katholieke frak tie, zeide eveneens medewerking toe, voor zoover zijne beginselen het toelieten, en toejuichende de paragrafen 3 en 5 van het Adres, kwam hij tegen het door den heer Vermeulen gesprokene op, en meende hg, dat de Katholieken niet moeten afzien van de mogelijkheid om als Regeering op te treden. De heer van Houten verheugde zich over het optreden eener liberale meerderheid en over het verdwijnen in de Kamer van de Konservatieve en Soeiaal demokratische partijen. Regeling van het Kiesrecht, met vrijmaking van het pluto- kratiesch beginsel, noemde hg zeer noodig. Maar die regeling belet niet tevens ande re liberale vruchten, die rijp zijn, te oog sten, b.v. de politieke eed en de vrijheid van lijkverbranding. Verder drong Spreker aan op regeling van het onteigeningsrecht van personen- en huwelijksrecht. Omtrent de wijze van samenstelling van het Kabinet vroeg hij inlichtingen, om te weten, of daarbij wel onderscheid is tnsschen bestuur en regeering van de Kroon. Spreker achtte het geenzins onverschillig te weten, of de weg van de Kroon naar den heer Tak heeft geloopen over den heer van Tienho ven, dan wel of de Kroon rechtstreeks met den heer Tak gehandeld heeft. Met het oog op de toekomst wenscht Spreker over legging van het reglement voor den Minis terraad. Eindelijk drong hij aan in de toekomst op finale scheiding van Kerk en Staat, door elk Kerkgenootschap te belas ten met de zorg en het onderhoud zijner dienaren. Ds heer de Beaufort verdedigde de algemeene strekking van het Adres en verklaarde, dat de Koningin geen voorrang aan de regeling van het Kiesrecht wenschte te geven. De Min. van Tienhoven konsta- teerde, dat hem een opdracht was gegeven, welke hij in 's Lands belang had aan vaard. Deze Reg. zou, zonder hare begin- .selen te verzaken, trachten naar gemeen overleg, de bestaande wetten ook de schoolwet eerlijk uitvoeren en do Zondagsrust voorstaan. De Min. Tak van Poortvliet bevestig de deze verklaringen en verzekerde dat de Reg. kracht meent te bezitten, om ha re voornemens ten uitvoer te brengen. De Min. Seyffardt kon den inhoud der Noodwet en der definitieve wet niet me- dedeelen. Op de vraag van den heer van Kerkwijk verklaarde de Min. van Tien hoven, op 26 Juli jl. een opdracht ge kregen te hebben, en den 17 Augustus de lijst aan H. M. de Regentes te heb ben aangeboden. De heer van Kerkwijk bleef klagen, dat bij de krisis de gewone raadgevers niet waren gehoordDe alge meene strekking van het adres werd goed gekeurd. Bij 2 {Dankbetuiging voor gedane mededeelingen) ontboezemde de heer Bahl- mann eenige pessimistiesehe beschouwin gen betreffende den toestand van handel en scheepvaart tegenover de rooskleurige in de Troonrede, welke de Min. van wa terstaat enz. verdedigde. Bij 3 {nadere regeling van het kiesrecht van de voornaamste plichten) drong de heer Hartogh er op aan dat de Reg. zonder dra len voorbereiden zou wat tot Kiesrecht regeling noodig is, maar vond ook, dat tijdens die voorbereiding de parlementaire arbeid niet mocht gestaakt worden. De heer schimmelpenninek v. d. Oye stelde een amendement voor, om eene re geling van het krijgswezen,evenals die van het kiesrecht, als een der voornaamste plichten te beschouwen. De heer Veegens liet zich in denzelfden geest uit als de heer Hartogh, en kon zich met deze van het adres wel vereenigen. De verklaring van den heer de Beaufort, dat daarmee werd uitgedrnkt, dat de Kamer niet de zedelijke kracht mist om andere hervormingen tot stand te brengen, welke negatieve be doeling hij eene verberging van de we- zelijke gedachte noemde. De heer de Beau fort verklaarde, dat de Kommissie eenpa rig het amendement Schimmelpenninek v. d. Oye bestreed. De Min. van Binnenl. zaken verklaarde, dat de Reg. onmiddellijk de Kiesrechtregeling heeft voorbereid, en dat deze zoodra zij gereed is zal wor den ingezonden. In de ziting van Woensdag werd het debat over 53 van het adres van antwoord voortgezet. De heer Kerdijk legde daarin de beteekenis, dat geen ingrijpende hervor ming aan Kiesrechtregeling behoort voor af te gaan. De heer v. Alphen bestreed het am. Schimmelpenninek v. d. Oye. De opvatting van den heer Kerdijk werd krachtig bestreden door de H. H. de Beau fort, v. d. Kaay en Roëll, die allen er op wezen, dat in de van kiesrechtregeling sprake is alB van een der voornaamste plichten, en de Kamer wel degelijk be voegd achtte andere voorname regelingen tot stand te brengen. De heer Kerdijk meende, dat de indiening der kiesrechtre geling zal geschieden in het eind dezer zitting, of in 't begin der volgende. Dan zal de Kamer er zich terstond mee bezig moeten houden. Intnsschen mogen volgens dezen spreker belangrijke onderwerpen wel worden behandeld, als zij gereed zijn, mits altoos prioriteit worde gegeven aan het kiesrecht, als het ontwerp zal zijn ingekomen. De heer Seret kon niet begrij pen, dat de Min. van Binnenl. Zaken en. de liberalen het am. Schimmelpenninek bestreden; zij hadden vroeger altijd op regeling der defensie aangedrongen. Hij bracht hulde aan den moed der vorige Reg. die de legerwet had ingediend met op- t- 'i! ,4_

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1