„DOB JUAN", TEEKENEN. Schonwburg-Jansweg. DE ZWARTE POCTER. A.J.MEIJERINK, Bouwkundig ADVERTENT1EN. Remonstrantsch Zangkoor. Op Zondag 27 September Na afloop BAL. Hoogduitsche Opera van Amsterdam, Maandag 28 September 1891, Tekstboekjes De HAAN en ZOON, Christelijke Zangvcreeniging Volkszanguitvoering r in de Groote Kerk. Jacohij nestraat 20, Gymnastiek, Scherm, en Dans-Onderwijs, GEBOORTEN. 16 Sept. A. M. Schouten geb. Puister z. 17 Sept. C. Melchior geb. van der Voetz.A. A. A. van Velsen geb. van Dieren Bijvoet d. 18 Sept. M. C. Busé geb. de Laat z. M. J.van Koperen geb. Remmé z. A. R. J. Janse geb. Eeicii z. S. W. van den Broek geb. Reuter z. 19 Sept. J. Leppens geb. Houtzager d. N. Klooster geb. Kwaak d. M.W. Wall- brink geb.Hofmand. E. Radsmageb. Scbrier d. H. M. van der Voorn geb. van der Schel lingen d. 20 Sept. J. E. Ter Horst geb. Smits d. E. Coolen geb. Romp z. A. Hurkmans geb. Dekkers d. E. M. Beelen geb.W esseling z. 21 Sept. P. Hartman geb. Jonker z. G. Scheffer geb. Groes d. J. H. Remmé geb. Ro- sekrans z, C. M. van bet, Nederend geb. den Oudendammer d. H. J. M. Meijers geb. Dee- len z. P. de Vink geb. van Santen d. E. van Breemen geb. Springveld z G. M. Ouds- hoorn geb. van der Vorst z. 22 Sept. T. C. Versteeg geb. Kalsbeek d. E. H. van Dam geb. Cliteur z. 23 Sept. M. Boom geb. Smit d. A. Knottenbelt geb. Middelbeek d. C. van Keulen geb. van Tol z. A. H. Timmers geb. Miezenbeek z. A. J. L. Kuppers geb. van den Heuvel d. 24 Sept. A. Zegwaart geb. Wijnands z. J. Guiteneau geb. Meester d. OVERLEDEN. 18 Sept. A. van Kampen 4 m. d. L. Raamstr. A. Weers 51 j. Gierstr. C. Rompelman 79 j. Hondensteeg. 19 Sept. C. W. Zwaans- wijk 6 m. d. Papentorenvest. M. Vos 1 m. d. Scheepmakersdijk. E. E. Heeres4m.z.Voor- zorgstr. M. C. Diktus 16 j. Papentorenvest. 20 Sept S. de Jong 5 m. d. Kondenhorn. 21 Sept. R. Groot 41 j. Koolsteeg. D. Sluijs 5 m. d. Oranjeboomstr. 22 Sept. N. van Sta veren 37 j. Bakkumstr. W. van Kampen 4 m. z. L. Raamstr. G. van Looij 60 j. Burgwal. 23 Sept. E\ Waning 8 m. d. Mr. J oostenlaan. H. M. van Emmerik 5 m. z. van Marumstr. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken, geadresseerd aan onbekende personen, welke stukken door de Afzenders, kunnen uiordeu afgevraagd. Brieven. J. SpreijAlblasserdamRappard en Pot, Amers - foortv. Reen, Amsterdam M. Köte, id.A. de Boer. id.Wiggers, id.Stootman, id.Zegers, id.; A. Filipsen, id.; Z. Zeisen, id.v. Lijnden, St. Anna; J. v. Bruggen, Bloemendaalv. Zanten, s' HageWed. A. Beck, id.Krom, Haarlem M. v. d, Woude, id.O. A. Wallenhoef, Kampen; v. d. Berg, Nijmegen Mevr. Konijn, Rotterdam Verzijden, id.Mevr, Schoren, id. Briefkaarten. W. v. d. Pol, Amsterdam W. ten Bokkel, Bre da; C. Joor, s' Hage; Wijhenga(?) Brieven, verzonden geweest naar het Buitenland. Matthes, BrusselKlattenhoff, BoppardBru- ningshout, Ludenscheid; Beek J. Connor, Bedford. VEEMARKT, 23 September 1891. Aangevoerd. Prijs. 10 Koeien f 140.f 195. 2 Stieren 55.87. 1 Vet Kalf 30.— 20 N. Kalveren 5.13. 67 Schapen 13.18. 22 Lammeren 8.16. 8 Paarden KAASMARKT van 23 September 1891. Aang. en verk. 79 stapels, uitmakende 10237 kazen, wegende 19791 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 28.50 offering van eigen belang. De heer Veegens volhardde bij zijn opvatting van de dat er niets negatiefs in licht, maar zeer veel pozitiefs. Hij meende gemerkt te hebben, dat de heer de Benofort terng gekomen was op zijn uitlegging van den vorigen dag. De heer Beaufort ontkende dit. Hij en vier leden der Kommissie waren van oordeel, dat de Kamer bevoegd is bniten het kiesrecht andere hervormingen te be handelen. De Min. van Binnenl. Zaken was van gevoelen, dat aanneming van het am. Schimmelpenninck eene regeling der defensie niet zon tegenhouden of bevorde ren. Ter voorkoming van een onzuivere stemming, trok de heer Schimmelpenninck v. d. Oye zijn amendement in en 3 wordt toen onveranderd goedgekeurd. Bij het verder adres-debat drong de heer Le vy aan op wettelijke regeling van het arbeids- kontract, vereenvoudiging der ar- beids-procedure en oprichting van arbeids raden. De heer van Kerkwijk vroeg, of in zake de administratieve rechtspraak niets was voorbereid, en keurde de benoeming van Kamerleden in de staatskommissie af. De Min. van justitie verdedigde de in stelling eene Staatskommissie daar niets was voorbereid. De door de heeren Levy en van Houten genoemde onderwerpen zullen door den Min. belangstellend over wogen worden. De heer v. d. Bosch heeft verlof gevraagd en verkregen om den Min. van Waterstaat nader te interpelleeren over de allertreurigste watertoestanden in het Oostelijk deel van Gelderland en Over- rijsel. Dinsdag a. s. zal het sektie onderzoek der Indiesche en den staatsbegrooting aan vangen. UIT PARIJS. Het is de laatste avonden te frisch ge worden, om manifestaties te honden. By de tweede opvoering van „Lohengrin" werd de menigte door den regen uiteen gedreven, en bg de derde opvoering was het te koud voor de toeschouwers zoo dat slechts een paar honderd kwajongens voor de opera waren, die zonder veel moeite tot de orde werden gedwongen. Het nieuwtje in Parijs is er af om „Lohengrin" tegen te werken, en mon sieur I.amoureus heeft het geluk gehad, na jarenlange proefnemingen, eindelijk Wagner's muziek ook in de opera in gang te doen vinden. Zooals men weet heeft monsieur Lamonrenx voor eenige j aren des Dnitschers muziek in de concertzaal ge ïntroduceerd, waar zij steeds aandachtig wordt aangehoord, door de menigte „ware" muziekliefhebbers, die zijne concerten bij- wonen. Ik zeg „ware" muzieklief hebbers, daar ik geloof, dat die soort in Frankrijk niet zoo sterk vertegenwoordigd ïs, als in Wagner's geboorteland, Duitsch- land. Het schynt mij toe, dat de Fran- schen de opera's en concertzalen niet be schouwen als plaatsen om goede, degelijke muziek te hooren, doch over het geheel meer als conversatiezaal, waar men zyne kennissen in fraaie toiletten ziet verschy nen, en waar men ook zelf fraai aange kleed heengaat om eenige melodieën eener bekende opera in het oneindige te applau- diseeren, en den zanger te noodzaken ze eenige malen te herhalen. Hoe stootend moet het voor een zanger niet zijn, (misschien voor Franschen niet?) nog vóór hij zyn solo geëindigd heeft, een daverend applans te hooren, dan weder denzelfden stand te moeten aannemen als voorheen, en dit eenige malen te moeten herhalen. Het brengt den aandachtigen toehoorder op eene harde, ruwe wijze van de verbeelding tot de werkelijkheid te rng; en hoeveel te meer stootend moet het dan niet zyn voor een zanger, die geheel en al in zyn rol opgaat 1 Ook van de ouvertures behoeft de muziekliefheb ber gewoonlijk niet te denken, dat hij iets zal kunnen genieten. Telaatkomenden zyn wel zoo vriendelijk de aandacht af te lei den, door zoo luid te spreken en de da mes door zooveel te ruischen met hare zijden japonnen, dat men het eenvoudig opgeeft zyn aandacht aan de muziek te wijden. „Het scherm is toch nog niet op," gaf een Franschman my tot antwoord op mijn niet zeer vriendelyk „Stst" Ka het opgaan van het scherm, zal het wel beter gaan dacht ik, doch hoe werd ik teleurgesteld, door, gedurende de geheele eerste acte het klappen van de loge-deurtjes, en het schuifelen van zoovelen te hooren, die te laat kwamen voor de muziek, doch op tijd om gezien te worden. Hoe geheel an ders is dit in Dnitschlandmet welk een eerbied wordt daar de mnziek ontvangen door het publiek. Nauwelijks ruischen de eerste tonen eener ouverture door het gebonw, of eene doodsche stilte heerscht alom, die door niets verbroken wordt, ja, het schynt zelfs heiligschennis de blad zijde van het tekstboekje om te slaan of zyn programma te bewegen, en met on afgebroken aandacht hoort een ieder de mnziek van het begin tot het einde aan. En wanneer dan het scherm gevallen is, dan, na eenige minuten doodsohe stilte, als nog onder den indruk zijnde van het zooeven gehoorde, barsten de byvalsbe- tuigingen los, en ontvangen de zangers een welverdiende belooning voor het schoone, dat zij gegeven hebben. Ieder oprecht muziekliefhebber zal er mede instemmen, dat deze laatste opvat ting veel edeler gedacht en veel meer der muziek waardig is, dan de eerste. Mnziek toch moet men steeds beschou wen als een heilige kunst, die ontheiligd wordt, zoodra wanklanken het fraaie ge heel van harmonie en melodie verbreken. HAARLEM, 25 September 1891. De reeks der tooneelvoorstellingen zyn gisteren avond aangevangen door de Koninklijke Yereeniging Het Nederlandsch Tooneel, dat gedurende dit seisoen hier acht abonnementsvoorstellingen geeft. Als de eerste voorstelling van het abon nement was aangekondigd het tooneelspel Olympia's huwelykongesteldheid van den Heer Bouwmeester was oorzaak, dat in plaats van dit gegeven werd het blijspel Dokter Klaus, uit het Duitsch van A. L. 'Arronge. In hoeverre de ruil gunstig of niet was kunnen we niet beoordeelen; wel dat het beroemde Dokter Klaus gegeven werd op eene wyze der Vereeniging waardig. De Dames Panwels- van Biene, Sophie de Vries en Sophie die Vries Jr, Chr. Stoetz, de Heeren Morin, Tourniaie, de Boer, ziehier de elementen, juist geschikt voor het stuk. Waar deze uitstekende tooneelisten eene party vervullen, kan men verzekerd zyn scheppingen te zullen ge nieten en zoo was het dan ook, dat van het begin tot het einde het publiek, pret tig gestemd, van het fraaie spel genoot. Mejuffrouw S. de Vries, eene nieuwe linge in den kring der achtenswaardige namen, komt ons voor veel voor de toe komst te belooven. Het fraaie tooneeltje in 't tweede bedrijf, waar moeder en doch ter, de eene kalm, de andere als een be dorven kind tegenstribbelend, zich onder werpen aan den wil van den dokter, speel de zij allerliefst, evenals de dansscène in het tweede bedryf. Zij belooft eene aan winst te worden voor het Nederlandsch tooneel. Het publiek was niet zeer talrijk. Ware Dokter Klans geannoneerd geweest, zoude op komst misschien grooter geweest zyn. Men amuseerde zich blijkbaar kos telijk. By de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 27 September 1891 in de Koor der kerk optreden des voormid dags te 10 nre, en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag 30September 1891desavonds ten 8 ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". By het Bestnur der Vereeniging hebben ïich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor bargerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Sept. D. Laduk en J. Essers. C.van Wees en A. M. Kooien. van Eeuwijk en H.Voorn. J. E. Prinsen en J. LanooyE. J. Boekamp en A. J. Beere. GETROUWD. 23 Sept. L. Wessels en A. J. C. Steffers. C. G. Opdam en A. M. C. Boon. J. H. Kooi man en A. Joren. J. van Melsen en A. Nie mann. JE. Klooster en J. M. van Rooden. L.Yermeer en D. van Nimwegen. 24 Sept. P. H. Pieters en A. M. Ausum. A.H. N. Kruijsboom en J. C. E. Nix. H. Doeglas en G. Lobel. L. ten Cate en C. Bonk. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders vau Haarlem brengen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. no. 97), gewijzigd by de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van P. Veen om vergunning tot het verkoop en van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Krocht no. 2. Haarlem, 24 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. UITVOERING op Zondag 27 September a.s. des morgensten 10 nur. (998) TOOKEELCLUB MULTATÜL1 Entrée le Loge ƒ0,60, 2e Loge en Bak 0,50, geven tevens toegang tot het Bal. Gaanderij f 0,25. Aangifte voor het Lidmaatsohap aan de bekende adressen en aan den. Schouwburg, Zondag morgen tus- schen 10 en 12 nre. Ochtend Bureau Parklaan. NIEUWE Dir. LUDW. SCHWARZ. Grosse Oper in 2 Acten. Musik- von W. A. MOZART. Aanvang 7Vs uur- Balcon ƒ3,Stalles ƒ2,50j: Ie Loge f Parterre f 1,75;: 2e Loge f 150; Gaanderij/0,60. VOORHANDEN BIJ Groote Houtstraat 137. „GOD IS MIJN LIED". op Dinsdag 6 October 1891, des avonds ten 71/2 uu>\ Bewijzen van toegang a 5 cent de persoon verkrijgbaar bij de H. H.: J. M. SPAAN, Oranjestraat 75; J. PESCHAR, Ged Raamgracht 59; A. HAZEVOET, Zuider Bui- tenspaarne 46en J. 't HART, Spaarnwouderstraat 98. bericht, dal primo October de nieuwe Cursussen voor zullen aanvangen. Spreekuur dagelijks van 2—S ure. Aanvang der lessen 1 October. H. NEDERKOORK, (4) Klein Heiligland 39. EEN EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout, op Zondag 27 September 1891, des namiddags van 24 uur, door het Gemeen telijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Um Herz nnd Hand Marsch .Neibig; 2Ouverture StradellaFlotoW. 3. Juristen Ball Tanze WalzcrStrauit. 4Grande Fantaisie s ur des Motife de l'opera la Juive,Halévy. 5Ouverture GiraldaAdam. 6. Zweite FolonaisseLiszt. geïnstrumenteerd door Kriens. 7. Ballet du 5 ème act de l'opera Gustave IIIAuber. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 29 September 1891, des namiddags van 12 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaMendelssobn. 2. Adagio uit de 5e Symphonie. .Beethoven. 3. Sonate No. 4J.Rheinberger. a. Tempo moderato. b. Intermezzo. c. Fuga cromatica. 4. Inleiding en VariatiënA. Hesse. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2