HAARLEMSGH Eerste Blad. No. 78 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 30 September 1891. Nieuwsberichten. TILEPHOONNÜMMEX TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT t Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het getal der electrische booten op de Theems neemt meer en meer toe. Het is vooral de firma Woodhouse en Rawson die aan dezen tak van de toepassing der electriciteit bijzondere aandacht wijdt. Zij heeft niet alleen reeds een groot aantal booten gebouwd, maar ook op verschil lende punten der Theems, te Kew, Chert- sey, Windsor en Abingdon stations opge richt, waar de accnmalatoren-batterijen opnieuw geladen kunnen worden. Nu keeft deze firma ook nog een drijvend station in den vorm van een ongeveer 25 meter lang en 4.5 meter hoog schip gebouwd, hetwelk aan de bij zeilwedstrijden in groot aantal samenkomende electrische booten gelegenheid geven zal ter plaatse nieuwe lading in te nemen. De machines bevinden zich in eene rnimte aan het einde van het schip en zijn van genoegzame kracht om de aecumalatoren van zes booten ge lijktijdig te kunnen laden. Ook is er eene werkplaats aanwezig, waar reparatien aan beschadigde booten terstond uitgevoerd worden. Het schip kan ook aan plezier vaartuigen, indien noodig, electrischen stroom ter verlichting leveren. Ten bewijze dat de politieke toe standen gunstiger worden, wordt gewezen op de intrekking van den pasdwang in Elzas-Lotharingen, welke maatregel het verkeer en den handel in het Rijksland zeer bemoeielijkte. Van alle zijden werd het besluit dan ook met ingenomenheid begroet. Een paar Eransche bladen alléén willen behalve pasvrijheid ook nog terug gave van het Rijksland aan Frankrijk. Vergeten zijn zij, dat het vroeger bij Duitschland behoorde, doch door oorlog in Frankrijke bezit kwam. De keizer van China begint nu te begrijpen, dat het tusschen zijne regeering en die der Enropeesche mogendheden wel eens meenens zou kunnen worden, al thans volgens een telegram nit Peking aan Central News heeft de Chineesche regeering aan de groote Enropeesche mo gendheden bepaalde sommen aangeboden als schadeloostellingen voor de slachtoffers der moorden en der verwoestingen, aangericht in de plaatsen, waar een oproer tegen de Europeanen is uitgebroken. De vier hoofd- aanleggers van de opstanden werden ont hoofd en een en twintig medeplichtigen werden verbannen, terwijl vijf mandarijnen die als nalatig in hnnne plichtsbetrach ting gebleven werden aangewezen, hunne straf afwachten. De keizerlijke regeering erkent volkomen hare verantwoordelijkheid en zond instrnctiën naar de onderkoningen te Nangkin en elders. Smalddeelen bevaren de Yangtseerivier, teneinde de Europeanen zooveel mogelijk te beschermen. Er is niets bekend nopens een complot om het arsenaal te Foochowte vermeesteren maar het laat geen twijfel dat de gehei me genoodschappen groote bedrijvigheid ontwikkelen; zij blijkt nit verschillende omstandigheden. De Douane te Shangai legde beslag op vijf-en-dertig uitheemsche kisten met geweren, nit Hongkong ge consigneerd aan een Engelsch tolbeambte te Ching-Kiang. Deze werd gevangen ge nomen en naar ShaDgai overgebracht. Men vond bij hem eene hoeveelheid dynamiet. Hij erkende dat deze, evenals de geweren, bestemd was voor een geheim genoodschap te Ching-Kiang. Terwijl, als naar gewoonte, verschil lende vorstelijke personen, waaronder ook de czaar en zijne familie en de koning en koningin van Griekenland, op Fredens- borg de gasten zijn van de Deensohe koninklijke familie, kwam geheel onver wacht de tijding dat prinses Alexandra, grootvorstin Paul van Rusland, overleden was na eene ontijdige bevalling. De prinses was in den kring harer bloedverwanten wegens haren eenvoud en haar aangena- men omgang zeer geliefd. Het bericht bracht op Fredensborg groote verslagen heid te weeg. Hare ouders hebben haar nog levend, doch bewusteloos aangetroffen en ook de keizerlijk Russische familie is onmiddellijk over Berlijn naar Rusland vertrokken. De Italiaansche kroonprins kwam te midden van al de overspanning te Fredensborg aan, doch hij verbleef er kort. Door dezen trenrigen loop der om standigheden is natuurlijk van het voor genomen bezoek aan het hof te Berlijn in het geheel niets gekomen. Meer en meer blijkt, dat het ont zettende spoorwegongeluk bij Saint-Mandé geheel te wijten is aan eene opvolging van onregelmatigheden. De onderchef is voor- loopig op vrije voeten gesteld, doch de machinist is in bewaring gehonden. In het geheel zijn ter verdere behandeling door de rechtbank negen en twintig getuigen gedagvaard. De Parijsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in het proces ter zake van het spoorwegongeluk te Saint-Mandé. De onderchef van het station te Vincennes en de machinist Caron zijn beiden veroor deeld de eerste tot vier maanden, de tweede tot twee jaar gevangenisstraf voorts beiden tot eene boete, de een van 300 de ander van 500 fr. De rechtbank heeft bovendien de spoorwegmaatschappij veroordeeld tot het uitkeeren eener scha devergoeding aan de verminkten en de nagelaten betrekkingen der gedooden, ge zamenlijk ten bedrage van 113.000 fr., en aan twee hunner van eene lijfrente. Het Wiener Tageblatt deelt mede, dat bij Sussenbraun een spoorwegaanslag ontdekt, doch verijdeld werd door de op lettendheid van een baanwachter. Van de rails waren eenige meters opgebroken. Men schrijft het misdrijf aan de anarchisten toe. Ter ontdekking zijn dertig geheime poli tieagenten naar het plaatsje gezonden. De omtrek van Sussenbraun wordt genoemd als een broeinest van anarchisten. Te Glasgow is een groot schandaal aan het licht gekomen. Men heeft ondekt dat de lijken der noodlijdenden niet be graven, maar gezonden worden naar de ge neeskundige school ter ontleding voor de studenten. Dit is een grove schending der wet. Een onderzoek wordt ingesteld. Nu eens niet dood, dan weer wel dood heette het van den Chileenschen ex-presi dent Balmaceda, totdat ten laatste zijne aankomst te Bnenos-Ayres als vrij zeker werd medegedeeld. Thans wordt bericht, dat hij werkelijk dood is. Hij moet n. 1. ter genoemder plaatse door een pistool schot een einde aan zijn leven gemaakt hebben, na eerst zijn testament vastgesteld te hebben. Tot plaats van zijn zelfmoord moet hij het gebouw van het gezantschap der Argentijnsche republiek gekozen heb ben. De stad Valparaiso illumineerde. Het blgkt thans, dat hij onder allerlei vermommingen zich heeft kunnen onttrek ken aan zijne vervolgers. In een achtergelaten brief aan zijne moeder verklaart hij gedurende de acht maanden van den burgeroorlog volgens eer en geweten gehandeld te hebben, dat hij door zijne generaals is verraden en dat de wreedheden, hem toegeschreven, niet door hem zijn bedreven. Zijne nalatenschap bedraagt 500 pesos, zijnde ongeveer f 1200. De paus heeft aan de Oostenrijksche en Prnisisohe gezanten een afschrift doen toekomen van eene circnlaire, door hem gericht aan de Dnitsche en Oostenrijksch- Hongaarsche prelaten tegen het tweege vecht, dat hij „eene goddelooze gewoon te" noemt. De Heilige Vader geeft in dit stuk zijn leedwezen er over te kennen, dat men dit overblijfsel van barbaarschheid nog laat bestaan. Het tweegevecht is in strijd zoowel met het natuurrecht als met het goddelijk recht. Leo XIII komt verder op tegen het vooroordeel, volgens hetwelk het tweegevecht bij het leger geduld moet worden. De geestelijkheid moet werkzaam zijn om die menschonteerende gewoonte uit te roeien. Ten slotte wordt herinnerd aan de veroordeeling, door de pansen Alexander III, Benedictus XIV en Pius IX over het tweegevecht uitgesproken. Met de vooruitzichten van het Pa namakanaal staat het niet gnnstig. Als binnen den tijd van anderhalf jaar geen nieuwe maatschappij zich heeft gevormd om het werk te hervatten komt het ge- heele werk met alle eigendommen zonder eenige vergoeding aan de regeering van Co lumbia. In de onderneming steekt honderd veertien millioen francs Fransch kapitaal er gaan dus stemmen op om deze enorme som door staatshulp voor Frankrijk te behouden. De bedevaarten naar Mekka eisch- ten van 1885 tot 1890 veertig duizend slachtoffers, wordende deze door besmet telijke ziekten, honger enz. ten grave ge sleept. Reeds op de schepen komen velen ellendig om, aangezien de plaatsruimte voor eiken persoon niet meer dan 6 bij iy2 voet bedraagt. Hoog noodig is, dat in den tegenwoordigen toestand der ver plaatsing verandering en verbetering komt. In een plattelands-gemeente in Fries land werd de veldwachter belast met de collecte voor de 1400 gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis. Deze be ambte evenwel had zijn eigene inzichten omtrent deze zaak en vorderde daarmee niet veel. Toen hem nn een uiterste ter mijn van storting werd gesteld, leverde hij op den gestelden tijd de bus in, die bij de opening bleek te bevatten een halven cent, door den collectant zeiven daarin gestort. Op de vraag van den bur gemeester „Maar hoe heb ik het met je gaf de ontrouwe dienaar tot bescheid „Och, mijnheer, overal zei men, dat het rijk die menschen moest onderhonden." Tot loon voor zijn onafhankelijkheid werd de man ontslagen. Zaterdag ochtend had er aan de Keulsche Yaart onder de gemeente Znijlen het volgend ongeluk plaats. Een werk man, die voor zijne kameraden drinken was gaan halen, bleef, toen hij van een ledigen zandtrein wilde springen, met een kleedingstnk aan een vooruitstekend voor werp vastzitten, zoodat hij met het hoofd tnsschen de wielen geraakte. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de man was terstond een lijk. Het deerlijk verminkte lijk werd naar Znijlen vervoerd. De ver ongelukte was getrouwd en vader van vijf kinderen. Het Jaarverslag van de Vereeniging Nederlandsch Mettray heeft thans het licht gezien. Een uittreksel moge hier eene plaats vinden. In Febrnari 1851 werd de Ver eeniging gesticht en het landgoed Rijsselt aangekocht, waarop in Juni van hetzelfde jaar de eerste steen werd gelegd voor vier familiewoningen. Thans bezit de stichting behalve vele zulke woningen, huizen voor den directeur, den adjunct-directeur, het hoofd der school, eene modelboerderij, woningen voor werkbazen, werkplaatsen voor de ambachten, flinke schoollokalen, een nieuw gymnastiekgebouw en eene kerk. Met het stelsel, om de grootste jongens aan 't hoofd der familiewoningen te plaat sen, is geheel gebroken, terwijl de knapen, en voornamelijk zij, die uit de steden ko men, ambachtsonder wijs ontvangen, waar van de resultaten uitstekend zijn. De stich ting geniet thans de eer H. M. de Koningin- Regentes hare Beschermvrouw te mogen noemen. Mettray telt nn 159 kweeke- lingen, een getal, grooter dan ooiteen bewijs, dat meer en meer vertrouwen ge steld wordt in de stichting als opvoedings- en opleidingsplaats. Bij de ambaohten waren ingedeeld 82 kweekelingen, waarvan 50 de herhalings school bezochten, de overigen bezoeken de dagschool. Een overzicht omtrent ond-kweekelingen wijst voor het meerendeel op gunstige uitkomsten der opvoeding in de stichting. De rekening van het stiohtingsfonds sluit met een voordeelig saldo groot f 78.16 en de staat van ontvangst en uitgaaf met een goed saldo groot f 356.24. De jaarlijksche bijdragen over 1890 zijn iets hooger dan in 1889. De Afdeeling Haarlem telt 66 leden en begunstigers. Te Rotterdam is nit eene weide een hit gestolen, doch de dader is men nog niet op 't spoor. Voor honderd en meer jaren werden paardendieven met den dood gestraft, thans met celstraf ea toch worden er tegenwoordig niet meer paarden gestolen dan in vroegere tijden, en het aantal groote misdaden is ook naar verhouding niet toe genomen. Weggemoffelde lijken, willekeurige vrij heidsbenemingen komen ook veel minder voor. Vrage, worden de menschen slechter? Volgens de Maasbode staat de stad Schie dam in puinhoopen te vervallen. Vele wo ningen staan leeg en worden niet meer onderhonden, terwijl de lieve straatjeugd vast maar in zulke perceelen de glazen stuk gooit. Men bericht, dat daar voor eenigen tijd eene woning soort niet ge noemd is verkocht voor vijftig Neder- landsche guldens, alsmede dat een schip bijna bedolven is onder een muur, door den schipper bij het afzetten van zijn vaartuig omgestooten. En dat het goede oude Schiedam, het van onds bekende jenever en varkensspoeling bereidende, m het binnen- en buitenland befaamde, el dorado van alles wat dorstig is. Hoe het zoo gekomen is? Zeker niet omdat het aloude Schiedammer brouwsel tegen woordig versmaadt wordt. Portugal is, door de crisis waaraan de Londensche geldmarkt heeft bloot ge staan, in finaneieele moeielijkheden, die er toe zonden knnnen leiden, dat een of meer der koloniën er aan gelooven, dat wil zeggen verkocht zonden kunnen wor den. Dit zon misschien voor Nederland, dat met Portugal het bezit van het eiland Timor deelt, aanleiding geven om het geheel in bezit te krijgen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1