Nieuwsberichten. betreft, wij hebben voor hen niets dan lof. De Hr. L. B. Moor (vader Pierrot), Mevr. E. de Boer van Rijk (moeder Pierrot Mevr. Anna Róssing-Sablairolles Pierrot en Mej. Anna Poolman [Phrynette) hebben zich met de meeste toewijding van hnn taak gekwetenhun spel was doordacht en artistiek mooi. Het karakter van deze Pierrot-pantomime werd voortreffelijk vol gehouden en geen enkel oogenblik verliep het spel tot het platte of banale, integen deel steeds was de vertooning gekuischt en droeg ze het cachet van voornaamheid. Mocht nog eenmaal dit stuk voor het voetlicht komen, wig zouden niet aarzelen, tot een bezoek optewekken. Cromwell of Napoleon, met wie zijn op treden vergeleken werd, ooit vergeten zonden kunnen worden. UIT PARIJS. Verleden week zoude men in Parije, de „Boulanger week" hebben kunnen noemen. Iedereen, vriend of vijand was vol over des Generaals dood. Treurige herinneringen welden bij de meesten op aan den tijd, dat Boulanger als „Redder des Vaderlands" door een groot gedeelte der opgewonden Fransche bevolking werd geproclameerd 1 Tijden van revolutie en bloedvergieten, waar de geschiedenis van Parijs zoo rijk aan is En nu, nu men sinds eenigen tijd zoo goed als niets meer van Boulanger en zijne party op politiek gebied gehoord had, nu de winkeliers reeds als een scha depost de overgebleven photographiën van den generaal hadden opgeborgen, kortom, nu Boulanger reeds weder uit de „mode" was, nu komt zijn naam nog eenmaal op aller lippen terug, als een nagalm van den tijd zijner grootste bekendheid. Boulanger's portret is weder Boulevard-artikel gewor den, en in verschillende winkels prijkt zijn naam dikwijls omgeven door een rouw rand. De kolommen der couranten zijn gevuld met politieke beschouwingen over zijne party, en over zijn mogelijken op volger. 't Is niet mijn doel aan uwe lezers ook nog mijne beschouwingen hierover mede te deelen ook ligt het niet op my n weg zijne begrafenis te beschry venhier over zal men reeds genoeg gelezen hebben, vóór dezen brief eene plaats in uw blad zal kunnen vinden. Het volgende wil ik nog opmerken, als karakteristisch voor de overdrevenheid van het Fransche karakter de opgewondenheid, die hij, gedurende een korte periode van zijn leven, in de wereld heeft gebracht, vergelijkt het Fransche blad „Ba Paix" met die van Hannibal, i Caesar, Cromwell en Bonaparte. Zijn dood zou doen herinneren aan de meest bekende figuren der internationale literatuur, o. a. aan Hamlet, Roméo, Jan van Leiden, Ed- gard Ravenswood en Massaniello, terwijl zyn graf vergeleken wordt, met dat van Hélcïse en Abélard. Niet onaardig is ook het volgende, ontleend aan de „Figaro". Dit blad spreekt over vier letters van het alphabet, betrekking hebbende op Boulan ger's leven. De „B" is altijd een nood lottige letter voor hem geweest, want hij stierf te Brussel, uit wanhoop over den dood van Mme de Bonnemains, terwyl hij in zyn vroeger leven, veroordeeld was geworden door den Procureur-Generaal, Q. de Beaurepaire. „C" is een slechte letter voor hem geweest, want zyne poli tieke loopbaan leed schipbreuk, terwijl C'arnot, president van de Republiek was en C'onstans minister van Baitenlandsche zaken. Hij werd gewond te Champiguy en hij heeft zijn ontslag uit den dienst genomen terwyl hy Commandant was te Clermont-Ferrand. De letter „F" is hem altijd vijandig gezind geweest want Jules Ferry was zijn grootste politieke tegen stander. Floqnet wondde hem in een duel, de generaal Ferron verving hem als minis ter van oorlog j generaal Février maakte, dat hy zich uit het politieke leven moest terugtrekken, en nu is hij gestorven, ter wijl M. de Freycinet, minister van Oorlog ie. De letter „i" eindelijk is hem vrien delijk gezind geweest, want zijne eerste en voornaamste luitenants waren Xaguerre, iaissant, iaur, ie Hérisségewoonlijk woonde hy in het Hotel du iouvre, toen zyn militaire loopbaan begon en te ionden werd hem eene schitterende ontvangst bereid. Ook behoort hier niet vergeten te worden de opgewonden ovatie, die hem aan het station te iyon gebracht werd, toen by naar Auvergne zoude vertrekken. Nu is het maar te hopen, dat met den dood van Boulanger, ook zijn naam niet meer by zijne landgenooten enthusiasme zal verwekken, en dat zijne partij niets meer in de politieke wereld van Frank rijk zal kunnen presteeren dan ook zal Europa spoedig den naam van „le brave general" vergeten spoediger dan die van Een brand te Buitenzorg verwoest te in den nacht van 29 Aug. een groot deel van het Chineesche kamp en deed duizenden aan koopmansgoederen verloren gaan. Omstreeks half vier werd het brand- signaal gehoord, en spoedig was het be kend dat de bekende toko van den Chinees Sie Boen Sioe in brand stond. Nauwelijks waren echter de eerste spuiten aanwezig of reeds had het geheele blokhuis, dat aan den anderen kant begrensd wordt door de gang Lawang Seketeng, vlammen gevat. De brand was ontstaan in een klein inlandsch huisje met atap gedekt, en door de gedurige droogte deelden de vlammen zich spoedig aan de nabijslaande woningen mede. De eigenlijke kampong, waartoe het eerst brandende huisje behoorde, en die uit met atap gedekte woninkjes van in landers en Chineezen bestond, werd op gezag van den adsistent-resident zoo spoe dig mogelijk omvergehaald. Toen eerst viel aan blussohing der reeds brandende groote Chineesche woningen te denken. In drie uur is een groot, aan zienlijk deel van het Chineesche kamp verloren gegaan. Want behalve door het vunr is natuurlijk zeer veel nog door water beschadigd. De waarde der van den Chi nees Boem Sioe verbrande goederen werd reeds op 30 mille geschat. De Parnellieten in Engeland hebben hnnnen aanvoerder den heer van Parnell door den dood verloren. Men herinnert zich, dat Parnell tot voor twee jaren be kend was onder den naam van koning van Ierland en dat hij veel van zyn in vloed verloor na zekere onthullingen, waar in alweer eene vrouw na betrokken was. Men schijnt van meening, dat de zooge naamde Iersche partyen zich thans weer zullen aaneensluiten. Men meldt uit Maastricht: De gerechtelijke lijkschouwing der slachtoffers van Marie de Rooij heeft tot geen uitkomst geleid. Op geen der drie lijkjes zyn sporen van geweld waargeno men. De bekentenis van de beklaagde staat tot heden op zich zelf. Haar vader zal worden gehoord, om inlichtingen te ver strekken, of zich onder zyne familieleden ook krankzinnigen bevinden. niging en zijn gegund: Stroo voor f 12.25 per 500 K.G. aan J. Vermeulen Zoon te Waspik. Haver voor 8.10 per 100 K.G. aan Grippeling en Verklei te Haar lem. Paardenboonen voor 6.40 per 500 K.G. aan denzelfde. Hooi niet gegund. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 11 October 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags te 10 ure, en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag 14 October 1891 desavonds ten 8 ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster Een voor biirgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis HAARLEM, 9 October 1891. De Orientaalsche, tentoonstelling die thans op het Museum van Kunstnijverheid geopend is, trekt steeds een groot aantal belangstellenden. Met de rangschikking der afdeeling Textiele kunsten, welke in het tweede trapportaal wordt ondergebracht, is men druk bezig en zal deze waarschijn lijk aanstaanden Zondag voor het publiek geopend zyn. Door deze nieuwe rangschik king heeft een gedeelte van het Museum een geheel ander aanzien gekregen, waar door het aan belangrijkheid zeer is toe genomen. Zondags is de toegang vrij. De afdeeling Haarlem van den Ne- derl. onderwijzersbond heeft te dezer stede een teekencursus opgerioht onder leiding van den leeraar J. W. Sevenhuysen. Het onderwijs, waaraan alleen onder wijzers en onderwijzeressen kunnen deel nemen, wordt voorloopig twee malen per week gegeven in de teekenschool voor kunstnijverheid, daartoe welwillend door het bestuur dier school beschikbaar gesteld. Het Winterfeest van de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" te geven aan leerlingen der scholen alhier, zal plaats hebben op Zondag 6 December a. s. in den Schouwburg. .Ongeveer vijf honderd zallen tot de bijwoning worden uitgenoo- digd en de Heer D. Bamberg van Am sterdam zal de feestelijkheid door zyne tegenwoordigheid opluisteten. Te dezer stede is opgericht een let terlievende vereeniging onder den naam „Jan van Beers". De vereeniging mag zich reeds verheugen in twintig werken de leden. Het bestuur bestaat uit deHeerenVan der Ham en W. D. Schmitz. Gedurende de afgeloopen maand zyn door de politie alhier 34 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorig jaar was dit getal 31, dus 3 minder. Door B. en W.W. is Donderdag uit spraak inzake de aanbesteding van de fourages ten dienste van de gemeenterei ÖDRGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 Oct. P. J. W. Gigengack en A. M. Gerrits. C. J. Hofkes en B. J. van Duijnen. 8 Oct. P. C. J. Camphuis en G. Koudstaal. GETROUWD. 7 Oct. D. Laduk en J. Essers. C.van W ees en A. M. Kooien. J.E.Prinsenen J. Lanooij. F. J. Boekamp en A. J. Beere. 8 Oct. Dr. J.H.Schuurmans Stekhoven en W.E ten Boom. H. A. Jansen en D. M. Meeth. GEBOORTEN. 30 Sept. G. Homborg geb. de Boer z. A. van den Bos geb. Kopjes Nieman z. M. J. Melis geb. Smit d. J. P. Kruup geb. Stam mers z. (levenl) 1 Oct. D. van den Eijnde geb. Klaassen d. G. Boeree geb. Rustenburg d. C. Groen geb. Gabel d. 2 Oct. C. M. Sleeman geb. van Kampen d. S. Goedhart geb. van Oest d. J. H.Wijkhuizen geb.Boer- koel z. I. A. A. Köcke geb. Bauer z. (levenl.) 3 Oct. J. JKroon geb. de Graaf z. H. Baars feb. de Langen z. 4 Oct. G. van Ketel geb. Lijbroek d. M. H. Schreinders geb. Blank water z.A. C. Bruinier geb. Vossenz (levenl.) H. G. Joehemns geb. Veen z. 5 Oct. G. van Mook geb. Brammer d. 6 Oct. C. H. Waale wijn geb. van Nieuwenhuizen d. S. Hirsgeb. Gerres d.— G. Dolle geb. Dankelman d. (levenl.) M. Jonker geb. Boterblom d. fl. Vermeer geb. van der Wateren d. 7 Oct. D Erijn geb. Teljeur d. A A. Booms geb. Meijer d. E. Vermeer geb. Robin z. OVERLEDEN. 30 Sept. P. de Bruijn 78 j. Jansstr. 1 Oct, P. J. Moeten 25 j. Raaks. 2 Oct. C. H. Hul sebosch 3 m. d. Nieuwe Gracht. C. Deenik 54 j. Parklaan. 3 Oct. W. C. Balabréga geb. Brinkman 74 j. Gr. Houtstr. H. J. Wisker 51 j. Kerkhofstr. 4 Oct. M. Bouwens geb. de Vries 72 J. Hazepatersiaan. L. Ruifrok 58 j. Amsterdamstr. R. van der Lende 4 md. d. Leidsckevaart. H. C van den Broek 16 d. z. Dubbele bnurt. - J. L. van der Moer 68 j. Kinderkuisvest. 5 Oct. E. M. Engele 4 j. d. Heerenlaan. L. de Neef 2i d. z. Wijdesteeg. 6 Oct. J. G. Kok 66 j. Anthoniestr. —7 Oct. F. van der Horst 1 m. z. Gasthnislaan. 8 Oct. C. Nunnink 2 m. z. Burgwal. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van de brouwerij „Ceres'" om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de gelagkamer van het perceel aan de Bakenessergracht no. 1. Haarlem, 6 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. Be Secretaris, A. A. Land. namiddags ten 2 unr op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 8 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan liet Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee koperen gewichten. Een sabel koppel. Een schoolboek. Een mail- korf. Een rolletje linnen. Een zak mesje. Een kinderzak, waarin eene portemonnaie met eenig geld. Een pakje naaigereedschap. Een rijtuigmoer. Een donblé armbandje. Eene jongens pet, (marine model). Een knipmes. Een paar onde schoenen. Een kinder schoentje. Twee ringen met eenige sleu tels. Eenige sleutels. Terug te bekomen by de Droog, telegram besteller, Ravelingsteeg nu 6rood eene roodkooperen kaohelbus. Idem by J, Wen sing, Lange Heerenstraat no 25, een ko peren gewicht. Idem bij P. J. vaa Kessel Koudenhoorn no 68, eene portemon naie waarin eenig geld en eenige pennin gen.Idem bij van Looy, wonende Half weg, eene portemonnaie waarin eenig geld, gevonden tnsschen Halfweg en Haarlem. Idem by N. fleijboer, Wolstraat no 11,. een gonden ring met diamant. Idem Idem bij den plantsoen wachter J. Akker man, Tuinstraat no IE, een gouden ring gemerkt. Idem bij W. G, Berrig, Vronwensteeg no 1, eene jas en eene pet. Idem by G. W. de Korte, Korte Laken straat no 17, twee schoteltjes perle d'amour, een plankje waarop een aantal punaises en een hoeveelheid ivoren blokjes voor éti- quetten, alles geborgen in een zakje. Idem bij G. de Jong, wonende in den Houtrakpolder, een witte jachthond met roode vlekken. Idem bij D. de Lugt, Brouwerstraat no '15, eene gonde broche waaraan een kettinkje. Idem bij G; Wout, Kamperlaan no 12A, een gouden ring met haarwerk waarin twee lettere, gegraveerd. VEEMARKT. 7 October 1891. Aangevoerd. Prijs. 12 Koeien f 140.190.— 2 Stieren 70.80. 18 N. Kalveren 7.11.— 54 Schapen 13.19. 16 Lammeren 8.13. 1 Paard KAASMARKT van 7 October 1891. Aang. en verk. 66 stapels, uitmakende 8509 kazen, wegende 16265 kilogrammen.' Hoogste prijs per 50 kilogr. f 27. DRIE EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 11 October 1891, dei namiddags van 24 uur, door het Gemeen telijk Muziekkorps onder directie van des, Luitenant-Kapelmeester C. F. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MaisckBaspuet. 2. Ouverture RnbezahlJflotow. 3Czardas, Hongaarsch BalletGrossman. (geïnstrumenteerd door Kriens) 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de 1' opera La Vie pour le Czar..Glinka. 5. Ouverture les DragODS de V ilarsMaillart. 6Dream of the Ocean, Waltces. Gnngl, 7. Grande Fantaisie snr des Motifs de 1' opera Faust.Gonnod. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van be den op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 15 October e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente secretarie ter visie is neder gelegd, bet ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van P. J. Rijbroek om vergunning tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Gierstraat No, 26 Kad. Seetie C. No 4841 en dat op den veertienden' dag na beden, zijnde 22 October e.k., en wel des ORGELBESPELING in de Groote- of St. Ba-sokerk alhier op Dinsdag 13 October 1891, des namiddags \an 12 uur door den Heer W.EZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga:...J. S. Bacb 2. Ave MariaFr. Liszt. 3. Sonate.'A. G. Ritter, 4AndanteVolckmar. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2