Teylers Sticln De Verloren Zoon. Stenogra DIENSTBC keukenm: DAGMEII LOOPMEK dacmeis, A.DVERTENTIEN. Donderdag 15 October 1891, Kapitein Cadillac, Populaire Sterreki Wordt gevra Een net Wiiikeli Gevraagc tier oponthoud plaats vinden. Men zegt nn, dat alleen een anti-Wagneriaan tot dit misdrijf in staat kan zijn geweest anderen echter zien er de wraak van een portier, die niet genoeg fooi had gehad. In het geschil tnsschen den Staat der, Nederlanden en de Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij in liquidatie, over de betaling van legesgeld van de koopsom groot ruim 38 millioen waarvoor het be drijf der maatschappij is overgenomen heeft O. M. bij de rechtbank te Utrecht conclusie genomen. De conclusie strekt tot toewijzing van den eisch tot betaling van pet. der koopsom of f 95,412.83 met de rente ad 5 pet. sedert den dag der dagvaarding met de veroordeeling van de gedaagde maatschappij in de kosten van het geding. Dezer dagen werd gemeld, dat ie mand in Den Haag moeite deed om bij rechterlijk vonnis te doen uitmaken, of het geoorloofd is vruchten op brandewijn in kleinere hoeveelheid dan 2 liters te verkoopen, wanneer de verkooper geen „vergunning" heeft. Ons Belangorgaan van Eigen Hulp deelt daaromtrent het volgende medeEen zeer bekend tegenstander der coöperatie heeft in den winkel Eigen Hulp in den Haag een ilesch vruchten op brandewijn doen koopen door een meisje van 12 a 13 jaar en daarna een dergelijke flesch door een volwassen persoon. Daarop is hij naar het commissariaat van politie op de Groen markt gegaan en heeft daar de Win- kelvereeniging aangeklaagd van op twee wijzen de bepalingen der drankwet te heb ben overtreden. Den Heer Burgmeijer, pastoor in de Mozes-en Aaronkerk te Amsterdam, werd Donderdag avond eene serenade gebracht door een koor van vierhonderd Israëlieten. Pastoor Burgmeijer vierde zijne vijftigja- jubilé als priester en deze gelegenheid namen de Israëlieten baat om den ach- tenswaardigen geestelijke hunne sympathie te betuigen wegens zijne deelneming in het lijden der .Russische Joden en den ijver waarmede de jubilaris in vroegere dagen zich het lot der werkelooze dia mantslijpers aantrok. De rederijkerskamer Jan van Beers te Utreuht zal ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan den 17 Jan. 1892, in een der zalen van het park Tivoli een wedstrijd houden bestaande in het voor dragen van gedichten en fragmenten van werken van Jan van Beers, ter keuze van mededingers. De wedstrijd wordt verdeeld in twee afdeeliDgen: een voor dames en een voor heeren. Het aantal mededingers wordt voor el ke afdeeling op zes gesteld. Inwoners van Utrecht en tooneelisten zijn uitgesloten. Voor elke afdeeling worden uitgeloofd lste prijs een verguld zilveren medaille, 2e een zilveren medaille, geslagen op een stempel der rederijkerskamer Jan van Beers. Zij, die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten zich, vóór of op 10 December 1891, met opgaaf van het gedicht of fragment, dat zij wenschen voor te dragen aanmelden bij den heer H. A. van der Karst, secretaris der rederijkerskamer Jan van Beers, Vinkenbnrgstraat no. 17. Zij, die voor len of 2en prijs in aan merking komen, zullen moeten voordra gen: Baar is een Geest. In verband met de vrije voordracht, zal deze voordracht de nadere toekenning der prijzen bepalen. Bij Rotterdam vonden Zondagmiddag eenige burgers in een stuk land. een viertal jongens liggen, die bijna geen teeken van het leven meer gaven. De politie werd gewaarschuwd, en het bleek nu, dat drie hunner (12, 13 en 14 jaar oud) zwaar beschonken waren. Zij werden naar het politiebureau gebracht. Een onderzoek werd ingesteld, wie aan die kinderen ster ken drank heeft toegediend. Een koopman te Smilde zon twee schapen koopen van iemand nit Appelscha en toen men het over den prijs niet eens kon worden, kwam men overeen dat, wan neer de schapen niet meer wogen dan 45 halve kilo's ieder, de koopman ze voor niet zou hebben, doch elk half kilo meer met f 4 moest betalen. Bij weging bleek nu, dat de beide scha pen ieder juist 51 halve kilo s waren en de koopman dus voor ieder schaap 24 moest betalen, wat minstens de helft meer is dan de waarde. Voor de beide schapen betaalde de koopman f 48, wat niets meer dan 20 moest zijn. X)en 7 October zijn aan aoht en negentig stations en veertien stations der lokaalspoorwegen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatsc,happy verzonden de nieuwe verbandkisten met bijbehoorende gebruiksaanwijzing. Deze kistjes worden geplaatst in alle treinen voor reizigers- vervoer, zij worden door de conducteurs bij den aanvang hunner dienst in ontvangst genomen en des avonds weer afgegeven. Ieder halfjaar worden de kistjes door den rijks-opziener-geneeskundige geïnspecteerd. Te Tiel werd zekere W. M., met zijne 80-jarige moeder uit de kerk komende, op de Kwelkade, zijnde een afgelegen weg even buiten de kom der stad, onverhoeds aangevallen en zoodanig met een mes ver wond, dat hij vermoedelijk het gebruik van twee vingers van de linkerhand zal moeten missen. Volgens den mishandelde heeft zijn broe der S., die onlangs bij de verdeeling van hun vaders nalatenschap eene veete tegen hem heeft opgevat, de mishandeling ge pleegd. De zaak is in onderzoek bij de politie. De Waalwijksche schoenmakerijen zijn kwijnende. De magazijnen zijn over laden met schoenwerk, doch slechts van tyd tot tijd heeft afzet plaats en wel met verlies. Zeer goedkoop schoenwerk, machinaal vervaardigd, dat in degelijkheid niet veel te wenschen overlaat moet de reden zijn dat het Waalwijksche handwerk niet meer kan concureerenWaarschijnlijk zullen door een en ander vele werklieden buiten ver dienste geraken. De collecte, ten behoeve der nood lijdenden, die door den hagelslag geleden hebben, bedraagt in Haarlemmermeer f 58,53. Door eene onbekende oorzaak is de bakkerij van D. Rusting, te Haarlemmer meer, geheel door brand vernield. Ds. C. van Koetsveld C Ezn. te Houtrijk en Polanen heeft voor het beroep naar Spaarndam bedankt. HAARLEM, 13 October 1891. De Koninklijke liedertafel „Zangen Vriendschap" heeft in hare vergadering van j.l. Vrijdag, op voorstel van het Be stuur, eene som van 500 beschikbaar gesteld ten behoeve van het Gemeentelijk Muziekkorps. Indien de andere hier be staande vereenigingen dit Koninklijke voorbeeld van „Zang en Vriendschap" volgen, bestaat de mogelijkheid, dat het Muziekkorps in zijne organisatie zoodanig zal g ewijzigd en verbeterd worden, dat het bij eventueele uitvoeringen van groote toonwerken met orkest, geheel of gedeel telijk in de orkestrale begeleiding zal kun nen voorzien. Bij den Haarlemschen uitgever H. J. Otto is de negende druk verschenen van Schuberth's Woordenboek voor termen, gebruikelijk op mnzikaal gebied. Deze uitgave men zou het in zeker opzicht eene nieuwe uitgaaf kunnen noemen is bewerkt door den heer Jaques Hartog, Leeraar aan het Conservatorium te Am sterdam. Het boekje geeft geheel den indruk van met zorg bewerkt te zijn. Naast eene menigte uitdrukkingen is in korten zin de vertaling of de beteekenis gevoegd, terwijl enkele medeieelingen op muziek historisch gebied de bruikbaarheid zeer verhoogen. Het werkje besluit met beknopte mede- deelingen omtrent verschillende toonkun stenaars uit vroegeren en tegenwoordigen tijd, alphabetisch gesteld. Niet ligt zal men te vergeefs dit woor denboek raadplegen. Yoegt men hierbij, dat de prijs uiterst laag gesteld is f 1.ingenaaid en 1.30 gebonden dan is het vermoeden gewettigd, dat menig muziekbeoefenaar enj liefhebber het zich zal willen aanschaffen. De druk is fraaide rand van het gelithographeerde omslag is keurig geïl lustreerd. Naar men verneemt zal het getal brievenbestellers alhier met de volgende maand met negen worden vermeerderd. Aan den briefbesteller J. C. van der Walle is namens H. M. de Koningin uit gereikt de bronzen medaille, met loffelijk getuigschrift, wegens het met levengevaar redden van een kind uit de Bakenesser- gracht, op 15 Juni 1891. Belangstellenden worden opmerk zaam gemaakt, dat de Afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Steno grafen alhier een cursus zal openen tot grondige aanleering der Stenografie. Ter verkrijging van meerdere inlichtingen ver wijzen wij naar achterstaande advertentie. Naar men verneemt zal te dezer stede eerlang worden overgegaan tot de stichting van een eigen R. K. begraaf plaats met kapel bij de Kleverlaan nabij de tegenwoordige begraafplaats. Gisteren is J. M., oud 68 jaren, op perman, woonachtig in de Lnitensteeg o- verreden door een tweewieligen handwa gen beladen met steenen, die door hem getrokken werd en waarvoor hij viel bij het afrijden van de schalkwijkerbrug. De beide wielen zijn over zijn rechterarm en borst gereden, waardoor hij kneuzin gen heeft bekomen. Hij is per brancard naar zijne woning overgebracht, alwaar door den geneeskundige, die inmiddels was ontboden is geconstateerd, dat de arm ge broken is. NIEUWE „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster 6 Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 14 October 1891, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Medcdeelingen en ingekomen stukken. Verslag en rekening kweekschool voor onderwijzeressen. Goedgekeurde besluiten. Mededeeling uitslag geldleening. 2Adres eervol ontslag onderwijzer bur gerschool. 3. Voorstel B. en W. W. verhuring Korenbeurs, met advies comm. v. fin. 4. Idem idem idem kelder onder de „Vleeschal," met idem. 5. Idem idem idem. grond achter Rijksleerschool, met idem. 6Idem idem oprichting nieuwe oplei dingsschool voor jongens. 7Idem Idem adres voorschrift onder- heiïng huis hoek Mauritsstraat en Oraojekade. 8Idem idem wijziging belasting-ver ordening. 9Voordracht idem onderwijzer 3e klas se burgerschool. 10. Idem idem idem. 3e klasse burger school. 11. Benoeming lid plaatselijke commissie van toezicht. 12. Verslag opzichter gasverlichting. 13. Voorstel B. en W. W. eigendommen Brouwerskolk, met advies comm. v. fin. Markt van 12 October. Aardappelen. Aangev. 180, verk. 160 H.L. L. pr. 3.00 H. pr. ƒ5.50 pr. H.L. Appelen Aangev. 210, verk. 180 H. L. L. pr. f 3.00 H. pr. f 7.00 pr. H.L. Peren. Aangev. 290, verk, 240 H. L. L. pr. 3.00 H. pr. 9.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 232, verk. 232 K.G. L. pr. 1.50 H. pr. 1.55 p. K.G. Biggen. Aangev. 163 verk. 140 stuks. L. pr. f 2.50 H. pr. 14.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 12 October. Witte Tarwe f 7.50 9.50. Rogge s 7.90 7. Haver 3.62s 4.05. Gèrst 5-75 5-60. Buivenboonen 7.25 Capucijners 5 9.75 10. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 October. 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga3. S. Bach. 2Andante graziosoF olekmar 3. Sonate No. 1 Mendelssohn. a. Allegro moderato e serioso. b. Adagio. c. Ree. et Finale. i. MelodieA. Guilmant. 5Finale Tweede en laatste OPVOERING van Muziekdrama in 3 bedrijven. Voorafgegaan door: Blijspel in één bedrijf. Aanvang 7V2 uur- Op den 23«ten Ootober 1891 hopen P. J. KOELEMEIJER en M. KOELEMEIJER geb. Geerlings hun 121/2 -jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Uit aller naam: E. M. GEERLINGS. Haarlem, 9 Oct. 1891. Voorspoedig bevallen van een. welgeschapen ZOON: G. VAN HOEK, Echtgenoote van D. LIND. Haarlem, 11 October 1891. Heden overleed na een kort doch smartelijk lijden onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, de Weduwe W. v. d. BOGAARDT, geboren G. Weesman, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Uit aller naam: W. P. v. d. BOGAARDT. Haarlem, 9 October 1891. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na eene ongesteldheid van weinige dagen, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoe der, Mejuffrouw JANSJE VAN TIENEN, wednwe van wijlen den Heer J. G. C. Ickelsheimer. D. ICKELSHEIMER. H. ICKELSHEIMER. M.A. ICKELSHEIMER— Van Niel. J. M. TIJSSEN. Haarlem, 9 October 1891. Den 9deu October 1891 over leed te Hilversum, op den leeftijd van bijna 84 jaren, onze onverge telijke Vader, Behuwd- en Groot vader JOANNES TIDEMAN, Doctor in de letteren en de God geleerdheid, O nd-Hoogleeraar aan het Seminarium der Remonstran ten, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Namens de Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, B. TIDEMAN Jzn. Volstrekt eenige algemeene kennisgeving. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 64 jaar, Mevrouwe Wednwe ANNETTE THEO DORE HENRIETTE BUDDE, geb. Van Ouwen aller. Haarlem10 October 1891. §5 GRATIS Tot onze diepe droefhe leed te Bronswijk den 12 1 de Heer C. F. von der Hl in den ouderdom van 78 Uit aller naai Wed. A. W. von der Hl Leh Haarlem, 13 October 1 Eeuige kennisgeving Van wege de Stichting rende dezen winter een curst gegeven in aan onderwijzers, onderw en jongelieden, onder dan die tot het geven van 1 zich bekwamen. Zij die aan dezen cursus deel te nemen, wenden z 1° November, schriftelijk, gave van hnn adres, tot di geteekende. Dr. E. van dej (Stelsel 2de Kan De afd. „Haarlem" Bond van Ned. Stenogi een cursus openen tot j aanleering der Stenogra gelegenheid voor priva wijs. Brieven bij den voort C. HENNIS, Esschilderst eene bekwame linnen- lennaaister, van de P. een dag per week, liel dag ol Woensdag. Brieven onder No. 3< Bureau van dit blad. Met November gevrat aanvankelijk voor den Ged. Oudegracht 127 gevraagd tegen NovemI: bekwame kenkenmeid negen eenig huiswerk te ten. Loon ƒ100. Brieven onder No. 671 boekhandelaar II. N. MU) straat 41. Gevraagd 1° Nov. eene niet beneden 20 jaar, en getuigen voorzien. Loon 20 waschgeld. Adres Nieuwegracht 26 gevraagd in een Banketbak! die goed kan rekenen en publiek omgaaD. Br. fr. V. C. Z., aan Gebr. NOE een Dagmeisje, flink werken, P. G. en niet b< 18 jaar oud. Adres Ged. Voldersgrac Een net kan geplaatst worden. Adres: Verwulft No. 7 Er wordt gevraagd een delijk niet beneden de 16 jaar. Adres bij de uitgevers

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2