FRISCH BLOED. Uit het Engelsch van Johh Habberton, Schrijver van „Helen's Kleintjes", enz. 22) Maar, hoe 't ook was, de sterkste en duurzaamste hoop werd door hem in de huiskamer der Tramlay's opge vat, terwijl Lucia schijnbaar alleen de rol van toehoorster speelde. De jon ge man kwam er dikwijls toe, zijne eigene meening vrij en uitvoerig uit te spreken over onderwerpen, die hem belang inboezemden, en zijn woordenvloed werd alleen afgebroken door het nauw onderdrukte gapen van mevrouw Tramlay en Greta. Wat gaven zij om den laatsten veldtocht tegen de Indianen, of om methoden van school-ventilatie, of om de on derstelde zedelijke bedoeling, die er school in de voortdurende bezetting van Egypte door Engeland Zulke kwesties waren alleen voor mannen geschikt, dachten mevrouw Tramlay en hare twee dochters; de moeder zeide somtijds, als zij weggeloopen was van voor de vuist gehouden le zingen over deze of soortgelijke on derwerpen, dat die jongen uit het land zichzelf graag hoorde spreken, en Greta wou wel haast gelooven, dal Phil alleen daarom begon, aan hetgeen zij „redevoeringen" noemde, om de kamer voor zich en Lucia al leen te krijgen. Maar naar alles wat Phil zeide, om 't even, hoe taai het onderwerp ook was, luisterde Lucia geduldig, oplettend en dikwijls met belangstel ling. Somtijds begreep zij genoeg van eene bewering om die in woorden, zoo niet in feiten, weêr te geven, en aan den oorspronkelijken maker te rug te zenden, die, in de blindheid van zijn geluk, dit terstond toe schreef aan Lucia's verstandelijke meerderheid boven de rest der fami lie. Had hij haar naderhand eens kun nen zien, ver legen het voorhoofd fron sende onder het zoeken in encyclo pedie of woordenboek, om zich zijne meening duidelijker te maken, dan zou hij wellicht zijne meening aan gaande haar verstand gewijzigd heb ben, maar toch zou hij meer zeker heid gekregen hebben over 't geen toen juist voor hem meer waarde had dan al het verstand ter wereld. HOOFDSTUK XX. Een oude vraag herhaald. Mijnheer Marge had even een zucht van verlichting geslaakt, toen hij het plotseling vertrek van Philip Hayn ui t de hoofdstad vernam. Had hij de oor zaak er van geweten, hij zou uit dank baarheid een fijn diner aangeboden hebben aan den babbelaar, die, terwijl Phil het hooren kon, gezegd had, dat Marge met Lucia zou trouwen. Daar hij onbekend was met dit praatje, maakte hij eene visite bij de Tramlay's, zoo als 't heette met het doel om Lucia en hare moeder mee naar den schouw burg te vragen, en uit de manier der dames maakte hjj op, dat Phil, met deD overmoed der jeugd, Lucia ten huwelijk gevraagd had en afgewezen was. Marge's nieuwsgierigheid naar 't geen het hoofd der familie met. den jongen man wou, werd bevredigd door de verklaring van mevrouw Tramlay, dat het bezoek alleen een gevolg was van de bespottelijke ge woonte van haren man, om elke kennis uit hel land uit te noodigen, hem te komen bezoeken, als men eens in New-York kwamzijne daar op gevolgde gastvrijheid jegens Phil had alleen moeten dienen om op een goeden voet te blijven met sommige ouderwetsche luidjes, die nog wel eens weêr nuttig konden zijn ais gastheeren, en die eigenlijk niet geheel konden behandeld worden als ver huurders van appartementen van be roep. Marge's nieuwsgierigheid werd reeds den dag na het ontvangen van dit geruststellend bericht op nieuw opgewekt, want hij ontmoette bij toeval den koopman met den vader des jonkmans, en werd aan dezen voor gesteld. Terstond deed hij zich weêr de oude vraag: „Wat zou Tramlay toch met dezen knaap willen?" Zijne nieuwsgierigheid bedaarde echter weêr, toen hij hoorde van het ex ploitatie-plan, en, terwijl hij er in toestemde een vierde van de kosten der onderneming voor zijne rekening te nemen, maakte hij Tramlay een compliment over zijne bekwaamheid om iets winstgevends te vinden, zelfs terwij! hij nu en dan een dagje vrijaf heete te nemen naar buiten. Maar, toen Phil een paar dagen later weêr op het tooneel verscheen, en aan hem werd voorgesteld als de verte genwoordiger van den oudeu pach ter ol eigenlijk als de werkelijke bezitter van een geheel vierde van het fonds der maatschappij toen keek Marge den koopman wantrou wend aan, en vroeg hij zich at: „Wat wil Tramlay toch met dien knaapP" Daar hij redeneerde volgens de grondbeginselen, waarop vele kleine maatschappijen lot landontginning ge bouwd worden, meende Marge gauw te begrijpen dat Tramlay, voor wiens schranderheid hij altijd een grooten eerbied gekoesterd had, den zoon boven den vader verkoos, omdat hij genen lichter foppen kon. De manie ren om een uitvinder of een boer, die zijn eigendom aan eene maat schappij in handen gegeven had, door list of bangmakerij uit te koo- pen, waren Marge niet geheel onbe kend, en hij nam natuurlijk als be wezen aan, dal dit gemakkelijker zou gaan met een groenen, jongen man als Philip dan bij een ouden man met een helder hoofd, zooals pach ter Hayn scheen te zijn. Als echter het boersche element in de maatschap pij geplunderd zou worden, zou Mar ge wel zorgen, dat de koopman er niet alle voordeelen van trok. Hoe kon hij zijne eigene verhouding te genover Tramlay meer verbeteren, dan door den koopman in ge slepenheid te overtreffen Hij zou dit voordeel hebben, dat hij Phil nauwkeurig kon gadeslaan, en 't eerst zou kunnen weten, wanneer deze ge neigd zou zijn, voor wat geld zijn aandeel te verkoopenmocht de jon ge man, gelijk de meesten van zijn leeftijd en afkomst, een onverzadelij- ken, kostbaren smaak voor stadsver maken ontwikkelen, dan zou hij, Mar ge, hem van tijd tot tijd zeer vrien delijk van geld voorzien, met zijn aandeel lol onderpand, en dan zou te eeniger tijd de koopman zich plot seling verschalkt zien. Alleen de ge dachte reeds aan zulk een triomf spoorde den berekenenden Marge aan eene kleine flesch champagne bij zijn lunch te gebruiken eene weelde, die hij gewoonlijk tol des avonds, in de club bewaarde. Maar weêr werd hij opgeschrikt, toen een weinig schrandere vriend er over klaagde, dat, hoewel Tramlay zijn vader beloofd had, hem, den zoon, op zijn kantoor te zullen nemen, als de ijzerhandel wat fleuriger werd, deze Tramlay, in plaats van hem, iemand uit het land bij zich geno men had. Met eigen oogen kon Mar ge zich weldra van de waarheid van dit bericht overtuigen, en daar Tram lay er volstrekt niet over sprak, vroeg Marge zich alweêr af: „Wat wil Tramlay toch met dien knaap 't Was duidelijk het ging om eene handelszaak of om Lucia. Misschien had de koopman, gedurende de lan ge slapte van den ijzerhandel, geld van den vader des jongelings geleend, of misschien leende hij tegenwoordig van hem, om gebruik te kunnen ma ken van de herleving der zaken. (Mar ge koesterde het gewone dwaalbegrip der stedelingen betreffende het be schikbare kapitaal van den gewonen, welgestelden boer.) Was Tramlay al leen een schuldenaar, of't moest we zen tegen terstond betaalbare reke ningen, dus was het ijzer niet ge noeg geslegen, om het voor iemand raadzaam te maken, de schoonzoon van den koopman te worden. Als de zaken zóó stonden, dan zou een aan deel in de ijzerzaak er misschien de prijs voor zijn. Op zijne navraag bij kennissen aan de bank kreeg Marge geenerlei inlichtingdus besloot hij, zijne kunsten op den nieuwen klerk te probeeren, wat hij veilig kon doen in zijne hoedanigheid van mede-be stuurder der Exploitatie-maatschappij. De jonge man had eene groole mate van zelfbeheersching, zooals Marge zichzelf bekennen moest; maar wat baatte dit tegen de verfijnde kunst grepen van een tweemaal ouderen man, die zijn geheele leven had door gebracht onder menschen, die het zeer geoorloofd achten zich in de za ken van anderen te dringen Dus opende Marge zijne loopgra ven terstond, er was geen tijd te ver liezen. Hij behoefde immers geen ken nis meer te maken, en zijne beleefd heden werden zoo vriendelijk aange boden, dat Phil niet kon nalaten, er vele van aan te nemen, en dankbaar te zijn voor de bewezen welwillend heid. Het wantrouwen van den jongen man werd weldra ontwapend; want, gelijk rechtschapen karakters in 't al gemeen, had hij een afschuw van wan trouwen. Phil kon niet nalaten te ge looven, dat Marge alles met een bij oogmerk deed; maar langzamerhand kwam bij tot het besluit, dat dit al leen geschiedde om de vooruitzichten der Exploitatie-maatschappij te ver beteren. Zooals Marge zelf zeide, ken de Phil het land der maatschappij door en door, en was hij de eenige, die er met kennis van zaken over kon spreken. Elk spoor van achter docht werd ten laatste uilgewischt, toen het Marge gelukte, de voorrech ten van zijne club voor den tijd van drie maanden aan Phil te verzekeren, zonder dat deze telkens geïntroduceerd behoefde te worden. Het was eene kleine, uitgelezen club; Phil hoorde haar, bijna eerbiedig, noemen door eenige jonge mannen, die er naar smachtten er binnen te treden, en on der de leden er van waren eenige mannen uit een hooger kring, dan waarin de Tramlay's verkeerden. Tot Marge's verrukking begon Phil flink geld uit te geven in de club. Marge had dit van wel meer jonge lui gezien, en dat kon maar opéé"e manier uitloopen, als hunne ouders niet rijk waren. Phil dronk geen wijn, rookte geen sigaren; maar, vond hij het geschikt een klein diner te ge ven, dan was het beste, dat de kas telein van de club kon schaften, op tafel. Hij scheen anders niet verkwis tend te zijn, behalve dat hij zich zoo zorgvuldig kleedde, dat zijne rekening bij den kleêrmaker groot moest zijn; maar toch - een man, die diners in clubs geelt, moet veel geld hebben. Terwijl hij er eerst blij om was, begon integendeel Phil's ruim gebruik van geld Marge langzamerhand een schrik aan te jagen. Waar kwam het toch alles vandaan Zooveel kon hij toch niet verdienen als jongste klerk in een ijzermagazijn. Kon het zijn, dat Tramlay hem reeds tot zijn schoonzoon dresseerde, en de kos ten betaalde van zijne kennismaking met sommige kringen te New-York, aan wie hij hem in zijn eigen huis niet kon voorstellen Zulk een han delwijze zou zeer verstandig zijn van een vader, die een wijderen kring van bekenden voor zijne dochter ver langde, als ze eens verloofd zou zijn maar, als dit werkelijk zoo was, waar zou Marge zich dan bergen voor al de spotternijen, waaraan zijn eigen aandeel in het programma hem bloot zou stellen? Deze gedachte veroorzaakte Marge eene grooter kwelling, dan hij ooit te voren ondervonden had, en hij zag er daardoor soms zoo heel anders uit dan vroeger, dat men het opmerkte en er in de club over praatte. Al is eene club nog zoo exclusief, al is ze ook zóó kieschkeurig in de keus harer leden, dat alleen heeren er in kunnen ko men, er kan toch geen kleine, traps gewijze, maar duidelijke en aanhou dende toelating van babbelaars uil geweerd worden van zulken, die al hunne vermogens aanwenden, om de zaken van hunne medemenschen na te snuffelen. Er was geen uur van den dag of van den nacht, dat er niet verscheidene van deze snaken in Mar ge's Club te vinden waren, zoo lus teloos en onopgemerkt omhangende, als zoovele ongeneeselijke ziekten in een hospitaal, maar Mage wist bij on dervinding, dat hij juist bij dit slag van menschen, alles kon te weten komen, wat er van een lid gezegd werd, vooral als het niet vleiend was. En nu, de drommel mocht ze halen praatten ze misschien over hem, en lachten ze er om, dal hij gebruikt werd, om zijn eigen mededinger vas ter in den zadel te zetten. En toch, gesteld dat de jonge man geld van zichzelf of van zijn vader had, waar bewaarde hij het dan Had hij ooit een wissel voor den dag ge haald, om de door hem gebruikte bank aan te duiden, dan zou Marge wel een middel gevonden hebben, om den omvang en den aard van zijn crediet uit te vorschen. Maar, hoewel hij Phil al dikwijls vrij groote reke ningen had zien betalen, geschiedde dit altijd in klinkende munt. Was het mogelijk, vroeg Marge zich af, dat de traditioneele oude kous nog altijd de geliefkoosde deposito-bank der boe ren was? Had hij maar geweten.dat het de gewoonte van de boeren is, wanneer ze geld hebben, veel klin kende munt bij zich te dragen, en dat ze, in plaats van met wissels te betalen, zelf banknoten trekken, om hunne rekeningen meê af te doen! En zoo gingen de weken voorbij, en 't gelukte Marge niet, één der din gen te doen, die hij zich voorgeno men had, toen hij zich met den jon gen man uit het land begon te be moeien. Phil leende geen geld, ver spilde niets bij het kaartspel, werd niet verkwistend, ook niet vertrouwe lijk, en, hoewel hij zeer aangenaam in den omgang was, was hij over zij ne persoonlijke aangelegenheden zoo geheimhoudend, alsof hij een eed van stilzwijgen had afgelegd. Zelfs over Lucia, op wie Marge dikwijls voorzich tig hel gesprek bracht, sprak hij met eene kalmte, die Marge aan het ge tuigenis zijner eigen zinnen deed twij felen. Phil werd er zelfs niet anders van, toen Marge hem herinnerde aan dat paard dal met het zijne van Marge n. 1. zou spannen, hoewel deze als reden opgaf, dat het seizoen voor de sledevaarten op handen was, en dat hij de dames Tramlay dikwijls dacht uit te noodigen tot een rit ach ter twee paarden. Integendeel, Phil zorgde, dat het paard op zijne eigene kosten naar New-York gezonden werd, terwijl hij verzekerde, dat hij er dat bij den verkoop wel uit zou halen, inge val het dier Marge eens niet beviel. Wordt vervoli]d\ Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 6