Wereldkroniek, Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. No. 84. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. TELEPHOONNUMMER 1C$~ A A ICJI5 TT" §3^ Cal t™i TELEPH ON 1SCHE VERBINDING 144 JUL JO, A Ad rIM JS& O 'W JL& met AMSTERDAM. abonnementsprijs: van ZATERDAG 20 October 1891. verschijnt- Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? •op Zondag 21 Oct. 1894. Nederd. Herv. Kerk. Ifo.^9 Nieuwsberichten. MBnmi Per drie maandenf— ,25. verschijnr: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Vrije beurt. *s Avonds 6 ure, De. Barbas. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Lennep. Avondmaal. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Veen. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Vrije beurt. Eglise Wallonne. Bix heures. M. Berk, pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5V2 ore, Lezing. [Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. J. Hania, van Oosterbierum. Collecte hulpbeh. kerken en suppletiefonds. Woensdag 'sav. 8 ure, Ds. Mulder. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 51/2 ore, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 71/2 ore, Ds. J. van Drunenpred. te Sliedreeht. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Maandag 's av. 8 ure, Zendeling Spillenaar. Mededeelingen over de zending in Egypte. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 9 23. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Swaan. Bijbellezing. Wijklokaai Gr. Heiligland 26. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Knottenbelt. Bijbellezing Gal. 5 1. Ds. Knottenbelt bericht dat de Heeren J. Klein en J. M. Heybroek zioh voor dezen winter weder welwillend hebben bereid verklaard, om beurten, elke week Donderdagavond ten 8 ure By bellezing te houden. Zij zullen beginnen Donderdag 25 Oct. in het Wyklokaal, Groot Heilig land 26 Ds. Swaan en Ds. Veen berichten, dat zy by beurten elke week Dinsdagavonds ten 8 nre Bijbellezing zullen honden in de Christelijke Bewaarschool in de Oranje straat. De eerste Bijbellezing zal D. V. aanstaanden Dinsdagavond plaats hebben. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Wijk Bevestiging en voorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloem endaal. Voorm. 10 ure, Ds. Barger. Nam. 2V2 ure, Ds. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Sigal, Pred. te Lisse. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/2 ure, Ds. Swaan, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. van Boenen Martinet. Spaar ndam. Voorm. '10 ure, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Loggers, 's avond 7 uur, Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 'b Avonds 61/2 ure, Ds Hulsman. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Engelsche vertegenwoordiger van de bekende firma Baedeker, uitgeef ster der reisboeken, is voor den rechter gedaagd. In Jeruzalem woont n.l. een Engelsche hotelhouder, over wien Baede- ker lang niet gunstig oordeelt in het Knglish Handbook to Syria and Jerusalem. De aanklager verlangde, dat de Engel sche vertegenwoordiger van Baedeker de hinderlijke bewering zou schrappen. De rechter Wright heeft beslist, dat het boek niet mag worden verkocht zoo lang er nog geen uitspraak is gedaan. Het Berliner Tageblatt ontving van zijn particulieren correspondent te Keu len telegrafisch bericht, dat in een hótel aldaar een Hollandsche baron in hech tenis werd genomen op een feest, dat gegeven werd om zijne verloving met de dochter van een der aanzienlijkste families bekend te maken. De baron wordt van verschillende oplichterijen beschuldigd. Verscheidene familie leden zijn aanstonds te Keulen overgekomen, waar het geval in de voorname kringen groote sensatie wekt. Men meent, dat als de Japanners het op Peking gemunt hebben, zij zich eerst moeten meester maken van de stad Shan-Haï-Ku gelegen aan het eind van den veel besproken Chineeschen muur op de grenzen van China en Mandsjoerije. Zij is omgeven van een hoogen muur en op verschillende pun ten zijn aarden werken aangelegd, be plant met achterlaadkanonnen. Het zal echter den Japanners niet gemakkelijk vallen deze sterke vesting te nemen, want de bestaande vestingwerken zijn bovendien nog onder leiding van Duit- sche officieren zeer versterkt De zestien forten zijn van Krnpp-kanon voorzien. De beide legers staan thans tegenover elkander aan de oevers van de Yaloe- rivier. Alvorens tot den aanval over te gaan wordt groot geschut afgewacht. Men meent dat er sprake is van vredes onderhandelingen. De voorwaar den waarop vrede zou aangenomen worden zijn van de zijde van Japan de volgendeEene oorlogs-schadeloosstel- ling in geld, ten tweede afstand van Formosa. En dan verder: onafhanke lijk ver klaring van Korea, met volledige hervorming van zijn binnenlandsch be stuur, onder geheele uitsluiting van den Chineeschen invloed, benevens het openstellen van eenige belangrijke Chi- neesche havens voor den wereldhandel. De aardappel, het hoofdvoedings middel in Ierland, is erg tegengeslagen, zoodat ondersteuning uit het andere deel des lands wel zal noodig zijn. De Ier- sche aardappelkwestie geeft in de mees te gevallen aanleiding tot politieke ver wikkelingen deze zullen nu waarschijn lijk ook niet uitblijven. Een zeer ernstige epidemie van diphtheritis is te Triëst uitgebroken. Alle scholen zijn er gesloten. Verleden week kwamen er (onder de 160,000 inwoners) 61 nieuwe gevallen voor. Van het nieuwe geneesmiddel tegen deze vreeselijke ziekte hoort men nog steeds goede berichten. Natuurlijk is men beducht voor het lot der vreemdelingen in China en daar is reden toe. Het spreekt nu van zelf, dat het noodige is geschied om hen te vrijwaren tegen eventueele moeie- lijkheden. De Times bevat thans een bericht uit Tientsin, waarin wordt medegedeeld, (lat bij keizerlijk besluit de Chineesche Jfegeering de volle verantwoordelijkheid op zich neemt, voor de bescherming der buitenlanders. Er is een gerucht in omloop, het welk tot dusver nog niet is bevestigd, dat Port-Arthur (de Chineesche haven aan den straat van Petschili) door de Japanners is veroverd. Van Lord Rosse, een der meest bekende machine-ingenieurs verhaalt men het volgende: Onlangs komt hij op een zijner wan delingen voorbij een fabriekeen stoom machine stond op een open ruimte te werken. Hij gaat naar de machine en kijkt haar met gelatenheid eenigen tijd aan. Plotseling schudt hij het hoofd, haald zijn horloge uit den zak en ziet afwisselend van zijn horloge naar de machine. De stoker staart den vreem deling verwonderd aan. „Wat is er toch?" vraagt hij eindelijk. „Wat lijkt u niet goed toe?" „O," antwoordt lord Rosse, „mij lijkt alles goed toe. Ik wacht alleen maar dat de machine in de lucht zal springen."„In de lucht? Zijt ge gek, mensch?" „Neen, maar wanneer ge nog tien minuten met die losse schroef werkt, vliegt zij zeker in de lucht." De stoker kijkt de ma chine na, verbleekt en laat stoppen. „Maar, voor den duivel," zei hij daarna „waarom hebt gij uw mond niet eerder open gedaan?" „Wel? Waarom? Ik heb nog nooit een machine in de lucht zien springen!'' Hij zei niets meer en ging heen. In een extra-blad der staatscourant wordt de uitslag medegedeeld van een consult, dat door de proffessoren Leyden en Sacharin, met de geneesheeren Popoff en Beljeminoff, te Livadia is gehouden. De geneesheeren constateerden, dat de nierziekte, waaraan de Czaar lijdt niet beter is geworden, terwijl de krachten van den patiënt zijn verminderd. Tevens echter spraken zij de verwachting uit, dat het zachte klimaat der Krim nog een goeden invloed op den toestand des Czaren zal oefenen. De voorgenomen reis naar Corfu schijnt dus voorloopig niet door te gaan, hoewel toch een Russisch eskader naar Corfu zal vertrekken om den czaar bij zijnen komst aldaar te verwelkomen. De reis naar Corfu is nu werkelijk opgegeven en de laatste berichten luir den zeer ongunstig. De ziekte van den czaar is ongeneeslijk verklaard en de zwakte neemt toe. Men ziet dus in ver plaatsing van den zieke geen heil. Het gezelschap van het Parijsch Thèdtre libre, onder leiding van den heer Antoine, is Zondag j.i. te Berlijn op getreden in het Besidenz theater. Dit was den eerste maal na den Fransch- Duitschen oorlog, dat Fransche artisten te Berlijn eene voorstelling gaven. De talrijke bezoekers betuigden door luide toejuichingen hun ingenomenheid over dit bezoek van Fransche artisten in de hoofdstad van het Duitsche rijk. Bij den raad der gemeente Gouda is het voorstel ingekomen om de rij wielen te belasten en van elk rijwiel jaarlijks f 5.te heffen. In de Zater dagmiddag gehouden raadszitting ver klaarden Burgemeester en Wethouders deze belasting niet onbillijk, doch zij wisten niet direct de vraag te beant woorden of zij in overeenstemming met de gemeentewet is. Het Dagelijksch.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1