De laatste avond-bijeenkomst van Seqnab te Amsterdam kenmerkte zich door bijzondere woeligheid. Eene bende straatjongens maakte rumoer, zoodat Se- qnah niet te verstaan was. Het publiek riepgooi ze er nitwa arop velen begon nen aan dat verzoek gevolg te geven. Half de zaal geleek wel eene vechtpartij waarin een paar politiagenten zich meng den. Volgens sommigen zon er met stok en sabel geslagen zijn. Onderwijl speelde de muziek een vroolijken marscb. Toen de rnst hersteld was had er een ballet plaats, waaraan zestien genezenen deelnamen. De aankondiging, dat dit de laatste avondbijeenkomst was, veroorzaakte groote ontsteltenis, daar velen nog hoopten geholpen te worden. Als eene woedende zee drong men naar voren en klauterde op de tribune. Aan de herrie werd een einde gemaakt door het uitdraaien van het gas. Sequah bereikte met moeite zijn rijtuig. Nu zal, naar men verneemt, een con- sortuim gevormd worden, met het doel om de in wry vingen met de Sequah-olie meer langs wetenschappelijken weg te doen plaats hebben. Tot dit deel moet reeds een kapitaaltje bijeengebracht zijn. Waarschijnlijk is dit een gevolg van het feit, dat door sommigen in genoemde mid delen nog wel iets goeds gevonden wordt, maar dat het slagen veel afhangt van de wijze van behandeling. Naar aanleiding van het bericht omtrent eene dame uit Aardenburg, die de vorige week, meenende op de Bres- kensche boot te zijn, bij vergissing op de mailboot stapte en daardoor de reis naar Queensboro en terug moest maken, meldt men, dat de meedeeling, als zon die dame hare vergissing met 48 betaald hebben, onjuist is. Zij heeft, dank zij de welwillendheid van de maatschappij Zeelandniets be taald doch als er van eenige betaling sprake ware geweest, dan zou slechts de prijs van een retourbiljet 2e kl. Vlissin- gen Queensboro 14.40) gevorderd zijn. Smokkelaars vinden altijd nieuwe wijzen uit om hunne waar op ongeoorloofde wijze binnen te loodsen. Zoo is thans in Amerika weer een eigenaardig geval ont dekt. Eene dame in zwaren rouw, wier zil verwitte haren een treffende tegenstelling vormden met haar somber gewaad, kwam dikwijls uit Engeland te New-York aan en stak dan binnen kort weer den Atlan- tischen Oceaan over. Steeds was zij ver gezeld van een Mongoolschen knecht, die aan een gouden ketting een pelikaan ge leidde, Daar pelikanen niet in de tarieven van de douane opgenomen zijn liet men de dame ongemoeid. Het is thans uitge komen, dat de deftige dame diamanten smokkelde en die verborg in den grooten snavel van den vogel. Onlangs moet zij op deze wij ze een bedrag van 30.000 dollars aan diamanten naar Chicago ge bracht hebben, voor rekening van eene firma in New-York, welke evenwel be weert niet geweten te hebben, hoe de diamanten verhandeld werden. De politie zoekt thans ijverig naar de dame en naar den pelikaan. Naar de Asser courant mededeelt, had in het laatst der vorige week te Wed de het volgende plaats. Een heer te Oude- pekela heeft te Wedde een jachtveld en geeft den rijksveldwachter voor elke be keuring, welke daarop door hem wordt j ingesteld, eene premie van 5. Nu was de heer zelf met een ander persoon op dit veld te jagen en wel op een ver- boden dag, terwijl het geval wil, dat ook de rijksveldwachter aldaar verschijnt, die den jager onder het oog bracht, dat het thans een verboden dag was om te jagen en deswege tegen hem bekeuring moest instellen. De heer H. zag zich dus be keuren op zijn eigen jachtveld en moet bovendien des rijksveldwachters premie betalen. Men schrijft uit Utrecht aan het Centrum Het laatste bedrijf' van het veelbespro ken duel tusschen een officier en een stu dent, dat op de grenzen dezer gemeente heeft plaats gehad, wordt, naar wij ver nemen, thans afgespeeld. Beide heeren hebben onlangs eene afwijzende beschik king gekregen op hun verzoek om gratie, en ondergaan op dit oogenblik de hun door de rechtbank opgelegde straf. In tegenspraak met enkele berich ten meldt het offioieele blad van St. Pe tersburg, dat het met het winterkoren in de gouvernementen, waar de oogst slecht afliep, gunstig staat en dat men zich ver der zooveel mogelijk zomerkoren heeft aangeschaft om in den nood te voorzien. Hiervoor zal een krediet geopend moeten worden, dat nog slechts bij benadering kan worden geschat. Tot nu zijn in 18 gouvernementen 33 millioen roebels uit gegeven. Naar men verneemt, is uit door de Duitsche regeering gevraagde en door onze regeering haar verstrekte opgaven gebleken, dat zich hier te lande 26,000 Duitschers bevinden. Dezer dagen kwamen in een siga renwinkel te Rotterdam na elkander twee personen, waarvan de een vertelde, dat hij als soldaat naar Indië zou vertrekken, en na veel looven en bieden aan de tweede een horloge verkocht voor 2.50. Ook had hij nog een lap laken ter waarde van 36 (het kaartje met den prijs hing er nog aan) te koop voor 15, want hij had er toch niets meer aan. De ander had echter geen geld bij zioh, en verzocht daarom den winkelier hem 15 voor te schieten. Deze kon het pas gekochte hor loge op pand krijgen, totdat de man geld had gehaald. De winkelier, gewaarschuwd door zijne vrouw, hapte niet toe. De twee personen verwijderden zich daarna ieder af zonderlijk, doch even daarna waren zij weer bij elkander, om bij een ander hun bedrijf voort te zetten. Door den raad der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwonde is vastgesteld eene verordening op het gebruik van rij wielen langs de wegen in die gemeente en op het beschadigen van ijsbanen of op het onbruikbaar maken daarvan. In den afgeloopen winter toen de zoo druk door schaatsenrijders bereden Am- sterdamsche en Haarlemmer trekvaarten, Liede en Spaarne door arresleden, turfsle- den enz. onbruikbaar werden gemaakt bleek de noodzakelijkheid van het bestaan eener zoodanige verordening. Door den gemeenteraad van Schoten is besloten om met ingang van 1 Januari 1892 de jaarwedde van het hoofd der school te verhoogen met ƒ100 en dus vast te stellen op 800. Voorts om de onderwijzerswoning te verbouwen en daaraan eene som van plm. 2500 ten koste te leggen. HAARLEM, 27 October 1891. Door B. en W. is in overleg met de hoofden der hier bestaande kostelooze scholen eene nieuwe wijk verdeeling vast gesteld voor de leerlingen dier verschil lende scholen. Tengevolge daarvan zal met 1 November a. s. eene verhuizing van schoolkinderen op groote schaal plaats grijpen en zullen de vaste kwartieren kun nen worden betrokken. De hulplokalen in het Proveniershuis en Felix Pavore" worden dien ten gevolge opgeheven. Tot de wijk van school A aan den Schoterweg (hoofd C. de Beer) behoort het noordelijk deel der gemeente, begrensd door de Brouwersvaart, de Raaks, de Zijl atraat, do nieuwe Groenmarkt, de Kruis straat, de Ridderstraat, de Bakenesser- Gracht, het Donkere-Spaarne, den Kou- denhorn, de Hooimarkt, de Friesche Var kenmarkt en den Spaarndamschen weg. Tot school B in de Spaarn wouderstraat (hoofd J. D. Franse) behoort de overzij de van het Spaarne tot de Lange Heeren- vest. Tot school C (hoofd C. de Vries Hz.) het Kwartier over de Leidsche Vaart, grenzende aan de Brouwersvaart. School D aan de Ged. Oude Gracht (hoofd M. Sterk) behoudt het centrum der gemeente tusschen het Spaarne, de Bakenessergracht, de Singels, de Leidsche Vaart, de Zijlstraat, de Nieuwe Groenmarkt, de Kruisstraat en de Ridderstraat, terwijl daaraan is toe gevoegd het terrein ten Oosten van den Heerensingel en de Dubbele Buurt. Tot school E aan de Bakkerstraat (hoofd K. K. A. Valken) behoort ten slotte het zui delijk deel der stad, dat besloten ligt tus schen den Hout, de Singels en het Zui- der Buiten Spaarne. In deze vijf scholen is plaatsruimte voor ruim 3000 leerlingen. De Firma E. H. Krelageen Zoon heeft thans een beschrij venden catalogus het licht doen zien van hare eenige verzameling Darwintulpen, de fraaie bloemen van het vroege voorjaar. Men zal zich herinneren welke opofferingen het der firma kostte, zich deze oorspronkelijke tulpsoort in haar geheel aan te schaffen en tevens hoe alle binnen - en buitenlandsche tuinbouwbladen met lof gewaagden van de schoonheid de zer zorgvuldig aangekweekte tulpen, wel ke dan ook de meest eervolle onderschei dingen te beurt vielen. Thans in denhandel, zal menig liefhebber zich deze fraaie een- kleurigen willen aansohaffen en verwijzen in deze naar den goed uitgevoerden, geïl- lustrereden beschrij venden catalogus. Eenige h. h. muziekliefhebbers hier ter stede, waaronder vele verdienstelijke dilettanten op het gebied van muziek en zang, sloten zich in het begin van dit jaar aaneen, met het doel, bij gezellig samenzijn, hunne krachten te wijden aan de beoefening van kleine zangspelen of operettes. De kring, welke op deze wijze ontstond en zich spoedig in eene belang rijke uitbreiding mocht verhengen, werd gedoopt: Con amore. Donderdag avond, bij de opvoering van een tweetal operettes in de muziekzaal van de sociëteit „de Kroon" voor een tal rijk publiek, bleek het, dat de naam Con amore voor de jeugdige vereeniging heel goed past en de leden dien als geen ijdelen klank beschouwen. Met liefde en toewijding was de uit voering voorbereid en aan zaDg en spel de twee, die vooral in de operette in vol maaktheid om den voorrang moeten din gen was werkelijk veel zorg besteed. Con amore heeft goede krachten voor de bezetting van de solo-partijen en boven dien een mannenkoor waarop een heusch operagezelschap jaloersch mag zijn. Na tuurlijk missen de h.h. tooneelroutine en daardoor wordt de vertooning een beetje stijf, doch overigens wij herhalen het met ingenomenheid geeft eene voorstelling als van Donderdag avond een alleraardigst ge not. De werkende leden, de dames, die bereidwillig in de eerste operette hare medewerking verleenden, en niet het minst de heer Visscher, de muzikale leider van Con amorehadden aanspraak op den dank, welke hun in een luid, daverend ap plans bij het einde der voorstelling werd ge bracht. Het eerste populaire concert, Zondag avond in de sociëteit „Yereeniging" door het gemeentelijk Muziekkorps gegeven, werd door ongeveer 600 personen bezocht. Met groote aandacht, met zichtbaar ge noegen werd de uitvoering van elk nummer aangehoord en met luid handgeklap be loond. De solo-voordraohten verwierven bovenal de goedkeuring van het publiek. Deze concerten schijnen bij velen eene vaste plaats te zullen gaan innemen onder de gepaste winter-Zondagavond-amusemen- ten. Daartoe mogen ze met recht gerekend worden. Door Mej. A. M. Petitpierre, on langs hier overleden, is aan het Ned.Is raël. armbestuur alhier vermaakt eene som van 500. Van een bewoond erf, gelegen in het Krom zijn door middel van overklim- ming twee konijnen ontvreemd. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster» Een voor bnrgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING-. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95)Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 8 October j. 1. aan J. H. Gerrit sen vergunning is verleend tot oprichting van eene kluitkalklesscherij in het perceel aan de Nassaulaan No. 82 Kad. Sectie C No. 424. Haarlem 21 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 15 October j.l. aan A. F. Peters vergunning is verleend tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan het Groot Heiligland No. 41a/47 Kad. Sectie D No. 311/313 Haarlem, 23 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Bnrgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Doen te weten, dat bij hunne beschikking vam 22 October j.l. aan P. J. Rijbroek vergunning is verleend tot oprichting van eene Koek en banket bakkerij in het perceel aan de Gierstraat No. 26 Kad. Sectie C No. 4841. Haarlem, 24 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No.95); Doen te weten, dat bij bunne beschikking van 8 October j 1. aan A ,K. Verelzen vergunning is verleend tot oprichting van eene metaalslijperjj door gaskracht gedreven in het perceel aan den Kinderhuissingel No. 58, Kad. Sectie C No. 1047 Haarlem, 23 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. E. A Iordens. De Secretaris, A. A. Land. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 28 October 1891, 's voormiddags ten 10 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Ontwerp-begrooting voor 1892 met bybehoorende stukken. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd desZondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene trens van een paardentuig. Twee petten. Eene zwartzijden dames parasol. Een grijze hoed. Een boven stuk eener gouden oorbel. Een contra respirator. Twee witte zakdoeken. Eene zilveren oorbel. Een pak boeken. Een ring eener dames-parapluie. Een zakdoek, gewerkt. Eene portemonaie waarin eenig geld. Eene dames-para pluie. Twee schroefslentels. Twee sleutels aan een tonw. Terugtebekomen by M. Daudeij, An- thonistraat no 63, een blauwkoralen rozen krans, Idem bg P. van der Heijden, Ripperdasteeg no 7, een pakje inhoudende vier Bponzen. Idem bij Mejuffrouw Ter- poorteD, Gedempte Oude Gracht no 27 rood, eene portemonnaie waarin eenig geld. Idem bij A. Kaart, Lange Mo lenstraat no 12, een gonden ring met steentje. Idem by G. Bekelaar, Lange Molenstraat no 12, een jonge tyger kleu rige 1 hond. Idem by J. Jonker, Gast huis aan no 106, een gonden medaillon waarin twee portretten. Idem by F. Waning, Doelstraat no 43, een pak school boeken.Idem aan het bureau der Ge meentereiniging, Harmenjansweg, eene zilveren vork en een huissleutel (in de opgehaalde vuilensstoffen gevonden). Inlichtingen zyn te bekomen omtrent eene 22 sports- ladder. Markt van 26 October. Aardappelen. Aangev. 183, verk. 156 H.L. L. pr. f 2.50 H. pr. 5.50 pr. H.L. Appelen Aangev. 182, verk. 135 H. L. L. pr. 4.00 H. pr. f 7.00 pr. H.L. Peren. Aangev. 171, verk, 120 H. L. L. pr. f 4.00 H. pr. ƒ8.00 pr. H.L.. Boter. Aangev. 92, verk. 92 K.G. L. pr. 1.30 H. pr. 1.40 p. K.G. Biggen. Aangev. 172 verk. 120 stuks. L. pr. 3.00 H. pr. 9.00 p. stuk O GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 26 October. Witte Tarwe Rogge Haver Gerst Paardenboonen Bruine Boonen Groene Erwten Capucijners 8.00 7.75 4.00 6.65 6.60 10.00 10.25 11.15 8.25. p. 50 KG, ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 29 October. 1891, des namiddags van 23uurdoorden HeerW. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Fantasie op „Ein Teste Burg ist unser Gott"Fink. 2. Adagio uit de SymphonicHaydn. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranqnillo. 4. Aria uit de MessiasHandel. 5. Largo (Finale).

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2