Schouwburg-Jansweg. Vrienden van ons. Kamermuziek. Sociëteit „Vereenioim." Johanna Heijmann, Lonise Heijmann, I A.DVERTENT1EN. Eemonstrantsch Zangkoor. MULTATUL1 op Zondag 1 November 1891. Be Veldelingen van de Brug Notre Bame. Na afloop BAL. „Het Xedcrlandsch Tooneel," op Donderdag 5 November 1891. tot heden geen reden of herkomst is op gegeven. De heer Quadekker heeft even eens de som aan het burgerlijk armbe stuur geschonken. Te Hoofddorp, circuleert een adres ter teekening om dat den Raad van Haar lemmermeer aan te bieden. Eerbiedig vraagt men met het oog op den naderenden winter en de donkere avonden uit die Egyptische duisternis verlost te worden, door van ge meentewege verlichting aan te brengen. Algemeen wordt dit adres toegejuicht. Den turf rij der C. Rets te Haarlem mermeer trof heden een zware ramp, die, komt er geene hulp opdagen, hem tot volslagen armoede brengt. Langs den Ring dijk met zijn wagen en paard rijdende schrikte het dier voor eene koe, sprong op zijde en verdronk. Rets sprong bijtijds van den wagen en redde zoo zijn leven. Aan de Vijfhuizen te Haarlemmer meer wordt spoedig een aanvang gemaakt met den bouw eener vierde R. Kath. Kerk. Eene schenking van land, alsmede bij dragen van aanzienlijke giften stellen de commissie in staat, spoedig tot den bouw over te gaan, waardoor in eene groote be hoefte zal worden voorzien. HAARLEM, 30 October 1891. Den vorigen winter mocht het den heer Kes, door verschillende meer en min der verklaarbare omstandigheden, niet ge- lnkken, vasten voet te krijgen in ons muzikale leven. Ieder Concert, door hem gegeven, was een teleurstelling en ten slotte gaf de directie van het Concertge bouw den moed op en moesten, daar men werkte met finantieele schade, de verdere concerten achterwege blijven, tot grooten spijt van het kleine aantal getrouwe be zoekers. Met nienwen lust en gegronde hoop op meer succes heeft genoemde di rectie voor dezen winter weder het oog op de Spaarnestad laten vallen en afgaan de op de goede opkomst bij het eerste Concert van Dinsdagavond, mag men aan nemen, dat het schoone orkest werkelijk dit seizoen de gewenschte belangstelling zal ondervinden. De zaal der sociëteit „Vereeniging" was bezet als bij een Con cert van „Back" of „Toonkunst"Wat de uitvoering in haar geheel betreftmen raakte niet uitgepraat over het eoht mooie, uiterst volmaakte, kostelijke spel. Het programma gaf het beste van Kes' rijke repertoire en vertegenwoordigde eene kunst richting - de klassieke Duitsche richting - welke aan het grootste deel van ons publiek het meest welkom is. De Frei- scMtz-ouverture opende het concert. Schoone melodieën zijn een hemelgave; die gave bezat Weber en daaraan dankt zijne muziek zijne onverwelkbare, frissche bekoorlijkheid. Op Weber volgde Men delssohn met het mystieke, droomerige Scherzo uit den Zomernachtsdroom en daarna, als slot van het eerste deel, Beet- hovens Vijfde Sijmplionie. Vol macht en liefelijkheid, als een on weder waarover Zonneglans triomfeert, trok deze reuzen- schepping den hoorders voorbij. Zij werd geleid en uitgevoerd met al de zorg, de toewijding, de eerbiedige liefde, zonder welke geen musicus van eer deze schep ping zou durven aanroeren. Het Allegro- Finale werd met vuur en uitspattenden gloed gespeeld. Het tweede deel van het programma opende met eene ouverture van den Hon- gaarschen componist Goldmark be kend door „Sakuntale" en Die K'ónigin von Sabader gefesselte Prometheus" en eindigde met eene Jthapsodie (No 12) van Liszt, een toonstuk waarin op karak tervolle wijze de zigeunermuziek met zijn weemoedige dansmelodieën en hartstoch telijke, opbruisende friska's is geïdeali seerd. Tusschen deze nummers speelde, de heer Chr. Timmner, onze Nederlandsche violist, Timmner werd geboren te Den Helder, die in het orkest de eervolle plaats van orkestmeester inneemt, met de noodige lichtheid en tevens met veel uit drukking de Fantaisie Appassionata van Vienxtemps en het kwartet het Andaute uit het strijkkwartet (op. 18, No. 5) van Beethoven. Stof te over derhalve om den toehoorders groot kunstgenot te doen sma ken en te vervullen met de grootste sym pathie voor het eenig Nederlandsche or kest en zijn jeugdigen talentvollen leider. Een spoedig wederzien kan niet anders dan allen hoogst aangenaam zijn. Het bestuur van de sociëteit Vereeniging dat ook nu weer niet in gebreke is geble ken, zeer milde bepalingen van toegang voor haar talrijk ledental te bedingen en daardoor eenigzins een goede opkomst verzekerde, heeft aanspraak op aller er kentelijkheid. Het plan bestaat om de volgende maand op het musenm van Kunstnijver heid alhier weder tentoonstellingen van plaatwerken van merkwaardige gebouwen decoratieve werken en verschillende Kunst nijverheids prodncten te houden. Thans blijft de orientaalsche tentoon stelling nog vele bezoekers trekken. Des Zondags is de toegang vrij. De Haarlemsche Amateur Photogra- fenclub, die zich de beoefening der pho- tograöe ten doel stelt, gaf Donderdag in Café Neuf hare werkende en kunstlievende leden een aangenamen avond ter beste. Zij, die de photografiëntentoonstelling te Amsterdam bezocht hebben, zullen zich ongetwijfeld de schoone collectie lantaarn plaatjes herinneren, die aldaar geëxpo seerd was. Door de ijverige bemoeiingen van den Heer Franz Hnysser, voorzitter van ge melde club, is het aan de jeugdige ver- eeniging gelukt den Heer Lomante bewegen alvorens die plaatjes ons land gaan ver laten, ze door middel van een Sciopticon op hare bijeenkomst te vertoonen. Behalve de genoemde werden ook vertoond een aantal plaatjes, door eenige leden van de Haarlemsche club als mede door den Heer So hu ver uit Amsterdam vervaardigd, ter wijl eenige exemplaren van den amateur- photograaf, den Heer John. E. Austin- uit Londen zeer interessant mogen ge- noemd worden. Ook wij behoorden tot de genoodigden en moesten verklaren nog nimmer iets fraaiere op dat gebied te hebben gezien. Landschappen, stads-en zeegezichten genre- beelden, betwistten elkander in schoonheid den voorang. Wij kunnen niet nalaten de club met dien avond gelnk te wenschen in de overtuiging dat zij aan hare leden een paar genot volle uren heeft geschonken. De werkende leden zullen er gewis hun voordeel mee doen, door zich op de vervaar diging van sciopticon of lantaarnplaatjes toe te leggen, waartoe de nifgeschreven wedstrijd door een der photografen-ver- eenigingen te Amsterdam, welke in Decem ber a. s. zal gehouden worden, mede het zijne zal bijdragen. De Commissie voor Kindervoeding verschafte gedurende den winter 1890- 1891 viermalen per week aan 540 kin deren, 100 meer dan het vorige jaar, be- hoorende tot tien scholen, warm voedsel. Het waren kinderen, waarvoor een goed maal een weldaad was, want de winter was streng de verdiensten gering en de eerste levensbehoeften duur. In den winter die voor de deur staat, dient weer voor de kinderen gezorgd, want de eetwaren zijn hooger in prijs, en vele ouders zullen den kinderen niet kunnen geven wat hun toekomt, waar door het getal vooral niet lager zal zijn. Nu sloot de rekening 1890-1891 der Commissie met een tekort van ongeveer honderd gulden, en dan het vooruitzicht van een groot getal behoeftige schoolkin deren, met hooge prijzen der benoodigde artikelen voor de voeding. Nu moet de Commissie minder kinderen aannemen, tenzij de giften dit jaar die van het vorige overtreffen. In het belang van de kinderen is het laatste het meest gewenschte. De weldadige stadgenooten, 't is gelukkig dat zij velen zijn ge lieven daarom heden weer een gunstig oor te leenen aan de roepstem de Com missie en zenden toch vooral de hiertoe strekkende circulaire niet oningevuld weg. Het onderwijzerspersoneel van school D bood heden middag den heer J. Spaan Sr. tot afscheid, bij het nederleggen van het onderwijzersambt, een fraaie photographi- sche groep aan, vervaardigd door den heer C. F. Lunow, Hofphotograaf alhier. Met groote ingenomenheid werd dit geschenk, dat als een getuigenis mag beschonwd worden van den goeden geest, welke steeds aan School D heeft geheerscht, door den heer Spaan aanvaard. Van de zijde der leerlingen ontving de algemeen geachte onderwijzer eveneens verschillende ge schenken. De gisteren hier ter stede gehouden col lecte ten behoeve van de noodlijdenden door den hagelslag in de provinciën Lim burg en Noord-Brabant, heeft, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, opgebracht eene som van ƒ392.30. Dinsdag 10 November geven de da mes Louise Heijmann, Zangeres en Jo hanna Heijmann, Pianiste in de concert zaal van de Sociëteit Vereeniging een bui tengewoon groot concert. Den Haarlemschen kunstliefhebbers zijn de concertgeefsters geen onbekenden meer, terwijl zoowel als binnen- als buiten- landsche bladen het eens zijn over de uit nemende gaven der dames Heijmann, zoodat eene goede opkomst bijna gewaarborgd is, temeer daar het programma de meest mogelijke verscheidenheid aanbiedt, waar door de veelzijdige talenten der dames Heijman opnieuw zullen kunnen uitkomen. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 1 November 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags te 10 nre, en des namiddags ten 6 ure, VoorbereidingOpenbare belijdenis en Doopsbediening Ds. J. La nghout. Woensdag 4 November 1891 des mid dag ten 12 ure Huwelijks-inzegening Ds. J. Langhout en des avonds ten acht nre Ds. J. Langhont. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Oct. J. ter Haak en M. van der Weiff. 28 Oct. D. H. van Wcelden en A. Kemp. J. T. Maas en A. S. Aan de Kerk. P. vander Pek en E. van Aalderink. J. Feije en M. J. Dijkmans. K. P. Bakker en M. Bekius. GETROUWD. 14 Oct. H. van Eeuwijk en H. Voorn. M. H. Oliedam en A. Waning. II. Kuipers en M. H. van Beek29 Oct. T. Hart de Ruij- ter en H. C. C. J. M. Schönbuth. GEBOORTEN. 21 Oct. C. Toeset geb. Kuijerd. (levenl C. M. Martens geb. van Berloo d. 22 Oct. M. M. Proper geb. Zwaving d. M. van Ho ven geb. Sehoute z. W. Breemouer geb. de Bruin d. A. H. Mercier geb Wurfbain d. 23 Oct. G. Dorst geb. Zijdewindz. J. E.War- mer geb. Terol z. AE. Kaatee geb. Dekkers z. M. Koelemij geb. Silkens d.24 Oct. A. Scholten geb. Dragstra z. P. J. A. Huij- boom geb. van Zalen z. H. H. M. Melius geb. Kessler z. -H. M. de Nijs geb. Cliteur z. 25 Oet. E. M. M. van Riemsdijk geb. Metz d. H. M. Vosse geb Kees z. R. Vrolijk geb. de Haas z. G. Escherieh geb. Philiipson d. E. P. W. Wijers geb. van Zijl z. E. M. van Elk geb. Swart d. A. M. van Leuven geb. Joosten z. M. G. Hommes geb. van Uden z. 26 Oct. H. P. Ie Brun geb. Brand z. J. H. Veenstra geb. Reinhart d. E. H. Gabriels geb. Huisken z. W. J. Roosdorp geb. Schutte z. 27 Oct. J. H. Dietz geb. Schreuders z. - J. Wesseling geb. Boerngter d. S. C. de Ridder geb. Wijdom z. J. S. Holster geb. Heuner d. A. P. Smink geb. van de Polz. 28 Oct. G. Braakenburg geb. Beintema d. 29 Oct. A. van Donselaar geb. Visbeen 2 d. OVERLEDEN. 22 Oct. J. van Ek 78 j. Gierstr. 23 Oct. A. M. Jutte geb. Gijzen 72 j. Schackelslr. P. D. C. Scheffer 13 m. z. KI. Heiligland. H. J. van Maas 5 m. z.Essenstr. H. van Alphen 30 j. Zuiderstr. 24 Oct. M. C. Joustra 3 m. d. Kerkhofstr. J. C. M. Rijks Klerk geb.Essers 62 j. Schotersingel. M. Zuthof geb. van der Hurk 56 j. Sophiastr. 25 Oct. E. S.Monsgeb. Lozier 53 j. Raamvest. 27 Oct. G. Ruijsenaars 8 dg. z. L. Boogaardstr. C. Barendse geb.van Moerkerken 92 j. KI. Heiligland. J. Rustige 69 j. Breestr. 28 Oct. C. Kruijer 20 dg. d. KI. Houtstraat. „Sociëteit VEREENIGING." Leden CONCERT op Woensdag 4 November 1891, des avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. J. J. Cremer MarschKriens. 2. Ouverture Alphonso d' Estrelia. .Schubert. 3. Köuigs Gebet aus der oper LohengrinWagner. 4. Siissea Schnen Romanze voor llüte en Violoncel Uit te voeren door de Heeren George Schmidt en Charles Blazer. 5. Eantasie aus der oper Taunhauser.Wagner. 6Ouverture Figaro's HochzeitMozart. 7. Schatz Walzer aus der operette der Zigenner BaronStrauss. g ja. Ases Tod uit Ibsen's Peer Gynt.Grieg. jb. Loin du Bal IntermezzoGillet. 9. Potpourri uit het Water-Ballet..Carré. KAASMARKT van 28jOctober 1891. Aang. en verk. 67 stapels, uitmakende 8409 kazen, wegende 17616 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 28.50. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 3 November 1891, des namiddags van 12 uur door den Ileer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert FantasieA. Hesse. 2. Sonate No. 2J. S. Bach. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. 3Aria uit 't Oratorium EliasMendelsohn. 4. FantasieWorp. 5 Ave MariaSchubert. UITVOERING van het koor op Zondag 1 NOV., des morgens ten 10 uur. TOONEELCLUB ifcw grewgnnimum n mm lste Loge 60, 2de Loge en Bak 50 Gaanderij 25 Cent. Opening 6 uur. Aanvang 7 uur NIEUWE Koninklijke Ver eeniging: (2de Voorstelling v/h. abonnement) Blijspel in 4 bedrijven. Aanvang 7 Va MM?-. Balcon f 2.Stalles f 1.75, le Loge 1.50, Parterre ƒ1.25, 2e Loge f l.Gaanderij f 0.50. CONCERTZAAL van de Dinsdag 10 November 1891, 7 Va BUITENGEWOON te geven door Zangeres, en Pianist. Enlreé voor het publiek 1,49, voor de leden der Sociëteit „Ver eeniging", der Bach-Vereeniging en der Maalsel), tot bevordering der Toonkunst en hunne huis- genooten, op vertoon van Diploma f 1,— Entreé biljetten zijn dagelijks te verkrijgen en plaatsen te be spreken aan het Bureau der Ver eeniging en op den Concertavond aan de zaal. De inteekening voor de vier Séances blijft tot en met Don derdag 5 Nov. opengesteld bij de Boekhandelaren De Erven. Loosjes, H. N. Mul, D. J. v. d. Wilk en bij den Haarl. Boek- en Muziekhandel. Na dien datum wordt de in teekening gesloten en tevens bekend gemaakt ol de Séances doorgang zullen hebben. Toegangsprijs voor de 4 Sé ances voor een Heer G. voor eene Dame a 4.voor een leerling der Muziekschool ƒ2.- L. SCHLEGEL. Dezen winter zul C. WINKLER op 11 November, VAN DER VLUG' 25 November, ROEVER van Ar. December, door HOLTZ Jr. van Januari, en dooi TER van Amsterda. ari voordrachten in het gebouw der I Spaarne, telkens s avonds om acht ut Voor het bijwo drachten zijn toegan volstrekt persoonlr zonden zij die daar wenschen te maker maar dringend ve gangskaarten terug einde bij de beper aan andere aanvri voldoen, die nu g worden. Men wordt verz' bewijs telkens op voordracht mede tf men alleen op ver worden toegelaten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2