Tl SSITUBL Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Alexanderstraat. No. 3rd. Bovenhuis, ƒ325 p. j., Nov. Anegang. No. 1. Bovenhuis, ƒ30 per maand, terst. No. 4. Gem. Slaapkamer, ƒ10 p. m., terst. Anthonies traat. No. 3. Droog pakhuis, ƒ1,50 p.w., terst. No. 38. Bovenwoning, 1.75 p. w., terst. Bakenessergracht. No. 49. Gem. Bovenvoork.m.alk., /15 p.m tst. No. 51. Gem. Kamers, 28 per maand terst Barteljorisstraat. No. 7. Gem. Kamer m.alk., ƒ20 p.m., half Nov. Barre voetstraat. No. 17rood. Bovenhuis, 300 pjterst. Botermarkt. No. 3. Gem. Zit- en Slaapk., 12 p.m., tst. Breestraat. No. 14. Gem. Bovenkamer met kost, 32 p.m., zonder kost 14 p. m. No. 14. Ruime Kelder, ƒ0,80 per week. Br o uwer s vaar t No. 144rd. Voorkamer, lp. w., gemeubi leerd 1.50 per week. Burgwal. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. No. 48. Bovenhuis, ƒ2.p. w., terst. de Clereqstraat. No. 88. Vrij Huis m. tuin, ƒ180 p. jNov. Prankestraat. No. 9. Slaapk. m. kost en bed. ƒ25 p. m. terst. Gasthuissingel. No. 36rd. Gem. Zit- en Slaapk., 14 p.m., tst Ged. Oude Gracht. No. 118. Slaapk. m. kost en inw., ƒ6,p.w. Ged. Voldersgracht. No. 43a. Kamer met alcoof, ƒ12 p. m., des- verkiezende met kost. Gierstraat. No. 17. Gem. Achterk. m. kost, 30 p.m., Jan. No. 31. Kost, inwoning en vrij kamertje, 25 per maand. No. 51. Zit- en Slaapk., ƒ25 p. m., terstond No. 59. Gem. Kamers met kost en bed., 30 a 35 p. m., terst. Gortesteeg. No. 21. 2 Bovenvoork., 1.25 p. w., terst. Groote Houtstraat. No. 32. Bovenhuis, 5 k., ƒ350 p.j., terst. No. 55. Gem. Kamers, ƒ25 p. m., Nov. No. 65. Gem. Zit- en Slaapk. met alkoof, 30 p. m. tst. No. 125. Bovenhuis, ƒ200 p. j., terst. No. 136. Vry Bovenhuis, ƒ400 p. j., terst. Heemstede. Huis m. 8 k. en dienstb.k., keuken enz., voor zien van waterl., ƒ600. Huis m. 8 k. en dienstb.k., 550. Gem. Huis m. 8 k. en 2 dienstb.k., voorzien van waterl., vrij van belasting, ƒ900. Te bevragen bij H. Tibbe. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No. 71c. Benedenwoning- ƒ2,p.w.,terst. Hooimarkt. No. 12. Bovenhuis m. waterl., 225 p. j., Nov. No. 30. Gem. Kamer met kost, 25 p. m. Houtplein. No. 4. Kamers, ƒ30 per maand, terst. Jaeobijnestraat. No. 14. Huis m. tuintje, ƒ250 p. j., Oct. Jansstraat. No. 5. 2 Gem Bovenk 26 p m Dec. of eer. No. 71. Vrij Bovenhuis, ƒ325 p. j., terst. Jansweg. No. 13. Huis met Tuin, ƒ450 p. j., Nov. No. 30. Gem. kamer m. k. en bed., 6 p.w., tst. No. 31. Gem. kamer m. alcoof, 19 p. m. Kaasmarkt. No. 36. Net gem. Voork. en Slaapk20 p.m. No. 36. 3 net Gem. Kamers, 45 p. m. Kamperlaan. No. 16. Pakhuis, desverk. met zolder, aan 't water gelegen, pl.m. 90 M', 2 p. w. Kampersingel. No. 6. Huis, ƒ2,50 p. w., terstond. Kampervest. No. 23. Gem. Kamer m. bed., ƒ14 p.m., tst. No. 23. Gem. Kamer met kost en bed., ƒ32 per maand, terstond. Klein Heiligland. No. 7. Kelder, voorz. van waterl., 0.75 p. w. No. 19. Pakhuis, ƒ120 p. j., November. No. 34. Kamer m. kost en bed 6 p.w., tst. No. 80. Benedenachterkamertje, ƒ0.75 p.w. Kleine Houtstraat. No. 17. Slaapkamer m. kost, 6 p. w„ terst No. 20. Gem. Kamer met alkoof, kost en bediening, ƒ30 p.m., terst. No. 68. Kamers bekl. m. gordijnen, 20 p.m., terstond No. 102. Klink Huis, 300 p. j., Eebr. of Mei. No. 103. Benedenhuis, 225 per jaar, Nov No. 103. Bovenhuis, 225 per jaar, Nov. No. 111. Kelder, ƒ1.25 per week, terstond. No. 111. Pakhuis, ƒ1.25 per week, terst. Kleine Houtweg. No. 15a. Bovenhuis,ƒ275 p.j., Nov. No. 132. Gem. bovenkamers, 18 p.m., terst. Bij H. J. GEIJL JCz., firma Martens Zoon Ken Huis met luin, Ged. Oude Gracht No. 120, 500 per jaar, 1 Mei 1891. Bij J. WVELDHEER., Ged. Oudegracht 41, te koop: Ben groot terrein, zeer geschikt om te bebouwen; groot ongeveer 400 centiaren gelegen op de Gedempte Oudegracht, dus in het midden der stad. Te Huur bij de Architecten A. en J. A. G. VAN DER STEUR. Een bovenhuis, vrije opgang, 5 kamers, keuken, kelder, dienstbodenkamer, zolder en verdere gemakken. Gelegen op een der drukste standen. Huurprijs 375. Een huis met tuin, 10 kamers, keuken, zolder, dienstboden- en badkamer. Nieuwe- gracht. Een huis met tuin, 9 kamers, keuken, zol der, dienstboden-, bad- en provisiekamer. W ilhelminastraat. Bij P. DE LUGT, Timmerman, Oranjestraat 27. Een Huis met tuin, kelder, waterleiding enz, op netten stand. Huurprijs ƒ400. Te aanvaarden 1 November 1891. Te Huur bij den Architect D. STORM, Sehotersmgel 15. Een flink soliede Heerenhuis met 10 kamers en tuin. Gelegen op een der prachtigste stan den. Huurprijs ƒ800 'sjaars, dadelijk of later te aanvaarden. KRONIEK. De laatste Raadzitting was geheel aan de begrooting gewijd. Vooraf werd mede gedeeld, dat de nieuwe leening was afge- loopen en die van 1881 was aangeboden ter aflossing op 4 stukken na; dat de Raad den volgenden keer in de Statenzaal zal vergaderen en dat de Archivaris, Mr. A. J. Enschedé, zoowel in de Raadszaal als in de Statenzaal en de Bibliotheek, voor zijne rekening aan de schoorsteenen laat bijwerken wat uit een oudheidkundig oogpunt daarbij behoort. Deze mededeeling werd met ingenomenheid begroet. De Heer Stoel, Mej. Eli en de N. Z. H. Stoomtrammaatschappij hadden aanvragen gedaan om grond te koopen. Bij de behandeling van de begrooting kwamen als naar gewoonte en zooals het behoort weder eerst de uitgaven ter sprake. Bevreemdend is, dat men nog altijd niet er toe overgaat deze vooraan te drukken. Nog altijd blijft daardoor het denkbeeld heersohen, dat men de uitgaven naar de inkomsten regelt, terwijl toch werkelijk bij de gemeente het omgekeerde het ge val is. We begonnen dus met No. 52. Bij No. 53 reeds kwam verhooging. De Heer van de Poll stelde hierbij voor het aantal Wethouders op vier te brengen. De Burgemeester was er voor, de Heer de Kanter niet erg er mede ingenomen, maar de Raad nam met algemeene stem men het voorstel aan. De ontvanger verkreeg ƒ500 verhoo ging van traktement op voorstel van den Heer Bijvoet. Deze verhooging geldt even wel alleen voor den tegenwoordigen titu laris uithoofde zijner belangrijke en lang durige diensten. Bp de presentiegelden der leden van den Raad stelde de Heer de Clercq voor die nu reeds te regelen, om ze bij gele genheid te kunnen toepassen. Geen der leden ondersteunde dit voorstel. By het druk- en bindwerk, hetwelk door een Utrechtsche firma veel goedkooper was aangenomen dan men het hier ter stede kon doen, gaf de Heer de Clercq als zyne meening te kennen, dat dit verschil gelegen was in de mindere arbeidsloonen welke te Utrecht werden uitbetaald. Hy wenschte in de bestekken te zien opgeno men een bepaling waarby de aannemer zich verbond een minimumloon by het werk te betalen, evenals dit in België geschiedt. De gemeente mag zich niet ver rgken ten koste van den arbeider, zegt spreker en op deze wyze hebben de groot ste uitzuigers de meeste kans. Wel moet men voor de belastingschuldigen zorgen, maar ook de arbeiders behooren tot de gemeentenaren, wier belangen men behar tigen moet. De Voorzitter acht de bepaling niet wenscheiyk omdat er geen controle op te houden is. De Heer Sneltjes merkt op, dat de zaak later by de verzoekschriften zal worden behandeld, en hiermede worden de debat ten gesloten. Bij de jaarwedde van de brugwachters, merkt de Heer Lodewijks op, dat deze menschen geen vryen Zondag hebben. De Heer de Clercq acht dit hoogst wenscheiyk en wil hen eens in 14 dagen vrg geven. Het voorstel van den Heer Lodewijks om de post met het oog hierop 200 te verhoogen, wordt aangenomen met 14 te gen 12 stemmen. By volgnummer 83, wegen en plant soenen, stelt de Heer de Clercq voor het vaste weekgeld der plantsoenwachters (thans ƒ8.40) op ƒ10 te brengen. Dit is noodig voor een huisgezin. Als de ge meente dat niet geeft, moeten de vrouwen werk zoeken buitenshuis en verzuimen de kinderen de school. Daarenboven geven lage loonen altijd slecht werk. De Heer 't Hooft vraagt of de Heer de Clercq wel heeft uitgerekend hoeveel de begrooting dan verhoogd zou moeten worden De Heer de Clercq zegt, dat het geld er komen moet, en als men 10,000 kan uitgeven voor muziek, dan moet men ook zorgen, dat zyn eigen arbeiders leven kunnen. De voorzitter merkt op, dat de plant soenarbeiders nog al eenige emolumenten hebben. De Heer Beynes stelt voor de loonen te brengen op ƒ9. Het amendement van den Heer Beynes wordt verworpen. De door B. en W. voorgestelde tracte- ment8regeling wordt aangenomen, ook voor de arbeiders op de begraafplaatsen. By de jaarwedden der politieagenten meent de Heer Macaré, dat nu eenmaal de vrye dag voor de brugwachters is aangenomen, ook aan de agenten een vryen dag toekomt. Daar men echter niet weet hoe dit het best te regelen is, wordt de post met ƒ1000 verhoogd, om de rege ling tot stand te kunnen brengen. De Heer Enschedé stelt vooï buitenge woon politietoezicht in den Hout te or- ganiseeren, en daarvoor 700 meer te be stemmen. De meeste leden zyn het eens, dat zulks hoog noodig is, maar over de wyze waarop het moet worden ingericht zyn de meeningen verdeeld. De Voorzitter onthoudt zich als ge- wooniyk van advies in deze zaak, die geheel aan zyne verantwoording is over gelaten. De Raad keurt het voorstel van den Heer Enschedé goed. By de geheime uitgaven der politie wil de Heer de Clercq 2000 voegen om daarmede het drankmisbruik te bestryden. Dit voorstel word niet ondersteund. Onder de kosten van haardasch en vuil nis komen steeds voor 12% van de bruto- opbrengst der gemeentereiniging voor de werklieden aan dien tak van dienst ver bonden. Nu was onder deze opbrengst de weldra in te voeren faecaliënbelasting opgenomen. Hiertegen kwamen vele raadsleden op. De tonnenbelasting was niet te beschou wen als een opbrengst van de gemeente reiniging, en daarom behoorde daarvan geen 12% te worden afgetrokken ten ba te der werklieden. De Heer de Kanter betoogde, dat zoo wel de letteriyke uitlegging als de tot nu toe gevolgde toepassing der verorde ning, onder bruto opbrengst alles verstond wat tot de gemeentereiniging behoorde of daardoor werd verricht en dat men dan geen recht had daarvan willekeurig iets uit te zonderen. De Heer Sabelis stelde nu als amen dement voor de post met ƒ550 te ver minderen, hetgeen werd aangenomen. De Heer de Kanter stelt vervolgens voor de post te verhoogen met ƒ250 voor zooge naamde paardenbeschermers, die het trek ken der zware wagens gemakkelijk maken. Dit wordt aangenomen. Op een vraag van den Heer de Clercq naar de verzekering tegen ongelukken van de werklieden, antwoordt de Voorzitter dat deze zaak by de verzoekschriften aan de orde zal komen. De Raad beslist tot nog toe elk geval naar omstandigheden. Ook de pensioenen zullen later ter sprake komen. Bg de behandeling der Burgeravond school stelt de Heer Macaré voor het trac- tement van den Heer van der Spek tot ƒ750 te verhoogen, wegens de groote uitbreiding zyner lesuren. Dit amendement wordt aangenomen. De Heer Klein heeft bezwaren tegen de H. B. S. met 3 jarigen cursus. Hij meent, dat die niet aan het doel beant woordt, en daarom te veel aan de gemeente kost. De Voorzitter antwoordt hierop, dat er plannen gemaakt worden de school te reorganiseeren, en meer in verband te bren gen met de H. B. S. met 5-jarigen cur sus. De Heer de Clercq wenscht in de ge neeskundige armenverzorging verandering te brengen door het aanstellen van twee doktoren die alleen met dezen tak van dienst belast en daarvoor naar behooren zouden worden gesalarieerd. Dit denkbeeld vond geen steun in de vergadering. Op eene vraag naar den toestand van het Buitenhuis antwoordt de Voorzitter, dat thans de grootste grieve daartegen was weggenomen door het verplaatsen van de syphilitische vrouwen naar het Gasthuis. De proef met de 6choolbaden kon niet genomen worden in een nieuwe school om dat de Duinwatermaatschappy geen water meer leverde in nieuwe gebouwen, maar men nu bezig was een der oude scholen er voor in te richten. De Heer de Clercq heeft bezwaar tegen de verzekering der gemeenteëigendommen, die volgens hem by een Buitenlandsche Maatschappy veel goedkooper kan ge schieden. De Heeren van der Mersch en Sneltjes ondersteunden dit voorstel, de Heeren Prins en Krol zien er echter nog al geen bezwaren in. De laatste beweert, dat de meeste processen over Assurantie worden gevoerd met buitenlandsche Maatschappy- en. De voorzitter belooft deze kwestie met de Wethouders nog eens te zullen overwegen. Ten slotte werd goedgekeurd het aan leggen van een trottoir in de kleine Hout straat tusschen de Anegang en de Gedemp te Oude Gracht en hiermede de debatten over de uitgaven gesloteD, die thans zyn geklommen tot 1,089.418.74. By de inkomsten rees al dadelyk de vraag wie zullen de verhoogingen dragen. Zullen de oprenten van het personeel of zal de hoofdelijke omslag het restant moeten opbrengen. De Heer de Kanter wenscht de hoofdelyke omslag te belasten, want werkt de ver teringsbelasting slecht, het personeel is nog slechter. (Dit is dan ook het juiste standpunt van belastingbeschouwing. In deze materie van goed, beter, beBt te spreken, geeft al- tyd aanleiding tot verwarring.) De Heer Sneltjes was ook tegen ver hooging van het personeel. Dit is eerst verhoogd door het Ryk, en het zyn niet allen dezelfden, die aan de plaatselyke be lasting betalen. Daarom was het billyk dat thans eens de hoofdelyke omslagbetalen- den hooger werden belast. De Raad besliste in denzelfden zin. De omslag word dientengevolge verhoogd tot ƒ202.500. Dit is slechts 7000 meer dan verleden jaar daarvoor werd uitgetrokken. Het subsidie van rykswege der H. B. S. met 5-jarigen cursus bedraagt altyd nog veel minder dan in andere steden wordt genoten. B. en W. hebben zich derhalve tot de Regeering gewend met verzoek dit subsidie te verhoogen. De Voorzitter deelde mede, dat hy de hoop koesterde, dat in 1893 hieraan zal worden voldaan. Van de tollen en marktgelden werd ook ditmaal weder geen melding gemaakt. Men meent genoeg gedaan te hebben als men den buitenlieden vergunning geeft sterke drank te drinken op de Korenmarkt. Daar mede wordt echter de achteruitgang van de markt niet voorkomen, noch de bloei ervan bevorderd. De debatten waren bijzonder opgewekt, de zitting duurde van 10 uur 's morg. tot 5 uur 's namiddags, en de algemeene indruk was, dat de toestand der gemeentefinantien veel minder reden tot ongerustheid gaf dan in de laatste jaren het geval is ge weest. Daarover werd zelfs van de zyde der bekende pessimisten onder de raads leden by deze begrooting geen enkel woord gesproken. Als nu de bovenvermelde 7000 geen verhooging van het percentage der belas ting noodig maakt, kunnen we deze kro niek besluiten met de overtuiging, dat alles zoo goed is als het wezen kan. Vele tractementen zyn verhoogd, nieuwe plannen zyn ontworpen, als nu de bur gers niet meer behoeven te betalen kun nen allen tevreden zyn. Gedrukt by DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 6