Eerste Blad. No. 88 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. 144. XX XX JLê JLl JJX O W H met AMSTERDAM, van WOENSDAG 4 November 1891. Nieuwsberichten. SEI.EPHOONNUMMEK TIT A A T "P^tT TCf" T J5LEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. I, franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 eeats, elke regel meer 5 cents, groote letters aaar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog vjorden geplaatst. De verstandbonding tussehen de Vereenigde Staten en Chili wordt er niet beter op. Alle verloven der marine-offi cieren zijn ingetrokken en men spreekt zelfs van een ultimatum, te meer daar Chili wel geen voldoening wegens de bedreven moorden op Amerikanen weigert, doch ze ook niet toezegt. DeChileensche kooplieden schorten reeds hunne zaken op tot het oorlogsgevaar voorbij is. In Rusland is het vooruitzicht evenzeer donker. In den beginne wilden de groote Russische bladen niet toegeven, dat in het binnenland hongersnood heerschte, niet tegenstaande geheel Europa ervan overtuigd was. Doch langzamerhand is men bijge komen en de verklaring, dat er werkelijk gebrek aan het hoogstnoodige wordt ge leden is gedaan, met de bijvoeging, dat staatshulp tot een bedrag van tweehon derdveertig millioen noodig is. De Russische boer, van nature op zijn gemak gesteld, begint reeds op die staats hulp te specnleeren en werkt niet meer, tenzij men de kleine rooftochten, die hij van tijd tot tijd onderneemt en waarbij ook wel eens dooden vallen, tot „werk" mocht willen rekenen. Het staatsgeld zal dus den hoer niet tot zedelijk voordeel zijn, al kan de Staat hiervoor niet aan sprakelijk gesteld worden. De belastingen vloeien ook niet zoo ruim in Rusland als in het landsbelang gewenscht is; verscheidene adellijke per sonen, waaronder die als zeer vermogend te hoek staan, hebben bij de besturen uitstel van belastingbetaling moeten aanvragen. De czaar is weer naar zijn rijk ver trokken, nadat die eerst door ongunstig weer vertraagd was. Te Berlijn verkeer de men in onzekerheid of het voorgeno-1 men bezoek aan het hof aldaar zou plaats hebben, maar de czaar is doorgereisd over Dantzig. Allerlei geruchten omtrent de wijzigingen in de reisplannen zijn verspreid. Zoo werd verzekerd, dat de czaar geens zins uit hoos opzet Berlijn vermeed, maar dat men ook hier moet denken aan zijne bijna ziekelijke menschensohuwheid. De Czaar vindt het zeer onaangenaam met vreemde personen samen te zijn en het middelpunt te worden van groote offici- eele feesten en betoogingen. Anderen weder beweren, dat de Czaar en zijne omgeving in den laatsten tijd weder tal van dreigbrieven ontvingen, wel ke hem zeer gedrukt stemden. Op de spoor lijnen waren dan ook zeer gestrenge maat regelen van politietoezicht genomen, daar de Russische overheid na de vroegere aan slagen altoos ongerust is. De czaar komt niet onder gunstige om standigheden in zijn rijk terug. Door alle standen heen gebrek en ontbering, daar zelfs in de hoogste standen van tijd tot tijd van die ffnancieele ongelegenheden voorkwam, welke niet wijzen op voor uitgang. Baron Hirsch, heeft in Argentine proe ven genomen omtrent de geschiktheid van de Russische joden voor den land bouw. Deze proeven zijn in het algemeen goed geslaagd en dit doet wel wat ver wachten voor de toekomst. Elke kolo nist krijgt in gebruik zestig acres bouw grond en ondersteuning tot het volgende jaar, als wanneer hij geheel in eigen be hoeften moet voorzien, terwijl hij in het derde jaar een kleine pacht te betalen heeft. Volgens een bericht in een Dnitsch blad verklaarde onlangs te Chicago eene jonge vrouw en moeder van vijf kinderen aan haar man, dat ze spoedig van hem weg zou gaan, omdat ze wilde trouwen. De man vatte de zaak als een grapje op, en schertste over deze vreemde mededeeling. Toen de vrouw aanhield, begon hij aan haar verstand te twijfelen en trachtte haar van het dwaze denkbeeld af te bren gen door te zeggen: „maar lieve kind, je bent met mij getrouwd". „Ja", was het antwoord, „dat denk je maar, we zijn al sinds twee jaren gescheiden". Hierop ver toonde zij hem een stuk, waaruit bleek dat hun linwelijk reeds twee jaren geleden door een vonnis van een rechtbank in Texas was ontbonden. Het was geen ongelukkig hnwelijk, doch de vrouw had gedacht dat zich voor haar wel eens de gelegenheid kon opdoen om een beter huwelijk te slui ten en zich daarom maar vast laten schei den. Ze had nu „den rechten Jozef" ge vonden en aan den man bleef niets an ders over dan haar te laten vertrekken. Hij gaf haar zelfs en dat is het meest Ame- rikaansche van het geval nog een ge schenk voor haar tweede huwelijk. Na tuurlijk moest dit bericht dienst doen om de bespottelijke gemakkelijkheid aan te toonen waarmede het Amerikaaneehe huwelijk wordt verbroken, en, is het daarom ook in niet geringe mate overdreven. In de Kaapkolonie is eene hoogst belangrijke oudheidkundige ontdekking gedaan, men heeft er namelijk de over blijfselen opgegraven van eenen tempel, die ontwijfelbaar van Phoenicische afkomst is. De muren zijn 16 voet dik en 40 voet hoog. In het midden der ruïne be vindt zich een toren, waarin vermoedelijk voorwerpen van groote waarde gevonden zullen worden, want de muren zijn uit wendig nog geheel gaaf. Ook een met blauw en groen email versierd altaar werd ontdekt, evenals een olifant in fayence, die echter in elkaar viel toen hij met de buitenlucht in aanraking kwam. De uit gravingen worden voortgezet. Zondag brandden de twee bovenste verdiepingen van het aan den Engelschen kroonprins toebehoorende landhuis San- dringham af, terwijl de kroonprins en de kroonprinses afwezig waren. De brand ontstond in de slaapkamer der kroonprin ses, welke vernield werd, evenals de ka mers harer dochters. Het parterre bleef ge spaard, maar het meubilair en de kunst voorwerpen daarin werden beschadigd. De totale brandschade wordt op s6 15,000 ge raamd. Te Leipzig wordt in Februari 1892 eene internationale tentoonstelling gehou den staande onder de hooge bescherming van H. M. de Koningin Carola van Sak sen en het eerevoorzitterschap van Z. K. H. Prins George, Hertog van Saksen, en is ingericht door den «Saohsischen Gaswirts Verband." Zij zal gehouden worden in het Kristallen Paleis te Leipzig. Zij bevat: het Roode Krnis, de Leve ringen voor het Leger, de Gezondheids leer, de Voeding en de Kookkunst. Verschillende bijzondere wedstrijden zijn geopend, voor welke eereprijzen door H. M. de Koningin worden toegekend. Programma's en verdere inlichtingen zijn te bekomen aan het Secretariaat der Belgisch-Nederlandsche sectie, Regnessen- straat, 3, te Gent, of bij haren agent voor Nederland, Warmoesstraat 185 te Am sterdam. Na de verschillende spoorwegonge lukken welke in den laatsten tijd in Frank rijk plaats grepen, wordt er thans een ge meld welke niet plaats had door botsing tussehen twee treinen. Tussehen Voiron en Moirans, op de lijn LyonGrenoble, kwam de trein, die twee locomotieven had, en waarin een honderd passagiers gezeten waren, met eene duizelingwekkende vaart bij eene kromming van den weg, die op dat punt eene verzakking moet ondergaan hebben. De eene locomotief ontspoorde en daar stortten tien wagens van eene vrij aan zienlijke hoogte met een vervaarlijk ge weld omlaag, waarbij de eene waggon in den anderen drong. Men begrijpt wat de gevolgen waren. Een aantal dooden, men Behat ze op 15, een aantal gekwetsten, 40, onder welke vele hoogst gevaarlijk; en verpletterde wagens. Om verscheidene per sonen te voorschijn te halen uit de om klemming van ineengedrukte banken en wanden, heeft men de zaag moeten ter hand nemen. Rails zijn door den schok meer dan honderd meter ver weggeslingerd. Bij het begin van elk schooljaar wordt te Weenen een onderzoek ingesteld naar het aantal schoolgaande kinderen, wier ouders niet in staat zijn hun warm voedsel te geven. Dit jaar is dit getal grooter dan ooit en bedraagt het bijna 11,000. Het zyn de buitengemeenten, thans met de hoofdstad vereenigd, welke dit cij fer zoo hebben doen aangroeien. Voor de ze noodlijdende kinderen wordt de hulp der openbare liefdadigheid ingeroepen, ter wijl de stad een subsidie geeft aan de com missie, die zich met het uitreiken van warme spijzen belast, maar dit bedrag is veel te gering om in de bestaande behoef te te voorzien. Het blijkt meer en meer, dat de zelfmoord van Boulanger een gevolg is van flnantieele moeielijkheden. Zijne vrien din Mad. de Bonnemaine, wilde hem haar vermogen nalaten, maar tengevolge van het tegen hem uitgesproken onteerend von nis kon dit niet geschieden dan langs al lerlei omwegen, die niet strikt wettelijk konden genoemd worden. Dat dus naden dood de familieleden tegen hem optraden, is niet te verwonderen. Tegen 2 October, den dag van den zelfmoord, was dan ook bij den vrederechter het verzoek gedaan om tot eene verzegeling zijne medewer king te verleenen, waardoor de als roman tisch voorgestelde daad van den ex-generaal een geheel anderen vorm ontvangt. Zijne nalatenschap bestaat uit vier paarden en wat huisraad. Een en ander zal waar schijnlijk eigendom worden van zijne doch ters. die hij echter volgens testamentaire beschikking heeft onterfd. Van zijne vrouw was hg reeds financieel gescheiden. Het eenige wat hem dns overbleef was, vol gens het algemeene gevoelen, te sterven. Te St Germain zag den vorigen Zondag de machinist van de stoomtram, die daar langs een sterk hellenden weg ging, op ongeveer tien meter een vrouw die tus sehen de rails langzaam voortwandelde. Hij waarschuwde door de stoomfluit, maar de vrouw scheen het sein niet te hooren. De machinist wilde stoppen, doch uithoofde van de helling gleed de trein door. Besloten om tot eiken prijs haar te redden, sprong de dappere man voor op de locomotief, en wilde, zich voorover buigende, de vrouw door een forsehen greep bij de schouders optillen en van een wissen dood redden. Dit gelukte slechts ten deele, want het lichaam der vrouw was te zwaar en trok den ongelukkige van de locomotief mede naar den grond. De trein ging over twee lichamen heen, die vreeselijk verbrijzeld werden. De sto ker deed zyn uiterste best om de machi ne tot staan te brengen. Dit gelukte slechts na eenige meters. De machinist was een jonge man van vijf- en- twintig jaar; de vrouw, die de oorzaak van zijn dood was, scheen onge veer vijftig jaar en stond in de omgeving bekend als lijdende aan vlagen van krank zinnigheid. Te Madras is, volgens een bericht aan de Standard, dezer dagen door de Hindoes een barbaarsch offer gebracht aan de godin, wier toorn, volgens het volks geloof, de oorzaak was van de langdurige droogte. Een der Hindoes had zich als zoenoffer aangeboden. Men haakte den man ijzeren haken in de huid, en heesch hem daarna door middel van touwen in de lucht. Meer dan een nur bracht het slacht offer hangende door. De bevolking meent, dat de vertoornde godin zich vermeidtin de smart van het offer en daardoor milder gestemd wordt. Te Renknm is Zondag door de po litie gevangen genomen eene dienstbode die bekend heeft, ten huize van haren heer, uit eene kast de som van f 1200 ontvreemd te hebben. Verder heeft zij bekend, het geld aan haren vader, die te Opheusden woonachtig is, te hebben ter hand gesteld. De politie is naar die plaats vertrokken om de gelden op te sporen. Een Russisch geschiedvorscher, de heer Pylajew, maakt in de Petersb. Ztg, een en ander openbaar van maatregelen tegen hongersnood in vroeger eeuwen. Ver bod van graanuitvoer is b. v. in den tijd van Peter den Groote ook voorgekomen. Catharina II verordende oprichting van korenmagazijnen, waar tot lager prijs zou verkocht worden. Eene eigenaardige onder scheiding werd door haar bedacht voor hen, die woekerhandel in graan dreven tijdens hongersnood. Zoo kreeg zekere Sawwa Jakowlew van haar een medaille bestaande uit een rond stuk gietijzer ter zwaarte van 1 pud (16 kilogram), die hij altijd en overal op de borst dragen moest zoodra hij zyn woning verliet. Zeker Pieter Gofifin, een alleenwo nend man, te Amstenrade, heeft men dood in zijne woning gevonden. Daar men wist dat de man geld had, doorzoehten de erfgenamen 1.1. Donderdag de woning. Eerst nadat dit zoeken lang geduurd had en de moed bijna verloren was, kwam eindelijk het geld te voorschijn uit eene kist gevuld met oud ijzer op den zolder. Daarin werden gevonden: 1050 mark aan papier, 80 mark in goud en 6 rijksdaal ders, verder vond men nog beneden in huis 28 mark. Het huisonderzoek geschiedde in tegen woordigheid van een wethouder en een veldwachter. De heer Jacques Schuitenvoerder, aan de bezoekers van het Circus Carré bekend als August den Domme en als zoo danig bij het publiek hoog aangeschre ven, heeft zich, als een der slachtoffers van het bekende spoorwegonheil, uit het circus teruggetrokken en zal naar men

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1