Eerste Blad. PREDIKBEURTEN INo. 89 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. niet AMSTERDAM. van ZATERDAG 7 November 1891. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 8 Nov. 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TIIiEPHOOMNÜMMÏS TELEPHONISCHE VERBINDINB ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Adyertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Woensdag 's Avonds 61/2 ore, J. Kuijlman. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, Swaan. 2e Zondag, 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Sandpoort. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Maandag 's avonds 6 nre, Swaan. Openbare catechisatie. Matth. 13 53 vv. Woensdag 's avonds 7 ure, Barbas. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Swaan. Waalscbe Kerk. Voorm. 10 nre, Hebry. Christelijk Gereform. Gemeente. [Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersche Kerk. Voorm; 10 nre, Poolman. 'sAvonds 6 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, de Vries. Dankzegging_ Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, H. S. Balsem pred. te Beek. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenyest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 2 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing, Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 n., Knottenbelt. Bijbellez. Joh. 6 1 vv. Ds. Tideman zali Maandag geen les geven. De collecte voor de Doetinchemsche Stichtingen, op 1 November gehouden heeft opgebracht f 182.80. Bennebroek. Nam. 2 ure, J. Kuylman. Pred. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 91/2 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. I). van Arkel, Hillegom. Voorm. 10 ure, j. C. Knuttel, O.-I. Predikant. Woensdagavond 6 ure, M. BucJili Pest. Voorbereiding. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, V. van Koetsveld CEz. Nam. IV2 ure, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Nam. 2 ure, J. C. Boon, Pred. te Beverwijk. Velsen Voorm. 10 ure, H. 's Avonds 5 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 8 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer Veldman, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 7V2 ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- Zaterdagavond 8 ure, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. ZwedenBijbellezing, Joh. II1225. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. UIT PARIJS. De laatste neef van Napoleon I, prins Louis Lucien Bonaparte is gisteren op 78 jarigen leeftijd gestorven. Hij was de zoon van Lucien, Napoleon I 's broeder. Geboren te Thorngrowe in Engeland, was hij in 1833 te Elorence in het huwelijk getreden met eene Itali- aansche,Marianne Cecchi genaamdDe prins, die tijdens het keizerrijk deel uitmaakte van den senaat, heeft zich later in Italië, te Jasso uit het staatsleven teruggetrok ken. Het jaarlijksche bezoek der kerkho ven heeft Maandag j.l. plaats gehad vooral het bekende kerkhof Père Lachaise is bui tengewoon druk bezocht geworden door de nagelaten betrekkingen der aldaar begra ven liggenden, doch ook door eene menigte dieven. Gelukkig heeft men vele dezer misdadigers gevat, en verschil lende vermiste voorwerpen teruggevonden. Wanneer zelfs een sterker politietoezicht op de kerkhoven noodig blijkt te zijn, dan is het niet te verwonderen, dat Parijs jaar lijks de aanzienlijke som van 27 millioen francs voor zijne politie noodig heeft. Met een alleszins zeer goed te verklaren ophef, maken de Parijsche couranten melding van een artikel van Sir Charles Dabe over de onlangs gehouden Pransche herfstma- noenvres. In de „Fortnigthely Review" is het artikel, 40 pagina's beslaande, opgeno men. Sir Dake, die de manoeuvres van zeer nabij gevolgd heeft, geeft o.a. de vol gende loftuitingen aan het Fransche leger de bekende Engelsche staatsman gelooft, dat het leger weder Frankrijk zijn onde kracht teruggegeven heeft, en dat de Fran sche soldaat wederom tot voorbeeld gesteld kan worden voor alle Europeesche solda ten. De artillerie der Franschen acht hij beter dan in eenig ander land, en de dis cipline is even zoo goed in het Fransche als in het Duitsche leger. De onpartijdige verslaggever, dreigt zijn artikel pessimis tisch te zullen eindigen, met te zeggen, dat nn de beide landen (Frankrijk en Dnit8ohland) znlk een graad van militaire macht hebben, de oorlog misschien door een kleinigheid zoude kunnen uitbreken, doch voegt hij er optimistisch aan toe, dat de beide mogendheden gelukkig, ondanks de groote opofferingen, die hunne legers eischen, vredelievend gezind zijn. „Geen oorlog meer, doch voortdurende vrede, ge handhaafd door een Internationalen Vre- desraad", zeggen de afgevaardigden van alle beschaafde landen, die naar het con gres te Rome zijn gegaan, om de groote zegeningen, die de vrede brengt, op- te-sommeD, en te bespreken, en de noodzakelijkheid aan-te-toonen, dat een afdoende maatregel moet worden ge vonden om den oorlog, dien men het bar barisme der negentiende eenw zoude kunnen noemen, te doen verdwijnen. Om de Fran sche taal nog meer ingang te doen vinden bij de middelklasse in Rusland, is men van plan een proef te nemen met het op richten van een „lycée" te St. Petersburg. Door de hoogere standen en aan het Rus sische Hof wordt de Fransche taal reeds zeer veel gebruikt, ja, zelfs de Czaar be dient er zich meermalen van en schijnt bepaald het Fransch boven het Russisch te verkiezen. Op aristocratische partijen behoort het dan ook tot den „bon ton", Fransch onder elkaar te spreken. Onwil- iekeui.g denkt men aan de bewezen waar heid, dat een Natie, die hare taal ontronw wordt, zedelijk achteruit moet gaan. Wederom worden er de onmogelijkstejsom- men gevraagd voor eene plaats om eene voorstelling van Lohengrin bij te-wonen. Mr. van Dyok zal heden avond en Zater dagavond a.s. voor het laatst zijn praohtig tenorgeluid, in den rol van zwanenridder, laten hooren. 10 November, a.s. is hij reeds verplicht in de opera te Weenen op-te-treden. Een groot verlies voor de opera hier in het algemeeD, en een groot verlies voor de opvoeringen van Lohengrin in het bijzonder, die tot nog toe steeds veel succes hebben gehad, doch nu wel zullen dalen. Onzen Hollandschen opera bezoekers is, geloof ik, Mascagni's opera in èën acte, Cavalliera Rusticana, nog slechts bij name bekend. Mogelijk zullen zij spoedig in de gelegenheid worden gesteld nader met de lieve muziek kennis te maken. Van den jeugdigen Italiaanschen com ponist heeft te Rome de première van zijn tweede werk „L'ami Fritz" plaafs gehad. Naar aanleiding hiervan schrijft men uit Rome, dat alhoewel het succes van l'Ami Fritz niet zoo groot is geweest als dat van de Cavalliera, toch zes gedeelten gebiseerd zijn geworden, en Mascagni, 33 malen is teruggeroepenDe tweede acte moet de beste zijn. In December a.s. zal L' ami Fritz te Berlijn reeds wor den opgevoerd, Ten slotte wensch ik uwe legers nog opmerkzaam te maken op een stukje, voorkomende in den Spectator van 31 Öet. jl. getiteld „De schrijfmachine" van Fritz Lapidoth. Het is een echt Pa rijsche toestand, te Parijsachtig misschien, maar waar en karakteristiek beschreven. Tengevolge van het bekende keizer lijk schrijven tot bestrijding van ontucht is de Berlijnsche politie druk in de weer met het opsporen van personen, die hnn werk maken van het bevorderen van ontucht. Reeds zijn driehonderd zeventig personen als zoodanig opgepakt, voor zoover noodig over de grenzen gezet of opgesloten. In hoe verre de politie slagen zal deze gevaarlijke lui op te ruimen, staat te bezien, daar zij eene groote, goed aaneengesloten vereeni- ging vormen, en er steeds op uit zijn, de politie bij opsporingen enz. op een dwaal weg te brengen, zoodat, gelukt het eene gaping in de gelederen te brengen, de zedelijkheid er zeker bij winnen zal. In het Russische gouvernement Kasan is een typhus-epidemie uitgebroken, ten gevolge van den ellendigen toestand der hongerlijdende bevolking. - Naar aanleiding van het feit, dat door Duitschers en Belgen in Frankrijk postduiven8tationB werden opgericht, waar van de Duitschers in geval van een oorlog goede vruchten zouden kunnen plukken, besloot het Fransche ministerie, dat de invoer van vreemde postduiven bij mini sterieel besluit zou kunnen verboden wor den. Te Dwingelo is het baantje van nachtwacht voor den winter 1891/92 publiek uitbesteed. De wachters moeten loopen van 's avonds 10 tot 's morgers 5 nnr. De belooning bedraagt voor eiken nachtdienst bijna vijften centen, of juister 26 in de 183 nachten. Zaterdag bracht eene vrouw haar 12 jarig zoontje aan het politiebureau te Rotterdam, omdat hij, thuis komende, een nienw pak kleederen en nienwe schoenen aan had, wat aan de moeder verdacht voorkwam. Hij verklaarde een en ander te hebben gekocht voor geld, dat hij van een onbekenden Engelschman had gekre gen. Bij onderzoek bleek, dat hij in ver- eeniging met andere jongens de lade had gelicht bij een tapper; voor het daarvan afkomstige geld (een bedrag van ongeveer f 12) had de knaap zich in het nieuw gestoken. De jeugdige dief bleef op het politiebureau in voorioopige bewaring. Uit Middelburg wordt gemeld In de moordgeschiedenis van Helis- kerke is nog niet bijzonder veel licht opgegaan. Bij het onderzoek der kleederen van den verdachte Kempe zouden geen sporen van bloed gevonden zijn. Boven dien is gebleken, dat aan den gevonden knoop wel eene bruine, doch geen bloedvlek zich bevindt. Ten opzichte van de over eenkomst der gevonden knoop met de knoop aan het kleed van den verdachte wordt gemeld, dat de kleermaker, die dit kleed vervaardigd had, er wel tien had gemaakt alle met de zelfde knoopen; bnitendien ontbraken er aan het kleed van den ver dachte niet één, maar meer knoopen. Ook wordt er verzekerd, dat hij kan bewijzen, waar hij den avond van den moord is Kempe is op vrije voeten gesteld. Ds. C. van koetsveld C. E. zn. pre dikant te Houtrijk en Polanen, heeft nog beroepen ontvangen naar Wamel en Wil lemsoord. Naar aanleiding van een deswege aan den raad van administratie der Holl, IJz. Sp. Mij gedaan verzoek stopt trein 70 te 4 uur 55 min. uit Haarlem ver trekkende, op werkdagen ook aan het sta tion Halfweg tot het uitlaten van reizi gers. Naar men verneemt, zal nog deze maand, voor de derde maal, van wege het rijk aanbesteed worden het maken van het overige gedeelte inundatiedijk door Haarlemmermeer, over eene lengte van ongeveer 7000 M. Algemeen verlangt men dat alsdan de gnnning zal plaats hebben. Met het oog op de mogelijkheid, dat een gedeelte van Haarlemmermeer

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1