HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 91 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang, 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 14 November 1891. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 15 Nov. 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. zeide Tramlay, plech- hij tevens slecht genoeg i aantal punten van gees- houd vast te stellen, icht er een misverstand het nog niet te laat zijn, ten heer Marge terug te ie mevrouw Tramlay. uw," zeide de heer Tram- ik weet, dat Marge eenige inigheden heeft, maar ik jedenken, dal tegen den se dochter in den vollen ;ezondheid en levenslust nzij ze ziekelijk wordt, zeventig jaar oud zal de gedachte niet ver- onze lieveling veroordeeld e oppaster van een oud en, wanneer zij het meest sijn voor den omgang met ithie van een echtgenoot, eens, dat tien jaar ge- gij er u op beroemdet, dag ouder te voelen, dan nlig waart, ik twintig jaar est was, dan ik nu ben, a blok aan het been ge- Met ons beiden hebben ;enoeg gehad, omonzekin- arlijk groot te brengen; gij begonnen zijn, als al aordelgkheid op u alleen 1 En 't kan u toch niet zijn, aan de waarschijn- enken, dat Lu als wedu- eef, eer zij nog den mid- eftijd bereikt had?" veduwen hertrouwen dik- 1 wanneer haar eerste man vas." Tramlay zette een boet- cht, en ontweek het oog man. Maar zij kon noch waarmede hij haar omvat- beteekenis van zijne slem toen hij zeide: „Is er geen dan de groote wereld?" o erg meende ik het niet," ivrouw Tramlay „Alle moe- op den uitkijk, om hare denk niet, dat vaders be- e noodig dit is. Hadt gij igstelling in Lucia's toe and, dan ware ik misschien bezorgd geweest. Vaders nooit aan te denken, dat iters een man moeten heb ben niet gaarne, dat meisjes ■er ze vrouw zijn," zeide Zelfs nu wou ik wel, dat ouwde, voordat ze eenige r was." meiriep mevrouw Tram- Zoudt ge willen, dat het verscheidene jaren lang partijen moest gaan, om ngekleed ten dans te gaan sou wanhopig worden en oster willen gaan, of eene jfsler, eene hervormster, gelijks worden." s de groote wereld werke- eeselijk voor een jong meis- haar man. it allervervelendste ding ter s het nieuwtje er eerst af mevrouw Tramlay, „tenzij coquet is, of bij een der clubjes komt, waar over boeken en muziek en schil- blauw porselein, enz. ge- ordt." nooit te oud om ie leeren," Ie de koopman. „Zoodra ik word en trouw, zal ik mij- en buiten groot brengen, ers hadden ten minste paar- oomen en vogels en bloe- uikens om zich meê te ver geen van haar is vóór haar igste jaar getrouwd." Wordt vervolgd". TBI, EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN6 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel 5 Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Nam. 2 nre, Barbas 3e Zondag, 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Beverwijk. Voorm. 10 ure, B. Jelgersma, Rustend Pred. te Meer en Berg. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, T. Kuiper, Emeritus-Predikant. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr., Theol. Candidaat. Woensdag 's Avonds 6V2 nre, J. Kuijlman. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Maandag 's avonds 6 ure, Barbas. Openbare catechisatie. Woensdag 's avonds 7 ure, Swaan. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debrg. Christelijk Gerefornt. Gemeente. (Ged. Ondegrac/it). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Da. Langhout. Dankstond voor het gewas. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's avonds 7 Vs ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Fooiman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Cr aan dijk, Remonstrantsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'e av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 8 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. "Dinsdag 's av. 8 nre, Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken. Ged. Oude Gracht, big de Turfmarkt. i 'sav. 8 u., van Lennep. Bijbeliez. Joh. 6 16 vv. Ds. Barbas bericht, dat de Zondagschool in School A (Schoterweg) Zondag 15 No vember ten 1 ure geopend wordt. Ouders, die verlangen dat hunne kinderen deze Zondagschool zullen bezoeken, worden verzocht zich daartoe aan te melden bij den Heer HeijbroekSchoterweg 22. Ds, Tideman zal Maandag avond 9 nre geen les geven. Bennebroek. Voorm. 10 ure, A. E. van Deinse Pred. te H.emskerk. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Avondmaal, 's Avonds 6 nre, M. Bnchli Fest. Dankzegging. Woensdagavond 6 nre, M. Buclili Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld GEz. Nam. I1/2 ure, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, Pred. te Bloemendaal. Velsen. Voorna. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 5 nre, H. Waardenburg. 'b Avonds 8 nre, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer Veldman, door den Heer B.v. Zweden. Donderdagavond 71/2 ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- Zaterdagavond 8 nre, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. ZwedenBijbellezing, Jon. III: 1-16. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Voordrachten in Teylers Stichting. De welbekende lezingen in Teylers Stich ting, werden ook dezen winter wederom in geleid door den conservator van het palaeon- tologisch Museum, den Heer Dr. T. C. Winkler. Zijn groote liefde voor de overblijfselen der voorwereld wist ook het publiek be langstelling in te boezemen voor die be langrijke zaken welke Teyler op dit gebied heeft verzameld. Hoofdzakelijk bepaalde spreker zijn ge hoor bjj hetgeen in Oeningen. een plaatsje in Zwitserland, werd gevonden en wel in de daar voorhanden mergellagen, een samenstelling van leem en kalk, behoorende tot het tertiaire tijdperk. Men stelt zich de wording der aardlagen voor als te zijn geschied door de werking van vuur en water. Zoo ontstonden eerst de vulkanische gesteenten die door het later gevormde water afbrokkelden en naar de dalen afdrijvende, verschillende lagen vormden, welke de geologen thans naar hun ouderdom weten te onderscheiden, in eozoische, palaeozoische, mesozoische en kainozoische. In de eerste vindt men geen overblijfselen van levende wezens, in de volgende een opklimming van telkens meer ontwikkelde dieren, waarnaar men dan ook den ouderdom der aardlagen bepaalt. Deze dieren zijn tusschen de verschillende aard lagen vastgeklemd en daar versteend. Oeningen nn behoort tot het tertiaire tijdperk, en de planten en dieren daar gevonden wijzen er op dat het vroeger een zoetwatermoeras vormde waarin weinig beweging was en een temperatuur als tegenwoordig op Madeira. De plantengroei was zeker even rijk, ja nog schooner dan thans, en was door spreker onlangs in een verhandeling uitvoerig beschreven, van welke verhandeling een gedeelte door hem werd voorgelezen. Bijna alle ons be kende planten zijn daar in fossielen gevon den. De meeste waren als zoodanig in het Museum voorhanden en hnn levende nako melingen waren aan beide zijden van den spreker opgesteld, door de goede zorgen van den Heer Krelage. Overgaande tot de dierenwereld kwam het eerst de mastodon ter sprake, die uit wendig veel gelijkenis vertoonde met den olifant, maar zich daarvan door zijn merk waardig gebit onderscheidde. De kop van dat dier was mede voorhanden, en het geheele geraamte door Mej. Winkler, ge- teekend, zoodat men zich daarvan een duidelijke voorstelling kon vormen. Behalve dit groote dier kwamen ook nog herten, honden en ratten voor, ja zelfs was een fossiel veertje gevonden, zoodat ook het bestaan van vogels in dien tijd onbe twistbaar vaststond. Schildpadden en kik- vorschen ontbraken evenmin. De sala manders uit dien tijd hadden aanleiding gegeven tot een vermakelijke vergissing. Terwijl men in vroegeren tijd van oordeel was, dat de fossielen geen overblijfselen van dieren waren en die het beweerde vervolgde en verbrandde, behield in deacht- tiende eenw de meening de overhand, dat de fossielen wel bewijzen waren van het dierlijk leven op aarde, zooals het door den zondvloed was ondergegaan. Men zocht dan ook naar overblijfselen van den mensch en nu meende zekere Scheuchzer in 1725 dit fossiel gevonden te hebben. Hij gaf daarvan een beschrijving en noemde het homo diluvi-testis, ook wel homo theoscopns. Het was, men wist niet hoe, in het bezit van Teyler gekomen, en werd ons nu vertoond niet alleen in het origineel, maar ook in den afdruk op de andere zijde van den steenlaag die door den Heer Winkler was ontdekt, en eindelijk op een teekening mede door Mej. Winkler vervaardigd. Latere geleerden bewezen evenwel, dat men hier niet met een mensch, maar met een soort van hagedis te doen had en toen Cuvier in 1811 Haarlem bezocht, bracht hij een bezoek aan Prof. van Marum en maakte toen voor goed uit dat het een salamander was. Siehold bracht daarvan later een exemplaar mede uit Japan en in Artis heeft men ze nog steeds voorhanden. Een daarvan heeft vijftig jaar geleefd. Ook insecten en schaaldieren worden in Oeningen in fossielen toestand gevonden, vissohen kwamen ook voor en Dr. Winkler had twee soorten donderalen onder de fossielen ontdekt, waaraan hij den naam cobitis Breda en cobitis Teyler had ge schonken, uit eerbied en erkentelijkheid voor prof. Breda en directeuren van Teyler, die zooveel voor de palaeontologie hadden verricht. Langen tijd had spreker zeker nog voort kunnen gaan, maar hij begreep dat voor zijn gehoor een afwisseling gewenscht zou zijn, en daarom had hij een verzameling prenten medegebracht, die door den too- verlantaarn op doek geprojecteerd, in op volging een voorstelling moesten geven van het voorwerdlijke landschap met zijn planten en dieren. We zagen den pterodactylus en den plesiosaurus, den igonaudon en den holen- beer achtereenvolgens verschijnen en kwa men zoodoende langzamerhand weder in de werkelijke wereld terug. Het gas werd ontstoken, we behoefden niet meer als Scheuchzer naar menschen te zoeken, maar zagen ze van aaogezicht tot aangezicht, en dankten den spreker voor het interessante kijkje in the times of old, door het licht zijner wetenschap na zoovele eeuwen voor ons in al zijn heerlijkheid ontdekt. In eene Dinsdag gehouden openbare zitting der Tweede Kamer was ingekomen het bericht van den Heer Bogaerdt, dat hij zijn ontslag neemteene kennisgeving van het overlijden van Mr. H. JDijk- meester, lid der Kamer voor Tiel, welke met een brief van rouwbeklag zou beant woord worden, en de geloofsbrieven van dsn opnieuw voor den Helder gekozen heer S. F. Land, die na goedkeuring werd toegelaten en beëedigd. Ingekomen was ook, behalve de reeds bekende ontwerpen, een ontwerp tot instelling eener Oranje- Nassau-orde. Bij de regeling der werkzaamheden op perde de heer Levy bezwaar met het oog op de nienwe leden, om het reeds door de vorige kamer in de afdeelingen onder zochte ontwerp betreffende het faillissement en de surseance van betaling, nu reeds in de afdeelingen te onderzoeken. De heer Mees trachtte aan te komen, dat die be zwaren niet bestonden, en wees er op, hoe wellicht de zaak een geheel jaar op afdoening zou moeten wachten, indien behandeling thans werd nitgesteld. Een voorstel van de heer Levy, om het ont werp na het winterreces te behandelen, werd verworpen met 55 tegen 3 stemmen. Vrijdag komt de Indische begrooting aan de orde. UIT PARIJS. In het begin van deze week hebben er twee feesten te Parijs plaats gehad. Nu is een feest hier op zichzelf geen bijzonderheid, daar Parijs eigenlijk altijd feest viert, terwijl de opsommingen van gasten, de beschrijvingen van toiletten en menu's, waarvan de Parijsehe dagbladen steeds vol zijn, den Hollandschen lezers spoedig zou den vervelen. De Eranschen moeten evenwel een prikkel hebben, zij moeten iets hebben waar zij zich kunnen amu seeren, en waar hunne luchtige harten snel ler voor kunnen kloppen. Hunne families (beklagenswaardig Eransch familieleven en hnnne zaken zijn daartoe niet voldoende, en een feest schijnt de eenige uitkomst te zijn. Deze Parijsehe feesten hebben even wel een geheel ander karakter, dan de bo venbedoelde, die, hoe verschillend onderling zij ook blijken te zijn, toch dit met elkan der gemeen hebben, dat zij ter eere van vor stelijke personen hebben plaats gehad. Een dezer feesten en wel het voornaamste is gehouden ter eere van het zilveren huwelijksfeest van Z. M. Alexander III, Keizer van Rusland, en H. M. Marie Fiederovna, Keizerin van Rusland. De Russische kolonie te Parijs heeft dit feest plechtig in hare kerk in de Rue Daru ge vierd. Precies elf nur hield de landauer, waarin de Groot-Hertog Wladimir, de Groot-Hertogin Maria Paulowna, en hunne dochter, de Groot-Hertogin Helena gezeten waren, voor het gebouw stil. Hunne Kei zerlijke Hoogheden werden ontvangen door den Baron, de Barones en Mile Hedwige de Mohrenheim. Bijna tegelijkertijd kwam de Groot-Hertog Alexis aan, gevolgd door

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1