i Volharding," nkelgehak Fel-Appelen. BONKERS, aanbieding. mi Tweede Blad. |zen. (75) s .8 gs go -js Hw s -S 8 IS s- Lü QC Lü LÜ is: Koningstraat 10. vondbrillen. Broodfabriek mm ar kt, Haarlem. jden Hemdjes, chhaverstr. 26> van WOENSDAG 18 November 1891. Kantoer van Vaste Goederen, AssurantiënHypotheken ÏIEPHAUS en DROSTE. IVassaulaan 27r00d. Nieuwsberichten. c*- VAN DEN BERG Co., OD f-i S3 c3 o3 a 3 pq m U <0 8 •8 8 8 ^5 8 8 £.52 •C o 1 W 5 >8 £8 b 8 M S w S3 D H M H CO O >M D CO a Q J. J. Weber, Opticus. HAARLEM. I alleen te Amsterdam en lit, maar ook te Haarlem m BRILLEN verkocht uit roemde fabriek van Emil i Rathenow. Brillen worden op voor- t van H.H. doctoren cor- eleverd. Specialiteit in Directie heeft de eer te be- dat in de magazijnen KruiS- ten Zijlstraat en overigens celling bij alle Depothouders, heden verkrijgbaar zal zijn PRIMA KWALITEIT 50 Cent per i/s Kilo. PRIMA KWALITEIT 30 Cent per 1/2 Kilo. Eene party heeriyke >or 10 Ct. per 1/2 Kilo, del in alle soorten van IKOLEN, ANTHRACITKO- COKES, BRIQUETTEN, en HOUT. mcurreerende prijzen. Te bevragen aan het T n Terstoud. F Februari. M z: Mei. B. o. rz Binnenopgaande. K Kamers. TE KOOP: Bouwterrein, 10,70 A Zijlweg, T. Bouwterrein, 9,80 A., Zijlweg, T. Bouwterrein 4 A., Oud-Zandvoort, uitzicht op zee, T. Bouwterrein, 7 A., Oud-Zandvoort, T. Een net Café (hoekhuis) met vergunning, op een der beste standen te Haarlem met ruime behui zing. Een Huis, 6 k., keuken, kelder, zijuitgang, Ged. Oude Gracht ƒ8000. Een Huis met tuin, 4 k., keuken, dienstb.k., zolder, euz. Koudenhorn, 4500,T. Een Huis m. 4 k., keuken, enz. Burgwal, 2500,—. T. Huis, uitstekend gelegen voor winkel (hoekhuis), beneden 4 k keuken, kelder, boven (vr. opg.) 4 k. enz., gas- en waterl., Kruisweg. Heerenhuis (groot en solied) m. gr. tuin en zij uitgang, beneden 3 i&rkspreekkprovisiek., keuken, kelder, binuenpl-, bergpl. euz. Boven 5 k., zolder en 2 dienstbk. Zijlstraat. Huis m. veranda en tuin, 2 k., alcove, keuken, kelder, enz. Leidsche straat. Flink Winkelhuis, 4 k., keuken, kelder, plaats, gas!, enz. Barre voetestraat Verschillende villa's te Zandvoort. Eene villa en een huis met tuin te Heemstede. Bouwterrein, 8 A. 92 c.A. Klerksteeg. Heerenhnis (modern en fraai) met grooten tuin, nl. sousterrain m. 2 voork., kelders, keuken, bergplen plaats 1 e étage 4 gr kwaarvan 2 ens uite en vertrada2e étage 5 kzolder m. 2 dienstbk. op eersten stand gelegen. Bouwterrein, pl. m 260 M1 Wagenmakerslaan nabij den Hout. Huis m. plaats; beneden 2 k., keuken enz.; boven 2 k. en zolder. Lange Wijngaardstraat 2800. T. Heerenhnis m. tuinbeneden 2 k., keuken, kelder, enz.; boven 5 b 6 k., benevens een daarnaast staand hecht gebouw met plaats, voor verschil lende doeleinden geschikt (in het centrum der stad gelegen). Huis met tuin, beneden ruim koetshuis en stal ling voor 4 paarden, kelder en fl. tuin. Het boveuhuis m. vr. opg. bevat le étage 2 gr. en 1 kl. k. en keuken, 2e étage 2 gr. k., dienstb.k. en fl. zolder. Lange Wijngaardstraat. Villa m. veranda, balkon, enz., nl. sousterrain m. k., mangel-, strijk- en provisiek., keukenle étage m. 2 k. ens. en keuken; 2e etage 2 k. ens. en 2 kl k., zolder m. 3 k. Zandvoort (nabij Zee). Koopprijs billijk. T. Heerenbuizen m. tuinben. suite, keuk. keld.; boven 2 gr. en 2 kl. k., zolder m. dienstb.k. enz., fraai gelegen aan eene der singels (lidmaatschap over te nemen). Winkelhuis m. tuintje; beneden fl. winkel, 2k. en keuken; boven zolder m. 2 kamertjes, voorts pakhuis en zolder. Heemstede ƒ2600. T. Heerenhuis m. fl. tuin en heerlijk uitzicht nabij den Hout; sousterrain: 1 k., keuken, kelder, bergpl.; hei-etage 2 gr. k. ens., nog 2 k.; boven 4 k., zolder m. logeer- en dienstb.k., gas- en waterl Florapark. Winkelhuis m. 2 plaatsen en zijuitg., nl. winkel, 3 k., keuken, kelder en bergpl. beneden; 2 k., alcove, 2 zold. en dienstb.k. bovenachter nog 2 k., op prima stand in het centrum der stad. Een kapitaal Heerenhuis m. gr. tuin, stal, koets huis en koetsierswoniug (een der grootste pan den in bet eeutrum der stad). Het bevat 20 (waaronder verscheidene groote) kamers. TE HUUR OP TE KOOP: Villa m. tuin, Zandvoort. T. Heerenhuis m. tuin, 6 k., alcoof, keuken, kelder, dienstbodenk. enz., Nieuwe Gracht. Huurprijs ƒ550. T. Een fraai gelegen Buitenverblijf a. b. Zuider- Buitenspaarne, m. gr. tuin (ook boomgaard en moestuin), pl.m. 50 A., bestaande uit ruim Heereuhuis van alle gemakken voorzien, gas- en waterl. enz. Gedeeltelijk wordt verhuurd voor pl.m. ƒ850. (Uitstekend voor fabriek). Groot Winkelhuis (hoekhuis) voor enkele jaren nieuw gebouwd; beneden 2 gr. k., kenken, gr. kelder en plaats. Voorts een flink pakhuis m. zolders. Gezamentlijke huurprijs ƒ550. Het geheele perceel met bet bovenhuis (verhuurd voor 500) is ook te koop. Het is gelegen op eene der drukste standen, is voorzien van wa terleiding enz. T. Heerenhuis (modern en fraai) m. tuin; beneden ruime suite, nog 2 k., keuken, kelder, veranda; boven 7 k„ zolder m. dienstb.k. enz., gas- en waterl. Kl. Houtweg. Koopprijs ƒ20 000, Huur prijs ƒ1050. M. Heerenhuis m. gr. tuin en koepel, genaamd Rust hoek. Beneden 5 k., badk., keuken; boven 1 gr. en 3 kl k. en zolder. Verder kl. stal en koetshuis. Putten op de Veluwe. Huurprijs ƒ450. Koopprijs ƒ9000. T. Huis m. veranda; beneden 2 k., alcove en keuken, boven 2 k. en alcove, volledige gemakken. Bad-Zandvoort nabjj Hétel Kaufmann. T. Heerenbuizen m. serre en tuin, beneden suite, kelders, keuken, waarboven 2 k.le étage 2 gr. en 1 kl. k.; 2e étage idem en zolder. Zijlweg. M. Heerenhuizen m. serre en tuin; sousterrain m. k., keuken, kelder enz.; bel-étage 2 k. ens. en nog 2 k.; boven 3 k. en badk., zolder m. 2 k. Zijlweg. M. j Heerenhuis met serre en tuinbeneden 2 k. ens., spreekk., nog een k., keuken, kelders; boven I 6 k. en badk., zolder m. dienstbodenkamer Nieuwe Gracht. F. Heerenbuis met serre en fl. tuin, 8 k., badk., keuken, kelder, zolder met dienstbodenkamer, gas- en waterl. Wagenweg Huurpr. 1200F. Ruim winkelhuis op besten stand, nl. winkel, k kelder en plaatsje; boven 1 gr. en 4 kl. k., keuken, zolder enz. (De nette zaak in coul. artikelen is te koop). Heerenhuis met tuin, beneden 2 gr. k. ens., binnenpl., tuink., keuken, kelder, bijkeuken, bergplboven 7 kbadkzolder en dienstb.k. Spaarne Huurpr. 1200. M Huis m tuin, beneden 2 k. ensuite, serre, keuken, kelder, bijkeuken, bergpl.; boveu 2 k., zolder en dienstbodenk. Pieter Kiesstraat. Huurprijs ƒ286. Dec. HUIZEN TE HUUR: Huis met 5 k., kelder, keukeB, enz. Korte Dijk 325,--. T. Heerenbuis m. grooten tuin en scharen, kippen hokken, broeierij en druivenkast, 7 k., keuken, kelders, zolder, provisie- en dienstbodenkamer, zeer geschikt voor kleine fabriek, dorp Vreeland a/d Vecht ƒ550,— T. Huis m. grooten tuin, 2 k., keuken, kelder, zol ders, dorp Vreeland a/d Vecht ƒ160,T. Heerenhuis m. veranda, gr. tuin m. vrucht- en sierboomen, 3 gr. k., 3 kl. k. aan den Rijks straatweg te Heilo bij Alkmaar ƒ300. T. Villa m. tuin, suite, bad en spreekk., boven 5 k., dienstb.k., enz. Ripperdapark ƒ700. T. Huis met plaats, 5 k., keuken, kelder, enz. Zuider- Buitenspaarne 250. T. Heerenbuis met tuin, sousterrein met k.keuken en provisiek., bel-étage met suite en kl. k., boven 3 k. en zolder met dienstb.k., gas- en waterl. Florapark T. Huis m. tuin, 5 k keuken, kelder, en waterl., Oranjestraat T. Heerenhuis m. veranda en tuin; beneden 2 k., keuken, provisiek.; bel-étage 2 gr. k. ensuite en 2 kl. k., boven 4 k., zolder m. dienstb.k., gas- en waterl. Schotersingel ƒ800. T. Huis m. tuin, 5 k., keuken, kelder waterl. enz. Oranjestraat, ƒ300. T Winkelhuis (hoekhuis) m. 5 k., keuken, kelder, zolder met dienstb.k., waterl. enz.(gedeeltelijk verhuurd voor ƒ225). Spaarne ƒ800. Heerenhuis] m. tuin, beneden 3 gr. k., keuken, kelder en tuin, boven 6 k., zolder en dienstb.k. enz. Zijlstraat. T. Heerenhuis m. tuin en veranda, sousterrain met 1 k., keuken, provisiek. enz., bel-étage met 2 gr. kensuite, spreekk. en achterkamer, boven 4 k., zolder m. dienstb.k., waterl. enz. Ke naustraat ƒ750. T. Heerenbuis m. tuin, beneden 2 k. ensuite, spreekk., keuken, kelder, enz., boven 2 gr. en 2 kl. k., zolder m. dienstb k. en waterleiding. Ripper- dastraat ƒ450. T. Heereuhuis en tuinbeneden 2 k. ensuite met veranda, nog 1 k., keuken, kelder; boven 4 k., zolderen gas- en waterl. Raamvest 625. T. Kapitaal Heerenhuis m. gr tuin (op den fraaisten stand). Beneden 3 k. ensuite, spreekk., serre, keuken, bergplkelder; le étage 3 k. ensuite, 2 logeerk en badk2e étage 2 logeerk dienstb.k. en zolder. Centrale verwarming, gas- en waterl. Dreef ƒ2000. T. Heerenbuis m. tuin; sousterrein k., keukeu, keld enz.; bel-étage 2 k. ensuite en serre; ]e étage 3 k.; 2e étage 2 k., zolder en dienstbodenk Zijlweg ƒ800. T. Heerenbuis m. tuin en prachtige serre; beneden voork binnenk., keuken, kelder, fraaie tuink., bergpl boven 4 k., badk., provisiek., zolder m. dienstb.k., gas- en waterl. Spaarneƒ550. T. Heerenhuis m. tuin; beneden 2 gr. en 2 kl. k., kelder, keuken, enz., boven 4 k., zolder met dienstbodenk. Kruisstraat ƒ700. T. Heerenhuis m. tuin, sousterrain m. keuken, man- gelk., kelders, bergpl. enz.; bel-étage2 k. en suite, serre, nog 2 k. en opk le étage: 4 k. en badk-, zolders met logeer- en dienstb.k. Florapark. M. of eer. Heerenbuis m. tuin; beneden 2k. ensuite, keuken, kelder; boven 2 gr. en 2 kl. k., zolder met loeeer- en dienstbodenk., waterl. Ripperdapark ƒ600. T. Heerenhuis m tuin; beneden 2 k., keuken en kelder; boven 3 k., zolders en dienstbodenk., waterl. Z.-Buitenspaarne ƒ300. T. Winkel met kantoortje op le stand (centrum der stad). 5,50 p. week. T. Winkelhuis m. fl. tuin, 3 k., keuken, zolder, dienst bodenk. enz. Zijlstraat 500. T. Winkelhuis m. tuin. Beneden winkel en gr. k. ens., keuken, kelder; le étage 3 k. en keuken, ver der zolder m. 5 k., gasl. enz. (op besten stand, centrum der stad.) 1000. M. Heerenbuizen m. tuin en veranda, beneden 2 k. ens., keuken, kelder, bergpl.; le étage 2 gr. en 2 kl. k., daarboven 2 k., zolder en dienstb.k. Leidschevaart 600. T. Een Heerenbuis dito. 650. T. Heerenhuizen m. tuin, beneden 2 k. ens., keuken, kelder, bergpl.; boven 4 k.,zolderm.dienstb.k. Leidsche vaart 550. M. Heerenbuis m. tuin; sousterrain m. k., keuken en provisiek., bel-étage m. suite en kl. k.; boven 3 k. en zolder m. dienstb.k., gas- en waterl. Florapark ƒ750. T. Heerenhuis ra. fl. tuinbeneden 2 k. ensuite, zaal, keuken, kelder enz.; boven 5 k., zolder en dienstb.k., gas- en waterl. Dreef ƒ1200. T. Heerenhuis m. tuinbeneden 3 k keuken, kelder, plaats, bergpl.; boven 4k., zolders en dienstb.k. Jacobijnenstraat ƒ500. T. Huis m. plaats, beneden 2 k., keuken, bergpl.; boven 1 gr. en 2 kl 'k., balkon, zolder m. 2 k., gasl. enz. Kleine Houtweg. T. Huis m. tuin, beneden 2 k. ensuite, serre, keuken, kelder en bergplaats; boven 2 k., zolder en dienstb.k. Pieter Kiesstraat ƒ280, T. Heerenhuis m. tuin, beueden 2 k., boven 4 k., logeer- en dienstb k., keuken, kelder en waterl. Zijlweg 560M Huis met tnin, beneden 2 k. ens., keuken, kelder en tuink.; boven 2 k. en zolder, waterl. Kin- derhuisvest 325. T. Heerenbuis met tuin, sousterrain m. k., keuken, dienstb.k., kelder, bergpl.; bel-étage 2 k. ens., spreekk. en serre; le étage 4 k. en badk.; 2e étage logeerk strijkk., dienstb.k. en zolder, gas- en waterl. KinderbuisvestT. Heerenhuis met tuin, sousterrain m. eetk., keuken, kelder, bergpl.; bel-étage 2 k. ens., kabinet en serre; le étage 4 k.; 2e étage 2 k., 2 dienstb.k., mangelk. cn zolder, gas- en waterl. Nieuwe Gracht. T. Heerenhuis met tuin; sousterrain m. eetk., des- sertk., keuken, bijkeuken, kelders, bergpl.; bel étage 3 kwaarvan 2 ens., serre; le étage 4 k.; 2e étage 2 k., mangelk., dienstb.k. en zol der, gas- en waterl. Nteuwe Gracht. T. Heerenhuis met fraaien tuin, nl. 2 ruime k. ens. waartusschen alcove, nog 2 k., sousterrain m. keuken, kelder en bergpl., op eene der fraaiste standen der stad (alleen voor klein en net ge zin) 350. M. Heerenhuis m. tuin, beneden 2 k. en9., keuken, kelder; boven 4 k., zolder m. dienstb.k., gas- en waterl. Zijlvest ƒ420T. Huis m. tuin, beneden 2 k., keuken, kelder; boven 3 k. en zolder, waterl. (Nabij he. station) 400. Dec. of eer. Huis m. tuin, beneden 3 k., keuken; boven 3 k., zolder en dienstb k., waterl. (Nabij het station) 350. T. Heerenhnis m. serre en tuin, beneden suite, spreekk., keuken, kelder, enz.; boven 4 k., logeer- en dienstb.k. en zolder, gas- en waterl. Wilhel- minastraat ƒ1000. M. of eer. Heerenhuis m. tuin, beneden 2 k. eus., keuken, kelder, bergpl.; boven 3 gr. en 3 kl. k., zolder en dienstbodenk., waterl. Leidschevaart ƒ600. M. Heerenhuis (dubbel) m. tuin en zijuitg., beneden 2 k. ens nog 1 fl. k., keuken, kelderboven 5 kzolder en dienstb.k.. gas- en waterl. Jansweg ƒ750. M. of eer. Heerenhnis m. tnin, sousterrain m. k., keuken, provisiek. enz boven 2 ruime k. ens., nog 4 k., zolder en dienstb.k., gas- en waterleiding Scboterweg 600M Heerenbuis m. tuin, beneden 2 k. ens., serre, spreekk., keuken, kelder, bijkeukenle étage I 4 k.; 2e étage 2 k., zolder en dienstb.k., gas- J en waterl. Wilhelminastraat ƒ900. M. Heerenhuis m. tuin, beneden 2 k. ens., serre, keuken, kelder; boven 3 gr. en 1 kl. k.; 2e étage 21., zolder en dienstb.k., gas-en waterl. Leidschevaart ƒ700. M. of eer. Heerenhuis m. tuin, beneden 2 k. ens., keuken, bergpl.; boven 3 k zolder en dienstb.k., waterl. Delftstraat bij den Zijlwegf 300M Heerenbuis m. tuin, beueden 2 k. ens. m. serre, keuken, kelder, bergpl.; le étage 4 k.; 2e étage 2 k., zolder en dienstb.k., gas- en wa terleiding. Wilhelminastraat ƒ600. M. Heerenhuis m. tuin, beneden 2 k. ensuite, keuken, kelder en tuinkamer; boven 5 k., zolder met dienstb.k., gas- en waterl. Ged. Oude Gracht ƒ850. M. Huis m. plaats, beneden 2 k. ens,, keuken, kel der; boven 3 k., zolder en dienstb.k., (zeerge schikt voor winkel). Groote Houtstraat. T. Heerenbuis m. tuin, beneden 1 gr. en 3 kl. k., serre, kenken, kelder; boven 5 k en badk., zolder m. 2 k. Jan de Braystraat aan de Scho- tersingel 500 M. BENEDENHUIZEN TE HUUR: Winkelhuis voor alle affaires geschikt, nl. winkel, k., alcove, keuken, kelder, Meesterlottenlaan ƒ182. T. Winkelhuis met winkelopstand, nl. winkel, k., alcove, keuken, tuintje en zolder. Kleine Hout straat 300. T. Benedenhuis met tuin, 3 k., keuken, kelder, wa terl. Kampersingel 340. T. Benedenhuis m. 2 k., alcove, keuken, kelder en tuin, waterl. Leidschevaart ƒ250. M. BOVENHUIZEN TE HUUR: Bovenhuis, 2 kalcove, keuken, zolder en waterl Meesterlottenlaan ƒ130. T. Bovenhuis, 4 k., keuken en zolder, Oude Groen markt, 275,T. Bovenhuis (b. o.) le étage: 2 k., alc., kenken; 2e étage: zold. m. dienstb.k., waterl. Anegang j ƒ275. T. Bovenhuis (b. o.) 3 k., keuken, zolder en dienstb k. (zeer net, voor een stil gezin.) Lange Veerstraat 250. T. Bovenhuis, 2 k. ens., 3 kl. k., balkon, keuken, zolder met dienstbodenk., waterl. Kampersingel ƒ400. T. Bovenhuis (b. o.), 2 k., keuken en zolder, gas- en waterl. Barteljorisstraat ƒ300. Spoedig te aan vaarden. Bovenhuis (b. o.), 4 k. en berging op zolder. Kl. Houtstraat ƒ200. T. Bovenhuis (b. o.), 3 k., alcove, keukeu, kelder, zolder in. dienstb.k., waterl. Hooimarkt 225. T. Bovenhuis, n.l. 3 k., alcove, keuken, enz. Kleine Houtstraat ƒ300. T Bovenhuis, 2 k. ens. m. balkon, kl. k., nog 2k. en zolder, gasl. Pieter Kiesstraat 275. T. Bovenhuis in bet centrum der stad, 5 k., kenkeu, zolder en dienstb.k., gas- en waterl. 325. F. of M. KAMERS TE HUUR: Bovenvoorkamer op het Noorden. Spekstraat, p. md. ƒ10,—. T. Twee kamers (zeer net gemeubileerd). Anegang ƒ35 p. md. T. Twee gem. kamers en zolder met dienstbodenk. (met of zonder bed.) Haarlemmerhout. T. Gem. zit- en slaapkamer, Ged. Oude Gracht, ƒ25 p. md. T. Bovenkamers (fraai gemeubil. zit- en slaapkamer) op eersten stand. Houtplein. T. Gemeubil. kamers (beneden 25,of boven ƒ12. p. md.), Ripperdapark. T. Gemeubil. voorkamer, ƒ25 p. md., met pension ƒ50. Twee andere gemeubil. kamers idem, of de drie genoemde kamers ƒ50 per md. Gierstraat. T. Gemeubileerde of ongemeubileerde kamers met pension. Ruicbaverstraat. T. Van 2 tot 4 ongem. kamers 12 tot ƒ20 p. m.). Van 2 tot 4 gem. kamers (ƒ16 tot ƒ30 p. m.). Kleine Houtstraat. T. Gem. kamers, Gr. Houtstraat, 30 p. md. T. Twee ruime gem. bovenkamers. Raamvest 30. December. Gem. Kamers, Oude Groenmarkt ƒ24 p. m. T. Gedeeltelijk gem. bovenvoork. m. alcove, Groote Houtstraat ƒ16 p. m. T. Ruime zolder m. vrijen opgang 2, 6a. Spaarne. ƒ300,— T. Kelder te buur. Groote Houtstraat nabij den Hout, ƒ50,—T. Kelder te huur. Groote Houtstraat, ƒ50. T. Pakhuis te buur, pl.m. 60 Ma, ƒ3 p. week. Verschillende geheime opdrachten Te Berlyn heerscht nu reeds gebrek onder de behoeftige bevolking. Het stede- lijk bestnnr heeft een millioen mark toe gestaan om in den aanstaanden winter te besteden aan verwarmingslokalen, wijk plaatsen voor dakloozen en het verschaf fen van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen. Algemeen wordt de nood, trouwens een versohynsel in de meeste groote steden, toegeschreven aan de zucht der plattelands bevolking om naar de steden te trekken. Sommigen dezer lieden stellen zich de steden voor als plaatsen waar men kan eten zonder te werken, zelfs zijn sommigen dwaas genoeg te gelooven, dat het ver staan van een handwerk onnoodig zou zyn om in eene stad aan den kost te komen. Wel zyn reeds voor lang middelen beraamd om de omstandigheden in deze te wyzigen, maar de ondervinding heeft niet bewezen dat resultaten verkregen zyn. De moordenaar van het lyk zonder hoofd, de vorige week in een kelder te Parys gevonden is ontdekt. Het is een sjouwerman, Vaubourg genaamd. Hy woon de samen met den vermoorden Leon Bou- try en verklaarde dat hij half slapende, onbewust van wat by deed, Boutry ge worgd heeft, omdat deze, die zich beschon ken had te bed gelegd, hem in den slaap een slag had toegebracht. Hy verborg den doode eerst onder het bed, later in den kelder, waar men hem vond. Om te voor komen, dat Boutry herkend werd in welk geval terstond op hem de verdenking zon vallen ontdeed hy zyn slachtoffer van alle kleederen en hieuw hem het hoofd af. De plaats, waar hel verborgen was, wees hy de politie aan. .^1 zyne aanwy- zingen bleken juist te zyn. Maar men gelooft niet, dat de door Vaubourg opgege ven aanleiding tot den moord de ware is. Te Franklin, in den staat Indiana, is een epidemie opgedaagd, welke de ge- neesheeren in ongelegenheid, en de bewo ners in ontsteltenis brengt. Deverschyn- selen zijn eerst hevige koorts, eenige uren later begint er ontsteking aan den tong te komen, deze begint te zwellen en wordt ten laatste zwartde patient wordt zwak en sterft spoedig. De geneesheeren verkla ren, dat de eenige hun bekende en daarop gelykende ziekte die van den Aziatischen „zwarten tong" is, waarvoor tot heden geen geneesmiddel bestaat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 5