HAARLEMSCH k PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 95 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegi>acht 86. Dertiende Jaargang, met AMSTERDAM. abonnementsprijs: vaI1 ZATERDAG 28 November 1891. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 29 Nov. 1891. Nederd. Herv. Kerk. ■5-=?= i denken, dat de man- tij daglicht konden af- geloof, dat papa naar n is." hem gevonden." ar gewoonte, heeft hij ezonden, om wat ake- le halen?" I precies," zeide Phil, itig een droom te zien is het ook maar een wa- Onderweg had hij zich ;esteld, hoe zij er wel ij kon haar blosje zien mijl duisternis, die hij was, zijn pad had door tiare oogen verlicht ge- r daar zat zij, bleek, n den gewonen glans en hare gemoedsge- n volstrekt niet geschikt srhoud, dal hij zich al keer had voorgesteld j dien avond zijn hart il, dan, hij zou gedul- waagt, die wint." iel wat streng jegens egens zijne toewijding waagde hij te vragen, n hebben wij een oud terwijl de zon schijnt I in den ijzerhandel nog r geschenen dan tegen- t ik," zeide Lucia, lus- altijd wat met de zaak dj in New-York hebben spreekwoord." alles om de vrouwen, i zoo in hunne zaken betoogde Phil. „Wat r om de zaken geven, as om zijne vrouw en ;hters en zijne jongere dunkt, hij ziet het ij er over spreekt, nooit it iets om het geld, om het ijzer en het geld en goud en nota's en anderen in zijne oogen, n japonnen en mantels opera-loges en uitstap- )a, en jongenzeide Lucia, m glimlach, die er de- kon; „ik mocht wel aar gij die ideeën van- 3 gij ze niet laat varen, an het verzen schrijven ietreffende de gedaante- an slaafijzer in goud. m, hoe gek dat lijken eer het ijzer probeert,, te vergulden, de lelie zeide Phil, „zooals in i uw vader gebeurt, vaard zijn, lot dichten m ten minste één voor alen, waar Shakespea- iking onjuist was. Gij t vervolg van de aan- Lende die zeker wel, ang gloeide aardig bij it dat, al was het een doel trof met behulp en. Wat dezen betrof, r wat moed te vatten: iet doen, vroeg hij bij 1 het bewustzijn, dat meisje een oogenblikje ;haft had? het van avond op een te hebben," zeide Lu- dat mijn vader de beste ;efl, en ik dacht, dat gij een beetje ten minste liet begrijpen, waarom van avond zoo druk t." :erde de punten zijner ten van het elfen haard- ren van de geschilderde ia bespiedde hem met elaat, en zeide ten laat- nl het zelf niet te we- Wordt vervolgd). VS1.EPHOONNDMMÏK TELEPHONISCHE VERBIND1N8 Per drie maandenT ,25.- franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk.meer 5 C6nts, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. '10 nre, Sioaan. Nam. 2 nre, Hoog. 5e Zondag, "s Avonds 6 nre, Moeton. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Lieftinch. Theol. Candidaat. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, J. Kuijlman, pred. te Heemstede. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Woensdag 's avonds 7 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Vm. 10 ure, 's Av. 5 ure. van Mantgem, pred. te Harderwijk. Donderdag 's av. 7Vs ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Herdenking 25-jarige Evangeliebediening te Haarlem. 's Avonds geen dienst. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, Ilesta. Bidstond. Collecte voor de Zending. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Donderdag nam. 12Vs nre, Tideman. Huwelijks wijding. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 5 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Sioaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, by de Turfmarkt. Donderdag 'sav. 8 u., van Lennep. Bijbellez. Joh. 7 1 vv. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ar kei. Heemstede. Nam. 21/2 ure, J. Knylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld CEz. Nam. I1/2 ure, Zondagschool. S andpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. 's Avonds 7 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer Veldman, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 7V2 ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- Zaterdagavond 8 ure, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. Zweden, Bijbellezing, Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. Voordrachten in Teylers Stichting De bezoekers van Teylers gehoorzaal, hadden Woensdag j.l. het genoegen Prof. W. van der Vlngt te mogen hooren. Als wij hier allereerst van genoegen spreken, denken wij hoofdzakelijk aan den kernach- tigen en vloeienden stijl waarin zijn rede was gesteld, een stijl, die hoewel zeker voor Nieuwe Gids schrijvers veel te deftig en te zwaar, aan elk die meent dat men het voorloopig nog vrij wel kan stellen met den rijken woordenschat, die onze voorouders ons hebben nagelaten, bewees, dat onze taal ook voor de behandeling der meest ingewikkelde vraagstukken een zeer bruikbaar en zelfs sierlijk voertuig kan zijn. De Spreker begon met de opmerking, dat het strafrecht, voor tien jaren op zeer humanitaire denkbeelden gevestigd, lang zamerhand een reaktie had ondervonden. Dat men meende toenmaals te sentimen teel te zijn geweest, dat men moest erken nen dat de boeven niet wilden luisteren naar de goede bedoelingen van den wet gever, dat de recidive toenam, en wel zoodanig, dat men reeds het recht had van den misdaad te spreken als van een beroep. Deze kentering in het oordeel over den misdadiger is ten slotte geëindigd met de voorstelling dat de misdadiger is een bijzonder exemplaar van den mensch. Een Italiaan, C. Lombroso, heeft van deze stelling de nitvoerigste verdediging gegeven in zijn werk Over den natuurlijken oorsprong van de menschensoort misda- diger. De denkbeelden van deze richting, de positive criminalistische anthropologie, werden door Spreker stuk voor stuk na gegaan en weerlegd. Lombroso zocht den eersten oorsprong van de misdaad bij de vleeschetende planten en dan bij de wilden, in hun gevoelloosheid voor het lijden van anderen en hunne on vatbaarheid voor het onderscheid tnsschen het mijn en dijn. Al deze stadiën, beweert hij verder, doorloopt het kind van den tegenwoordigen tijd, evenals het ook in li- chamelijken zin, de wordingsgeschiedenis van het menBchenras, ons doet zien, voor het ter wereld komt. In geestelijken zin geldt hier ook de the orie van Haeckel. Bij den misdadiger nu zijn die overgeërf de eigenschappen onuitroeibaar, bij hem heeft men te doen met een verspringende erfelijkheid of atavisme, zooals dit menig maal in de natuur wordt aangetroffen. De misdadiger heeft met den wilde gemeen een geringe ontwikkeling der herssenpan, een onregelmatigen schedelbouw, en gering gewicht van de hersenen, een breede statuur, vooruitstekende onderkaak, weel- derigen haargroei en weinig kinhaar. Tastzin, gevoel voor pijn zijn bij beiden weinig ontwikkeld, daarentegen is de gezichtszin, bij den wilde zoowel als bij den misdadiger buitengewoon sterk. Bei den zijn ongevoelig voor het leed van anderen, beiden hebben geen karakter. Ze hebben geen overmacht op hunne neigin gen en invallen, zij zijn een speelbal hun ner driften. Zij zijn sluw, maar kennen geen nadenken en zijn meestal bekrompen. Stelselmatige aanhoudende arbeid ter wil le van een verwijderd doel ontbreekt bij hen eveneens. De misdadigers en ook de wilden zijn bijgeloovig, daarbij heeft men opgemerkt, dat ze beiden vaak dichten en zich tatoneeren. In een woord de homode- linquens of menschboef van onzen tijd is niets anders dan een barbarus redivivus, en derhalve onbekwaam tot eenig goed. Ecenals alles, wat zich met de natuur wetenschappelijke trom komt aanmelden heeft ook dit stelsel opgang gemaakt. De Heer Van der Vlugt meent ten onrechte en wel om de volgende redenen. De vergelijking van onze voorouders met de wilden der Znidzee-eilanden gaat niet op. Onze voorouders moeten geheel anders zijn geweest, waarom zijn anders de wilde stammen dier eilanden de eenwen door onbeschaafd gebleven, terwijl de ove rige wereld is vooruitgegaan? Ook de waarneming van onze misdadigers door Lombroso is niet juist. Hoe heeft hij die leeren kennen? In de gevangenis, waar ze nit ijdelheid en grootspraak zich anders voordeden dan ze waren, en daarenboven meestal aan het einde van hunne stormach tige loopbaan. Daar en dan is het niet het jniste oogenblik om over aangeboren eigenschappen te oordeelen. De eigenaardigheden van het lichaam van den misdadiger zijn ook eigen aan de vrouw en zij is toch statistisch viermaal minder mis dadig dan de man en volgens Prof. Van der Vlugt viermaal meer geneigd tot alles wat goed is. Voorts zijn vele lichamelijke kenmer ken, het brandmerk der natuur zooals Lombroso hen noemt zeer goed te ver klaren nit hun veelbewogen levensloop en niet minder uit den invloed van den ziels toestand op de gelaatstrekken. Uit een en ander concludeerde spreker, dat men geen recht had te beweren, dat bij eenig indi vidu de aangeboren lichamelijke eigenschap pen de oorzaak waren zijner geestelijke ellende. De overeenkomst in bijgeloof en aaneensluiting is gezocht en tusschen den wilde en den misdadiger een eenvoudig algemeen meuschelijk. De boeventaal onderscheidt zich van die der wilden door haar dartel en spotziek karakter. Dich terlijke ontboezemingen zijn bij beiden te verklaren uit de kracht der verbeelding, die bij beiden sterker geprikkeld en zwak ker beteugeld is, als spreker zeide. De tatouage is het gevolg van eentonige le venswijze en wordt ook bij soldaten en mariniers ternggevonden. Men wenscht aan zijn ervaringen en gedachten een zin nelijke uitdrukking te geven. Ook deze toevallige punten van over eenkomst kunnen geen atavinisme bewijzen. Op psychisch terrein, meent Lombrose opgemerkt te hebben de gevoelloosheid der wilde volken. Ook dit is onbewezen. Ze ker evenwel is het dat deze bij onze misdadigers allerminst wordt gevonden. De misdadiger nit den landbouwersstand is tegen sterke aandoeningen gehard, de misdadiger uit de steden daarentegen is een lafaard tegenover de pijn. Ook zijn ze niet allen even ongevoelig voor het leed van anderen. Moge in Italië de bandiet het type zijn van den misdadiger, in Engeland en Ame rika zijn het meestal oplichters en be driegers. De passions violentes, hebben plaats gemaakt voor een defaut de cons cience. Bij den een ontmoet men vasten wil en volharding en bij den anderen gebrek aan wil bij voorbereiding en uitvoering beide. Zoolang nog het geheimzinnig verband tusschen ziel en lichaam onopgelost is, moeten psychische verschijnselen laDgs zielkundigen weg verklaard worden. Hen ry Joly heeft hierover een belangrijk boek geschreven, getiteld Le crime, en maakt daarin veel gebruik van de statis tiek, die in Frankrijk is opgemaakt van de misdaden die in de departementen en door de inwoners daarvan is bedreven. Daarnit blijkt, dat in Corsika de meeste misdrijven geschieden, maar dat de Corsikanen hooger staan in de lijst der misdadigers, dan de inwoners van twintig andere departementen. Hier is dus de omgeving, niet de aangeboren eigen schap de verklaring. Brandpunten van de misdaad zijn de groote middelpunten van het verkeer, niet de armoede zooals men wil, maar wel de plotselinge verande ring van vermogenstoestand is de hoofd oorzaak van den val. Overal waar men in de gelegenheid is gesteld zonder aan houdende inspanning rijk te worden, neemt de misdaad in sterke mate toe. De wordingsgeschiedenis van den mis dadiger wordt ons hierop door den Spreker geschetst, zijn eigen getuigenissen aan het einde van zijn loopbaan als onver trouwbaar comediespel, terzijde gesteld, en uit de ervaringen van vele psy chologen en geestelijken die misdadigers tot vertrouwen hebben weten te bewegen ten slotte het besluit getrokken, dat de menschensoortmisdadigers in werkelijk heid niet bestaat, en dat er geen van hen zoo diep is gevallen dat hij onbekwaam zou zijn tot eenig goed. SINT NICOLAAS. Alweer bevinden wij ons op de Groote Markt, niet goed besloten welke van de acht straten op haar uitkomende wij zullen binnenvallen. Waarschijnlijk kunt ge U er mee vereenigen de Groote Hout straat in te stappen. Om consequent te 1

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1