HAARLEMSC PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 97. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 5 December 1891. Ned. Vereen, tst bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 6 Dec. 1891. Nederd. Herv. Kerk. K EO ÏUEE. hij nog zijn aandeel in de n aan de Haynlon-baaimaar ekte den dag dat hij bijna ;end dollars gestoken had in> Iting, die zelfs in 't gunstig- in geen jaren eenig geld ïg zou opbrengen. Dat kon :1 verkoopen, maar aan wien; wist er veel van, behalve de zelvetwee van dezen waren' ;n Phil, wien hij geen van ekennen wou, dat hij geld ad; dan zou hij nog liever ezen, wat hij er in gesloken Agnes Dinon betrof, die de verige aandeelen bezat, hij. geen zaken gaan doen met iw, die vóór vele jaren zijn hart afgeslagen had. en had zijn makelaar iets a gered uil de schipbreuk, ig naar een weinig bezocht plaats van naar zijne kamers de club, en, daar hij zelfs n Wall streel den een of an- tende te ontmoeten, ging hij, ds naar zijn makelaar. Dit I was niet bemoedigend, de was niet alleen verplicht. Marge's crediet te sluiten, igestoken door hel geluk van had hij zelf op zoo groote- 0. W. gespeculeerd, dat geruïneerd was, en er over ne plaats op de beurs te ver en einde iels van zijne schul doen. Wat 0. W. betreft,, van zich te herstellen, was ;er en lager gedaald, totdat aiet meer in gehandeld werd. 1 geiuïneerde president was ken gegaan, had al zijne be- aan zijne scnuldeischers ach- en zich naar het buiten- iven, om zijne geschokte ge le herkrijgen of om te ster- is hem vrij wel om 't even. bood openlijk zijn huis te' 1, en, terwijl hij lusteloos ,ot er zich een goed bod voor en, begaf hij zich naar Bos- as hem onmogelijk het spe- ap te geven, dat was jaren bezigheid geweest; en, toen e mijn-aandeelen vond, die jn bereik waren, begon hij 't klein te speculeeren. Het dat hij van mijnen gezien lien gedenkwaardigen tocht c W. was zooveel meer, dan en om hem heen van dit afwisten, dat hij eenige slagen deed, en eindelijk iet hem, eenige kennissen doen stellen in eene veel- zilverraijn, die hij in het ;ezien had. Zijne kennissen >r in, de mijn-aandeelen op New-Yorksche beurzen aan te brengen, en Marge, met oop en eene groote mate ïoop, waagde bijna al wat in de mijn van Brighthope. weken lang ging alles goed. verd, door de belanghebben- oston, netjes bestuurd; het un zelfs, er lange artikelen aatst te krijgen in de cou- n de beide steden. Maar boosheid der menschelijke op zekeren dag vernam rtschap, met onuilsprekelij- k, dat hun eigendomsrecht ezitting hopeloos gebrekkig dit feit niet langer tebetwis- aalde Brighthope nog dieper W., daalde het geheel tot l gezichten al de goederen agnie, behalve de brandkast essenaars, werden tegen een aond aan een papierhande- cht. Wordt vervolgd). r TELEPHOONNUM MER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS •Per drie maandenT >25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen "per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond Atkertmtim worden aangerumen tot DINSDAG en VRIJDAG des 'middags ten 12 ure, dv> alsdan zoo nwgelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Moeton. 68 Zondag. "s Avonds 6 nre, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, van hennep. ■Woensdag 's avonds 7 ure. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen!. Bennebroek. Nam. 2 ure, J. Kuylman. Pred. te Heemstede. Voorm. 10 ure, Swaan. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 ure, van Theo], Cand Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6y2 ure, Mees. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Semonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Jvan Loenen Martinet pred. te Sandpoort. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sep/i. Bloemendaal- Voorm. 10 ure, J. I>. van Arkel. Donderdag 's avonds 7 ure, lokaal Marana- tha, Mededeelingen door den Heer Ver hagen van Haarlem en andere Sprekers over Drank en ontucht. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kmjlman. Woensdag 's Avonds 61/2 nre, J. Kuijlman. Hillegom. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, M. Buchli Pest. Woensdagavond 6 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CPz. Nam. 2V2 ure, C. van Koetsveld CPz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Br. B. Tideman, Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, W. Beekhuis, Pred. te Uitgeest. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Doopsbediening en Collecte, 's Avonds 5 nre, II. Waardenburg s Avonds 8 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer VeldmaD, door den Heer li. v. Zweden. Donderdagavond 71/2 ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- denburg. Zaterdagavond 7 V, nre, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. Zweden, Bijbellezing, Chr. Bewaarschool, L. HeerenTest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. i1 Sam. 7 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, van hennep. Bijbellez. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachthij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. Joh. 7 25 vv. Ds. Moeton kan aanstaanden Maandag zijne leerlingen niet afwachten. Ds. Knottenbelt is Maandagmorgen ver hinderd spreekuur te houden' in de Schachelstraat. Ds. Swaan is Maandag van 10—12 en van 12 nur verhinderd te eatecbiseeren. Dr. van hennep is verhinderd Maandag avond 7 December catechisatie te geven. Ds. Swaan ontving met hartelijke dank zegging van A. G. ƒ10.— ten behoeve van de Chr. bewaarschool in de Oranjestraat. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. Woensdag 2 December wederom ver gadering in de Statenzaal. Indien de wanden ooren hebben, als men zegt, dan zullen ze vreemde dingen hebben hooren zeggen, dingen die daar althans nog nimmer zijn gehoord. Onder de ingekomen stukken behoorde ook het verslag der Zuiderzee Commissie, dat door den Burgemeester ter lezing werd aanbevolen. Op het verzoek van de Stoomtram maatschappij tot het verleggen van de rails in den Hout, is afwijzend door B. en W. beschikt. Ook is door hen besloten voor taan bij het aanbesteden van het drukwerk alleen Haarlemsche firma's te doen me dedingen. De rekening der Gemeente werd goed gekeurd. Aan den Heer A. van der Woude wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer. De Ambachtsschool scheen algemeen te worden goedgevonden. De Raad besloot voor de oprichting ƒ2200 en voor 3 jaar 2500 toe te staan. Als nu Provinciale Staten en het Rijk nog subsidie verleenen, heeft deze bij uitstek nuttige zaak haar beslag verkregen. De Heeren de Clercq, Kleiweg Dyse- rinck, Peltenburg, von Saher, van Lennep, Geijl, Beijnes, Leyh en Veldheer, welke het bestuur dezer school uitmaken, kunnen met dit aanvankelijk succes worden geluk gewenscht. De Kookschool viel minder in den smaak der Heeren van den Raad. Over smaken valt niet te twisten, toch was het eenigs- zins vreemd, dat men wederom aan het zwakke geslacht weigerde wat aan den man werd gegeven, een opleiding in de eerste beginselen van wat hun altijd in het leven te pas komt. De Heer Waller merkte zeer terecht op, dat wie eene Ambachtsohool wil voor de jongens ook eene kookschool moet steunen voor de meisjes. B. en W. stelden voor ƒ250 subsidie te verleenen voor een jaar. De Heer de Clercq wilde het subsidie verleenen op voorwaarde, dat aan de school werd geopend een gratisklasse van minstens 20 kinderen, die de openbare lagere school hadden afgeloopen. Die Amendement werd aangenomen. Tegen de hoofdzaak echter rezen ver scheidene bezwaren. De Heer Krol meÊIld?; 'i°t éene kook school niet noodig was, aangezien in ieder huis zulk eene school was te vinden. Maar al was zij ook noodig, in dit geval was het subsidie overbodig. De aanvrage van leerlingen was grooter dan de beschik bare ruimte. Men kon dus het schoolgeld gerust hooger stellen en daarmede de on kosten dekken. De Heer Klein maakte zich tot tolk van de openbare meening, die het subsidie ver oordeelde. De moeder zal de kinderen wel leeren hoe te koken. De gemeente kan toch niet alles doen. De Heer Stolp vreest voor concurrentie met den restauratiehouder. Als de school daarvan af wilde zien, dan zou hij een subsidie willen geven, maar thans niet. Men zou de gereedgemaakte spjzen kun nen geven aan eene instelling van welda digheid. De Voorzitter verdedigde het subsidie. Als de school wezenlijk restauratie werd, dan mocht geen subsidie gegeven worden, maar dat zou zij niet. De nuttige hand werken voor meisjes zijn het eerst hier in Haarlem op de scholen ingevoerd, Haar lem zou nu ook hierin het goede voorbeeld moeten geven. Het is van het grootste belang, dat de vronw van den handwerks man goed leere koken. Met 19 tegen 9 stemmen wordt daarop het subsidie verworpen. Een voorstel tot het aanstellen van nieuwe leeraars aan de H. B. S. met 5 jari gen cursus wordt aangenomen. De Heer Macaré merkt hierbij op, dat er meer gerechtigden zijn voor de vacante plaatsen dan het Bestuur zich voorstelde en dat daaruit dus een keuze moet worden gedaan. De Heer de Kanter wenscht het in 't openbaar uit te spreken dat de Hoogere Burgerschool aan deze gemeente reeds 170,000 heeft gekost, terwijl andere gemeenten die voor niets hebben ontvan gen van het Rijk. Hij zou het wenschelijk achten dat die gemeenten, welke gesubsidieerd werden zich vereenigdeu in een adres aan de re geering, om hierin geen voorrechten meer te verleenen, maar of alle gemeenten zelf te doen betalen, of de H. B. S. tot rijks- zaak te maken. Een verzoek van de Vereeniging Volks belang tot kostelooze toelating van, on ver mogenden op scholen van M. en H, on derwijs vond geen genade in de aogen van B en W, omdat deze van meening waren, dat in de behoefte werd voorzien door de alhier bestaande Sohnnrman Sehimmel-van Outeren Stichting. De Heer Maearé bevestigde dit met voorbeelden. De Heer Willink acht het verzoek billijk en rechtvaardig. De Heer Krol vreest, dat de begunstig den te veel uit hun stand worden gerukt, en later ongelukkig zullen worden. Geeft men eenmaal schoolgeld dan moet men ook kost en inwoning geven. De Heer Sneltjes meent, dat van billijk en rechtvaardig hier geen sprake behoeft te zijn. Wel beweert de Vereeniging; Algemeen kies- en stemrecht, dat de be lastingen waaruit die scholen worden be kostigd ook worden opgebracht door hen voor wien men nu toelating vraagt, maar het is genoeg bekend dat zjj meestal niet betalen. De Heer de Clercq beschouwt het on derwijs als een tak van openbaren dienst die aan allen te goede moet komen. Daaruit volgt dat allen daamn gebruik moeten kunnen maken. De sociale rechtvaardigheid eischt, dat wij het kosteloos geven aan wie het niet betalen kunnen. Het is zoowel in het be lang van het individu als van de samen leving, dat wat er in de menschen schuilt wordt ontwikkeld. Bij het lager onderwijs kost elke leer ling 30 aan de gemeente, bij het middel baar ƒ113. Hiervan kunnen thans slechts enkelen gebruik maken. Als men zegt, dat de minvermogende niets betaalt vergist men zich. In den vorm van accijnseü invoerrechten wordt een vrij hooge in komsten belasting geheven, die ook weer aan de gemeente ten goede komt. De Schuurman Schimmel- van Outeren- Stiehting heeft op het oogenblik geen en kelen jongen op de H. B. S. De Heer Willink wijst op andere ge meenten waar de toelating kosteloos ge schiedt en toch ook wel beurzen zijn. De Heer Klein vreest voor nivellee ring. Hij zou het betreuren als de knap- sten nit den werkmansstand ook nog aan het handwerk werden ontnomen. Hij wil dat ieder gelukkig zij in zijnen stand. Rukt men de menschen daaruit, men zal het beleven dat een joDgen zijn ouders verloochent. Men kan bij hooge exceptie de jongens opleiden aan hoogere scholen, maar daarvoor is dan ook de genoemde stichting ruimschoots voldoende. Mr. Macarè acht de zaak niet rijp voor beslissing. Wil men een enkelen bijzonder ontwikkelden jongen helpen daarvoor is de S. S. Stichting voldoende. Wil men slechts 10 leerlingen toelaten, dan vreest hij voor begunstiging, en wil men als de heer de Clercq de school openstellen, dan kan men het niet betalen, en zal men verscheidene jongens voor hun later leven ongelukkig maken. De Heer de Clercq wil zich houden aan het voorstel van Volksbelang en 10 leerlingen toelaten. Men mag de mensehen niet onderscheiden naar hnn stand of naar hun geld, waar wel naar hem capacitei ten. Meer en meer raakt het handwerk op den achtergrond; de oefening van de her senen gaat voor. In Frankrijk staat het onderwijs voor ieder open. Zoo moest het ook hier zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1