HAA Eerste Blad. No. 1. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 6 Januari 1892. 1891. TEI.EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk "V Prijs per Advertentie van tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advêrtenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Als we een blik slaan-in het verleden, tot herdenking van 't %een 1891 ons bracht, dan kunnen we niet roemen op veel heldere dagen. I11 den winter een koude zooals geen onzer ooit had ge kend, een bron van kommer en ellende een staking van handel en verkeer. Het Noordzeekanaal bevroren, het spoorweg vervoer gestremd, kortom een toestand, waarop geen onzer was voorbereid. Maar tegenover dat ijzige beeld van stilstand en verstijving verrijst de lie felijke gestalte der algemeene weldadig heid als een aureool vol licht en warmte, De oude strijders verdubbelden hun ne waakzaamheid, Weldadigheid naar Vermogen, de beide Commissien van" spijsuitdeeling, de Vereeniging voor kin dervoeding spanden hunne uiterste krach ten in, en toen men vreesde, dat ook zij niet in staat zouden zijn aan aller behoefte te voldoen werd hier evenals te Amsterdam gratis uitdeelinggehouden van brood en koffie, opdat er te mid- .Jen van veler overvloed ook niemand behoeven te zijn die gebrek be- hoefde te lijden. Dat deze edele overlevering uit de middeneeuwen, weêr in 't leven is ge roepen, strekt onzen tijd tot eer. Na den harden winter een zomer zpnder zon. Wel zijn wij Hollanders aan vochtige dagen gewend, maar zulk een zondvloed had men toch weinig beleefd. Groot was de schade die de landbouw ondervond, en de naweeën zullen niet uitblijven. De zon is het, die goud schenkt, niet de ingewanden der aarde. Waren zoo de teekenen des hemels ons ongunstig, de toestand van ons we relddeel mocht alleszins bevredigend worden genoemd. Vrede was het parool. Vrede althans tusschen de natiën. Het-Europeesch evenwicht werd met kracht gehandhaafd, en al mocht een oogenblik de toenadering van Rusland en Frankrijk reden tot bezorgdheid ge ven, Midden Europa wil den vrede en is in staat dien te handhaven. Op sociaab gebied werd overal een felle strijd gestreden, en kenmerkend op dit gebied was de encylick, die den 17 Mei over het vraagstuk werd uitge- 1 vaardigd door paus Leo XIII. Openlijk sluit hierin de kerk zich aan bij de hoofdbeweging van*- onzen tijp en al wie daarvoor het oog geopend houdt, moet zulk een machtigen bond- ipot met blijdschap begroeten. Tegenover deze openbaring van al- gemeene menschenliefde staat lijnrecht de uitdrijving der Israëlieten uit het machtige Russische rijk. Zagen we over al den geest der middeneeuwen wijken, daar viert hij nog zijne triomfen en slaat alle gevoel van menschelijkheid in het aangezicht. Door dit besluit heeft Rusland zich voor goed buiten de Europesche bescha ving geplaatst. Solide schijnt dit rijk evenwel nog altijd te wezen want de Aangevraagde miljoen en zijn ruimschoots geschonken. Na een mislukten oogst moest al- da'ar eerst de uitvoer van rogge, later ook van haver en tarwe worden belet, een maatregel die mede als een econo mische bijzonderheid van hetjaar 1891 moet worden gebdbkt. Maar keeren wij thans tot het Vader land terug. De jeugdige Koningin deed hare intrede te Amsterdam, en werd aldaar met de gebruikelijke eerbewij- zingen ontvangen. In Juli ontving ons hof het bezoek van Keizer Wilhelm en vierde Amster dam ten tweede male feest. Jammer dat het taptoe schandaal zulk een wanklank deed hooren te midden der algemeene feestvreugde. Op politiek gebied vielen groote veran deringen voor. Het ministerie Mackay-Savornin Loh- man, werd tot aftreden genoopt. De legerwet, door den uitnemenden Bergansius verdedigd, bracht zulk eene scheuring te weeg in de gelederen der clericale meerderheid, dat de verkiezingen de schaal naar de overzijde deden om slaan en een liberale meerderheid uit de stembus te voorschijn kwam. Het ministerie van Tienhoven-Tak van Poortvliet, nam de teugels over van het bewind. Onder de leuze van hervormingen aan te brengen gekozen, wacht de natie met gespannen verwachting wat de tijd zal leeren. Het zal nu moeter blijken of dé liberale partij werkelijk tot de daden bereid is, in zoovele verkiezingsmani festen beloofd. De ministers hebben zich tot nu toe niet in de kaart willen laten zien, de kamer schijnt vol vertrouwen in hun politiek beleid. Maar verlaten we liever die kronkel paden der hoogere regeerkunst om een blik te slaan op het ons bekende ge bied van de stad onzer inwoning. Hier kan men ons niets wijsmaken. Hier zien we uit eigen oogen. In de eerste plaats eene bevordering. Haarlem, tot nu toe slechts beboorende tot de derde klasse van de personeele belasting is tot de tweede gepromoveerd, en al is' dit nu niet in alle opzichten een ge- lukwensch waard, het is toch een feit van groote beteekenis, waardoor Haarlem in een geheel andere verhouding tot hare zusteren komt te staan. Om zich geheel in te richten naar haren stand heeft dan ook de stedemaagd eerst de tractementen harer wethouders ver hoogd en, daarmede niet te vreden, later nog een vierden Wethouder aangesteld. Vervolgens heeft zij haar raadzaal aanmerkelijk uitgebreid, het getal ha rer raadsleden vermeerderd en haar particulier muziekkorps aanzienlijk beter ingericht. We leven thans op grooten voet. Onze gemeente vierde vele jubilees en 't-zou ondoenlijk zijn ze hier allen op te noemen, wij zullen ons dus tot een tweetal hier bepalen. De burgemeester herdacht zijn 25 jarig feest en werd op waardige wijze door Haarlems hurgerij gelukgewenscht. On verzwakt te midden der bruisende gol ven, houdt hij nog de teugels van het bestuur, dat door den grooten bloei der gemeente en de door den tijdgeest ge wilde, steeds uitgebreider gemeentezorg, telkens meer toeneemt in beteekenis. Het tweede jubilé, dat we wilden ver melden, was dat van den Heer J. Spaan, den Nestor onzer paedagogen. Vijftig jaren waren hem hier ter stede de be langen van het onderwijs toevertrouwd, algemeen* is de achting hem toegedragen en van alle zijden werd hem dan ook op zijnen feestdag hooge eere bewezen. De Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, die alhier als burgeres wordt aangemerkt, hield haar congres, en deed die vergezeld gaan van eene Ambacht schooltentoonstelling, die goede vruchten droeg. Op initiatief van den Heer de Clercq vormde zich» de vereeniging de Am bachtschool, die van alle zijden, zoowel uit het publiek als van de autoriteiten, zooveel medewerking reeds ondervond, dat zij haar doel ongetwijfeld zal be reiken. De feesten bij gelegenheid van het Congres gegeven, werden opgeluisterd door een dit jaar geboren Vereeniging tot verfraaiug van Haarlem en bevorde ring van het vreemdelingenverkeer. Haar Paviljoen-feest mocht goed geslaagd heeten. Op politiek gebied heerscht bijzonder veel beweging. De liberale partij was bij de verkiezingen zooals overal in den lande verdeeld, en maakte het daardoor aan de tegen partij mogelijk haar candidaat, den Heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders, te genover Mr. J. A. van Gilse te doen zegevieren. Di nieuw opgerichte radicale Kies- vereeniging Haarlem had de candida- tuur van den Heer Farncombe Sanders gesteld. Deze zelfde Kiesvereeniging behaalde ook bij de Gemeenteraads-verkiezin- gen de overwinning in vereeniging met de anti revolutionaire en de R.C. kiesver eeniging. Door deze groepeering zijn thans richtingen vertegenwoordigd in den Raacf, die tot op dit jaar van allen invloed f op het Stedelijk bestuur wa ren uitgesloten. De Heer D. de Clercq werd verkozen door de Radicalen. De Heeren Beynes en 'v. d. Berg door de R. Catholieken, de Heer Klein door de Anti-revolutionairén. Allen onder de leuze van' sociale hervorming te willen bevorderen. Niet genoeg dat dit alles de gemoe deren in beweging bracht, werd de op winding nog vermeerderd door een pro test tegen de wijze van verkiezing met tweeerlei soort van stembriefjes voor de oude en de nieuwe leden van den Raad. Men trachtte daarmede de verkiezing te vernietigen. Dit opzet mocht niet gelukken. De wettelijke voorschriften bleken op dit punt zoo twijfelachtig, dat de grootste rechtsgeleerden den weg niet in wis ten te vinden, en de tot nu toe gevolg de traditie werd daarom als regel aan genomen, en de verkiezing goedgekeurd. De Enquête-commissie, stelde zich in dit jaar op de hoogte der Haarlemsche toestanden. De broeders van de orde van Johan nes de Deo( stichtten eene belangrijke inrichting voor verpleging van zieken. Twee volkskoffiehuizeu werden opge richt in October, het Volksgebouw in de Jacobijnestraat en het Volkskoffie huis bij de Amsterdamsche Poort, ter wijl mede in dit jaar een Kookschool werd geopend, die dadelijk de algemeene aandacht en belangstelling wekte en nog al tot eenige wrijving van gedachten aanleiding gaf. De Vereeniging Volksbelang, stelde de bakkersquaestie aan de orde, die evenwel op het oogenblik nog in be handeling is. Zoo was er ook op sociaal gebied leven en vooruitgang op te merken. Vragen, die naar menschenheugenis nooit in Haarlems Raadzaal waren doorgedrongen, werden aan de orde gesteld en onderzocht. Kortom Haar lem volgde de algemeene richting van onzen tijd. Het menschelijk leven is een schouw- tooneel. Evenals het nu de gewoonte is om na elk tooneelspel, een luimig nastukje te geven, zoo is dat ook bij ons in 't jaar 1891 geschied. Ernstige vragen hadden ons beziggehouden, de in richting van staat en maatschappij en huisgezin de gemoederen vaak in span ning gehouden, en een belangrijk stuk je wereldgeschiedenis voor ons was af gespeeld, maar voor hen, die in Haarlem bleven en zich met de genoegens der Haarlemsche kermis moesten tevreden stellen, was er nog weinig afleiding ge weest. Daarvoor zorgde Sequah op het einde van het jaar. Op een gouden ze gewagen door vier paarden getrokken, reed hij onze veste binnen, wist met pauken eu trompetten de aandacht on verdeeld op zich te vestigen, verkocht veel fleschjes Sequaholie en Prairiebloem, deelde veel geld uit aan de armen, ge nas ettelijke menschen van rheumatiek, veroverde de harten der groote menigte en trok na een paar weken toevens met staatsie de stad weder uit, ten einde ook anderen van zijne zegeningen te doen genieten. Zoo zorgt het leven voor afwisseling, en afwisseling doet leven. Brenge Het nieuwe jaar ook in dit opzicht ons allen wat wij wenschen. Naast voorspoed en gezondheid is le venslust toch mede eene onmisbare voorwaarde voor ieders geluk. KRONIEK De Heer L. M. Molenaar is be noemd tot ambtenaar bij den burgeiijken stand. De Heer L. Hijmens tot markt meester en het vroegere gymnastieklokaal zal worden afgestaan aan de vereeniging tot gratisuitdeeiing van brood en koffie. De Heer C. J. Ie Comte heeft concessie aangevraagd vóór een paardentram van Haarlem naar Beverwijk. Deze mededeelingen werden ons Woens dag bij den aanvang van de Raadzitting ver strekt, en nadat een tweede snppletoire be grooting en een tweede suppletoir kohier der belasting was goedgekeurd kwam het advies der vereeniging Volksbelang aan de orde met een lijst van 175 woningen, welke in een toestand verkeerden, die dringend verbetering eischte. Het verzoek strekte om die maatregelen te nemen, wel ke naar aanleiding van Art. 190 193 der politie-verordening er toe zouden kun nen leiden, die verbetering tot stand te brengen. De geneeskundige armencommissie, aan wie deze zaak ter fine van onder zoek was opgedragen, verklaarde zich onbe voegd. Ze meende, dat eene oommissie voor dit doel een geneeskundige, een schei- en natuurkundige, een rechtsgeleerde, een bouwkundige en zoo mogelijk een bacte rioloog in baar midden moest zien. Ook was haar advies, dat de verorde ning op de geneeskundige armverzorging aan de leden geenszins de verplichting oplegde als openbare gezondheidscommis sie op te treden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1