Nieuwsberichten. De Nederlandsohe Spectator heeft eene plebescit uitgeschreven, over de tien Nederlandsohe boekwerken, welke het meest blijvend geboeid hebben. Drie honderd personen namen aan deze stemming deel. De uitslag was dat de tien hoogste cij fers vielen op de volgende werken: Hildebrand, Camera Obsoura, 206; Mul- tatuli, Max Havelaar, 134; de Genestet, Gedichten, 112; Bosboom Tonssaint, Ma joor Frans, 94; Yan Lennep, Ferdinand Huyck 74; Vosmaer, Amazone 73; F. van Eeden, Kleine Johannes, 65; Couperus, Eline Vera, 63; Wallis, Vorstengunst, 60; Johanna van Wonde, Hollandsch Bin nenhuisje, 55. In de Atjehstraat te 's-Gravenhage werden Woensdag ochtend eene dame en hare dienstbode dood gevonden. Dit gaf aanleiding tot velerlei gissingen. Uit een officieel onderzoek moet gebleken zijn, dat de dienstbode, aan influenza lijdende, in den nacht is overleden, en de dame bij het zien van het lijk van schrik is ge storven, en te Gorinohem is een geval van nona (slaapziekte) voorgekomen met doodelijken afloop. Den 2en Januari viel de vrouw in slaap, het overigden viel negen dagen later voor. Te Hoorn is eene alleenwonende weduwe in brand geraakt door het om vallen van de stoof. De vlam had haar reeds geheel omvat, eer zij ontwaakte. Het schgnt dat misbruik van sterken drank niet vreemd is aan dit ongeval. In Amsterdam heeft een andere vereerster van den sterken drank uit een trekpot zooveel „thee" gedronken, dat zij aan eene brandewijn-beroerte is overleden. Ze was gewoon eiken morgen in haar trekpot vier maatjes brandewijn te halen, terwijl zij in den loop van den dag ook nog be zoeken in de kroegen aflegde. Men is thans van wege het Rijk te Hoofddorp (Haarlemmermeer) druk be zig, met het afdammen van een gedeelte der Hoofdvaart. Na afdamming en droog- maling wordt overgegaan tot het slaan van eenige honderden palen, benoodigd voor het maken van damsluizen ten dienste der inundatie. Door die afdamming is de nieuwe vaart voor het algemeen verkeer geopend. HAARLEM, 15 Januari 1892. Heden had ten Stadhuize plaats de aanbesteding van de kleeding van onder officieren, manschappen en muzikanten der d.d. Schutterij alhier. Laagste insohrijver was de fima L. A en F. L. Kattenburg Co, alhier. Dezelfde firma was ook onlangs laagste insohrgver voor de levering van de klee ding der politie alhier. Ook te Amsterdam is de firma Katten burg leverancier van de kleeding der po litie en van de schutterij. Door den Commissaris der Konings is bepaald, dat de loting over de ingeschre venen in 1891, voor de lichting der na tionale militie in 1892 voor deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag 11 Fe bruari e. k. voor de ingeschrevenen wier namen beginnen met de letters A tot en met J en vrijdag 12 Februari e. k. voor de overige jongelingen. -- Tot Voorzitter van het college van curatoren over het gymnasium voor 1892 is benoemd de heer Mr. N. G. Cnoop Koop- mans en tot secretaris Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is gisteren besloten te gunnen le. dele vering van drukwerk ten behoeve dezer gemeente over 1892, 1893, en 1894 van het le perceel (Boekwerken) aan de firma Gebr. Nobels en van het 2e perceel (Smoutwerk) aan den heer J. H. Warnier, heiden boekdrukkers alhier. De Operette-vereeniging „Con Amo- re" hield Zondag 11. hare jaarlgksche vergadering. In het reglementwerden eenige wijzigen gebracht en het bestuur, uit 5 werkende leden bestaande, met 2 leden vermeerderd. Uit het verslag bleek, dat „Con Amore" 143 kunstlievende leden, 40 werkende leden en 5 donateurs telt. In de gisteren avond gehouden ver gadering van de Kiesvereeniging Haarlem zijn, door het bedanken van de Heeren Meijer en Reeser, als bestuursleden ver kozen de Heeren T. Fopma en C. Witte- veen. De 's-Gravenhaagsohe Vereeniging „Nieuwland" trad Dinsdag avond in den Schouwbnrg alhier op als deelneemster aan den tooneeiwedstrijd, uitgeschreven door de Letterlievende Vereeniging J. J. Cre- mer alhier. Wegens omstandigheden werd in plaats van het drama „Zijn meisje komt uit" gegeven het drama van Nouhnys getiteld „Eerloos" terwijl de opvoering van „Gansje van Lindenhof" van A. H. J. Landré de voorstelling besloot. De pauzen werden aangevuld door de muziek van het ge meentelijk muziekcorps. De Teeken-en Schilderstudiën van de leerlingen der school voor kunstnij ver heid big ven nog eenigen tijd in het trap- lokaal van het Museum van kunstnijver heid tentoongesteld. Weldra zullen de tentoonstellingen van plaatwerken in de rotonde van het Museum weder beginnen. Des Zondags is de toegang vrij. Donderdag j.l. gaf het Hollandsche Opera-Gezelschap zijn derde uitvoering in dit seizoen met de bekende Opera-comique in 3 bedrijven van Aimé Maillart, De dra gonders van Villars. De Schouwburg was slecht bezet; de influenza en de koude, snerpende wind hebben zeer zeker vele getrouwe bezoekers der Hollandsohe Opera verhinderd de ook ditmaal zoo goed ge slaagde opvoering bij te wonen. Mevrouw Orelio zong de rol van Rose Friquet al lerliefst vooral in het tweede bedrijf in het duet met den Heer T. van der Stappen als Sylvain, was zij zeer goed en werd luide toegejuicht. Ook Thibaut, de Heer van Westerhoven was uitstekend als de rijke, domme pachter. Mej. Bremerkamp was, helaas, niet bij stem, en het kleine rolletje van Georgette, kwam daardoor niet tot zgn volle recht. De regie was bevre digend, en het orkest speelde, als gewoon lijk, goed. Bg de Commissie tot uitreiking van koffie en brood zijn de volgende giften ingekomen. Bg den Heer Kolkmeger Gr. Houtstr. van: N. N. f 60, N. J. H. f 1.—, B. f3.—H. f 2.50, A. S. f 1.-, N. N. f 20.—, L. ƒ1.—, H. S. ƒ0.25, A P. 5.- Bij den Heer J. K. Mevr. v. d. V. B. 100. Bij den Heer H. van Niel, Penning meester Groote Houtstraat 90. Mejuff. R. 2.50 mejuff. v. d. K. 10.N. N. 10.— N. N. f 25.—, N. 100.-, F. v. V. f 25.—, bij den Heer Z: N. N. f 100, Z. 7.50, A. f 2.50. Bij denHeer van der Vaart Gr. Houtstr. E. f 10.—, T. 2.50, M. B. 10.—. Bij den Heer Velthuijsen Nieuwe Gracht P. S. 40.— Bg den Heer Guskens Gr. Markt: uit liefde der armen 2.50, S. f 1.en 1 kilo koffie. Bij den Heer B. Serné Gier straat W. L. 10.—, J. N. f 2.50, S. J. P. 1.—, A. P. ƒ2.-,B.M. ƒ2.-, van twee zusjes 1.uit de spaarpot van kleine J. f 0.50, N. N. 10. Getal der deelnemers op 13 Januari 1179 kinderen 328 volwassenen, 14 Ja nuari 1195 327 volwassenen, 15 Januari 1124 kinderen 344 kinderen. Ds. J. Langhout heeft bedankt voor het beroep naar de Nederduitsch Gerefor meerde Gemeente (Doleerende) te Middel burg. Bij de godsdienstoefeningen der Ne derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee rende) zal op Zondag 17 Januari 1892 inde Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure D. J. Langhout. Woensdag den 20 Januari 1892 des avonds te 8 ure Ds. Mulder. INGEZONDEN. Geachte Redactie. In een der kolommen van Uw blad van Dinsdag lees ik een en ander betrekking hebbende op de uitdeeling van brood en koffie en 't doet me genoegen, dat hier door eenigermate de baan gebroken is, om deze zaak eens nader te bezien. De Commissie heeft zich ten vorigen jare gevormd. Gaarne geloof ik, dat dit niet op het voorbeeld van elders gesohiedde, dan wel omdat de nood drongde cijfers dergenen die van de inrichting gebruik maakten, bewezen dat, althans voor een ge deelte van hen, de nood werkelijk bestond. De winter van 1890/91 was zeer ge streng, de verdiensten van den kleinen man gering, de hulpvaardigheid groot; de Commissie had een welverdiend succes op haar werk. Inmiddels is over de zaak gedacht en gesproken, en begon men bezwaren te op peren 1Tegen den norm der bedeeling. Ieder wordt toegelaten, zonder onderzoek. Nu geloof ik, dat de behoefte niet te oontro- leeren is bij de volwassenen en kan ik mg niet voorstellen, dat iemand die het wel stellen kan buiten een gegeven bo terham, zich uit beginsel zal aanmelden. 2De uitdeelingen bevorderen uithuizig heid. Dit bezwaar is niet ernBtig gemeend. Als ik wel begrepen heb, is het lokaal, de kleedkamer der opgehevene gymnastiek- school, niets gezellig. Het ontvangt sleohts zeer onderschept licht, de naakte muren ondersteunen een steenen gewelfhet ge heel geeft den indruk van een gevange nis-eetzaal, wat ook vroeger waarschgnlgk wel de bestemming ervan was en als dan gezelligheid eenig comfort insluit, dan kan het misschien van dienst zijn te zeggen dat mij bij onderzoek gebleken is, dat de tafels en zitbanken van heel eenvoudig wit hout zgn. Beduidt gezelligheid rust en kalmte, dan behoort men ook niet in 't Pand te komen. Men deelde mij mede dat de lenze is: Haastig gebruiken en plaats maken voor een ander. Uithuizig heid sluit in, trek tot gezelligheid. Wie dit in 't Pand zoekt is dus geheel mis. 3Het bevordert het zoogenaamde halen. Dit argument is misschien voor enkelen van kracht. De halers van professie ver deel ik in twee categoriën, Die niet gaarne voor ieder weten willen, dat zij wat ont vangen deze maken dns van „koffie en brood" geen gebruik en die zich overal melden waar wat te slepen valt, alB ik 't zoo maar eens platweg zeggen mag. Daar deze laatsten onvermijdelijk over al voorkomen, behoort men ze in gedach ten als onnutte broodopeters te beschou wen, als noodzakelijk kwaad, maar niet om het nut der geheele zaak in twijfel te trekken. Vervallen de hoofdbezwaren aldus voor de volwassenen, de bezwaren tegen het groote getal kinderen deel ik. Het kind is van nature volgzaamdoch ook in 't verkeerde, of in het minder goede. Het zou kunnen zijn, dat het kleine volk elkaar den weg wijst of navolgt, te meer, daar ik mg niet kan begrijpen, dat duizend en meer kinderen geen boterham zonden hebben, als de koffie en brood- inrichting niet bestond. Is deze meening juist, dan loopt de Commissie het doel voorbijonwillens vergroot zij dan het het getal dergenen, die later alle zelfwerkzaamheid als over bodig beschouwen en zon men voortgaan eene categorie der volksklasse te vormen, voor welke eigen initiatief onnoodig wordt gemaakt door de kortzichtigheid der meer- bedeelden. Dit kan echter niet in de bedoeling der Commissie liggen. De Commissie zou dus moeten begin nen met sommige kinderen af te wijzen, Welke kinderen Dit kan de Commissie niet weten, zonder zich te wagen aan legio onderzoekingen en wel van zeer kieschen aard. Waarom, vraag ik, stellen de Commissie leden zich niet in contact met hen, die 't weten kunnen met de onderwijzers der koBtelooze scholen, zoowel van openbare als bijzondere? De Commissie tot het ver sohaffen van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen doet dit ook en, naar men mij mededeelt, met gunstig gevolg. Kan de Commissie hiertoe besluiten, en laten de onderwijzers zich hiertoe vinden dan is men zeer na aan het doel. De onderwijzer weet in den regel wel of er in de gezinnen der leerlingen behoefte is en hg kan dns al dadelijk beginnen, hen die zonder motief zouden aanvragen om deel te nemen, af te wgzen. Hierdoor zou, de financieels omstandigheden der Commissie in aanmerking genomen, al veel gewonnen en de schadelijke nawerking tot een minimum herleid zgn. Stelt verder de Commissie een getal toegangbewijzen beschikbaar aan den on derwijzer, dan staat het aan haar dit te bepalen naar de draagkracht der kas. Zoo zijn geweerd de minder behoeftigen en tevens zijn de ouders bekende met de misschien willekeurige handelingen hunner kinderen. Is op deze, of misschien op eene andere wijze, het hoofdbezwaar overwonnen, dat dan de beurzen der weldadigeu zich big ven openen in het belang der Inrichting, welke veel goeds in zich hevat. Uw bestendige lezer H. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 Jan. A. W Maas en A. J. Paulen. J. A. Sweerts en D. Franken. M. Rooij en. J. A.' Bloemers. C. P. Booms en B. van Wielink. GETROUWD. 13 Jan. C. H Vosshard en J. M. van Biessen. W. Kaptijn en G. E. Kelderman. J. Geijl- voet en J. Krijgsman. - 14 Jan. L C. Franses en H. M. J. Jan en. GEBOORTEN. 8 Jan. M. G. Bekker geb. Ausum z. C. S. Schornagel geb. Rekman d. 9 Jan. A. Smit geb. van den Haak z. A. Lares geb. van Heemsd. W. de Wilde geb Oosterlooz. C. Slebe geb. Schrama z. - W de Leeuw geb Fortgens z. C. M. van Leijenhorst geb. Ter Horst z.10 Jan. JG.Morseldgeb. Engel berts d. M. Muis geb. Pesch d. J. van der Put ten geb. Slingerland z. G. A. Jochefnsz geb. Lamme d W. Ligtenberg geb. Vermolen z. M. Kuijken geb. Serneez. A. M.Theijs geb. Wesker z. 11 Jan. M. H. Heijstekgeb. Slakhorst d. C. M. Stol geb. Serné d. G. Buurman geb. Duits z. 12 Jan. J. Schutte geb. Liekendijk d. Y. K. Munsterman geb. van der Ploeg d. A. M. Hoek geb.van Raap horst d. - H. Huizing geb. de Graaf d. 13 Jan. G. van der Walle geb. Klaasen z.J C. van Gelder geb. Folmerd. I Augustinusgeb. Beintema z. J. C. Becker geb. Klaasse d. N. Spier geb. Paardebekz. A. W.Erkeiena geb. van "Vliet d. OVERLEDEN. 6 Jan. R. Graaman 3 m. z. Tulpenstr. T Jan. M. W. Erdtsieck geb. Uittenbosoh 63 j. KI. Houtstr. P. C. M. van Tienen 3j.d. Drossestr. C. M. Wiggers 17 j.Kennemerstr. 8 Jan. P. J. Koelemijer 3 m. z. Brouwersv. T. Vervooren 82 j. Koolsteeg. D. C. Bosch 72 j. W. Heerensteeg. G. de Koning geb. Hovius 25 j. Brouwerstr. J. C. van Vliet 41 j. Gasthuisvest. 9 Jan. M/W. P. Ver- verne geb. Burger 76 j. N. Groenmarkt. S. M. Lomans 54 j. L. Annastr. J. A. M. de Jong 20 m. z. Warmoesstr. H. O. M. Hazes 2 m. d. Plein. A. L. Harren 2 m. z.Gasthuis- laan. J. van Nim wegen. geb. Malefijt 83 j„ Jansstr. M. C. de Lange 30 j. Raamsingel.— A. Schreuder 20m. z. Tulpenstr. J. D. Dau- deij72j.Parklaan.—10 Jan E.A.Smink 45 j.Gr. Heiligland. A. S. Haeseker 40 j. Gierstr. M. S. Plantje 7 j. d. N. Appelaarsteeg. 11 Jan. H. S. Jansen 58 j. Bakenessergracht. J. C. Smal 63 j. Tulpenstr. J. Duif "eb. Rui- frok 53 j. Lombartsteeg. G. D. C. Wolft'geb. Haase 91 j. Gr. Houtstr. A. van der Moolen 14 j d. Turfmarkt. D. F. M. Bosch geb. van Oostendorp 83 j. W. Heerensteeg. L. Spren- gers geb. van den Bos 63 j. K. Hofstr. L. Bosveld 5 m. z. W. Appelaarsteeg. T. van der Lande 76 j. N. Raamstr. 12 Jan. C. J. Lucas 73 j. KI. Houtstr. B. J. Berendsen 16 m. z. Drappenierstr. 13 Jan. A. Kolbach 67 j. Na dorstlaan. J. van Nieuwenbuizen 70 j. Jans straat. M. C. Lucas 19 m. d. Jansstr. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paar konsen. Een paar hand schoenen. Een kinderschoentje. Eene roodkoralen oorbel met zilver gemonteerd. Eene koperen kraanEen zakmes. Een brander eener petroleumlamp. Eene pareer ketting van een paard. Een bruin- glacé handschoen. Een wit bontje. Een wit boezelaar. Een overschoen. Een kinderwantje. Een koperen tafel schelletje. Een handwagentje. Eene lederen scheede eener bajonetEen mi- niatuur-schaafje. Een stnk ketting waaraan twee penningen. Een zwart bontje. Twee schellen van een paarden tuig. Een kinder -overschoon. Een sohroefslentel met eenige stalen stoppen in een zakje. Eene gonden oorbel. Een vouwsleutel. Diverse ringen met sleutels. Eenige sleutels. Terng te bekomen bij Koper, koster in de Remonstrantsohe kerk, Oranjekade No. 1, een guttapercha regenmantel. Idem bij A. de Nijs, Hondesteeg No. 10, een schaap. Idem bij Van der Klnft, Lange Heerenvest No. 90, een ring met sleutels. Idem bij Van Roon, Beeketeeg No. 4, een wandelstok met zilveren knop. Idem bg E. de Roos, Leidsohe Vaart No. 124, een vrouwenzak waarin o.a. eene Portemon- naie met eenig geldIdem bij N. Kors, AmBterdamschevaart No. 33, eene ijsslede. Idem bij J. van Gennep, bleekersknecht, wonende bij de Weduwe Hurkmans, Brou wersvaart No. 1, een gonden medaillon. Idem bg den koetsier van mevronw de weduwe Favange, wonende aan den Wa genweg onder Heemstede, hnize Spruiten- bosch," een kostbare handschoen. In één der tramwaggons achtergelaten: Een fantaisie Armband. VEEMARKT, 13 Januari 1892. AangevoerdPrijs. 1 Koe 150.— 18 N. Kalveren 6.11. 3 Schapen 12.20. 4 Paarden

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2