HAA Eerste Blad. BERICHT. No. 5. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 20 Januari 1892. THLEPHOONNUMMER telephonische verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. d franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Ten gerieve van de lezers van het Haarlemsch Advertentieblad, heeft de Redactie van bovenge noemd blad besloten, eene Rubriek „Onze Leestafel" wekelijks in hare kolommen op te nemen. „Onze Leestafel" zal bevatten eene wekelijksche lijst van nieuw verschenen werken in de Nederland- sche taal; met enkele van deze werken zullen de lezers nader be kend gemaakt worden, door korte, populaire besprekingen, ons door veler gewaardeerde medewerking toegezegd. Door de zeer groote verspreiding van bovengenoemd blad onder alle klassen en standen der maatschap pij, stelt de Redactie zich voor boe ken te bespreken op alle gebied, om zoodoende „Elk wat wils" te geven. Ook buitenlandsche literatuur zal nu en dan onder de aandacht van onze lezers gebracht worden. Alle boeken in „Onze Leestafel" vermeld, zullen verkrijgbaar gesteld worden bij de Erven Loosjes, uit gevers van dit blad en boekhande laars, Ged. Oude Gracht 86. Gaar ne zullen op aanvrage aan belang stellenden nieuw verschenen werken ter bezichtiging worden gezonden, terwijl ook steeds exemplaren bij bovengenoemde firma voorhanden zullen zijn. De Redactie. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aanvrage bij de boekhandelaars De Erven Loosjes ier inzage te bekomen RITTER, Dr. P. H. Ethische Fragmenten ingen f 2.25. gek. f 2.90. BIJVANCK. Dr. W. G. C. Parijs 1891. ingen f 2.40. geb. f 2.90. Wieverkrijgihet hoogste goed? gecart-f 0.50. VERSLUIJS, J. Het algemeen kiesrecht en wat daarvan weinig verschilt, van meer nahij hekeken,f 0,75. ENKLAAR, C. B. E. Keizer Frans Joseph 1, (proefaflevering van Mannen van beteekenis) STRATENDS, LOÜ1SE. In verzoeking.. ingen. 1.90. VAN DEN BERG, Anna van Keenenbnrg. 2 25. Naam en Ranglijst van ojjicieren bij het Koninklijk leger, 1892 1.30. BEETS, NBrokkelvloer van Rijmspreu ken «0.60. LANDRÉ, C, L. F. Feestmarsch, opge dragen aan „Amicitia Juncti"*0.60 Voorloopige aankondiging Jaarboekje voor de Stad Haarlem voor 1892,b(j int./0 75, buiten int. 1. (Dit Jaarboekje zal in het einde van Janu ari '92 verschijnen.) Het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem, (Zie nadere toelichting over dit hoogstbelangrijke werk, hieronder.) Dr. P. H. Ritter Ethische Fragmen ten, ing. f 2.25. geb f 2.90. Met groot genoegen wil ik de aandacht nwer lezers nader vestigen op bovenge noemd werkje. Juist deze Ethische Frag menten behooren onder de aandacht van ieder mensch gebracht te worden, die zioh beschaven en ontwikkelen wil. Och! laten nwe, minder met vreemde namen bekende, lezers, toch niet denken dat deze fragmenten, omdat ze „Ethisch" genoemd worden, niet geschikt zijn voor iedereen, en meer op de studeerkamer van den geleerde te hnis behooren, dan wel op het boekenplankje in de eenvoudige huiskamer van den neringdoende. Neen het is mijne vaste overtuiging, dat ieder mensch, begaafd met een gezond verstand, in deze fragmenten iets degelijks en leer zaams, iets, dat tot het hart spreekt, zal vindeD. De Fragmenten Toeicijding-, Men- schenkeunisHuwelijk; Het gezellige leven Achting voor zichzelfzijn ware juweeltjes. Zg, die verscheidene dezer Fragmenten reeds in het Zondagsblad van het Nienws van den Dag, gelezen hebben, znllen gaar ne de gansche reeks in een smaakvol boek je bijeen, willen bezitten. Dr. Ritter is in Haarlem geen vreem deling meer! Wie verkrijgt het hoogste goed? gecart. f 0.50. Dit pas versohenen boekje zal zeker aan hen recht welkom zijn, die reeds in den loop van het vorige jaar met belangstel ling de Holiandsche vertaling van het zooveel opgang gemaakt hebbende werkje van Prof. Drummond„Het hoogste goed op aarde'1, gelezen hebben. Naar aanlei ding van Lnk. 7: 41. werkt de schrijver zijn betoog over het „Snmnura bonum" nit. Jaarboekje voor de stad Haarlem voor 1892. In het einde van deze maand zal bo vengenoemd Jaarboekje verschijnen. Met uiterst groote zorg is de samenstelling en uitvoering ervaD bewerkt. Zoo ergens, dan heeft in onze stad van hofjes, fond sen, vereenigingen van weldadigheid, enz. enz., een jaarboekje recht van bestaan, dat de besturen en het doel dier versohil- lende instellingen vermeldt. De Heer H. L. Jansen van Raay heeft alles in het werk gesteld om dezen tweeden jaargang nog aan algemeene bruikbaarheid te doen winnen, terwijl de prijs f 0.75 bij int. f 1.buiten int, door de Uitgevers zoo laag gesteld is, om iedereen gelegenheid te geven dit practisch jaarhoekje aan te schaifen. liet museum van Kunstnijverheid te Haarlem Ten einde de belangrijke verzameling van het museum op het Paviljoen hier ter stede, meer bekend te maken, bestaat het voornemen een reeks van af beeldingen van voorwerpen, in genoemd mnsenm aan wezig in Heliotypie nit-te-geven. Tot het samenstellen dezer uitgave is nit de beste modellen eene kenze gedaan,die den Schilder, Architect, DecorateurGoudsmid, Stukadoor, Lijstenmaker, Schrijnwerker, Timmerman, Smid, Onderwijzer en allen beoefenaars en liefhebbers der Knnstngver heid eene rijke bron van voorbeelden zal opleveren. Het volledige werk zal bevatten: Ornamentale en Figurale Beeldhouwkunst in Steen, Marmer, Hout en Ivoor. Kunst- Indnstriëele voorwerpen, Chineesch, Ja- pansoh en Indisoh naar oorspronkelijke modellen. Het werk zal worden uitgegeven in Seriën van 5 afleveringen, elke aflevering van 6 platen. Iedere afl. zal kosten f 1.80 dns iedere serie van 5 afl. f 9. In hoe- vele Seriën het werk compleet zal zyn is nog riet bekend; men verbindt zich even wel slechts voor 1 Serie, die op zichzelf één geheel nitmaakt. By de uitgave van dit hoogst belangrijke werk, dat zoozeer onze nationale Kunstnijverheid zal bevor deren, hopen wij op nadere bijzonderhe den terug-te-komen. Haarlemsch Gemengd Hoor. Zij, die verleden jaar de uitvoeringen van Haarlemsch Gemengd Koor, onder directie van den heer W. Swart, hebben bijgewoond en toen met ons van meening waren, dat de jeugdige vereeniging al te zware koren op het programma bracht, zullen ongetwijfeld Vrijdag avond, by de eerste nitvoering in dit seizoen, met ge noegen eene verandering in de goede rich ting hebben opgemerkt. Met prijzenswaar- dige zelfkennis heeft de heer Swart zich dezen keer grootendeels bepaald tot zang stukken, die onder het bereik van zyn Koor liggen en die bovendien aan het pu bliek, dat op lofwaardige wijze Haarlemsch Gemengd Koor door het kunstlievend lid maatschap steunt, by eene goede nitvoering een hoogst aangenaam en veredelend genot kannen verschaffen. De totaal-indruk, dien wij, by dezen ommekeer, van de verrichtingen van het Koor ontvingen, was in tegenstelling met dien van den vorigen winter werkelijk zeer gunstig. Wel was nog niet alles in den haak en had o.a. het werk van Max Brnch „Schön Ellen" zwakke oogenblik- ken, doch daarnaast waren vele nitmnn- tende momenten aan te wijzen, die de aan dacht van den belangstellenden hoorder overwaardig waren. Gaarne bepalen wy ons dan ook by de lichtzijde der uitvoe ring, bedenkend dat elk begin moeielijk is en dit eonoert, door de uitbreiding van het repertoire en door de meerdere vrij moedigheid waarmede de direoteur en het Koor leeren optreden, zeker aan eene vol gende nitvoering ten goede zal komen. Voorop stellen we de Koren nit het tweede deel. Het looze Moolnarinnetje van Peizel, het Hirtenchor nit „liosamunde" van Schu bert en het Hallelujah nit de Messias van Hiindel. In deze drie mocht blijken dat het Koor frissche, mooie stemmen bezit, de mannen- en vrouwenstemmen in goede onderlinge verhouding zyn en in bet volle koor door de dames en heeren een mooie klank wordt ontwikkeld. Het ensemble viel over het algemeen te loven en wees terug op eene goede ernstige voorbereiding. Het tempo van het Hallelujah was het jniste, in de andere nummers werd het hier en daar wat te voorzichtig genomen. Ongetwyfeld zon het Ave verumvan Mozart behoord hebben tot de schoonste nommers van het pragramma, indien de hh. bassen daarin beter toon hadden gehouden. De inzet van dit koortje was zeer mooi en zon alleen voldoende geweest zyn, onze ingenomenheid te winnen; waar znlke sohoone effecten verkregen kunnen worden, mag men nit een muzikaal oogpunt goeden moed hebben voor de toekomst van Haar lemsch Gemengd Koor. De begeleiding van de koren -- alleen het werkje van Peizel werd a cappella gezongen was toever trouwd aan een dnhbel-strykkwartet van het Gemeentelijk Muziekkorps. Op verdien stelijk en hoogst aeenrate wyze kweten de aoht heeren zich van deze taak, terwyl zij tevens de aanwezigen aan zich weten te verplichten door de schoone voordraoht van het Andante uit het Kaiser- guartett (het Oostenrijksch Volkslied) van Haydn. Mejuffrouw J. v. M. die met groote be reidwilligheid de piano-begeleiding vervul de, verdient daarvoor een woord van er kentelijkheid. Niet minder dan vier solisten lieten zich op dit concert hooren, zoodat het aan af wisseling niet ontbrak. Het waren de dames Lina Wijgers van Amsterdam, Mejuffrouw O, lid van het Koor en de heeren J. Sol (viool) van Zaandam en Salsman, eveneens lid van het Koor. Wilden wy hnnne voor drachten eenigsziDS nitvoerig bespreken, wy zonden onze ruimte overschrijden, het zij derhalve voldoende te vermelden, dat eik hnnner het hare of het zijne bijdroeg tot het welslagen van de nitvoering en allen met een flink applans werden beloond. Ten slotte maken wy het Bestnnr van Haarlemaeh Gemengd Koor een compliment voor de wyze waarop het alles wat tot het décor van de uitvoering behoort, be tracht. De uitvoering onderscheidt zioh door orde en netheid; zeer zeker is dit geen onverschillige zaak. B. Weten en Werken. Onder de Sprekers in dezen kring zyn er, die door de bezoekers met teekenen van belangstelling by hnn opkomen worden begroettot deze categorie behoort ook de Spreker van Maandag avond, de Heer J. B. A. Saeys. Het onderwerp was actueel genoeghet betreft de Jodenvervolgingen in Rusland, wel een onderwerp genoeg besproken, maar het fij ne van de zaak is nog zoo algemeen niet bekend en daarom zetten wy ons tot scherp toelnisteren, want zie, men stuit bij het lezen der berichten over de zaak op zooveel geheimzinnigheden, op zooveel te genstrijdigs, dat het volstrekt niet te ver wonderen is, ais men den draad soms niet meer vatten kan. De spreker met de be hoeften van zijn publiek volkomen op de de hoogte, deed ons hiertoe eerst een blik slaan op de GeographiBche ligging, de ver deeling, de uitgebreidheid, de bevolking, en den Regeeringsvorm van Rneland, om daarna, toegernst met deze algemeene be grippen, de Jodenvervolging te beter te knnnen omvatten. Europeesch Rnsland heeft eene uitgebreidheid van 97 duizend vierk. geogr. mijlen en telt 84 millioen inwoners. Het geheels Czarenryk meet 403 duizend znlke mijlen met 98 millioen zielen. Het wordt in deze slechts door En geland met een paar duizend mijlen over troffen. Door die ontzettende grootte en de eigenaardige ligging kan Rnsland bogen op mindere onbekendheid hij ons Westerlin gen, dan eenig ander land. Peter de Groote voerde de eerste hervormingen ïd, na hem regeerden de czaren ook naar Westersche be ginselen, doch meestal door de onderdanen niet begrepen, mag het niet vreemd heeten, dal zoowel vorst als natie, dikwijls teleurge steld werden. De Russen behooren tot, of misschien beter, maken nit den Slaven staat. De pogingen van Rnsland uitgaan de om al de in Europa levende Slaven, die tot eene andere natie behooren, tot een groot broedervolk te vereenigen, noemt men Panslavisme, welke zaak in Oosten rijk, DnitBchland en Turkije, waar Slaven wonen, soms tot ernstige woelingen aan leiding geeft. De regeeringsvorm is antoeratischéén persoon is, bijna zonder eenige beperking, alleenheerscher. De gang der regeeringszaken is onder des czaren onmiddellijken wil opgedragen aan den Ministerraad, den Rijksraad, den Se-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1