HAARLE Eerste Blad. No. 8. Veertiende Jaargang. 144. Jvan ZATERDAG 30 Januari 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? PRËD1KBEDRTM op ZONDAG 31 Jan. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TEI.EPHOONNUMMER teleph;onische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: „„r» T-V orv T i orv-> Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, Moeton. 13e Zondag. 's Avonds 6 nre, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, van hennep. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, T. Oronemetjer, pred. te Amsterdam. Woensdag 's avonds 7 nre, Barbas. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Moeton. Waalsche Kerk. Voormiddag 10 ure, Debry. Christelijk Gerei'orm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'e Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's avonds 8 nre. Mulder. Gecombineerde Godsdienstoefening met de Nederdnitsoh Gereformeerden. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's av. 71/2 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6V2 are, Poolman. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avonds G nre, T. Kuiper, Em.-Pred. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Dr. J. H. Gunning, Hoogleeraar te Leiden. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuel 14 1. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachtbig de Turfmarkt. Donderdag 'sav. 8 nre, Bijbellezing. Spreker later te melden. Ds. Knottenbelt deelt mede, dat hij deze week zijne catechisaties nog niet kan houder, behalve die voor de aanneming van Woensdag half twee en drie nren, en van de jongens Vrijdagavond te zeven nren, ditmaal ten zijnen huize. Ds. Mees deelt mede, dat hij de vol gende week niet zal catechiseeren. Ds. Tideman zal Dinsdag alle lessen hervatten en verwacht Maandagavond te 9 unr de jongelingen, die aangenomen willen worden. Ds. de Vries noodigt diegenen zijner leerlingen, die in het voorjaar wenschen aangenomen en gedoopt te worden, uit in de volgende week (tnsschen 31 Januari en 7 Febrnari) bij hem aan huis te komen, op de gewone catechieatienren bij verzuim hiervan Zondag 7 Febrnari tnsschen 1 en 4 nren. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Ariel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Avondmaal. Nam. 21/2 nre, J. Kuylman, Dankzegging en Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld CEz. Nam. I1/2 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. IToog. Veis en. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's A vonds 5 nre, 11. Waardenburg. 's Avonds 71/2 nre, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 7Va ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. fhaar denburg. Zaterdagavond 7Va nre, Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Weten en Werken. Dinsdag avond was de zaal, de omstan digheden in aanmerking genomen, goed bezet, en deze waren ongunstig, eerstens was het geen Maandag, de gewone dag, ons Weten en Werken-avondje en dan veel zieken of ongestelden, zoodat er naar gis wel een twintigtal plaatsen openbleven. Dr. Keiler van Hoorn vervulde de spreek beurt. Wij honden van dien pittigen spreker met zijne rijke levenservaring, met zijn bijzonderen tact om den hoogen ernst van zijn betoog te kleeden in een lnchtig ge waad en hierdoor zijn onderwerpen ge nietbaar te maken. Spreker vertelde ons, na eene dichterlijke ontboezeming, van een brief geschreven door OW2 of te wel, O, wee kwadraat, anders gezegd door Otto Willem Wildeman. Zijne afkomst ach, dat we daar toch nieuwsgierig naar warenwerd ons medegedeeld, doch genoeg, hij was de eenige sprnit uit een echtelijken bandzes zusjes waren doodbij, bet kneohtje, het nakommertje bleef leven, werd gedoopt, kreeg een gelegenheidsgedicht, dat hem een bijnaam bezorgde, bleef klein en mager, werd door de ouders voorbeschikt om geneesheer te worden, bereikte niet dit ideaal, leefde in een zalige rust zijn leven in een kinderloozen echt en was zoo ge worden wat hij was. Doch de brief bovengemeld, bevatte eene nitnoodiging tot den vriend der jeugd en wekte bij den laatste herinneringen op aan dagen toen, beiden jong, in den tnin speelden en wat de vriend in den tnin gezien en geleerd haddat eene krachtige werkzame hand bij een kloek verstand noodig was dien tuin niet in eene wilder nis te zien ontaarden. Het bezoek had plaats. Otto Willem was verrokt, te meer daar hij den bezoeker wilde spreken over zijne plannen tot opheffing der maatschappelyke euvelen. Otto Willem had vrij wat gelezen, had menig vraagpunt overwogen conclusie De maatschappij is krank, een hevige zondvloed wacht; deze eeuw kan niet matig sterven. Vele redders hebben zich voorgedaan: alles lapwerk, alles morsen en knoeien Hoort Otto Willems reddingsplan Vrij heid, gelijkheid en broederschap. Volgens zijn oordeel hadden we van de eerste ma terie meer dan genoeg. Geestig ontwikkelt O. W. deze stelling. Verdeeling van alle goederen enz. baat niet, doch de volksgeest moet wakker geschud tot het verkrijgen van gelijkheid, de gelijkheid moet gezocht en gevonden. Eerst moet gelijkheid ge maakt worden tussohen den man en de vrouw; de laatste geëmancipeerd, zoo dat het onderscheid tussohen beide vervalle, men niet meer kunne spreken van man of vrouw; van mensch. Dan moet de li chamelijke ontwikkeling leiden tot gelijk matigheid van vorm, opdat de menschen worden allen even groot, allen even dik, allen even zwaar, allen eveD.enzoo- voort. Als dan de vriend meent: Maak ze liever inwendig beter, roept O. W. triom fantelijk Dit znllen ze zijnals aan mijne beide voorwaarden tot gelijkmaking vol daan is, en dan zullen ze kunnen werken, kunnen samenwerken tot één doel, tot welks bereiking O. W. de medewerking van zijn vriend inriep. Maar de vriend van O. W., hoezeer ook den goeden wil en de edele bedoelingen waardeerende, meen de overeenstemming te zien in de maat schappelyke ongelijkheid, en hoezeer de toestanden verbetering eisohen, deze door persoonlijke karaktervorming beter zon gediend zijn. Opent oor, en oog, en hart voor den natuurgenoot, dan kunt ge Uw doel bereiken. Toen herinnerde de vriend weer aan den goeden ouden tuin, waar beiden als kind gespeeld hadden, maakte hem op merkzaam, hoe de verstandige vader met wijs beleid hier een plant verplaatste, daar een boompje rechtgebogen, ginds een wilde loot weggesneden had, deze in de scha duw of op een droog gedeelte, gene in het volle licht geplaatst of rijkelijk ge drenkt had, en hoe onder deze onvermoeide pogingen de tuin, als toonbeeld van over eenstemming door verscheidenheid, gewor den was, wat ze was, terwijl hij aantoonde, dat het bij de menschnn in overdrachte lijken zin ook zoo worden kan. O. W., blind voor de orde der dingen, zuchtte. De arme dweper, toch was zijn hart zoo goed en waren zijne bedoelingen zoo zuiver 1 En wij bedankten op de gewone ma nier den Spreker en wij gingen ieder zijns weegs. Maar als wij in een kalm oogen- blik nog eens over de dingen nadenkeD, znllen we waarschijnlijk tot de overtniging komen, dat de lezing op dien ongewonen avond zoo niet in enkele opzichten onze inzichten gewijzigd, dan toch wel onzen blik op de toestanden rnimer heeft doen worden. BACHCONCERT. Het tweede Bachconeert van Woensdag avond mag zeer zeker gesteld worden in de rij der best geslaagde muzieknitvoe- ringen, welke de Bachvereeniging in de laatste jaren heeft gegeveD. Het mag, om een versleten uitdrukking te gebruiken, met gouden letteren worden opgeteekend. Ongetwijfeld heeft de jeugdige zangeres Mejuffrouw Lonise Nikita, Prima donna van de Keizerlijke Opera te St. Petersburg, die thans als „ster" aan Hollandsch mn- zikalen hemel schittert, daartoe veel bij dragen. Men moge over de waarde van hare verrichtingen verschillen, over het gehalte van hare zangstukken twisten, ze niet hooger aan willen slaan dan zinne- streellngen, die aan de waarachtige, diep in de ziel grijpende kunst weinig ver wantschapt zijn ontegenzeglijk zal toch ieder groote hulde moeten brengen aan de meer dan de gewone talenten van deze in vele opzichten merkwaardige verschij ning en bewondering koesteren voor de heerlijke hemelgave, dieMejnffronw Nikata in hare stem van de natnnr mocht ont vangen. In die stem zit, meenen wij, hare kracht, de magische invloed, dien zij op den hoorder uitoefent, minder in de volle digheid der zangstndiëD, welke hier en daar vooral bij trillers te wenschen over laten. De stem van Mejuffrouw Nikita is mild en vol in alle registerszij blijft bij elke nnance van Bterkte en klenr aanzwellend tot machtige forto's of terug loopend tot fluisterende pianissimo's, straks wegstervende in een ademtocht rein en edel, daarbij heeft zij dien zielvollen klank, die weekheid van timbre, welke zich niet laat omschrijven, doch zoo machtig tot het gemoed van den ontvankelijken toe hoorder aanspreekt. Behalve de nommers van haar programma: Ree. en cavatine uit „Ernani" van Verdicavantine nit Lucie de Lammermoor" van Donizetti en aria nit Don Giovanni" van Mozart zong Mejuffrouw Nikita eenige extra-nnmmer- tjes, haar door een stormachtig applans afgedwongen, waaronder een vlug wiege liedje met Nederlandsohen tekst. Met al deze voordrachten had zij veel succes, aan terugroepingen ontbrak het niet en zeer zeker mag Mejuffrouw Nikita er zich van overtuigd hondeD, dat zij hier, als elders, de harten der hoorders voor hare knnst heeft gewonnen. Er was evenwel meer op dit Bachconeert, dat in hooge mate aandacht vroeg. De hee- ren Henri Tibhe (piano), Joh. Steenman (Viool) H. W. Hofmeester (Alt) en Julias KleDgel (violoncel) professor aan het K. Conservatorium te Leipzig, openden het programma met eene overschoone uit voering van Mozart's piano-kwartet in G. mol (eene mooie keuze met het oog op den datnm van 27 Januari, de geboorte dag van Mozart). Dat de H.H. het met «éne repetitie tot zulk een keurig ensem ble wisten te brengen, danken ze aan den breeden grondslag van hunne muzikale vorming. De heeren Klengel en Tibbe de den zich verder als solisten hooren. De eer ste zou bepaald meer succes gehad hebben, indien de keuze zijner stnkken zich had bepaald bij meer gedragen muziek, in den geest van het heerlijk mooi gespeelde Air van Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1