HAARLEIBCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 16. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 27 Februari 1892. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet cp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 28 Febr. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. T E L-EP H O O N N U M M E R TELEPH'ONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Pry's per Advertentie van 1 tot 6 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Veen. Nam. 2 are, van Lennep. Ie Lijdenstekst. »8 Avonds 6 ure, Hoog. 2e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Woensdag 's avonds 7 nre, Moeton. 3e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, van Lennep. Eglise Wallonne. Dix beures, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's avonds 8 nre, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Schotel. Honderdag 'e av. 71/s nre, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. 'a Avonds 6Vs nre, Poolman. Honderdag 's avonds 8 nre, Mees. Lgdensprediking. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Craandijk. 's Avonds 6 nre, de Vries. 1 Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Maandag 's av. 8 nre, de Heer Kromberg, Huisvader van Bethesda te Brussel. OnderwerpDe Christelijke ziekenver pleging in verband met de zending. Collecte voor Bethesda te Brussel. Honderdag 's av. 8 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuel 17 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Vinsdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachthij de Turfmarkt. Honderdag 's av. 8 ure, Veen. Bybellez. Joh. 12 1 vv. Ds. Mees zal aanstaanden Vrijdag ten zijnen huize te spreken zijr, tot 4 ure. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Pred. te Heemstede. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2V2 nre, Hillegom. Voorm. 10 nre,, Bh. J. Hoedemaker, Pred. te Amsterdam. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Aanvaug der lgdensprediking. Nam. li/s nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Boenen Martinet. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. 'b A vonds 5 nre, 11. Waardenburg. 's Avonds 71/2 nre, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 7V2 nre, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- Zaterdagavond 7 l/s nre, Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, geen dienst. De nog zeer onverwacht opgekomen ministerieele kwestie in Frankrijk is tot oplossing gekomen doordien de Heer Rou- vier de samenstelling van een nieuw ka binet op zich heeft genomen, terwijl men verder mededeelt, dat de Freisinet, Ri- bot en Constans er zitting in zullen hebben. In de eerste helft van deze maand werd departement Seine et Oise een pak ket met 380 dynamietbommen gestolen. De politie deed de noodige nasporingen, doch de gevolgen van het onderzoek wor den strikt geheim gehouden. Men meent echter, dat er reeds honderd teruggevon den zijn bij anarchisten te Parijs, waarvan eenige arrestaties het gevolg zijn. Tengevolge der invoering van de inkomstenbelasting in Pruisen op eigen aangifte der belastingschuldigen is te Frankfort a/M de opbrengst met 80 pCt. gestegen. Het belastbaar bedrag steeg van 2.500.000 mark tot 4.500-000 m. De geheele opbrengst der belastingen in Pruisen zal, naar mem berekent, meer dan 1/3 stijgen. In het midden van Engeland heeft het Woensdagnacht niet minder dan der tig graden (volgens Fahrenheit) gevroren. In London had men veel last van een sneeuwstorm, maar overigens was het weer nogal afwisselend, daar Donderdag bij sterke vorst de zon voor eenigen tijd krachtig scheen, om kort daarna weder door sneeuwbuien te worden gevolgd. Te Parijs, waar bijna elke vrouw haar jour heeft, is iD den laatsten tijd een gebruik in zwang gekomen, dat ook elders wel navolging verdient. Gedurig, namely k, ondervond men den last en de onaangenaamheid, dat de betrek- keiyk kleine salons te vol werden, waar door niet elke visite tot haar recht kwam. Om hierin verandering te brengen, bracht een der toongeefsters den bezoekers aan 't verstand, dat de salon slechts ruimte had voor zes gasten. Jnist zooals de dame bedoeld had, vertrok de eerstgekomene, zoodra de zevende persoon binnen kwam, en die goede gewoonte werd door zoovelen overgenomen, dat het gebruik thans als gevestigd kan beschouwd worden. In een der gevangenissen te New- York heeft dezer dagen weer eene voltrek king vaD de doodstraf door eleetriciteit plaats gehad aan een twee en twintig jonk man, die een moord had gepleegd. Negentien personen waren tot het bij wonen ervan uitgenoodigd. Met angstval lige nauwkeurigheid wordt het geval door de bladen beschrevenmen was, op eene uitzondering na, tevreden met den uitslag doch die uitzondering, docter Robevlson, sprak zioh volgenderwijze nit: „Ik Btem toe," zegt hy, „dat de man bewusteloos geworden is by den eersten schok." Verder verklaarde hg zes mannen te hebben zien hangen, iwee guillotineeren en een doodschieten, maar den dood door eleetriciteit het meest stuitend te achten. Hg hield het er voor, dat na den eersten schok de mogelijkheid van leven niet was uitgesloten. Maar ook het bewustzgn maak te geen verschilook volgens dr. Ro bertson had dit, bg de eerste stroomslui ting, opgehouden. Te Texarkana Arkansas werd een neger, die een blanke vronw had belee- digd, door het volk aangegrepen, aan een staak gebonden en levend verbrand. De beleedigde vrouw zou zelf de toorts in aanraking gebracht hebben met de kool- teer, waarmede men het lichaam van den ongelukkige overgoot. Een 6000 personen woonden de wraakoefeningen bg, zonder ook maar een poging te doen haar tegen 1 te gaan. Te Montreal (Canada) is een Fransch man kige en vond hem een paar dagen later terug van honger en koude gestorven, het gezicht verscheurd door de ratten. In een fabriek te Ferrara had Za terdag een ontzettend ongeluk plaats. Den vorigen dag was een der werklieden bg- na tusschen de machine bekneld geraakt, waarbg slechts enkelen tegenwoordig waren geweest. Een arbeider wilde dit thans zgnen makkers vertellen en toonde hun daarbg, hoe het had plaats gehad, toen de arme man plotseling door de maehine werd medegeslenrd en voor al ler oogen verpletterd, zonder dat het mo- gelgk was hem te bevrgden. De dochters van den ongelukkige wa ren bg het verschrikkelgk tooneel tegen woordig. Zelfs op 't gebied van de reclame is er niets nieuws onder de zon, waarop niet reeds van vroeger kon gewezen worden. Het Britsch museum te London heeft eene merkwaardigheid ontvangen nit den tgd der zwaardvechters en der openbare spelen, een aanplakbord van een Romeinsch circus, een dnnnen steen van drie voet lang, waarop in het Latgn staat „Geen plaats meer! Verbazend sncces! De denren zgn gesloten Men verkeert dus in eene dwaling als men aanneemt, dat de uitdrukkingen „suc ces van den dag," „zooveel maal ver toond" en andere, alleen in onze eeuw tehuis behooren. Iu sommige Russische noodlgdende districten zgn de boeren gedwongen hnn paarden voor enkele roebels te verkoopen, zoodat het er slecht uitziet voor het be bouwen van het land in het voorjaar. Met het oog daarop heeft de regeering last gegeven 30.000 paarden in de Kir- gizische steppen op te koopen en naar de noodlgdende districten te vervoeren. Terwgl hier groot gebrek aan haver is, liggen in de Oostzeehavens aanzienlgke voorraden ongebruikt, die wegens het ge brekkige bestuur der verkeersmiddelen niet kunnen vervoerd worden. Uit Ngmegen wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Heden werd alhier in de uit monding van het Meer het lgkje van een pasgeboren kind van het vrouwelgk ge slacht opgevischt. In het laatst van de maand Februari des vorigen jaars werd een pasgeboren levend meisje te vondeling gelegd, terwgl in het begin van Maart daaraanvolgende ook het lgkje van een gearresteerd, omdat hg een zgner pasgeboren kind op een open terrein werd kinderen in eene kookkachel heeft ver- gevonden, waarvan de moeders, evenals van het nu gevonden kind, nog onbekend zgn gebleven, zoodat de justitie te dier plaatse thans niet minder dan drie mis dadige moeders heeft op te sporen. brand en twee anderen in den kelder van zgn huis heeft begraven. Hg deed dat naar hg zeide om uitgaven te sparen en had indertgd evenzoo in Pa- rgs gehandeld. In zakë de sensatiewekkende berich ten omtrent mishandeling van patiënten in het Haagsche krankzinnigengesticht vin den we in de N. Rott. Ct. een stuk van den len Geneesheer aan het krank zinnigengesticht te Zutphen. Er wordt daariü gewezen op de ont zettende moeielgkheden bg de verpleging van zulke kranken, alsmede, dat onder hen zooveel zuoht tot verdrgving en leu gen vootkomt, dat het soms bgna onmo gelijk is waarheid en verdichting van el kaar te onderscheiden, Het doel van het Van eene afschuwelgke nalatig- schrgven is dan ook het publiek een wei heid werd een 70-jarig grgsaard, in de nig tot bezadigbeid te stemmen, en ieder Mairie van Banyu sur Mer opgenomen, kalm het onderzoek der bevoegde autori- het slachtoffer. Men vergat den ongeluk- II teiten te doen afwachten. In Spanje duren de overstroomin gen voort. In de provincie Almeria staat het water zeer hoog op sommige plaatsen. In de Russische noodlgdende dis tricten big ven typhus en diptheritis woe den. Te Varonesh liggen in het gasthuis, ingericht voor 200 zieken, meer dan 400. In de Siberische provincie Tobolsk heerscht hongersnood. De czaar zond prins Galit- zin daarheen om de hnlpverleening te re gelen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1