De Tweede Kamer heeft besloten op rogge en tarwe een recht van 125 óre te heffen tot einde 1893. Op meel en gepelde gerst heeft de £erste Kamer tot 1 Juli 1893 een reoht gesteld van 250 ore en van dien dag af 430 óre terwgl de Tweede Kamer deze artikelen tot het einde van 1893 belast heeft met een invoerrecht van 280 'óre. Bij het verharen van een boerenplaats te Kornjnm, bij Leeuwarden, heeft de eige naar de voorwaarde gesteld, dat de huurder stuk bouwland, ongeveer ter grootte vaneen vier pondemaat, tegen lagen prijs aan eenige arbeiders moet verhoren, zoodat ieder van hen daarmede zijn voordeel kan doen. De huurder van de plaats is op zichter. Dinsdag ochtend verdronk onder Zoeterwoude eene oude vronw in den Bijn. Eenige uren daarna werd ze door een schipper gevonden. Men liet toen het lijk liggen totdat de veldwachter aanwezig was. Zou dit door eenvoudig betoog onuit roeibaar volksbegrip, dat zelfs onder den rook van Leiden nog big kt te heerschen, niet kunnen worden te keer gegaan door de mannen der politie op te dragen, in der gelijke gevallen procesverbaal op te ma ken t-gen de domme nalatigen Ook te Goes werden, naar men berichtte, pogingen aangewend om de plaats gehad hebbende loling voor de nationale militie te doen vernietigen op grond dat de lijst van de lotelingen, die volgens vroegere opgaaf 75 deel nemers bevatte, bij de loting j.l. Zaterdag slechts 74 bleek te tellen. Bij onderzoek zon gebleken zijn dat een loteling ver geten was, nl. A. Bogge, in Ned. Indischen dienst. Van jaren her bestaat de gewoon te dat talrijke Amsterdammers en Haar lemmers des Zondags of op vrije dagen de omliggende dorpen bezoeken en aldaar des voormiddags gaan hengelen. In de zomermaanden gaan de aartslief hebbers reeds den vorigen avond per boot of spoor naar de plaatsen hunner be stemming, om vooral intijds te kannen beginnen, daar de visch in het vroege morgenuur het beste „bijt". Anderen maakten niet die verre afstanden, doch wandelden een uurtje buiten de stad om in ringvaart, Spaarne of trekvaart hun geluk te beproeven. De pachters zijn hier eohter tegen op gekomen, de dikwijls mooie partijen visch die de hengelaars uit het door hen ge pacht vischwater wisten te halen, waren hun een doorn in het oog. Een particu liere belasting, als vergunnings reoht werd ingevoerd en slechts met vergunning van den eigenaar of pachter (tegen betaling te verkrijgen), mooht in die en die wa teren worden gehengeld. Slechts weinigen voldeden aan dit recht, zoodat de pachters de hulp der politie inriepen. De wet reeds lang bestaande, doch waaraan weinig de hand werd ge- honden, wordt thans in ernst uitgevoerd, talrijke proces-verbalen zijn het gevolg door de politie te Halfweg, Sloten, Spaarn- dam en de Zaanstreek zijn een aantal hengelaars „zonder vergunning" verbali- seerd en reeds enkelen door het kantonge recht veroordeeld. Het aantal hengelaars is intussehen sterk verminderd en slechts enkelen veroorloven zich nog die lief hebberij in nog „questieuze wateren." HAARLEM, 4 Maart 1892. Buttinger en Zoon, Klneht in vier bedrijven, door „de Koninklijke Vereeni- ging", 't was haast niet te gelooven en daarom was zeker Donderdagavond de Schouwburg slecht bezet. De Doofpot" is ook een klacht, maar staat tot de Buttinger als een straatdeun tot het lied. Toch koos het publiek den straatdeun. De familie Buttinger rijk heeft een zoon, de familie Van der Kolk ook rijk eene dochter, de familie M°°k arm ook eene dochter. De oude lni zijn soliede, de jongelui kranig. Toch loopen de eersten er in door elkaar. neen door de jongelui.... nogmaals neen. Door de omstandigheden, door aller dolste vergissingen, die alleraardigst uit en op elkaar volgen, begrijpt ten laatste niemand meer iets van het onder hunne oogen plaats hebbende, waarvan steeds meer ingewikkelde toestanden de natuurlijke ge volgen zijn, terwgl elk met het ernstigste gelaat beweert alles te vatten en toch den bal misslaat, wat natuurlijk de stemming van het pnbliek in niet geringe mate aanpnkkelt tot uitbarstingen van lachbuien, te meer, daar het geheel den stempel droeg van degelijke opvatting van de zijde der op- voerenden. Natuurlijk trouwen de rijke zoon en de rijke doohter, maar geheel an ders dan de oude lui het zich hadden voor gesteld. Ten slotte zijn allen tevreden, of doen alsof ze het zijn. Het succes van den avond werd stellig behaald door Mejuffrouw Lorjé, die in haar overstelpenden woordenvloed kostelijke staaltjes van radtongigheid en rolvastheid gaf. De Heer Schulze had zich mooi gegri meerd en spel en uitspraak overeenkomstig de bedoeling. Jaeq. de Boer acteerde mede fraai, terwgl door allen het inderdaad fris- sche stuk met toewgding werd afgewerkt. Het stak blijft een klucht, en mist dus diepte. Maar 't is een kluoht, die van-den eene tot denanderenongedachtenenhierdoor lachwekkenden toestand voert, zonder ooit de grenzen van het welvoegelijke te bniten te gaan. Zij stemt U vroolijk en dat mag ook wel eens. Eene tweede opvoering in eene buiten- j gewone voorstelling zou wel aan te beve len zgn. Woensdag 2 Maart j.l. trad Frederik van Eeden van Bussum voor de leden van het Genootschap: „Oefening in Weten schappen" op, met eene hoogst belangrijke voordracht over Theosophie. De Theoso- phie, de nieuwe richting, voortvloeiende uit het Materialisme door het Spiritisme, zoude men als het natuurlijke kind kun nen beschouwen van Christendom en Boedd hisme. Madame Blavatsky, van geboorte eene Bussin heeft den eersten stoot gegeven aan dit nieuwe stelsel, waarin wederom het geestelijke tegenover het stoffelijke, de ziel tegenoyer het lichaam wordt gesteld. Mevrouw Annie Besant is na Mevrouw Blavatsky's dood aan het hoofd der bewe ging gekomen, en laogzamerhand hopen wij door te kunnen dringen in het alleszins mystieke en oog zoo weinig ernstig be studeerde stelsel, dat ons, alhoewel het ve len niet die voldoening en berusting zal geven, welke er ligt in het onwankelbare geloof in een goedertieren God en Vader, toch weder teruggevoerd heeft op den weg tot het Christendom, een weg, waarvan helaas velen door het Materialisme waren afgedwaald. Na de panze droeg Spreker de eerste acte voor van een nog niet door hem voltooid drama, getiteld „Wimfried". Diep gevoeld, breed opgevat en hoogst poëtisch kwam mij deze Ie acte voor. Gaarne evenwel zoude ik haar in druk versohenen zien om meer te kunnen genieten van de niet-altijd- gemakkelijk-te-begrijpen, dooh ernstige, diohterlijke ontboezemingen. Speker deelde ons helaas mede, dat hij dit drama, vier jaren geleden opgevat, niet denkt te vol tooien. Mocht hg evenwel van dit besluit terugkomen, en het aangevangen werk af maken, zal „Wimfried" voorzeker dan eene eerste plaats innemen onder de voort brengselen der nieuwe literarische richting, en met „de kleine Johannes" en „Ellen" onder Sprekers beste werken gerekend kun nen worden. Gedurende de maand Februari is in de Stuiver Spaarbank van de afdee- ling Haarlem van den Volksbond inge bracht in 578 posten f 881,66* terug betaald in 43 posten f 1121,05s. Er zgn 32 nieuwe boekjes afgegeven. Gedureode de maand Februari laatst leden is het musenm van Kunstnijverheid alhier door 881 personen bezocht. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 6 Maart 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. J. Langhout. INGEZONDEN. Mijnheer de ltedacteur. Vergun mij voor onderstaande regelen een plaatsje in uw blad s. v. p. Zg, die eenigszinB zich onder het volk bewegen, komen vaak eerder in kennis en aanraking met fouten in de maatschappij waar de algemeene aandacht wel op geves tigd mag worden, dan degeen die gewend zijn om bij een warmen kachel de maatschap pelijke nooden te bespreken. De Middernaoht-Zending Vereeniging komt vaak in aanraking met gezinnen, waar bijna aan alles gebrek is. De oorzaak van deze ellende is doorgaans het misbruik maken van alcoholischen drank. Het spreekt van zelf dat door de leden ten sterkste gewaarschuwd wordt tegen het gebruik maken van sterken drank. De jon geling wordt gewezen op de ellende die uit de drank geboren wordt en de man tevens op zijne roeping en plicht tegenover zijn gezin. Ieder dronkaard bekent gewoonlijk ter stond zijne dwaling. Velen echter voegen aan hunne bekentenis toe: „Ja, mijnheer! maar als ik niet drink krijg ik geen werk." Moet ge dan werk met drank koopen „Ja, in zeker opzicht." Vele kroegbazen houden op hun manier een werkverschaf fing, d. w. z. personen die werkvolk noo- dig hebben, gaan naar een „kroegbaas", vragen hem om werklieden of geven hem het werk in handen. De kroeghouder geett natuurlijk het werk aanzijn „baste klant jes". Werkzoekenden gaan naar een kroeg en vragen om werk. Is er geen werk, dan krijgt de arbeider ten antwoord op zijn vraag of er „niet iets te verdienen is" „neen, van daag niet, maar wil je een „propje"? De werkelooze denkt een vischje te moe ten uitgooien en neemt het glas aan. Natuurlijk krijgt de man den drank niet gratis, maar wordt het aangeboden glas hem, zoo hij niet nog eenige centen bij zich heeft, in rekening gebracht. Na eenige malen bij den „baas" geweest te zgn en vruchteloos om werk gevraagd te hebben, is er eindelijk een klein „klasje" voor den armen werkman, die zoo graag in de behoeften van zgn gezin wil voor zien, te doen. Des Zaterdags houdt de „werkgever", n.l. de kastelein, afrekening. De werklieden moeten in de koffiekamer komen, want, zij zullen hun geld krijgen. De waard is ech ter niet van plan om zoo heel vlug te gaan afrekenen, maar laat de werklieden, die uit verveling een glas drank genomen heb ben, al wachtende het eene glas na het andere gebrniken. Zoo, volgens berekening van den waard, de werklieden genoeg gebruikt en gewacht hebben, krijgen de arbeiders hun loon natuurlijk worden de borrels, die de waard den werkzoekende en op loon wachtende werkman getapt heeft, van zijn geld af gehouden. Geheel of bijna dronken gaan enkele werklieden naar huis, anderen door den drank zedelijk gedood gaan niet naar hunne woning, maar vervallen van de eene on gerechtigheid in de andere. Met een benauwd hart ziet de arme vrouw de thuiskomst van haren man te gemoet. Het is haar onbekend of ze van den „verzorger van zgn gezin" geld zal ontvangen of niet. Sommige vrouwen gaan, zoo zij weten, waar haar man gewerkt heeft, in de na bijheid van de kroeg staan om haren echt genoot af te wachten en mede naar huis te nemen, of het geld wat zij ontvangen heb ben af te vragen, om zoodoende te zorgen, dat zij nog iets vau het weekgeld in han den krijgen. Het is jammerlijk, dat er door werkge vers niet meerder gelet wordt, aan wien zij het werk afstaan. Met blijdschap wordt de poging, om eene arbeidersbeurs in onze stad te krijgen, reeds begroet. Van harte hoop ik dat de werkgevers in onze stad met hun te verrichten arbeid daar heen zullen gaan om werklieden te zoeken en weekloon uit te betalen, maar niet naar kroeghouders, opdat de vrouwen, die thans zoo vaak ons haar nood klagen, niet meer behoeven te zeggenIk zie liever dat mijn man geen werk heeft, dan dat hij bij dien baas werk krijgt, want dan krijgt ik een dronken man met een paar centen op zak thuis." Zoo een ieder die het welzijn van an deren bevorderen wil, mede helpt aan de totstandkoming eener arbeidersbeurs, is er een krachtdadige strijd tegen dronken schap, ontucht, armoede en andere maat schappelijke nooden, mogelijk, Moge het spreekwoord „Eendracht maakt macht" bewaarheid worden, in den zoo moeilgk gemaakten strgd tegen de ongerechtigheid Hoogachtend UEd. Dw. D. W. ten Boom. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Maart. R. Laduc en A. M M. Kuper. D. W. de Rijk eu H. J. M. Reckman. 3 Maart. H. van Bilderbeek en A. Vuijk. GETROUWD. 1 Maart. M. Monasch en R. Konijn. 2 Maart. J. H. Lokmeijer en M. G. Witz. W. Roeland en G. Smit. H. W. G. van den Bergh en D. H. Bosch. 3 Maart. J. H. van Reijen en C. M. van der Wateren. GEBOORTEM. 24 Feb. E. M. Florie geb Boutellier d. -r- A. J. van Luijk geb. Vosse d. J. Huisman geb. Poepjes d. 25 Feb. JH. van der Horst geb. Teunisse z. 26 Feb. P. J. Saeijsgeb. Datnen d. C. JWitteman geb. Maas d. M. Scholte geb. de Rooij z. I. H. van Beau mont geb. Hessels d. 27 Feb. C. Ferf geb. Laan d. C. van Lot ij geb. Zwarter z. C. Hopman geb. de long z. 28 Feb. J. A. Trak- sel geb Piers d. T. Bouwman geb. Groot z, E van der Veldt geb. Slobbe z. M. H. Kok geb. van der Horst d. 29 Feb. G. Kabel geb. Kriek z. W. Nederkoorngeb. van den Anker z A. C. Bijster geb. de Leeuw d. G. E van Broekhuizen geb. Bosveld d. C.G. Uiteudaal geb. Kuijpers z. P. Koelemij geb. Warmer d. E. Martin geb Kuijper d. 1 Maart. C. H. de Korte geb. Sikman z.F. P. Schornagel geb. Berendrecht. z. C. M. Pie- ters geb. Asmussen z. 2 Maart, C. G. A. Meijer geb. Boogaard z. C. A. van Alpheu geb. van Dalsen d. P. A. van Amstel gob. Sarlet z. M van Opstal geb. Korzeluis z. R. A. Swaanswijk geb. Franse d. A. Ver- heijde geb. van den Anker z (levenl.)3 Maart. R. A. O. Meijer geb. Engelenberg z. OVERLEDEN. 24 Feb. J. van der Ploeg 37 j. Damstr. 25 Feb L Veldhuizen 6 m. z. Gasthuislaan. J. A. Fiora 59 Kruisstr. 26 Feb. G. Le- naarts 12 j. z Anthoniestr. M. Staphorst 19j. Oranjestr. G. M. van Riemtdijk 4 m. d. Burgwal. A.W. Bekmer 69 j.Zuider Buiten- spaarne. J. Bekkers geb. vau der Wen-cli 83j. Raamsingel. A. Stokman geb. van der Wensch 80 j. Raamsingel. G. Oostwal 2 m. d. Amster- damsir. 27 Feb. W. F. Helmers 5 j. z. Scho- terwcg. W. van Dijk geb. Molenaar 76 j. L» Vlamingstr. A. M.Fransen'! m.d Gasihuis- laan. 28 Feb. L. J. Guillet 69 j. Helmbreker- steeg. L. Vermeergeb.Visser81 j. Zuiderstr. H. M. van Deenen 5 m. z. Gasthuies r. 29 Feb. C. van Leeuwen geb. de Smet 89 j. üoelstr. M. Dekker 22 dg. d. Heerenstr. 1 Maart. P. Kok 43 j. BurreiBtr. E. Nouw- land 6 j. d. Voortingstr. G. H. W. van Zalin gen 50 j. Esschilderstr. F. van Nimwegen geb. Potteb >om 13 j. deClercqstr. A. P. van der Putten 20j. Koolsteeg. E Forlgensl2m. d. Palmstr. 2 Maart. E. R. Scbultz 79 j. Kamperstr. S. M. Kruijd 9 m. d. Leliestr. A.Verkeijde geb. van den Anker 28 j. Brouwer straat. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestnnr der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: 12 voor werkvronw. 3 voor waschvrouw. 3 voor schoonmaakster. 12 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 4 voor oppasser. 4 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor ziokwerker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 1 voor bakkersknecht.' 1 voor bioemistknecbt. 1 voor schrijfwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand® aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tok het Bestnnr te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1. en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra- teur, bureau Doelen. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags),, van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een portemonnaie met eenig geld. Een koralen kettinkje met gouden slui ting. Een granaten armbandje. Een lederen foudraal waarin twee portretten Eene ledige portemonnaie. Een binder- schoentje. Eenige diverse handschoenen. Eene wit metalen broche. Een gonden medaillon. Een B. K. kerkboekje in étui. Een koperen mondstuk eener slraalpijp. Een ring met eenige sleutels.--Een kis- je met ledige flesschen. Een haDgslot. Eene portemonnaie waarin een sleuteltje. Eene paraplnie. Eene nieuwe zwarte pet. Een sleutel. Terug te bekomen bij G. Hardersmeets Brouwersstraat no 42, een gouden oor knopje met cameën steentje. Idem bij T. J. van Zatphen, de Clercqstjaat no 4, een kinderschoentje. Idem bij D. Damiaans, Tuinstraat no 1, een geldstnk. Idem bij van der Vlerk, Zijlstraat no 5, eene ledige petrolenmkan. Idem bij J. H. Fortgens, Leidsohe straat no 37, eene gouden oorbel. Idem bij J. van Eijkeren wonende te Heemstede aan den Wagneweg, eene portemonnaie van perle d'amonr met zeer weinig geld. Idem bij J.J. Eijkel Kleine Hontstraat no 36a, een gou den dames remontoir-horloge met zilve ren ketting. VEEMABKT. 2 Maart 1892. Aangevoerd Prijs. 1 Koe f 140. 69 N. Kalveren 6.10,— 6 Paarden 45.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2