zoo gnlzig verslonden, dat het ergste vooj hen was te te vreezen. „En bij dit alles komt nn nog de ty phus", zoo eindigt mevr. Von Uexküll baar afstootende schildering van mensche- lijke ellende. De Engelsche beul Berry, die zijn ontslag uit zijne betrekking heeft genomen, gaat naar Amerika om voor de Yankees voordraehten te houden over de dood straf. Voor zijn lectures zal hij 145,000 dollars ontvangen. Onlangs is de benl van België ge storven. Daar feitelijk de doodstraf in dat land niet meer wordt toegepast, heeft de regeering besloten geen opvolger te be noemen, tot groote teleurstelling voor de 1700 solicitanten. Te Chicago loopen tegenwoordig 30.000 personen zonder werk rond. Van dat getal slapen er eiken nacht minstens 2000 in de verschillende politie-bureau's. ïïet bureau van West-Chicago telt iede- ren nacht van 150 tot 160 gasten, die 's morgens te zes uur, na van een kop koffie en een stuk brood voorzien te zijn, hun droeven tooht wederom aanvaarden. De politie-kapitein Kipley dringt aan op het maken van inrichtingen voor eerlijke maar onvoorspoedige werkzoekers. Ondanks de werkstaking is de Lon- densche kolenmarkt flauw en de prijs van de over zee te Londen aangevoerde kolen 3 shillings gedaald. Op den Noordooster spoorweg zullen morgen meer dan twee honderd treinen den dienst staken. Ook de groote Noorderspoorweg laat eenige treinen schorsen, doch niet zooveel, Vele spoorwegbeambten zijn tijdelijk ontslagen. Te Berlijn hielden de werkloozen een vergadering, waar een resolutie werd aangenomen, verklarende dat de jongste ongeregeldheden noch door de sociaal-de mocratische arbeiders te Berlijn veroor zaakt noch goedgekeurd zijn. De verga dering verwachtte echter, dat door ernstige maatregelen van den staat en de stad nu den nood der werkloozen zou gelenigd wor den. Men trok in optocht door de stad, zonder dat de orde werd verstoord. Het groote nut van verzekeringsmaat schappijen in het algemeen is niet te be twijfelen als en hiervoor is grondig onderzoek noodig de maatschappij so lide is. Wat evenwel op dit gebied al kan ge schieden om den onkundige op te lichten en te misleiden leert de korte, doch treu rige geschiedenis van de Verzekerings-en Landbouwmaatschappij „de Eersteling" te Amsterdam, bij notarieeie acte den 23 en Maart 1891 te Amersfoort verleden, op gericht en den 12en Januari 1892 failliet verklaard. De maatschappij begon haar werkkring met een kapitaal van 500.000, nadat de Staatscourant heel deftig haar aanzijn had geconstateerd met de vermelding der aan deelhouders, allen menschen die zich zonder kennis van zaken in de affaire betrokken zagen. De directeur had de helft der aan- deelen voor eigen rekening genomen, geld om ze te verzilveren had hij niet. Nu wa ren in de eerste plaats inspecteurs noodig, zij werden aangesteld na storting van ƒ500 als waarborgsom. Het geld zijn ze kwijt, evenals de premiën hun toegekend. Wenschten die menschen hun borgtocht terug, dan werden ze afgescheept met waar- delooze aandeelen. De administratie was tamely k goed by gehouden. De contanten bleken verbruikt te zijn aan diversen. Verschillende personen, vooral land bouwers, zijn er erg ingeloopen, te meer daar nu ook de directeur terecht staat wegens valschheid in geschrifte omdat by in de acte van oprichting verklaarde, dat er twintig aandeelhouders waren, doch waarvan gebleken is, dat er slechts vier bestonden, namelijk de twee direc teuren, waarvan de een niets bezit en de andere naar Amerika is, en twee eenvou dige lieden, die zooals ter terrechtzitting te 's Gravenhage bleek, van den prins geen kwaad wisten. Over acht dagen zal uitspraak gedaan worden of de beklaagde de zes jaren ge vangenisstraf tegen hem geëisoht verdiend heeft of niet, maar intnsschen hebben velen aanmerkelijke schade geleden en is opnieuw het vertrouwen van het pnbliek, in de war gebracht door de officieele aan kondiging geschokt. Als dit laatste nn maar aanleiding geeft tot onderzoek van de zijde der belang hebbenden, eer zij zich bij verzekeringen aansluiten en men opnieuw ingezien heeft, dat Koninklijke goedkeuring der statuten wel de vereeniging wettigt, maar niet de soliditeit waarborgt, dan zou men alweer een stap verder zijn. De heer K. A. van der Weide te Apeldoorn heeft aan zyn landgenooten een sohryven gericht, waarin hij hen aanspoort om als huldeblijk voor prinses Sophia der Nederlanden een enorme som bijeen te bren gen ten bate der Friesche gemeenten, thans noodlijdend. Dat zal in zyn oog de beste hulde zyn en het zal een ware steun zyn voor het zoozeer geliefde Oranjehuis. De nieuwe West-Europeesche tijd zal, naar de Zwolsohe Ct. verneemt op 1 Mei in geheel ons land worden iDgevoerd. Bij de regeering bestaat het voornemen om de gemeentebesturen te verzoeken op den 1 Mei de klokken te richten naar die van de telegraafkantoren, welke in den ochtend van den dag allen zullen worden gesteld in overeenstemming met het kan toor te Amsterdam. Op dat kantoor wordt in den nacht van 30 April op 1 Mei de klok geregeld naar den middelbaren tijd van Greenwich in overeenstemming met de regeling naar dien tijd van de Amster- damsche gemeenteklok. De tyd op de post kantoren wordt in overeenstemming ge bracht met dien op de telegraafkantoren in de verschillende gemeenten. Waar geen telegraafkantoren gevestigd zyn en de gemeenteklok dus niet daarnaar kan worden gesteld, kan door tusschen- komst van de provinciale besturen de klok in overeenstemming met den nieuwen tyd worden gebracht. Het gevolg daarvan zal zijn, dat aldus in geheel ons land op 1 Mei de aanvang van alle kantoren, fabrieken, scholen enz. nominaal op hetzelfde unr, maar feitelijk 20 minuten later zal geschieden. Volgens geruchten zou door het plegen van fraude door den in hechtenis genomen Amsterdamschen notaris D. B. de spaarbank van het Ned. Onderwijzers genootschap schade lyden. Het Handelsblad spreekt dit tegen. Noch de spaarbank, noch de levensverzekering van dat genootschap waarmede B. 40 jaar in betrekking staat, lijden eenig verlies. B. werd in hechtenis genomen op grond van een aanklacht, als zou hij tot aflossing van hypotheken bestemde gelden niet tot dat doel Jiebben Te Brussel worden plannen gemaakt voor den aanleg van een hellenden of klim- menden spoorweg, ter verbinding van de beneden- met de bovenstad. Deze spoor lijn zon loopen van de winkelgalerij van St. Hubert naar de llue Royale, met een station in die straat aan het pleintje, waar het standbeeld van generaal Belliard staat en waar men zulk een fraai gezioht heeft op de benedenstad. De winkeliers in de straat Montarjne de la Cour zijn echter zeer tegen dit plan, omdat zij vreezen, dat die spoorweg eene groote vermindering in het verkeer en dus ook in het winkeldebiet zouden veroorzaken in hunne nauwe kronkelende, steile straat, thans nog de meeste gezoohte wandeling van de lagere naar de hooger gelegen wijken. Hoe wenschelyk het is, dat de ar beiders zeiven over een stukje grond heb ben te beschikken, blijkt onder anderen ook te Bellingwolde en Friescheloo en verder naar de gemeente Vlachtwedde toe, waar de arbeider door zijnen boer, be halve zijne woning, ook een stuk grond in hnur krijgtsohoon het arbeidsloon 's zomers misschien 60 si 70 cent en 's winters niet meer dan 40 a 50 cent be draagt, wordt er geen armoede geleden. Zij hebben hun eigen verbouw, waaraan zy zioh kunnen wijden na afloop van het werk voor den boer, die den arbeidsdag niet langer dan tot 2 uur pleegt testel len. De werklieden hebben dan hun eigen winterkost, aardappelen, boonen, erwten, soms ook rogge, zoodat ze een varken kunnen hebben. Niet zeldzaam zijn de voorbeelden van arbeiders die, in weerwil van hnn karig loon, nog kans zien iets in de spaarbank te beleggen, en later zelf een stuk grond te koopen. Zijn ook al de economische berich ten nit Noord-Amerika niet altijd even roos kleurig, toch schijnen vooral die volgens de familieberichten nog gunstig af testeken by de ondervinding van hen, die hier met han denarbeid hun brood moeten verdienen. Althans de Wissekerke (Zeeland) maken weer eenige gezinnen en vrijgezellen zioh gereed te beproeven, daar ginds vrouw Fortnna gunstiger te hunnen opzichte te stemmen, en ziet men het vertrek van om streeks 30 personen te gemoet. By een der grootste bloemisten te 's-Gravenhage kwam dezer dagen een per soon die voor oirca 50 (inkoopsprijs) daar de bloemkweeker meende met een bloemist te doen te hebben bloeiende gewassen uitzocht. De man verzocht de planten dadelijk mede te nemen en beloofde bij thuiskomst aan den kneoht, die 't ge kochte bracht, het verschuldigde terstond te zullen betalen. Niets kwaads vermoedende, werd aan 't verzoek van den nieuwen klant voldaan, doch toen de knecht, op last van den koo- per, zijn waar in een huis aan de Saksen- Weimarlaan had gebracht en hem werd gezegd, dat hy maar „eventjes" moest wachten, kreeg hij achterdocht en bleek alras en dit kon hij ook opmaken uit de gezegden der buren dat hij met zoo genaamde „flessohentrekkers" te doen had. Goede raad was dunr de knecht stuur de spoedig een boodsohap naar zijn patroon. Deze zocht een achttal van de flnkste tuinknechts nit en in optocht ging het naar de Saksen-Weimarslaan. Daar geko men, werden de oplichters aangemaand de planten terug te geven, en toen men hier aan geen gevolg gaf en men zelfs met stoelen begon te slaan, maakten de tuinders wei nig complimenten en haalden de planten uit de woning terng. Dat de bewoners hun pas verkregen buit zich niet gemakkelijk lieten ontnemen, kan men best begrijpen, maar in de tuinlieden met hunne vereelte vuisten hadden ze hun meesters gevonden, en waar hunne slacht offers gewoonlijk machteloos tegenover heu staan, zal dit lesje hun lang in 't ge- hengen blijven. HAARLEM, 15 Maart 1892. Vrijdag j.l. had de voorlaatste voor stelling van het abonnement plaats van de Nederlandsche opera. Opgevoerd werd benevens Verdi's wel bekende opera „Traviata", de groote opera in één bedrijf van Petro Mascagni,Ca- valleria Rusticana, of, zooals de Hol- landsche text tot opschrift heeft „De Tronweloozen". De muziek van deze opera is zoo frisch en spreekt zoozeer tot het hart, dat al reeds de Heer C. van der Linden met zyn orkest ons voldaan zonde hebbendoch ook de beste artisten van de Opera waren gekomen om de rollen te vertolken. Mevrouw C. Dirckx v. d. Weghe had de moeilijke rol van Santuz- za te vervullen. Zij kweet zich uitstekend hiervan, en luide toejuichingen vielen haar ten deel. De overige rollen waren in handen van Mevrouw Orelio, en Me vrouw V. Ophemert-Sohwencke, die resp. als Lola en Lucia optraden, en de Heeren Pauwels als Turiddo, en Orelio als Al- lij. Oonoodig dus te zeggen, dat de uit voering uitstekend slaagde, hiertoe werk ten ook de koren nog mede, die werkelijk goed waren, vooral het koor voor de kerk was uitnemend. Costumes waren frisch en met overleg gekozen, en het orkest was, zooals gezegd, in goede conditie. Het bekende „Intermezzo" was het glans punt van het orkest, 't Werd uiterst be schaafd ten geboore gebracht. De „Tra viata" was niet zoo goed bezet. Behalve Mevrouw Orelio, konden de overigen mij slechts ten halve voldoen. Voor de pauze werd Mevrouw Orelio een mand met bloemen aangeboden. Die hulde kwam haar voorzeker ten volle toe. De dicht- bezette Schouwburg bewees, dat de Neder landsche Opera goed bij de Haarlemmers bekend staat, en dat, wanneer werkelijk goede kunst geboden wordt, de directie op een „vol huis" kan rekenen. De Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschapzal in het begin der maand April haar tweede uitvoering geven. Daar bij kan men de medewerking verwachten van het Oostenrijksche Ranleskwartetdat reeds vroeger bij de liedertafel is opgetre den en door schoonen samenzang en keurige voordracht zooveel bijval mocht verwer ven. Na dit tweede concert zal de zangver- eeniging het groote toonwerk Deus nostra sped' van L.F.Brandts Buys opnieuw in studie nemen, om daarmede deel te nemen aan den Internationalen Zangwedstryd te Brnssel in de maand Juli a.s. Aan het kwartet-concours van het kwar tet „Loreley", op Zondag 19 Juni alhier te houden, zal de liedertafel haren finan- tieelen steun schenken. Een en ander werd in de vergadering van j. 1. Vrijdag avond besloten. Weder doen verschillende geruchten den dubbelen moord betreffende, de ronde. Weder zijn verschillende personen gehoord, waaronder de meer genoemde werkster en hare schoonzuster. Laatstgenoemde zou bij onderzoek in het bezit gevonden zyn van geld, waar van zij de herkomst niet kon aanwijzen enz. enz. Natuurlijk loopt het publiek de justitie weer vooruit en is men het tamelijk eens, dat de moordenares, als er geen twee zyn gevonden is, waarvan de justitie nog zoo overtuigd niet schijnt te zijn, anders ware een der verhoorden niet weer in vrijheid Het schijnt evenwel dat een draai gevonden is hoe, hierover loopen de meeningen ook alweer uiteen en het is zeer te wenschen, dat men die thans kun ne volgen opdat de onzekerheid, voor velen eene marteling, ophoude. Gedurende den geheelen Zondag was het in den omtrek van de Raamstraat, waar beide vrouwen wonen, erg woelig j ook daar deden de onzinnigste verhalen opgeld. Blijkens de door Burg. en Weth. dezer gemeente vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het getal kiezers te Haarlem voor de tweede kamer 2938, voor de provinciale Staten 2932 en voor den ge meenteraad 2928 personen. Met ingang van 1 April e. k. is benoemd tot Adjunct- Inspecteur van po- lie te Haarlem, de Heer C. F. Kempers, te Leeuwarden. Door de politie alhier is aangehou den een werkman van de H. IJ. S. Maat schappy, die zich verschillende malen aan diefstal van roodkoperen steun bouten, van locomotieven had schuldig gemaakt. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: 14 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 4 voor schoonmaakster. 13 voor naaister. 1 voor mangelwevk. 4 voor oppasser. G voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor ziakwerker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiweik. 1 voor bakkersknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk 1 voor winkelbediende. 1 voor pakhuisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richteD, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1. eu van 3-5 uur verkregen worden hij den Admininiatra- teur, bureau Doelen. Postkantoor Haarlem. OPGA VR van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personenwelke stukken thans door de Afzenderskun nen wordeu teruggevraagd. Brieven. A. Bulder, Amsterdam; H. Verschagen, id.; K. Prager, id.; J. H. Schaap, id.; J. W. LohT,id.p J. v. d. Helm, id C. Hamburg, id.; J. Dieks, id.; M. ten Brug, id. B. Bakker, id.; Wed. J. H. Broese, id.; Boon, Alkmaar; M. Mulder Be verwijk v. Duinen, Beverwijk H. X. Bos;s Ha- ge; J, N. C. de Gelder, 'sHagc;A. vanBaster, Hilversum Crockewit, HilversumP. Vos, |Ilpen- dam; Mevr. Korte, Middelburg K. Dammers, Bot terdam J. Engelson, Zaandam; A. C. Veenhni- zen, Zutphen M. Gerlings Briefkaarten. Mevr. Borel, Botterdam. Brieven, verzonden geweest naar het Buitenland. T. Thorp, Peel Causenay (Engeland),- W. Lu- sing W. Deli. KAASMARKT van 9 Maart 1892. Aang. en verk. 3 stapels, uitmakend 248 kazen, wegende 516 kilogrammen, Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ31. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 14 Maart. Witte tarwe 8.50 9. Rogge 6.90. 7.50. Haver 3.50. 3.75. Duivenboonen 6.90. Paardenboonen n 6.25. Bruine boonen tl2. Groene erwten i>12. Capucijners 8.»10. Kanariezaad 6.50.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2