HAAR L Eerste Blad. No. 23. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 23 Maart 1892. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aanvrage bg de boekhandelaars De Erven Doosjes ter inzage te bekomen JIEDLEN, Dr B. VAN DER, Ons la ger onderwijs; voorwerp van aanhou dende zorgf 0.50. SCHRIJNEMAKERS, H. A S„ Leer boek der wereldtaal voor het onderwijs en tot zelfoefening1.25. RAAF, H. DE, Johann Amos Comenius. Groote Onderwijsteerbenevens eene korte levensschets; met portret in kleurendruk2.10. Gedenkboek van de twaalfde wereldcon ferentie der Christelijke Jongelings- vereenigingen, gehouden in 1891 te Amsterdam1.25. LOTI .PIERllE, JVeemoed.ingen 1 .oO.geb. 1.90. I.OOY, P. VAN, Het teekenen uit het hoofd. Handboek voor den onderwijzer op de lagere school1.25. ANNA, IVat een kind vermag; Een Paaschverhaal0.07s. MAUR1K Jr., JUSTUS VAN, Amster- damsche huidjes0.20. ENDERLE, Th., Marsch voor Piano... 0.60. Voor onze Dames. Onder Redactie vsd Jo van Slotfn, p. kwart1.90. Dc Stadspoorten van Haarlemin linnen map, 20 stuks phot5. Buitenlandsche nieuw verschenen werken FABRE, FERDINAND, Sylviane1.90. Voorloopige aankondiging GöHRE, PAUL, Drie maanden Fabrieks arbeidervertaald door Hel. Herder. 1.25. MEES, Ds. M. J., Preeken, met portret. Cabinet-portret, afzonderlijk1. 1'. van Loog. Het teekenen uit het hoofd, f 1.25. De Heer Van Looy heeft een boekje samengesteld, dat naast de omvangrijker werken op het gebied van bet Teeken- - onderwijs, zeker met genoegen ontvangen zal worden. Algemeen wordt het groote belang van het „Teekenen oit het hoofd" erkend, en aangenaam zal het voor den onderwijzer zijn, een beknopte, degelijke en praktische handleiding le bezitten, die hem behulpzaam bij zijn onderwijs kan zijn. De 110 tusschen den text geplaats te figuren verduidelijkeu de verklaringen en maken dat het boekje geheel-en-al aan zijn doel zal kunnen beantwoordenMoge de moeite van den samensteller door een veelvuldig gebruik van het boekje beloond worden. Voor onze Dames, onder Redactie van Jo van Sloten, prijs per kwart, f 1.90. franco,p.p. f 2.15. Dit tijdschrift voor Modes en Fraaie Handwerken, met bet bijblad „In het bondoir'' zal tweemaal in de maand ver schenen in groot kwarto formaat met telkens afwisselende omslagen in prach- tigen kleurendruk. Het zal jaarlijks meer dan 2500 platen, 48 gekleurde modepla ten en 12 knippatronen bevatten. Alle inteekenaren znllen, zoo dikwijls zij dit verlangen, gratis knippatronen op maat ontbieden knnnen van alle in dit tijd schrift voorkomende toiletten. De platen zijn uiterst fijn afgewerkt, de text is zeer duidelijk en de verschei denheid is groot. Alle redenen om dit nieuwe tijdschrift met gerustheid aan-te- hevelen. Aangenaam zal het velen zijn, dat het niet in couranten-formaat ver schijnt. Het bellettristisohe bijblad „In het bondoir" onder Redactie van Jo van Sloten, met medewerking van vele letter kundigen, verhoogt de waarde van dit Mode-jourmaal zeer, en zal het tot een der meeet geliefde Dames-tgd-schriften maken. Proefafteveringen bij de Erven Doosjes ter inzage te verkrggen. Wat een kind vermag, door Anna. ƒ0.075. Dit lieve Paaschverhaal wil ik volgaar ne nog even onder de aandacht uwer le zers brengen. Eenvoudig en waar geschre ven is het een der beste boekjes in den laateten tijd, door het Ned. Godsdienstig Traktaat-genootschap uitgegeveD. De prijs van ƒ0.075 maakt het tot een voor iedereen verkrijgbare, ernstige Paaschlectnnr. Moge de inhoud velen ten nutte komen. Justus Van Maurik Jr. Amsterdam- sche Luidjes f 0.20. Voor 20 cents een bnndelje novellen van den gevierden Jnstns Van Manrik, zal ongetwijfeld vele koopers vinden. De aan trekkelijke inhoud belooft aan de verwach ting, die wij van Jnstns Van Manrik koes terden, ten volle beantwoorden. Op de Vischmarkt te Amsterdam, 't Was er maar ééntje. Een vergeten Schouwburg en een miskend kunstenaar. Waarom de mottige niet kwam. Een standje. Een sjène. Een Zondagmorgen-verrassing, doen ons reeds watertanden naar de uitgave dezer novellen. De inteekenlijst is nn reeds in den boek handel van de Erven Doosjes neergelegd, en de uitgave zal waarschgnlgk over eenige dagen geschieden. Ds. M. J. Mees. Preeken, met portret. Over een maand zal een bundel Preeken van den Haarlemschen predikant M. J. Mees verschijnen ook zijne afscheidspreek zal daarin opgenomen worden. Een wel gelijkend portret zal deze uitgave versieren, die zeker aan vele lezers van dit blad recht welkom zal zijn. Het portret op carton, cabinet formaat isDbij de Erven DooBjes a ƒ1 verkrggbaaflf alwaar ook de inteeke- niDg is opengeéleld op den spoedig te ver schijnen bundel Preeken. De voormalige Stadspoorten van Haar lem. 20 Photographiën in linnen map f 5. Een alleraardigste verzameling voor oude Haarlemmers en voor hen, dieHaar- lem nog gekend hebben, aan alle zijden door poorten afgesloten. Men kan zich onze stad met bare schoone parken, vil la's en wandelwegen bijna niet meer voor stellen als begrensd aan de eene zijde door Kruis-en JaDSpoort, tegenwoordig Kruis-en Jansbrng, en aan de andere zij de door groote-en kleine Houtpoort, thans groote-en kleine Houtbrng. Slechts de Amsterdamsche poort geeft het jonge geslacht een denkbeeld hoe een ouder- wetsche poort er uitgezien heeft. Al is de tijd der poorten en van het poortgeld voorbij, toch zullen vele Haarlemmers de afbeeldingen van de poorten van hun geboortestad, willen bezitten. Het doet de herinnering aan vroegere dagen weder le vendig worden, doch tevens doet het de tegenwoordige veranderingen en verbete ringen van onze onde vesten en singels in ruime straten en fraaie plantsoenen op hoogen prijs stellen. Naar teekeningen, aanwezig in de stedelijke verzameling, zijn de goed geslaagde photographiën, 20 stuks, genomen, die in linnen map voor 5 verkrijgbaar zijn gesteld bg de Er ven Doosjes. Ook losse photographiën a 25 cents zijn aldaar voorhanden. Tweede Kamer. Donderdag werd voort gezet het debat over het ontwerp tot wij ziging der Militie-wet. Verschillende amendementen zijn voorgesteld1° door den heer Vegens op verschillende alinea's van de twee eerste artikelen met het doel om, evenals bij zgn reeds bekend am. op art. 4, de gewijzigde militiewet ook te doen gelden voor het geval dat, bij ge breke aan nadere regeling, de in 1861 bepaalde diensttgd weder op de lichtingen van 1892 en volgende jaren mocht wor den toegepast. 2° Vier amendementen door den heer van Hontena om art. 6 al. 2 der Militiewet te lezen. „Bestaat daar voor bizondere aanleidirg, zoo kan eene wet, jaarlijks te vernieuwen, hen tot lang- geren dienst verplichten"; b om art. 147 Militiewet te wijzigen overeenkomstig am. a- c in art. 4 van het ontwerp te bepalen, dat aan de ingelgfden der lich tingen van de Dat. mil. die volgens de bestaande wetten in 1892, '93 of '94 aan spraak op ontslag erlangen, in den loop dier jaren dat ontslag slechts wordt ver leend, wanneer zij een diensttgd van 7 jaren hebben volbrachtd. een nienw art. op te nemen na art. 4, lnidende: „Bij de organizatie van de landmacht, voor zoover deze nit miliciens is saamgesteld, wordt tot grondslag genomen de beschik king over ten hoogste 7 lichtingen, elke van ten hoogste 10.400 man. Blijven door toepassing van art. 6 al. 2 der Mi litiewet oudere lichtingen ter beschikking, dan mogen zij in vredestijd slechts voor de depots wordeD bestemd." 3° door de heeren van Döben Seis, Beelaere van Blokland, Havelaar en Seret, om art. 6 al. 1 te lezen „Behoudens de uitzonderin gen bij de wet gemaakt, duurt de dienst voor de ingelgfden bij de militie te land vijf, voor die bg de militie ter zee vier jaren. Voor zooveel de inlijving niet ge schiedde ingevolge een der artiekels 58, 165, 171, 173, 177 en 178 der in den aanhef van dit artikel genoemde wet, ge schiedt echter het ontslag nit den dienst van de ingelgfden bij de militie te land der lichting van 1885 en van de inge lgfden bg de militie ter zee van de lich ting van 1888 eerst op 1 Mei 1893, en dat van de ingelgfden bij de militie te Jand der lichtingen van 1886 en '87, en van de ingelgfden bij de militie ter zee van 1889 eerst op 1 Mei 1894". Voorts om in de verschillende alinea's in plaats van „acht jaren" te lezen„ten bij de wet bepaalden diensttijd." 4° van de heeren Rntgers van Rozenburg, Dand, Schimmelpenninck v. d. Oye, v. de Feltz 1 en Gnyot om in den aanhef van art. 1 te schrijven, dat in de na te noemen artt. der militie-wet en haar aanvnllingswet- ten tijdelijk de hierna omschreven aan vullingen en wijzigingen worden aange bracht, die niet langer dan tot 1 Mei 1895 gelden, met welk tijdstip alle de bij deze wet gewgzigde wettelijke bepa lingen mede in werking treden. De lich tingen, die vijf jaren of langer in dienst zgn geweest, worden op gemelden dag ontslagen." 't Eerst was aan 't woord de heer van Döben Seis, die het beleid van den Minister soherp veroordeelde. De Min. van Oorlog verdedigde zgne voor stellen, en betoogde, dat een achtste lich ting noodig is, om steeds voldoende man schappen in de depöts te hebben, zoolang de jongste lichting niet behoorlijk geoefend is. Den inlgvingstijd in Maart achtte hg geenszins bezwarend voor den arbeid. De Min. verklaarde, dat hg reeds veel gedaan heeft, en bezig zon blijven, als men hem vertrouwen bleef schenken. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde nader den vorm van het ontwerp. Den Heer Schaep- man gaf hij te kennen, dat deze zich zou bedriegen indien bij meende, dat de Reg. eene goede regeling van het Kiesrecht langer zou uitstellen dan volstrektnoodigis. Na slnitiDg van het algemeen debat wer den de amendementen op art. 1 door da voorstellers toegelicht, waarna de Voor zitter voorstelde de behandeling van art. 1 te splitBen, zoodat eerst de aanhef van het art. in behandeling kwam, waarop een am. van de Komm. van Rapp. was voor gesteld en een sub-am. van den heer van Döben Seis c. s. om in plaats van 1 Mei 1891 te lezen 1 Mei 1894. De heer Vee- gens bestreed het am. der Kommissie. De Min. van Oorlog liet de beslissing over bet amendement aan de Kamer over, en merkte betreffende het snb. am. van Dö ben Seis op, dat dit geen blijk van ver trouwen in de Reg. gaf, die zelve over tuigd is, dat zij vroeger met haar legerwet gereed zal komen. Genoemd sub-amende ment (den dnnr der tijdelijke wet te stel len op 2 jaar) werd verworpen met 70 tegen 21 stemmen. Het am. der Komm. (den dnnr der wet te stellen op 3 jaar) werd aangenomen met 77 tegen 15 stem men. De onderdeelen abc van art. 1 wer den goedgekeurd. Bij onderdeel d (verlen ging des diensttijds tot 8 jaar) stelde de 'heer van Houten voor dien diensttgd te behonden op 7 jaar. De overige amende menten van de heeren van Honten, van Döben Seis en Veegens werden toen inge trokken. Namens de Komm. van Rapp. advizeerde de heer Rntgers van Rozenburg tegen het am. dat echter werd aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. De overige artt. werden goedgekeurd. Na art 4 werd een nienw art. voorgesteld door den heer van HouteD. De Voorzitter maakte bezwaar, dat als amendement te beschouwen, daar het betrof eene zaak van leger-organizatie. De heer van Houten nam het terng. De eindstemming over het ontwerp werd ver daagd tot Dinsdag na de panze. De heer Hnber heeft zijn interpellatie over den invoer van Nederlandsch vee in Engeland ingetrokken. De door velen gewraakte Pruisische schoolwet zal waarschijnlijk worden inge trokken. In eene vergadering van den Kroonraad zou hoewel deze strikt geheim ge houden wordt de keizer hebben moeten verklaren, dat bij de wet niet wilde, als die alleen door hulp van nltramontanen en de Krenzzeitnngs-partij kon aangeno men worden. De minister van eeredienst heeft dientengevolge ontslag genomen ter wijl er ook sprake van was, dat von Ca- privi zon aftreden, wat evenwel niet zal plaats hebben. De minister van Oorlog in België heeft dezer dagen een kolonel met vijftien dagen arrest gestraft omdat hij twee in 't Vlaamsch gestelde brieven van burge meesters teruggezonden en dus onafgedaan gelaten had daarbij verklarende de eer te hebben geen Vlaamsch te kennen. Bg de heerschende stemming in de Vlaamsch-sprekende provincies is dit zeker wel een bewijs, dat de regeering de be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1