palingen omtrent het gebruik der beide talen getrouw nakomt. De Parijsche gemeenteraad heeft op voorstel van eenige zijner leden besloten eene som van 5000 fr. te verleenen ter ondersteuning van de nagelatene betrek kingen der slachtoffers van de ontploffing in de kolenmijn te Anderlues. Het voor stel werd in de toelichting aanbevolen door „de solidariteit" die er bestaat tusschen de Fransche en Belgische werklieden. Men gelooft, dat de kolenarbeiders- werkstaking in Engeland aanstaanden Maandag is opgehouden en tevens dat de kolenprijzen nog steeds dalende zgn, zoo dat het doel, de prgzen op te beurzen, niet bereikt is. Langer te staken zou in dit geval dus volstrekt niet baten. Nog doet het gerucht de ronde, dat de beruchte Jack the Hipper ondekt is. Het zou zekere Williams zijn, die te Melbourne is gearresteerd als verdacht van zijne vrouw vermoord te hebben, wier lijk gevonden is onder een met cement belegden haard steen in eene woning in de voorstad aldaar. Het blijkt, dat de bedoelde Williams in het najaar te Liverpool gehuwd is, waar hij een geheimzinnige villa in de voorstad bewoonde en ruim geld uitgaf, zonder dat men iets omtrent zijn verleden wist. Naar aanleiding van een bericht uit Melbourne en uit overweging dat eene dame en kin deren, die Williams herhaaldelijk op zijne aangevangen. De veenbagger-machines zijn in het werk gesteld, de werkzaamheden zullen voorloopig alleen bij dag geschie den. Te Sloten werd het vorige jaar eene vereeniging van jonge dames opgericht, die zich ten doel stelt, uitreiking van eigengemaakte kleedingstukken aan be- hoeftigen. Thans is reeds zoodanige uit- deeling aan onvermogende kinderen ge houden; wensohelgk is het voorzeker dat de jeugdige Vereeniging op den ingesla gen weg kan blijven voortgaan. In de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwonde hebben de laatste dagen eenige polderverkiezingen plaats gehad, waarvan de uitslag was als volgt: Als voorzitters van de besturen der Inlaag-, Veen- en Rottepolders werden ge kozen de heeren Mr. H. S. van Lennep te Amsterdam, G. F. Evelein te Haarlem en Jhr. C. A. Rutgers van Rozenburg te Baarn. Tot leden van de besturen van den Waarder,- Romolen- en Vereenigden bin- nenpolder de heeren F. M. Baron van Lyn- den te Haarlem, A. v. den Berg te Zuid- Schalkwijk en J. Nelis te Houtrijk en Polanen. HAARLEM, 22 Maart 1892. Vrijdag avond gaf de Afdeeling Haar- viila bezochten, plotseling vóór zijn hu- lem van den Volksbond een feestelijke bij eenkomst in de groote zaal van de Socië teit Vereeniging. Zooals men zich zal herinneren, vinden deze bijeenkomsten altijd veel instemming van de zgde des publieks en zoo was het, dat ook heden de zaal goed gevuld was, niet tegenstaande de prijs der tekstboekjes thans op vijf en twintig cents was gesteld. Het bestunr der afdeeling weet steeds de meest gewensohte afwisseling in het programma te brengen door de bereidwil ligheid van vele Vereenigingen om mede te werken tot het doel van den avond wordt haar dit gemakkelijk gemaakt. Thans waren het de beide jongste Ver eenigingen op muzikaal gebied, die aan den Bond hunne medewerking hadden toege zegd Haarlemsch Gemengd Koor, Direc teur de heer Swart, en De Operette-Ver- eeniging „Con Amore", Directeur de heer Visscher. Het programma opende met or kest en verder nam Haarlemsch gemengd Koor het eerste gedeelte van den avond voor zijne rekening met Wilhelmus, Hir- tenchor uit Rosamunde van Schubert, 't Looze molenarinnetje van Peizel, Lentelied van Van der Wnlp, Volkslied van Hol, Hallelujah van Handel en het Nederland- sche Volkslied. Er werd met goeden smaak en veel uitdrukking gezongen. Met aandacht wer den de voordrachten gevolgd, een bewijs dat het gehoorde in den smaak viel en begrepen werd, te meer, daar het Bestuur van de koren in vreemde taal eene Neder- landsche vertaling naast den tekst had doen welijk spoorloos verdwenen waren, deed de politie te Liverpool huiszoeking, en mocht zij ér de lijken ontdekken van eene vrouw en van vier kinderen onder een ge- metselden keukenvloer. Te Parijs is een van de admini strateurs der Banque de Chemins de fer in hechtenis genomen. Een ander der ad ministrateurs pleegde zelfmoord en twee anderen zijn gevlucht. Het passief der bank bedraagt meer dan 120 millioen francs, terwijl het actief, dat in aandeelen van steenkolenmijnen bestaat, op ten hoogste 3 milioen wordt geschat. Een der Belgische bladen geeft in overweging bij de kamer het volgende voorstel in te dienen. „Een premie van 100,000 frs. zal van rijkswege worden toegekend aan hem, die een in de praktijk goed uitvoerbaar mid del ontdekt, om met mgngas bezwanger de mijnen te exploiteeren, zonder tot ont plofbare middelen zgn toevlucht te ne men". De Hé forme namelijk is overtuigd, dat de rampen als van Anderlues alleen het gevolg zijn van het gebruik van dyna miet bij het openen der kolenaderen. Te Loosdrecht was eene jonge dame van 's Graveland komen logeeren. Niet zoodra had de hond het vertrek zijner jonge meesteres bemerkt of hij liep zoolang tot hij haar gevonden hal. Nadat hij op ondubbelzinnige wijze zijne vreugde te kennen gegeven, werd hem een briefje om den hals gebonden en kenbaar gemaakt dat hij nn de terugreis wel weer kon aanvaarden. Weg te jagen behoefde men het dier echter niet, het vertrok en ging regelrecht door, was echter den vol genden morgen weer vroegtijdig te Loos drecht en herhaalde zijn bezoek zoolang de jonge dame daar gelogeerd bleef. Voor de groote voorstanders van Zondagsrust in al hare consequentie, die zich daarbij vooral op Amerika beroepen, kan het zijn nut hebben de aandacht eens te vestigen op de volgende opmerkingen over de Zondagsrust aldaar, door de Zie. Crt. ontleend aan een particulier schrij ven. Daaruit blgkt hoe men daar zonder een tot dat doel opgerichte vereeniging den officieelen saaien Zondag aangenaam weet te maken. „Het verbod om op Zon dag tooneelvoorstellingen te geven wordt op allerlei manieren ontdokenmen gaat een schouwburg binnen waar, luidens het programma, gewijde muziek zal gemaakt worden. Het gordijn is opgehaald en too- neel en zaal zijn half dnister; werkelijk begint het orkest een plechtige melodie te spelen, maar langzamerhand gaat zij over in een vroolijk opera-wijsje. Zoodra er geen vrees meer is voor het wakend oog der politie, komen geheimzinnige gestal ten de meubelen op het tooneel dragen en rangschikken, het licht wordt opgedraaid en de voorstelling begint. De meeste bierhuizen hebben een Zon- dagschen ingang, waardoor de gasten bin nenkomen, terwijl de hoofddeur gesloten blijft. De werkzaamheden in de veende rijen onder Nienwer Amstel en Sloten zijn Twee leden der Vereeniging droegen op verdienstelijke wijze een paar solo's voor en hiervoor betoonde het publiek zich mede zeer dankbaar. Blijkbaar maakte men met genoegen kennis met Haarlemsch Gemengd Koor, evenals met de beide solisten. Na de panze was Con Amore aan het woord met de Komische operette De Ge rechtszitting." De korte inhoud was in het tekstboekje te vinden en buitendien door de duidelijke uitspraak goed te volgeD. De allerkoddig- ste combinaties gaven tot veel vroolijkheid aanleiding. De hoofdpartijen werden fraai weergegeven en het koor ontwikkelde veel klank, terwijl zoowel dit als de hoofd partijen door de meest gewenschte actie de noodige levendigheid aan het stok wisten te geven. Een welgemeend applans beloonde de executanten voor hunne flinke opvoering. In de zaal werd niet gerookt. Het publiek had gevolg gegeven aan het dringend verzoek van het Bestuur om dit na te laten. Dit wordt vermeld om aan te too- neo, dat het heel goed zonder rooken kan. Van eenig verzet tegen dezen maatregel, die voorzeker allen ten goede kwam, werd niets vernomen. Uit de voorbeeldige orde, die in de zaal heerschte, bleek dat het geheel goed ge- organizeerd was. Het een en ander saam genomen kan de Bond op een praohtig geslaagden feestavond wijzen. De trek tot gezelligheid heeft den ne gentienden eenwschen mensch langzamer hand tot het voldoen aan die zucht ge bracht buiten de woning. Wij willen in het midden laten of hg er gelukkiger om ismen wijst op den voorzaat, die zijn geluk zocht, waar het voor hem was te vinden, in den huiselijken kring. Inmiddels zgn de tijden veranderd, de toestanden gewijzigd. Het menschdom, onder dien indruk, leeft sneller, werkt meer, heeft dientengevolge meer behoefte aan ontspanning dan de voorouders, en daar aan die behoefte niet altijd in den huiselijken kring kan voldaan worden, zoekt men die van tijd tot tijd in ruimer kring te bevredigen. Is nu die kring zoodanig begrensd, dat het werkelijk verkeerde er niet gemak kelijk kan binnen komen en zijn de li- nancieele gevolgen niet onoverkomelijk of te drukkend, dan behoort men er in te be rusten en kunnen de maatregelen, geno men om het volksvermaak in de goede richting te leiden niet anders dan toege juicht worden. De Rotterdammers, onder directie van Jan C. de Vos en W. van Korlaar gaven Vrijdag, 18 Maart j.l. eene buiten gewone Voorstelling. Opgevoerd werd Mijnheer en Mevrouw Mongodin, blijspel in drie bedrijven naar het fransch van de sokrij vers van Zenuwachtige Vrouwen. Vele getrouwe Schouwburgbezoekers zullen zich nog dat laatste blgspel herinneren, en met genoegen terugdenken aan Willem van Zuylen's vertolking van den ban ketbakker. Ook hier was Van Zuylen als Mon-1| godin, onnavolgbaar; zijne vlugge bewe gingen, zgn radde tong, zgn nitstekende grime bezorgen onzen eersten „Komiker" dat succes, waaraan het 1.1. Vrijdag ook wederom niet ontbroken heeft. Mevrouw Van Korlaar als Mevrouw Mongodin, en Mevr. Van Biene-Poolman als Clorinde stonden Van Znylen goed ter zijd-, en hielpen het stuk, dat enkele zwakke ge deelten heeft, door hnn uitstekend spel, er flink door. Het succes was dan ook volkomen, en het niet druk opgekomen schouwburgpubliek betoonde zich dankbaar voor de alleraardigste tooneeltjes, en het geacheveerde spel der Rotterdam mers door luid applaus. Op Vrgdag 1 April a. s. zal in den Schouwburg alhier een concert plaats heb ben, te geven door den beroemden violist Aug. Wilhelmj en den pianist Rud. Nie mann. Door de politie alhier is een valsche kwartgulden in beslaggenomen, blijkbaar bestaande uit lood, voerende de beelte nis van koning Willem II en het jaartal 1848. Gisteren avond is overleden een knaapje van 14 maanden, dat in de woning der oudere, woonachtig in de Gierstraat, hevige brandwonden had bekomen tijdens het in de wieg lag en in de nabijheid waarvan een stoommachinetje stond te branden, dat met de gordijnen van het wiegje in aanraking was gekomen. Iets met zekerheid mede te deelen, dat licht gseft in den drukbesproken moord, is niet mogelijk. Vrouw Seeders blijft echter nog in voorloopige hechtenis. Het vinden van een oud kleedingstnk in het water van den Raamsingel gaf weer aanleiding tot veel gespreks; het bleek echter, dat dit niét met den moord in verband stond. V Er schijnt sprake v* geweest te zgn den Singel gedeeltelgk af te dammen, om zekerheid te hebben of al dan niet voor werpen kunnen zijn in geworpen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld: 15 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 7 voor schoonmaakster. 13 voor naaister. 1 voor costunmnaaister. 1 voor mangelwerk. 4 voor oppasser. 6 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zink werker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 1 voor bakkersknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk 1 voor winkelbediende. 1 voor pakhuisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra- tenr, bureau Doelen. 3. 4. 6. VERGA DERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 23 Maart 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en iogekomen stukken. 2. Voorstel B. en WVV. sluis te Spaarn- dam. Idem idem school Parklaan. Idem idem aankoop grond Bakker straat. Idem idem bezwaarschrift kiezerslijs ten 1892. Idem idem bevordering onderwijzer 2e klasse kostelooze school lett. B. 7. Idem idem aanleg trottoir Rnyoha- verstraat en uitloopstraatjes vóór perceelen bezuiden den Zijlweg. 8. Idem idem gratificatie wed. Hubers, met advies comm. voor pensi oenen. 9. Idem speciale commissie op adressen exploitatie Staal waterbron, met ad vies comm. van fin. Idem B. en W.W. op adres „Volks belang," aanwijzing omrasterd ter rein voor tweeden kinderspeeltnin en nader adres toekenning sub sidie. Idem idem orediet Stads-armen- en Ziekenhuis. Idem idem verhuring grond aan de Leidsehe vaart, met advies com missie van financiën. Idem idem idem gedeelte weiland aan de Onde Brouwerskolk en machtiging verkoop grasgewas, met idem. Idem idem idem „Korenbeurs" met idem. Idem idem idem grond in den Hout en aan het Hserenhek, met idem. Idem idem idem grond achter tol- gaarderswoning aan de Leidsehe vaart, met idem. Idem retributie gasfabriek over 1891- Idem idem opheffing voetpad uitloo pende op de Kleverlaan. Verslag opzichter gasverlichting over Januari. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art 8 der wet vau 2 Juni 1876- (Staatsblad No. 95; Doen te weten, dat by hunne beschikking van 10 Maart j.l. aan het bestuur der Christelijke Ver* eeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem vergnnniug is verleend tot op richting van eenen gasmotor in hunne wasscherit in het perceel aan de Meesterlottelnan No. 11 en 13 Kad. Sectie F No. 6576. Haarlem 15 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. lor deus. l)e Secretaris, AA. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 6 Juni 187fc Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat vau heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 tol des namiddags 4 uur tot 31 Maart e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nederge- legd, het ingekomen verzoekschrift met de bijla gen van G. van der Stadt om vergunning tot op richting van een gasmotor in zijne smeder# in bet perceel aan de Lange Annastraat No. 15, Kad. Sectie C No 1898 en dat op den veer tienden dag na beden, zijnde 31 Maart e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. Haarlem 17 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd., E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 21 Maart. Witte tarwe 6.40 8.— Haver 3.50. Duivenboonen 7.10. Faardenboonen 6.45. Bruine booneti nil,50. 3.80. 6.55. ORGELBESPELING in de Groute- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Maart 1892, des namiddags van 2Suurdoor den Heer W.EZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludium enFugaJ.S.Bach. 2. Andante uit de 4de Symphonie. Mendelssohn. 3. SonateA. Maillv. aAllegro maestoso. bAdagio. c. Allegro con brio. 4. AdagioG. Merkel. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2