HAARLEM, 1 April 1892. De plaatselijke Commissie van Toe- zieht op het Lager Onderwijs heeft aan de Hoofden van openbare en bijzondere scholen bericht, dat het jaarlgksch exa men dit jaar zal plaats hebben op 8 en 9 April e.k. in de lokalen van de eerste Tnsschenschool aan de Nassau laan. Tot dit examen worden toegelaten de kinderen, die met 1 Mei a.s. de school zullen ver laten. Allen, die blijk geven van voldoende bekwaamheden,ontvangen een getuigsohrift waarop de mate van kennis en ontwik keling is uitgedrukt. De instelling van dit examen door ge noemde commissie is ongetwijfeld zeer nut tig en voor de ouders eene aansporing, hunne kinderen getrouw school te zenden 5 en vooral den geheelen leercursus te doen volgen. Jammer maar, dat nog niet alle werkgevers op het bezit van bedoeld ge tuigschrift aandringen. Zij zouden, dit doen de, het peil der ontwikkeling niet weinig kunnen doen stijgen. Ook onze dames zouden daartoe veel bijdragen indien ze, bij de keuze van meisjes, de voorkeur wilden geven aan hen, die door het overleggen van een diploma kunnen bewijzen, voldoend lager onderwijs te hebben genoten. De heer L. Schlegel heeft zich niet te beklagen over gebrek aan belangstel ling in zijne séances voor kamermuziek. De eerste drie, in den loop van het seizoen gegeven, werden druk bezocht en ook de laatste van j.l. Dinsdag avond mocht zich verheugen in eene zeer talrijke opkomst. Door de aanwezigen werd met onafgebro ken aandacht de uitvoering van het pro gramma hetwelk twee piano-trio's (Beethoven en Schubert) en eene sonate voor violoncel van Grieg bevatte ge volgd. De eenheid in het samenspel, de nauwkeurige en fijne nuanceering, de tech nische volkomenheid en niet bet minst de door-en-door muzikale behandeling der voorgedragen werken bewezen opnieuw, welk een hoog standpunt de h.h. Schlegel, Cramer en Bosmans als uitvoerende kun stenaars hebben ingenomen. De laatste woekerde in de hartstochtelijke sonate van Grieg met zijn krachtigen toon en zijne gloedvolle voordracht op zeldzaam schoone wijze. Wij hopen, dat de heeren het volgende jaar weer lust en gelegenheid zullen heb ben deze séances voort te zettenhet pu bliek, dat voorzeker niet anders dan hoogst dankbaar kan zijn voor het muzikale ge not, zal zich stellig dan ook niet onbe tuigd laten. De Vereeniging voor Kindervoeding hield heden, Vrijdag, bare laatste uitdeeling in het lokaal der Vincentius-Vereeni- ging in de Zoetestraat. Gedurende negentien weken was aan 550 kinderen van 10 scholen viermaal per week warm voedsel verstrekt, waarbij het Be stuur, bijgestaan door zes dames eiken maaltijd tegenwoordig was en de kin deren persoonlijk bediende. Aan deze laatste bijeenkomst was eenige feestelijkheid bijgezet, daar vier hoofden van scholen gekomen waren om het Be stuur der Vereeniging en dat der Vin- centins-Vereeniging te danken voor de betoonde belangstelling in dit liefdewerk, welke dank haar gebracht werl bij monde van den Heer Valken, nadat twee kinderen in alleraardigste toespraakjes hunnne ge voelens Smtrent de kindervoeding hadden geuit. Stellig heeft de Vereeniging gedurende dezen winter weer voor menig gezin de zorgen verligt, door aan de kinderen op geregelde tijden een goeden maaltijd te verschaffen, hiertoe in staat gesteld door den bekenden weldadigheidszin van een aantal welwillende ingezetenen. Gisterenavond had de laatste voor stelling van het abonnement plaats van het „Nederlandsch Tooneel." Het was een waardige sluitings-voorstelling. Lonis Bouwmeester toch als Sbylock in „de koop man van Venetië" van Shakespeare is een bijzonder kunstgenot, dat, alhoewel het ons reeds meermaleu aangeboden is geworden toch altijd wederom met volle teugen ge smaakt wordt. En Bouwmeester was uit stekend gisteren avond het stuk mag als hekend beschouwd worden, en een ieder weet, dat alles zich concentreert om den hoofdrol, den Sbylock, den Jood, zoo mees terlijk geteekend en zoo naar waarheid ver tolkt door onzen grooten dramaturg, Bouw meester. Zijn duivelsche lachen, bij het hooren van het vergaan van Antonio's schepen, zijne diepe droefheid wanneer hg wederom herinnera wordt aan hetontvlnch- ten van zijn dochter; deze tegenstellingen werden door Bouwmeester aangrijpend we dergegeven. Het tooneel voor den doge van Venetië was zeker wel het glanspunt van den avond. De indrnk, die dit Tooneel maakte was overweldigend. Bouwmeester had zioh niet meer kunnen geven, het was het toppunt van zijn talent. Daverende toejuichingen viélen hem ten deel. De an dere medespelenden waren voldoende, en het talrijk opgekomen publiek betoonde zich dankbaar voor het gesmaakte kunst genot. Op het tot voor korten tijd onbe bouwde terrein achter het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis alhier zijn thans drie barakken gebouwd, welke we heden het genoegen hadden te bezichtigen. De gebouwtjes zijn gesticht op terrein vroeger als begraafplaats gediend hebbende waartoe men den bodem eerst tot op aanmerkelijke diepte van gebeente heeft moeten zuiveren en met zand aavnllen. De barakken dienen tot opneming van lijders aan besmettelijke ziekten en zgn volgens de eischen der tegenwoordige we tenschap ingerioht als volgt: Elk gebouwtje bestaat uit drie afdee- lingen. Het eerste zou men kunnen noe men de plaats waar herstellenden zich kunnen nederzetten om wat afwisseling te erlangen; het tweede gedeelte ingericht tot ziekenkamer. In twee barrakken be vinden zich acht, in de derde zes bedden. Elke ziekenkamer bevat de noodige flesschen met ontsmettingsmiddelen en waschtoestellen. De derde afdeeling bevat badkamer, pri vaat en kast met benoodigdheden voor me dicinaal gebruik, terwijl aan deze afdee ling nog verbonden is een kamertje voor de verpleegster en voorzien is van een linenkast. De drie lokalen hebben door middel van overdekte toegangen communicatie met elkaar en ook met een afzonderlijk gelegen desinfectielokaaltje, dienende voor het per soneel, dat hierdoor natuurlijk bij het uit en ingaan de noodige voorzorgen moet kunnen nemen tegen besmetting voor zich of voor hen met wie zij in aanraking komen. Ten einde de gemeenschap met het hoofdgebouw te kunnen onderhouden is dit met de barakken telefonisch verbon den. Door een en ander is het Gasthuis in 't bezit gekomen, van eene big vendein- richting voor de behandeling van besmet telg ken ziekten, die, zoowel door haro ligging als door het eenvoudig nette aan zien en praktische bruikbaarheid eene gunstigen indruk maakt. Voor het examen in Vrije- en Or deoefeningen hebben zich niet minder dan 325 candidaten alleen voor Haarlem aangemeld. Dit groote aantal is een ge volg van de bepaling waarbij de gymnas tiek als leervak op de lagere school te gen 1 Januari 1893 verplichtend wordt gesteld. De bedoelde examens, welke he den zgn aangevangen, worden gehouden in het gymnastieklokaal van de Rijks leerschool aan de Voldersgraoht alhier (ingang Zglvest aan de Zijlgrachi) en zijn voor het publiek toegankelijk. Aanstaanden Zondag den 3 April zal het plaatwerk betreffende de nieuwe Opera te Parijs op algemeen verlangen Dog in de rotonde van het Mnseum van Kunstnij verheid alhier tentoongesteld zgn. Het stedelijk Museum van schilde rijen en oudheden op het Raadhuis, is in de maand Maart bezocht door 89 personen tegen- en door 248 personen zonder be taling. De 65 jarige werkman van der Hart, in dienst bij den stoombootondernemer Bus, is 1.1. Dinsdag namiddag bij het oversjou- wen van staven lood gestruikeld en met het hoofd terecht gekomen op den kant van een ijzeren sohuit, waarbg hg te water viel. Hg werd spoedig gered, maar heeft zich vrij belangrijk in het aangezioht ver wond. Door de politie is weder prooes ver baal opgemaakt tegen een bierhuishouder genaamd de M. wonende Raysdaelstraat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Bij de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleeren- de) zal op Zondag 3 April 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. J. Lang hout. INGEZONDEN. Zeer geachte Redactie. Gaarne wenschte ik, nu de winter voor bij is, nog eene enkele mededeeling te doen omtrent mijne „werkverschaffing". Van 1 Januari tot op heden werd aan loonen bij de f 1600 uitbetaald. Ik ontving f 1310,25 aan giften, doch kon nog met een batig saldo sluiten, door den verkoop van hout, gemaakte-en waarde- looze voorwerpen. Dit laatste artikel alleen bracht reeds meer dan f 150 op. Het ophalen der waardelooze voorwerpen door de karren der „werkverschaffing" beantwoordde dus aan het beoogde doel. Allereerst wensch ik thans mijn dank uit te spreken aan alle vriendelijke gevers, die mg instaat stelden zoo velen te hel pen in dezen winter. Waarlijk zij hebben er een goed werk mede verricht, en vele harten gelukkig en dankbaar gestemd. En dan beveel ik dezen arbeid ook verder in de belangstelling van alle milde har ten aan. De zaak heeft een grooten om vang genomen, en gaarne zoude ik er nog grootere uitgebreidheid aan geven, doch dan wordt zij voor mij alleen te zwaar. Ik wensch dus met eenige andere belangstellenden een Christelijleen Volks bond op te riohten, naar het model van den welbekenden Haagschen Christelijken Volksbond, en daaraan de werverschatfing te verbinden, en, kan het zgn, ook eene arbeidsbeurs. Spoedig hopen wij, wanneer de voorbereidende maatregelen zullen ge troffen zgn, daaromtrent onze plannen na der uiteen te zetten.Moge die Volksbond hier een even gunstig onthaal vinden als in den Haag het geval was, en even goed en gezegend kunnen arbeiden. En thans wil ik de „Werkverschaffing" nog even voor een nieuwen tab van ar beid aanbevelen, nl. voor dienstverrichting. Wanneer door circulaires rond te brengen- koffers of pakjes te bezorgen- meubelen te verplaatsen zgn, enz. wende men zich tot de „werkverschaffing" en vertrouwbare eerlijke mannen zullen gezonden worden, ook met karren,indien dit gewenscht wordt. Voor eiken „Kruiersarbeid" zullen zij steeds gereed zijn, tegen een vast tarief. Wij hebben nog eenige mannen aan de werkverschaffing, die voor dezen arbeid bijzonder geschikt zullen zijn, en hopen daaraan ook later meerdere uitbreiding te kunnen geven. Hoe spoediger en veelvul- diger dus de bestellingen bij den opzich ter Niemann, tlozenprieelstraat No 50[rood, inkomen, des te aangenamer zal het ons zijn. Deze tak van arbeid kan voor velen zomer en winter een bron van bestaan worden. Zeer gaarne zullen ook nog bestellingen worden aangenomen om met de kar, waar delooze Voorwerpen te komen afhalen. In deze dagen van „schoonmaak" komt er wellicht nog veel te voorschijn, dat voor de werkverschaffing dienstig kan zijn, ook tegen den volgenden winter. Doch ik verg te veel aan uwe plaats ruimte. Onder dankbetuiging voor de mij in uw blad verleende gastvrijheid, teeken ik met de meeste hoogachting Uw. dnw. dr. M. F. VAN LENNEP. Haarlem 31 Maart 1892. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld: 18 voor werkvrouw. 4 voor wasckvrouw. 1 voor wahclivrouw van gordijnen. 8 voor schoonmaakster. 14 voor naaister. 1 voor costnumnaaister. 1 voor mangelwerk. 4 voor oppasser. 6 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenraatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiweik. 2 voor bakkersknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 2 voor winkelbediende. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis Inlichtingen kunnen dagelgks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininiatra- teur, bureau Doelen. üUKUEKLIJitE STAND. ONDERTROUWD. 30 Maart. S. van Mets en P. Kindt. K. Hille en R. van der Meulen. 3. Thijs en G. M. M. Kaper. 31 Maart JRahusen en B. de Graaff. GETROUWD. 30 Maart. H. Flaschwinkel en A. Groen. 31 Maart. S. G. Jongkind en M. Jonker. H. van de Pol en J. Guiteneau. P. J. C. Pau- len en C. L. AHoeve. GEBOORTEN. 24 Maart M. Boerrigter geb. van Wester hoven d-, W. Groenewoud geb. Zurendonk z. E. van der Bek geb. van Aalderink z. H. llusbach geb. vau Tilburg d. E. Koster geb. Mezeres z. N. Kloos geb. Kaarsgareu z. M. J. Steenman geb. Bronageestd. 25 Maart. J. K. Koper geb. van Maris z. E. Sarlet geb. Gerdingk d. A Wijnders geb. van der Kroef z. E. C. Gerstel geb. ten Have z. 26 Maart. B. MG. de Haan geb. ArkseD d. J. C. M. Wassenaar geb. Steflens z. C. J. van Sloten geb. van der Voort z, P. J. van Rheeuengeb. Binkhorst d. E. G. Rutte geb. Heeremans z. H. M. Saeys geb. Spiering d. H. M. van Soest geb. Valleeduuk z. W. Munnik geb. van Wijk d. 27 Maart. H. K. Sweers geb! van der Voort z. C. M. Toepoel geb. Bern- hard z. A..M. W. de Boer geb. Verzeilberg z. E. A. M. Kuijpers geb. Róssing d. M. Weesman geb. Schouten z. 28 Maart. N. Muller geb. Appel z. 29 Maart. M. Visser geb. Lammerse d. C. H. Ligt voet geb. Dors man z. H. Saeys geb. van der Kolk z. 30 Maart. A. van Rossum geb. Jantz z. C. Rol geb. Slot z. M. A van der Horst geb. Steffens d. A. Bos geb. de Porto z. W. van der Laan geb. van Nimwegen 2 z. C. Bonarius geb. van der Grift d. 31 Maart. M. Cohen de Solla geb. Spier d. H Vissers geb. Buis z. T. Amersbeek geb. van de Kapelle z. OVERLEDEN. 21 Maart. A. W. Bosch 1 m. z. Leliestraat. 23 Maart. J. L. Sunter 3 m. z. Heerensingel. 24 Maart. C. L. E. J. Schulpzand 1 m. d. K Heerenstraat. A. Roozen 2 j. d. N. Gelde- loozepad. A. J. Crollartöl j. Heerensingel. B. van Koersel 69 j. KI Heiligland. 25 Maart. J. V. A. Berthole 11 m.z. Leliestraat. J. P. A. Melissen 15m. d. Jansstraat:26 Maart. J. Stokman 10 m. z Zomervaart. A. Fröklig 2 m. d. Teylerstraat R. Sneelooper 4 m z. Leidschevaart. 27 Maart. G. B. vau Maanen22 dg. d. L. Heerenvest. G. ABank 13 m. d. Heerensingel. W. Besseling 8 m. z. Krom. M. Wernik 5 m. d. Oranjeboomstraat. J. de Vries 2 m. z. Begijnhof. 28 Maart. P. Berendregl geb. Hoffer 51 j. Leliestraat. 29 Maart.Th.van Deursen 2m.z.Heerensingel. 31 Maart. A. J. Scot wed. J. Valken 71 j. Ged. Oudegracht. 'J oorwerpon, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondag3), van 'b middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paar nieuwe glacé-handsohoenen. Een pendule-sleutel. Eene tasch. Een spaarbankboekje ten name van Anna Dep- pe. Een kinder-overschoen. Een pa ternoster. Eene zweep. Een thee doek. Een stuk eener boor. Een fan tasie-armband. Een zakboekje. Een schuitje met spoeltje eener naaimachine. Een elastieken wielbandEene porte- monnaie met eenig geld. Een sleutel. Terug te bekomen bij P, ten Kate, Van Marnmstraat no. 25, een gonden oorbelletje met haarwerk. Idem bij den Heer Di recteur van het Postkantoor eenig geld, aldaar achtergelaten. Idem bij De Wildt, Groote Houtstraat, hoek Paarlaarsteeg, twee paraplnies. Idem hij W. 0. Voges, Harmenjansweg no. 57 een zilveren da mes-horloge met nikkelen ketting. Idem bij W. Fehres, Essenplein 24t, een duim stok. Idem bij den jongenheer Van Gu- lik, Zijlstraat, eene portemonnaie met eenig geld. In een der tramwaggons achtergelaten Een zakdoek. Eene paraplnie. VEEMARKT, 30 Maart 1892. AangevoerdPrijs: 107 N. Kalveren 5.f 10. 24 Schapen 10.16. 4 Paarden. KAASMARKT van 30 Maart 1892. Aang. en verk. 2 stapels, nitmakend 223 kazen, wegende 436 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 30. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 5 April 1892, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1. Toccate en FugaJ. S. Baeh. 2Largo.Handel 3Sonate Bitter. 4. CommunionGigout. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2