HaARLEMSCH KENNISGEVING. Eerste Blad. No. 27. 144. van WOENSDAG 6 April 1892. HER-IJK. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. tJlBPHOONNüMMER teleph;onische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders van HAAR LEM doen te weten dat de Her- IJk der Maten en OewichteD, waartoe de letter C (in den gewonen schrijfvormzal gebruikt worden, zal plaats hebben: Voor ten verkoop bestemde Maten en Ge wichten op: 5, 6 en 7 APRIL e. k. Voor Apothekers-, Gond- en Zilver- smidsgewioht en verdere gewichten, be stemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven op 8 en 9 April e. k. VOOR DEN HER-IJK IN HET AL GEMEEN Voor de bewoners van de afdeeling I op 11, 12, 13 en 14 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling II op 13, 16, 20 en 21 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling III op 26, 27, 28 en 29 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling IV op 30, April, 2, 3 en 4 Mei. e. k. Voor de bewoners van de afdeeling V op 5, 6 en 7 Mei e. k. Voor de bewoners van de afdeeling VI op 9 en 10 Mei e. k. Voor de bewoners der Gemeente in het algemeen op 11 Mei e. k., telkens van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 1 tot 4 are. Wordende alle Winkeliers en verdere belanghebbenden uitgenoodigd, zich met al hunne Maten en Gewichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt, op gemelden tijd en plaats te vervoegen en daardoor de nadeelige gevolgen te voor komen, welke by nalatigheid hieruit voor hen zonden kunnen geboren worden. Voorts: dat de Verificatie der Milli gram Ge wichten uitsluitend aan de IJk- kantoren kan plaats hebben dat de termijn voor den Her-IJk in dit jaar eindigt op 1 October a. s. en dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op tijd ten Her- Uk aan te biedenalsnog gelegenheid be staat die voorwerpen te doen her-ijken aan het Uk-kantoor te Alkmaar, op de navolgende dagen en nren 113, 14, 16, 18, 20 en 21 Mei, 8, 9,10, 11 en 13 Juni, 1, 2, 20, 21, 22 en 23 Juli, 8 en 9 Augustus e. k., telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 nor, en van 15 Augustus af eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van des voormiddags 9 tot 's namiddags 1 uur. Haarlem,, 31 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders vernoemd, E. A. IORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Buitenlandsche nieuw verschenen werken PASCAL, Les pensees de bl\ishj2.vo\s. ƒ11. PRESSENSÊ, Mme E, DE. Saline1.90. CLARETIE, JULES. L* Américaine 1.90. BÉRALDI, HENRI. RAFFET, Peintre National1.90. Liebhaber-KnnsteZeitschrift fiir hiius- liche kunst. Ier Jahrgang, Pro kwart. 1.95. HEPP, CARL. Gerald,der kriihenhöfer. 1.95. Id. id. Der Damon des Kaisers. 1.55. Alle bovenstaande werken voorhanden bij de Erven Loosjes boekhandelaars, Ged. Onde Gracht, 86, te Haarlem. „ONZE LEESTAFEL". f" Onlangs verschenen werken op aanvrage bg de boekhandelaars De Erven Loosjes ter inzage te bekomen noël, AUGUSTA. Van Geslacht tot GWflC^.UithetEngelschdoorTh.A. v. Z. 2 dln.;4,80. KENNAN, G Leven en lijden der Bal lingen in Siberie, met ongeveer 250 pleteD, 2 dln5.60. LABBERTÉ, L. D. Knotsoefeningen voor middelbare scholen en turnvereenigin- gen0.90. WINKEL, Dr. J. TE. Be beoefening der Germanistiek aan de Amtterdamsche Hoogeschool0.G0. KRONIEK De voorzitter begon in de laatste Raads zitting, gehonden Vrijdag j.l., aan den Raad voor te stellen den dank der vergadering te brengen aan den Heer Goedkoop voor zyne belangrijke ondersteuning voorde nieu we werken aan het Spaarne. Van verschil lende zijden was hem de opmerking gemaakt dat by zich in de vorige vergadering vergist had, door het noemen van den Heer Figee in plaats van den Heer Goedkoop, hij wilde die vergissing thans gaarne hersteilen. Wederom zijn er reclames tegen de kie zerslijsten ingekomen. De schnld hiervan ligt niet by de amtenaren, maar by de kie zers zelve. De wet vordert over deze re clames binnen 8 dagen te beslissen, der halve zal binnen kort weder Raadzitting moeten zyn. Een verzoek van den Heer van Ommeren om twee hoornen voor zijn perceel te mo gen vellen wordt toegestaan, ook de boomen voor de fabriek van den Heer Figee zul len moeten vallen. De oud-Germaansche boomenvergoding schijnt hier ter stede aan het afnemen te zyn. Het postkantoor zal nog eenigen tijd aan den Minister van Binnenl. Zaken in huur worden afgestaan. De Minister was met de nienwe woning aan de Groenmarkt nog niet gereed knnnen komen. Daar ter plaatse, was ook nog een ge meentelijke inrichting, die zeer nuttig is, maar door de omgeving volgaarne aan andere medeburgers werd gegund. We zul len dus na advies van B. en W. daarom trent debat mogen verwachten in een der volgende raadszittingen. De plannen van de nieuwe opleidings school zyn gereed. De vereenigiDg tegen de prostitutie stelt de houding der gemeente Harderwijk in zake de prostitutie aan Haarlem tot voor beeld, en biedt aan de raadsleden de ge wisselde stukken ter lezing aan. De voorzitter stelt voor te antwoorden, dat men der vereeniging dankzegt, maar moeielyk alhier dit voorbeeld kon volgen, daar onlangs na langdnrig onderzoek jnist in omgekeerden zin was besloten. De Mnsenm-commissie bood wederom aan de gemeente een geschenk aan, een stuk van Jan Berkheide, voorstellende een gezicht in de groote kerk alhier. De Raad aanvaardde dankbaar dit geschenk. De Doopsgezinde school, die wegens verbouwing tijdelijk om ruimte verlegen was, wendde zich daartoe tot het Gemeen tebestuur en mocht heden toezegging ver langen. Welke school daarvoor zon worden aangewezen was vooralsnog moeielyk te bepalen. De bewaarder van het Stadshuis was overleden B. en W. stelden voor aan zyn wednwe voorloopig op te dragen, de be trekking waar te nemen, voor zoover dit haar mogelijk was. De leden keurden dit goed, maar vroe gen of er nu wel genoegzame bewaking was. De Burgemeester stelde hen gernst> de wednwe woonde in het hnis met haar volwassen zoon. Overigens werden er plannen beraamd om deze aangelegenheid nog beter te regelen. Men behoeft zich dus niet ongerust te maken. Alsof de prostitutie-kwestie niet reeds ge noeg moeielykheden veroorzaakt had, moest de Raad heden besluiten over twee aanvra gen om ontslag van de Heeren Cnoop Koopmans en Macaré, uit de commissie voor de strafverordeningen die beiden meen den niet te knnnen medewerken aan het sa menstellen eener verordening, waarby hnn advies om de keuring af te schaffen ge heel was in den wind geslagen. Hierop volgde een hoffelijk pleidooi. De Heer 't Hooft, wilde niet aan een Aprilgrap denken, maar vond het eigenlijk onverantwoord om dergelijke reden ont slagen te nemen. Hy betreurde het be sluit der Heeren, die als het ware de bril waren, die op dezen 1 April aan de Commissie zon ontvallen. De Heer de Kanter en de Heer En schedé zoeken beiden met aandrang den Heer Macaré tot hlyven te bewegen. De burgemeester voert aan dat ook hy vaak tegen zyn zin moet uitvoering ge ven aan besluiten van den Raad, maar dat hy er zich altijd gaarne aan onder werpt. De Heer Macaré vraagt verlof zich nog eens te beraden. Hy wil geen besluit ne men zonder den Heer Cnoop Koopmans, die op 't oogenblik niet aanwezig was. De zaak werd hierop uitgesteld. Twee aanzoeken om alsnog op de kie zerslijsten gebracht te worden, worden goedgekeurd. Een verzoek van de Vereeniging Kunst zij ons Doel om subsidie van ƒ200 voor een schilderijen tentoonstelling wordt mede De bnrgemeester verklaart zich er voor. Haarlem was een kunststad, men moest dus andere steden volgen in het honden van tentoonstellingen. Men kan by brood alleen niet leven en ('t was niet het idee van minister Thorbeeke) de gemeente moest de knnst bevorderen. De Heer Willink wil de tentoonstelling des Zondags voor niets openstellen. De Heer Klein komt hiertegen in verzet; 't is waar, de mensch kan by brood alleen niet leven, maar, staat er geschreven, by elk woord dat uit den mond Gods uitgaat. Hy vreesde, dat ook dit weder aan de godsdienstoefe ningen afbreuk zonden doen. De Heer Beynes stelde hem gerust. Der gelyke tentoonstellingen worden altyd na kerktijd gehouden. De Heer de Kanter alleen was zuiver in de leer. De Gemeente heeft zich met dergelyke zaken niet te bemoeien. De knecht van de vischmarkt, die thans de Vleeschhal niet meer had schoon te honden, moest afstand doen van een ge deelte van zyn ealaris. Daarop volgden de debatten over de Staalwaterbron. Door den Raad werd geanticipeerd op de verdiensten van eene Maatschappij die nog niet bestaat, en men trachtte jn deze Raadszitting vast te stellen, hoe de over winst moest worden berekend. Reeds nu is het moeielyk genoeg de kronkelpaden der Italiaanse he boekhouding te volgen, 't Is te begrijpen dat men alle voorzorgen nam om den draad in handen te honden ook in de volgende eenw, waarin deze grootste aller kunsten zeker reusaohtige vorderingen zal maken, 't Is te hopen, dat dit aan onzen Raad in Art. 7 gelokt is. Men moest een finantieele specialiteit zijn, om alle klippen en gevaren op dit moeielijk terrein te ontzeilen. De berechting van geschillen door ar biters beviel den Heer Hngenholtz niet. Men bedroog zich als men meende, dat znlks de zaken bespoedigde. De Heer de Kanter was daarentegen voor arbiters. Langzamer dan bij de recht bank kon het al niet. 't Slot was dat de „goede mannen" naar billijkheid zullen beslissen. Nog blijft over de aanwijzing van de plaats, die in erfpacht zal worden afgestaan. Deze hoofdzaak zal in de volgende Ver gadering worden beslist en dan kan de exploitatie beginnen. De besprekingen over Art. 7 hadden zooveel tyd gevorderd, dat de overige pun ten van de Agenda werden uitgesteld. Wilhelmj Concert. Onze muziekliefhebbers hebben nietgewaardeerd het voorrecht, August Wilhelmj, den grootcn vio list, op wiens komst wij in een der vorige nom- van dit blad wezen, in hun midden te zien. Zij lieten voor het meerendecl Dinsdagavond den emi- nenten kunstenaar met zijn hoog- mooie kunst alleen staan, ten spijt van hen, die meenden, dat het muzikale Haarlem door het optreden van Wil helmj in geestdrift zon ontsteken. Het ligt niet op den weg eens verslaggevers, zich in de oorzaken van dit niet op-zich-zelf-staande feit te verdiepen Toch dringt zich de vraag aan hem op, of het met de hooggeroemde muzikaliteit in de Spaarnestad wel echt is. De heer Kcs kon met zjjn mooie orkest hier dezen winter nog geen enkele maal voldoende mcnschen trekken, zoodat zijne concerten werden gestaakt; Wilhelmj mocht Dinsdag avond slechts een klein knddeken om zicli vergaren Waarlijk, wie deze dingen ziet gebeuren, kan niet anders dan glimlachen bij het hoog op geven vall onzen grooten kunstzin. Dat de slechte opkomst geen invloed had op de beteekenis van de uitvoering, behoeft niet te worden gezegd. Wilhelmj is onder de eerste violisten van onzen tijd een der eersten en neemt als zoodanig een eigen plaats in Niet als anderen stelt hij er in de eerste plaats eene eer in, naar ernstige over tuiging in de voordrachten den componist te laten spreken; hij treedt in zekeren zin zelfstandig op, daarbij volgende zijn wil en zijn temperament. Men kan hem daardoor niet naar den gewonen maatstaf heoordeelen en zeer zeker is het eenvou dig belachelijk, hem om die eigen opvatting te vcroordeelen. Dat dit laatste nu en dan gebeurt, is bekend. Zoodra Wilhelmj optreedt,geraakt men onder den invloed van zijne buitengewoon sterke individualiteit welkespreektuitden karakteristieken kop, die op een anderen zeer oorsprolikelijken kunstenaar, Rubinstein, gelijkt. Als deze, laat hij zich niet weerhouden hier en daar naar eigen in zicht licht en schaduw aan tc brengen nu eens de lijnen aau te zetten tot dnidelijk-sprckende figuren, dan weder de scherpe kanten weg te doe zelen in overeenstemming met zijn zin voor (oon en kleur te versnellen of te vertragen naar de aandrift des gemoeds. Als hij eenige op elkander volgende accoorden aanstrijkt, klinkt het geniaal ruwhoven in de hoogste sfeeren van den viool- omvang laat hij zijne tonen uitdagend weerklin ken. Doch er is ook eene teederheid van behan deling, een zingen eu fluisteren, dat hij den for- schen man, in wiens handen de viool een stuk kinderspeelgoed geljjkt, schier onmogelijk scheen. Zoo werkt Wilhelmj op velerlei manieren op zijn hoorders; zoo roept hij effecten in het leven, die anders zijn dan die van anderen. Toch zijnzc niet valsch, ze zijn het middel om te komen tot een schitterend gekleurde uitvoering van de compo sities naar eigen opvatting. De machtige uitwerking van zulk een vertolking blijft niet achterwege, integendeel men ontvangt indrukken zoo grootsch en overweldigend, dat ons de kunst van anderen, vergeleken bfj dit spel, klein en onbeduidend toeschijnt. Wat het programma van Wilhelmj betreft, zoo wist men nauwelijks waarover zich meer te ver heugen, over de gelukkige keuze van nummers of over het groote meesterschap van den speler. Max Bruch's G mol concert behoort reeds door zijne betooverende melodiek tot het schoonste, wat een violist zich voor zijn instrument kan uitzoeken. Aangevat door dit krachtig handen paar, traden zoowel de adel en de breedheid, als de wondere zoetheid dezer compositie in hef heerlijkste licht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1