N ieuwsberichten. muzikale bewerking zeldzaam mooi tot zijn recht. De wisselwerking van de breed-op- gezette motieven met de meer zangerige onderdeelen is inderdaad pakkend, de door werking ongezocht, kortom, de geheele wijze van behandeling even schoon als oorspronkelijk. Over het werk ligt een waas van poëzie, van die mystieke be koring, die over ons komt bij het lezen van de sagen en legenden nit den ridder tijd. Löwe, de gevierden componist van Balladen en Legenden, heeft misschien den zelfden toon weten te treffen men herin- nere zich o. a. zijne hier meermalen ge zongen Douglas-ballade. De voordraoht van Hegars werk was in alle opzichten treffend mooide heeren zangers legden er veel eer mede inhet massale klankvolume in de forto's, ge kleurd door den gloed der bezieling, miste zijne werking niet; zelden hebben wg van een mannenkoor een gier en subtiler ge zang gehoord, dan hier bij de laatste strophe van het werk „Zum EpheuJlüs- tert kosendder wilden Rose-Duft" onze ooren bereikte. Aan den Heer Robert onze hulde voor de schoone opvatting van dit werk. De Bede van Heinze vormt met Hegars toon werk een groot contrast wat betreft het verband tusschen woord en toon. Het dagteekent nit den tijd toen bij de com ponisten de tekst onderworpen was aan de muzikale gedachte. De couplets-gewijze behandeling mag bovendien als verouderd beschouwd worden. Het laatste doorgecom- poneerde deel met den baryton solo Woensdag avond door den Heer S. ver dienstelijk gezongen klonk zeer mooi. De overige nommers: Die falsche Pepita en vooral Gevaerts Uitwijkelingen geno ten eene flinke vertolking en verrieden eene ernstige voorbereiding. Met voldoe ning mogen dan ook de Leden en de Di recteur op hun werk in het thans geslo ten oefeningsjaar terugzien. Met opzet zwijgen we over het eetste nommer van het programma; bij een volgend concert hopen wij den Psalm van Hol beter te hooren, de intonatie was nn verre van gelukkig. Het Dames-kwartet viel zeer in den smaakhet zong niet minder dan veertien kwartetten, waaronder zelfs een der Hon- gaarsohe dansen van Bramhs. Zeer zeker mag dit heeten eene muzikale bijzonder heid van het Zang en Vriendschap-con cert. B. Eerste Kamer. Vrijdag heeft de Kamer aangenomen de overeenkomst goedkeurende het slotprotokol der ant. slavernij-akte evenzoo het Borneo-traktaat en de over eenkomst met België betreffende de be- tonning der Westerschelde. Met 35 tegen 6 stemmen werd goedgekeurd de instelling der nieuwe ridderorde, nadat de heer van Weideren Rengers zijne stem daartegen had gemotiveerd. De militie-noodwet weri aangenomen, nadat de Min. van Oorlog verklaard had, dat aan eene definitieve legerwet met kracht werd gearbeid. Goed gekeurd werd ook het onteigenings-ont- werp voor een nieuw post- en telegraaf kantoor te Amsterdam, nadat de Min. van Binnenl. Zaken had verklaard, dat eene nieuwe onteigeningswet wordt voor bereid. Zaterdag heeft de Kamer goedgekeurd de overeenkomst met Oostenrijk-Honga- rije, tot bestrijding van den meisjens-handel. Bij het debat over het ontwerp tol schor sing van het uitvoersreoht op suiker op Java verklaarde de heer Fransen v. d. Putte, ofschoon in 't algemeen niet te genstander van uitvoersrecht, deze schor sing te zullen toestaan, in afwachting van 's Ministers plannen. Hij drong aan op herziening der verordening op land verhuur waardoor de suikerknltuur wordt gebaat. De heer Regont is tegen bevoordeeling van suikerfabriekanten op Java, waarvan een groot deel geen hulp behoeft. De heer de Bruyn zon vóór het ontwerp stemmen en sprak, in 't belang van den handel, de hoop nit, dat de uitvoersrechten zullen worden afgeschaft. Overigens hoopte hij dat dit ontwerp een prikkel zou zijn, om ook hier te lande hulp te geven. De heer van Gennep verdedigde het ontwerp als een tijdelijken maatregel, en bestreed de oppozitie als onredelijk en overdreven. De Min. van Kol. maakte het ontwerp los van elk verband, en van elke bescher ming. Het beoogt alleen maar, nog een jaar niet de extrawinst te treffen door uitvoerrecht. Met den heer Fransen v. d. Pntte achtte hij wenschelijk, dat voorko men werd verbreking van den band tus schen den inlander en den grond, alsmede wijziging van de regeling der registratie, zoodat deze verplichtend werde, maar goedkooper. Het ontwerp werd aangeno men met 29 tegen 8 stemmen. De Kamer is uiteengegaan. Als verdacht van diefstal met ge weldpleging te Zaamslag zijn Dinsdag middag op last van den Officier van Justitie te Middelburg in den Houtrak - polder drie arbeiders uit den omtrek van Zaamslag afkomstig gearresteerdhet zijn de gebr. Paling en D. Hageniers; zij waren juist des 's morgens aangekomen met het doel in den polder werk te zoeken de arrestatie door 4 rijks- en gemeente veldwaohters van Spaarndam en Haar- lemmerliede en in het bijzijn van den burgemeester dier gemeenten ging, evenals de overbrenging naar Haarlem zeer ge makkelijk. Na te Haarlem door den Officier van Justitie te zijn gehoord is het drietal Woensdag gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Tot secretaris penningmeestervanden Vereenigden Grooten en Kleinen polder on der Haarlemmerliede en Spaarnwoude is in plaats van Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, (benoemd tot burgemeester van Texel) gekozen de heer L. J. Vallentgoed te Houtrijk en Polanen. HAARLEM, 8 April 1892. Door de Haarlemsche Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen is een ge schriftje verspreid, dienende de kennis making met haar te bevorderen. De middelen waardoor zij haar doel, bestrijding en leniging der armoede, tracht te bereiken zijnBevordering van arbeid en hqisvlijt, raad en voorlichting aan be- hoeftigen, het verstrekken van inlichtingen omtrent hulpbehoevenden, het verkrijgen van samenwerking met burgerlijke, ker kelijke en partikuliere instellingen van wel dadigheid, het tegengaan van bedelarij, het verstrekken van geldelijke voorschotten en van losse giften aan dadelijk hulpbe hoevenden, ondersteuning van bejaarden, zieken enz., bij welke verrichtingen die Vereeniging te werk gaat met volkomen eerbiediging van de godsdienstige gevoe lens der ondersteunden. Omtrent de wijze van werken wordt medegedeeld, dat geen hulp wordt verstrekt, dan na grondig on derzoek, ingesteld door een der leden der Commissie van huisbezoek, welke Commis sie thans 111 leden telt, nit alle standen der ingezetenen. Het kantoor der Vereeni ging is gevestigd in den Doelen, waar een vertrek haar door het Gemeentebestuur tijdelijk is afgestaandit kantoor is da- Sedert 1 Nov. 1891 bezorgde zij werk of eene betrekking aan 50 personen en deelde zij nit65 wollen dekens, 44 bons voor bed- degoed, 645 hectoliters steenkolen, 46800 tnrven, 2042 kilo's rijst, 750 Liter erwten, 834 Liter boonen, 48 K.G. reuzel, 18197 KG. brood, 51 bons voorkleeding, ƒ4654.42 aan giften in geld. Dat voor dit alles veel geld noodig is, behoeft geen betoog. De inkomsten der Vereeniging beliepen tot heden pl.m. 7.500. De uitgaven pl.m. 10.000. Het getal ondersteunde gezinnen bedraagt 620. Daaronder zijn 276 weduwen zonder kost winners, en tal van zieken, gebrekkigen en ouden van dagen. Deze allen kunnen ook 's zomers geen hulp missen. Er is thans echter geen geld meer beschikbaar, waardoor meerde ren en voortdurenden steun zeer op prijs gesteld wordt. Men wordt lid tegen be taling van minstens 3.of donateur of donatrice tegen eene bijdrage naar eigen Den laten April is de Openbare Lees zaal naar de Nobelstraat verhuisd. Hoezeer het lokaal niet zoo ruim is als dat hetwelk in Weten en Werken ter be schikking was, maakt het toch een vrien delijken indruk, en noodigt door gezellig heid als 't ware tot lezen uit. Bladen en ook tijdschriften van allerlei richting liggen voor het publiek alle avon den van 7 tot 10 uur ter leziDg. Voor ƒ0.25 is men lid en kan men den geheelen dag toe gang verkrijgen tot de zaal. Eiken avond is een commissaris aanwe zig, die bereid is de noodige inlichtingen te geven. Het Bestuur hoopt, dat de bur gerij boeken dieover zijn, zal willen afstaan voor de bibliotheek, opdat de lectuur niet alleen beperkt blijve tot de pers van den dag, maar ook zich uitstrekke, tot wer ken van grooteren omvang. Van verscheidene zijden mocht men reeds in dit opzicht van de burgerij mede werking ondervinden. Wij zijn instaat gesteld over den met April geeindigden cursus van de School voor Bejaarden alhier eenige bij zonderheden mede te deelen. De school werd in den af'geloopen winter bezocht door 24 mannelijke, en 10 vrou welijke leerlingen. Van de eersten be hoorden 12 tot den R. K.-, 10 tot den Ned. Herv.- en 2 tot den Lutherschen godsdienst, terwijl van de vrouwelijke leerlingen 4 R. C., 5 Ned. Herv. en 1 Luthersch waren. De leeftijden liepen van 15 52 jaar. Tien mannen en acht vrou wen waren van buiten af in Haarlem ko men wonen, de overigen 14 mannen en 2 vrouwen alhier geboren. De opkomst tot de lessen was ook dit jaar zeer be vredigend de mannen wonnen het daar- bg van de vrouwen en meisjes, waarschgn- lijk doordat de eersten beter over de avonduren kunnen beschikken dan de laatsten, welke meestal tot den dienstba ren stand behooren. Het onderwgs droeg rgpe vruchten en was ongetgfeld velen ten zegen. Vgf mannelijke en drie vrouwelgke leerlingen, die niets kenden, leerden dra- gelgk lezende anderen maakten daarin groote vorderingen. Aan het sch rij fond er- wgs werd mede groote zorg besteed en de leerstof voor dit vak zooveel mogelgk ontleend aan de behoeften van het dage- Igksch leven kleine rekeningen, adressen, eenvoudig gestelde brieven en andere der- gelgke zaken werden met zorg samenge steld en in schrift gebracht. Opvallend was daarbg de lust, dit recht mooi en netjes te doen. De heer M. Sterk, hoofd van school D., aan wien de leiding van het onderwgs thans is opgedrageD, mag zeker met vol doening op zgn werk terugzienzgn streven om het onderwgs aan deze eigenaardige inrichting zoo practisch mogelgk te doen zgn en in overeenstemming te brengen met de dadelgke behoeften der leerlingen, zal op den bloei van de school voor Be jaarden van grooten invloed kunnen zgn. Zoolang de invoering van leerplicht tot de vrome wenschen blijft behooren, mag het onderwgs aan volwassenen niet ver waarloosd worden en is ieder in zgn kring verplicht heD, die in de jeugd de school niet of niet voldoende hebben bezocht, tot 1 het bgwonen van dit onderwgs op te wekken en aan te sporen. In de op 5 dezer gehouden algemeene vergadering van commanditaire vennooten in de Haarlemsche Bankvereeniging firma Teding van Berkhout en de Clercq, werd door beheerende vennooten verslag uitge bracht over de verrichtingen gedurende het boekjaar 1891. De verkregen winst veroorlooft evenals ten vorigen jare eene nitkeering van 10°/o de reserve is na bgschrgving tot ƒ76398.70 gestegen zoodat dit thans ongeveer 51% van het gestorte kapitaal bedraagt. Balans en Winst- en Verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. De voorstelling van het Nederland- sche Opera-gezelschap aanvankelgk be paald op heden (Vrijdagavond) is niet doorgegaan tengevolge van een gerezen verschil tusschen den heer de Groot en de Directie van den Nieuwen Schouwburg over de keuze van het op te voeren werk. De heer de Groot schijnt te meenen, dat hg te Haarlem wel kan volstaan met kleine opera's en sujetten van den twee den rang de Schouwburg Directie denkt daarover gelukkig anders. Bg de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleeren- de) zal op Zondag 10 April 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure, Openbare belijdenis e Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 April. F. Verbaan en E. Overheul. 6 April. J. van Daale en M.U. Rees. H. P. J. Busé cn A. J. Verbeek. N. Sprengers en A. Hartveldt. P. J. J. Klein en J M. van Maanenberg. 7 April. H. Huismans en W. Out. P. C. Waning en M. J. de Graaff. GETROUWD. 6 April. A. N. H. Brusekeren J. Schaar. J. Broekman en H. Hulshof. J. Mizerus en H. Visser. 7 April. G. F. C. H. Schmidt en J. Hazevoet. GEBOORTEN. 31 Maart. N. Dasberg geb. van Cceverden z. 1 April. J. J. Adelaar geb. Heesemans d. E. M. Antonisse geb. Antonisse z. 2 April. M. G.Welich geb. Diekhout z. J. van Brng- gen geb. Kors d. C. A. van Arkel geb. Eijk- man z. A. Zurendonk geb. Slokhof d. H. Boots geb. Amersbeek z A. Moot geb. Fin- son z. -3 April. J. Steffens geb. van der Mije 2 d. (1 levenlF. L van Viersen geb. Wee- ber z. F. Christiaans geb. de Boer z. T. van den Baak geb. Woud d. A. A. Toeset geb. de Braber z. S. Jonk geb Appelboom z. 4 April. J. Eckhard geb. van Polen d. A. van ljsseldijk geb. Nijland d. T. Buur gebr. Bukkum d. T. P. F. Sieg geb. Pompe z. 5 April. C. Steetskamp geb. van der Vliet d. K. Havik geb Immers d. 6 April. H. M. de Geus geb. Mieras d. H. van Niel geb. Meier z. J. M. Kruiver geb. van der Laar d. 7 April A. Hartog geb. van Gend z. OVERLEDEN. 30 Maart. F. L. Kist 75 j. Zijlstraat. 31 Maart. P. F. van Os 83 j. Kruisweg.— 1 April. H. A. Koppen 7 m.z.Ged.Oudegracht. H. van Opzeeland 23 m. z. Kerkhofstraat. P. J. Koelemeijer 35 j. Spaarnwouderstraat. 2 April. C. J. de \ieuwe 3 j. d. Z Polderstraat. 4 April. C. H. du Pon 82 j. Koudenhorn. C. Hermeling 49 j. Gr. Houtstraat. Z. M. van Strien geb. Verlinden 67 j Leidschevaart. A. F1, van Lennep 14 m. z. Florapark. A. J. Tbolen 11 m. z. Oranjeboomstraat. 5 April. T. I. van den Eijkhof 14 dg. d. Z. Polderstraat. M. C. van Gelder geb. Wenne- kers 71 j. Lombartsteeg. E. Visser 88 j. Jansstraa'. J. A. van Dalsen 80 j. Schoter singel. M. J. Timmermans 14m.d. Banne- steeg. 6 April. E. Ogreen geb. Pannekoek 77 j. Doelstraat. N. de Vries 15 m.z. Honde- steeg. M.C. Koelemij 10m z. Drappenierstr. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: 19 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw. 1 voor wa9chvrouw van gordijnen. 1 voor noodhulp. 9 voor schoonmaakster. 14 voor naaister. 1 voor costuumoaaister. 1 voor mangelwerk. 4 voor oppasser. 7 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 2 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 2 voor winkelbediende. 3 voor pakhuisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 1 voor kautoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande- aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra- teur, bureau Doelen. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 4 April. 3 j Witte tartoe f 7.25 7.60. Haver 3.50. 3.67.6 Gerst 5. Duivenboonen y> 6.70. Paardenboonen 6.50. VEEMARKT, 6 April 1892. AangevoerdErgs: 3 Koeien- 140. 180. 121 N. Kalveren 4.f 8. 32 Schapen 16.18.— PAARDENMARKT 8 April 1892. Aangevoerd 67 paarden f 45f 400 Meereodeel werkpaarden van Inlandsch en gekruist ras, de handel matig. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 12 April 1892, des namiddags van 12 uur door deu Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndanteVolckmar. 3. Sonate No 1Rheinberger. Pritludium. Andante. c. Finale. 4. Ave MariaLiszt. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2