denken, werden verscheidene goederen in beslag genomen, terwijl eenige getnigen zoomede P. in verhoor werden genomen terwij 1 de laatste ter beschikking der j ustitie werd gesteld. De gearresteerde heeft de brandstichting bekend. Alle lnsten hebben ook hunne lastendit ondervinden de Franschen, nu zij den koning van Dahomey, dien zij eene jaarlijksehe uitkeering van twintig doizend francs hadden toegezegd, ten kos te van zeker deel van zijne bevoegdheid eens willen tuchtigen, omdat bij wat al; te handelend is opgetreden. Natuurlijk blijft de man baas in zijn eigen land, maar voor genoemde som per jaar heeft hij zich dienstbaar gemaakt aan Frankrijk, en Frankrijk eischt nu zijn reoht. De knnst is nu maar om de kwestie zoo goedkoop mogelijk te doen zijn, daarom heeft de regeering drie millioen francs voor de tuchtiging aangevraagd, wat slechts vol doende is voor eenig machtsvertoon. Terwijl men hierover kibbelt, heeft de bisschop van Mandé zgne geloovigen ver boden bij de verkiezingen, die op handen i zijn, hnnne stem uit te brengen op niet kerkelijke gezinde personen, wat alweer niet door de regeering kan goedgekeurd woiden, en waarvan het gevolg dus weer zal zijn dat of de bisschop, of de regee ring het hoofd in den schoot legt. Tegenover deze moeielijkheden in Fran- rijk staan de werkstakingen in Enge land en Denemarken. De Engelsche sta- kers-kolenwerkers plunderden de woningen der niet-stakersde Deensche staking be gon met de grondwerkers aan de te bou wen vrijhaven, waardoor ook die van de bouwvakken werden medegesleept. Met den firman, dienende om den Dieuwen Khedive in zijne waardigheid als onderkoning van Egypte te bevestigen, is het nog niet geheel helder. De Sultan scheen voornemens te zijn grenzen te wijzigen, iets waartoe Engeland zijn steun niet zou verleenen. Het reohte van de zaak werd geheim gehouden, hoewel hij op het hoofdpunt van verschil heeft toe gegeven. De Egyptenaren zullen als de sultan nog lang laat wachten, ten laat ste gaan meenen, dat zij heel goed buiten hem kunnen, wat zij trouwens reeds lang getoond hebben. In België bestaat de kans tot hereeni- ging der verschillende liberale fractiën. Als zij tot stand komt, heeft men natuur lijk weer nieuwe scheuringen in eigen boezem te wachtendit is jammer ge noeg regel bij al wat liberaal is, ten minste wat zich zoo noemt. Het liberalis me schijnt, bij name in België, discipline uit te sluiten. Onze koninginnen worden, als gasten van den Duitsohen keizer, in het begin van Mei te Potsdam verwacht. Te Gloucester staan thans een heer en een dame terecht, die hun 12 jarige dochter een week lang in de hevigste koude in den kelder opsloten, het kind niets te eten gaven dan brood met mosterd, weshalve zij op school voedsel stal uit de trommeltje van de mede-leerlingen. Tegelijkertijd stonden te Northallerton terecht eene boer en een boerin, die hun 3-jarige dochtertje schandelijk mishan delden. De vrouw werd tot 6 maanden dwangarbeid veroordeeld, de man tot éen dag om zich in staat te stellen, het brood voor de kinderen te blijven verdienen. De meeste van deze ellendige zaken wor den aan het licht gebracht en vervolgd door de Society for the pretention of cruelty to children, die in geheel Groot Britanië zeer veel goed doet. Ter gelegenheid van de eerste steen legging voor de kazerne van de lijfgarde te Potsdam heeft de keizer eene rede gehouden. Hij bracht daarbij buide aan de welbenende gevoelens van gehoorzaam heid en trouw, die de lijfwacht steeds aan de souverein betoonden en herinnerde aan het bekende woord van Frederik de Groote: Men moet nooit een slag als verloren beschouwen, wanneer de garde nog niet in het vuur is gebracht. Te Wilna zal in deze maand het vreeselijk proces over de „engeltjes-ma kerij" beginnen. Veertig vrouwen zullen terecht staan, beschuldigd van medeplich tigheid, eenige verdacht van systematische kindermoorden. In April 1890 werden een paar kinderlijkjes in een riool gevon den, wat tot de ontdekking leidde van een menigte kinder-lijken. 't Bleek toen dat er een bepaalde onderneming was om kinderen, op wie de ouders niet waren gesteld, op te ruimen. Het onderzoek heeft bijna twee jaar geduurd en thans zullen 350 getnigen worden gehoord. Gedurende het jaar 1890 verbruik te Parijs, met een bevolking van 2,344.550 inwoners, per hoofd 146 KG. brood, 13 KG. viscb, 4.088 KG. oesters, 11,472 KG. gevogelte en wild, 75.621 KG. vleesch- en worstwaren, 8.501 KG. bo ter, 2,75 KG. kaas, 9.520 KG. (170 stuks) eieren, 7302 KG. zout, 203 liter wijn, 3.04 lit. appelwijn, 11.67 lit. bier. De eigenaar van het café te Parijs, waar de anarchist Ravachol is gearresteerd, is ersleeht aan toehij ontvangt vele dreig brieven en hij vreest, dat men hem naar het leven Btaat. Hij zal nu zijn huis ver laten, doch kan geen ander huis, zelfs geen kamer vinden om te wonen. Echter heeft hg verklaard zgns inziens volgens plicht en geweten te hebben gehandeld. Inmiddels worden de anarchisten overal in Frankrijk geweerd het land nitgedre- ven, en men is er elders niet mee inge nomen, die overal ongewenschte heeren te ontvangen, In 1885 had te Gratz de jury ze keren Holzbauer uit Birkfeld ter dood veroordeeld. De keizer veranderde dit in 20-jarige kerkerstraf. Nu, na 7 jaren, is zgne onschuld aan 't licht gekomen. Ge lukkig bestaat in Oostenrijk geldelyke schadevergoeding voor onschuldig veroor- deelen. Het is eohter de vraag, in welken toestand naar lichaam en geest de onge lukkige aan de vrijheid wordt terugge geven. De duiven-sooieteit te St. Jansteen heeft naar men mededeelt, met verschil lende andere vereenigingen van dien aard in Nederland en België, besloten voortaan de duiven „op te leiden" naar Duitsch- land en wel door België in de richting Brussel, Gembloux en verder in de rich ting van Trier en Ulrn. De reden dat men niet meer uit de Fransche laagvlakte speelt (eene betere gelegenheid dan de tegenwoor dige, nu de duiven de Vogezen en het Zwarte Woud over moeten komen) is ge legen in de hooge invoerrechten in Frank- rijk, waarvan men de reisduiven niet kan of wil vrystellen. Te Londen vinden de electrisohe bootjes meer en meer ingang. Op de Theems waren reeds 16 van zulke schroefbootjes, die van 20 tot 70 personen bevatten kun nen, en ook wel voor uitstapjes per dag aan families verhuurd worden. Men meldt uit Berken wonde: Zaterdag is hier in voorloopig arrest genomen L. Kaptegn, beschuldigd van kindermoord. Men verneemt, dat hg een kind, ruim twee jaren oud, dat zijne vrouw vóór haar huwelijk met hem reeds bezat, heeft geslagen, waardoor waarschijnlijk de dood is gevolgd. Hg moet reeds be kend hebben. Zondag, nadat de rechter-commissaris vergezeld van den officier van justitie en den griffier, benevens dr. Sprugt uit Gou da en dr. Beekenkamp van Gouderak, een nader onderzoek hadden ingesteld, is de dader gevankelgk naar Rotterdam over gebracht. In den Houtrakpolder zgn Zater dag avond weder twee Belgen gearres- steerd en gevankelgk naar Midlelburg overgebracht, als verdacht van medeplich tig te zgn aan den diefstal te Zaamslag De justitie alhier heeft den land bouwer L. uit Halfweg, die zich sedert den 5den Maart wegens vermoedelgke po ging tot brandstichting in arrest bevond, wegens gebrek aan bewgs op vrge voeten gesteld. HAARLEM, 12 April 1892. De afdeeling Haarlem van de Ne- derlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde zal, ter viering van haar 12y3 jarig bestaan, op 16, 17, 18 en 19 September eene tentoonstelling van be gonia's honden op Bosch en Hoven, het welbekende buiten van den beer J. D. Onderwater te Heemstede, voorzitter der afdeeling. Men heeft de tentoonstelling verdeeld in twee afdeelingen, eene voor bloemisten en eene voor liefhebbers. In beide afdeel ingen, worden gouden, zilveren, verguld zilveren en bronzen medalles uitgereikt. Commissiën, uit minstens 5 leden bestaande, zullen de inzendingen beoordeelen. In verband met de beschouwingen en opmerkingen van K. H. Stern over ons tooneel, neergelegd in zgn stuk „Van den Haarlemschen Schouwburg" (zie Haarl. Adv. Blad van 6 April), is het ons aan genaam te kunnen melden, dat door het gezelschap van den Rotterdamschen Ti- voli-Schouwburg, Vrgdag22 April,alhier het veelbesproken stuk: „Gondvischfe" van Nouhuijs zal gegeven worden. Gisteren avond hield de vereeniging „Onze tuin" hare eerste openbare verga dering. Misschien was de onbekendheid met deze vereeniging oorzaak, dat de op komst tot hare eerste vergadering niet talrgker was. „Onze tuin" is eene Chris telijke vereeniging, welke zich ten doel stelt, buiten den eoht geboren, verlaten en verwaarloosde kinderen op te nemen en te verzorgen. Zg staat in verbinding met het Kinderhuis te Zetten en telt o. a. Ds. H. Pierson te Zetten onder hare eereleden. De hoofdzetel is gevestigd te Haarlem, waar zij reeds twintig leden telt, die zich belasten met het innen van kleine contributien en drie en negentig donateurs; verder behooren tot de ver eeniging zeventien corresspondentschappen in verschillende deelen des lands. Het bestuur is samen gesteld uit de heeren H. Takema, voorzitter; W. Doreman, penningmeester en van de Wateren, Sec retaris. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten en uit gaven in het afgeloopen jaar ruim twee honderd gulden bedroegen, welk bedrag in hoofdzaak was besteed aan de opvoe ding van een jongen, die uit het Kinder huis te Zetten was overgenomen, omdat het verblgf voor hem daar minder wen- schelgk werd geacht. De vereeniging zal trachten hare inkomsten te versterken door o. a. bg de ingezetenen te collecteeren met bussen waarop de naam der vereeni ging „Onze tuin" is aangegeven. Na deze mededeelingen en een zeer uitvoerig ver slag van den secretaris, vermeldende den oorsprong en ontwikkeling der stichting, trad de heer Ds. Pierson van Zetten, de di recteur van „de gestichten tot redding" als spreker op. In eene boeiende rede schetste hg de namelooze ellende, die voort vloeit uit ontucht en zedeloosheid, hg bracht zijne hoorders te midden van de ongelukkige vrouwen en kinderen, die in het Magdalena-huis en het Kinderhuis te Zetten bgeen zgn en slechts redding kun nen verwachten van de liefde en de toe- wgding hunner medelgdende natuur ge- nooten. Met een krachtige opwekking, om de vereeniging „Onze tuin", waarvoor een onafzienbaar veld ter bearbeiding open ligt, te steunen, sloot de begaafde spre ker zgne indrukwekkende toespraak. Door Burgemeester en Wethouders is in overleg met de betrokken hoofden van scholen en onder goedkeuring van den districts-sehoolopziener, ingevolge art. 21 en 22 der wet tot regeling van het lager onderwgs, laatstelgk gewgzigd bg de wet van 8 December 1889, de volgende rege ling van de schooltijden en vacantiën voor de kostelooze scholen en de beide tusschen- schenscbolen vastgesteld. Schooltijden.- op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag van 9-12 en 2 4 uur. Op Woensdag en Zaterdag van 9-12. Bo vendien wordt aan elke school tweemaal per week van 4-5 uur godsdienstonderwgs gegeven aan de leerlingen, die tot de Ned. Herv. Kerk behooren, door vanwege dat Kerkgenootschap aangestelde godsdienston- derwgzers. Zg, die niet tot die Kerk be hooren of van dat onderwgs geen gebruik maken, kunnen de school verlaten. De leerlingen, behoorende tot de Roomsch- Katholieke of eenige andere Kerk, mogen op de dagen, dat zg onmiddellgk na den schooltgd van het godsdienstonderwgs gebruik moeten maken, zooveel vroeger de school verlaten, dat zg voldoende tgd heb ben om zich te begeven naar de plaats, waar dat onderwgs wordt verstrekt. Zg worden op die tgden niet met schoolblgven gestraft. Vacantiën 1° Op den verjaardag van H. M. Ko ningin Wilhelmina, tenzg hiervoor door B. en W.W. een anderen dag wordt aan gewezen. 2° Van Vrgdag vóór Paschen tot Dins dag na de Paaschweek. 3° den Hemelvaartsdag, den Zaterdag vóór Pinksteren en den tweeden Pinkster dag. 4° des zomers drie achtereenvolgende we ken, zóó geregeld, dat de school op den derden Dinsdag in Augustus weder beginne. 5° van den 24 December tot en met den 2 Januari. 6° het hoofd der school is bevoegd va cantia te geven wanneer de onderwgzers door den schoolopziener worden opgeroe pen tot het bgwonen eener vergadering in het belang van het onderwgs. Gedurende het eerste Kwartaal 1892 is in de Stuivers-Spaarbank van de af deeling Haarlem van den Volksbond inge- braoht in 1762 posten 3780.21»terug betaald in 132 posten 2462.44 s en zgn 119 nieuwe boekjes afgegeven. Door de politie alhier is Woensdag aangehouden en naar het huis van be waring overgebracht A. J. Miël, oud 35 jaren, koopman, wonende te Rotterdam, verdacht van diefstal van een grooten hond ten nadeele van Dr. K., waarvan hg in het bezit was en dien hg trachtte te ver- koopen aan den hondenkoopman B. in de Minnebroedersteeg. Donderdag morgen heeft P. van Zun- dert, oud 37 jaren, broodbakker, geboren en wonende te Rucphen, door middel van in sluiping 8 kisjes sigaren ontvreemd in den winkel van M. aan de Groote Markt. Hg werd door den winkelier op heeterdaad be trapt en aan de politie overgeleverd. Hg is naar het huis van bewaring overge bracht. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestaar der Vereeniging hebben ziek de volgende personen voor werk aangemeld: 20 voor werkvroaw. 4 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor noodhulp. 10 voor schoonmaakster. 14 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor mangelwerk. 4 voor oppasser. 7 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zink werker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 2 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 2 voor winkelbediende. 3 voor pakhuisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 1 voor kautoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordent beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en vaat 3-5 uur verkregen worden by den Admininistra- teur, bureau Doelen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een duimstok. Een zwarte doek. Een wollen baret. Een handschoen. Een notitieboekje. Een paar manchet ten. Een waterpas. Eene stalen ket ting. Drie boorden. Eene broche. Een gooden oorknopje. Een vrouwen- lijfje. Eene fantasie-broche. Een pa ternoster. Een manchetknoop. Een springtouw. Een mesje. Een zilveren dames-remontoir-horloge (in Augustus 1891 gevonden;. Twee breukbanden, Een pendnle-sleutel. Eenige sleutels. Terug te bekomen by den stalhouder Van der Vossen aan de zandvoortsche laan onder Heemstede, een hond wiens poot is overreden. Idem bij P. J. HazenP Bakkerstraat no 18, een slentel waaraan een kettinkje enz. Idem bij H. van Maas, Essenstraat no 14, eene portemon- naie met eenig geld enz. Idem bij C. Lubbers, Hagestraat no 16, een grooten witten bok. Idem bij den stalhouder Van Roode, Zijlweg, een stuk vloer kleed. Idem by H. van der Laaü, Groote Houtstraat no 146, een zilveren dames- remontoir-horloge waaraan eene vergulde ketting. In een der tramwaggons achtergelaten Een Protestantsch gezangboek. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 April 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer W.EZERMAN PROGRAMMA. 1. Prelndium en FugaJ.S.Bach. 2. Choral-AndanteJ. G. Bastiaana. 3. Sonate No. 4.Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto e. Allegro maestoso. a. AbendliedR. Schumann. b. Ave MariaSchubert. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2