HAARLEHSOH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No, 50. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 16 April 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? «p ZONDAG en MAANDAG 17 en 18 April 1892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post ,40. Pryw per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afxonderlgke nommers 3 centen per stnk, meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. EERSTE EN TWEEDE PAASCHDAG. Eerste Paaschdag. Collecte voor de Chr. School voor On- en Minvermogenden in alle benrlen der Ned. Herv. Gemeente, behalve in de Kinder- kerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Hoog. Ie tekst. Nam. 2 nre, Barbas. "•Avonds 6 ure, Veen. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, van Lennep. Nieuwe Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, van Lennep. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, Moeton. Jans-Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, Swaan. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Barbas. 's Avonds 6 nre, 37s'e Openbare Jaarver gadering der Haarlemsehe Jongelings- vereeniging „P r e d. 12 la", met medewerking van het Zangkoor. SprekersMoeton en Veen. Plaatsen vrij Bakenesser Kerk. Eerste Paaschdag. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Eglise Wallonne. Eerste Paaschdag. Dix heures, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, Mulder. Klein Heiligland). Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 ure, Schotel. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Bevestiging van nienwe lidmaten en bediening des H. Doops aan een bejaarde. Luthersche Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Poolman. Avondmaal. Avonds 61/2 me, Mees. Dankzegging. Tweede Paaschdag. IVoorn. 10 ure, Mees. iterk der Vereenigde Doopsgezinden Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, Hesta. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, Weiss. Ds. Tideman zal zijne lessen hervatten Maandag 2 Mei, des namiddags te 1 nre. 27 April de bijeenkomst van enkele nienwe leden. Bennebroek. Eerste Paaschdag Voorm. 10 nre, J. A. Gerthvan Wijk Jr., Collecte voor de stichting te Doetinchem. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk, Pred. te 's Gravenhage. Collecte voor de stichting te Heemstede. Beverwijk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Eerste Paaschdag Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Tweede Paaschdag. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Eerste Paaschdag Voorm. 10 nre, J. Sepp. Tweede Paaschdag. Geen dienst. Bloemendaal. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, G. J. van Arkel. Pred. te Noordwijkerhout. Heemstede. Eerste Paaschdag Voorm. 10 nre, JKuglman. Tioeede Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Hillegom. Eerste Paaschdag Voorm. 10 nre, M. Buchli Eest. Ticeede Paaschdag. Voorm. 10 nre, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Eerste Paaschdag Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2i/j nre, C. van Koetsveld CEz. Dankzegging. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 1 nre, Toespraak tot de kinderen der Zondagschool in de kerk. Bij de Godsdienstoefeningen op het Paasch- feest collecte voor noodlijdende kerken en personen. Sandpoort. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet Spaarndam. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 5 nre, H. Waardenburg. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, de Heer Kooijmans van Beverwijk. Zandvoort. Eerste Paaschdag Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, geen dienst. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. James Berry benl van Engeland „in ruste" gaat voort met zijn bloedige ervaringen mede te deelen, eerst door con ferenties, do door uitgave van een ge denkboek, waarin alle executies, onder zijn leiding verricht, worden beschreven. Het boek schijnt weinig belangrijk te zijn, maar cnriens is wel zijn verhaal, dat hij steeds groote moeite deed om die veroordeelden, welke hun onschuld vol hielden, te bewegen hem vertrouwelijk hun schuld te belgden. Slechts drie hebben in zijne lange loop baan aan zijn dringende verzoeken weer stand geboden, maar velen, wier schnld naar de meening van het publiek aan twijfel onderhevig is, hebben ter wille van zijn gewetenrust tegenover hembekend. Hoe zijn geweten zich nn echt9r te genover de schimmen van dat drietal houdt, vertelt James Berry niet. Waar schijnlijk is het aan dezen toe te schrij ven, dat hij een krachtig tegenstander van de doodstraf geworden is. Een Russische nkaze verbiedt aan vreemde immigranten, zelfs aan hen, die Rassische nationaliteit aannamen, zich in het vervolg in het gouvernement Volt- hynie te vestigen, behalve in de steden en verbiedt ook het bezit van vaste goe deren. Deze maatregel is niet van toepas sing op de immigranten, die tot de ortho-u doxe kerk behooren. Na de spoorwegstaven-onthullin gen volgen gewerenleverantie-onthnllingen, waartoe eene brochure van een heftig anti-semiet, den rector Ahlwardt, aan leiding geeft. Hij beweert daarin dat de wapenfabriek van Löwe en Co., te Berlijn, bij spoedige levering van 425,000 stake van het nieuwste geweer (model 88) aan de Dnitsche regeering zich aan ergerlijke onregelmatigheden heeft sohnldig gemaakt dat er bij de aflevering bedriegergen en omkoopingen hebben plaats gehad dat er bij de officieele stempeling der ge weren dergelijke vervalschingen zijn be gaan als bij de Boohumer spoorwegrails; dat een derde gedeelte der geleverde ge weren voor den oorlog niet bruikbaar zijn, enz. Ahlwardt noemt daarbij 27 personen, die bij de leveriDg betrokken waren en naar men meent als getnigen voor de rechtbank zijne beschuldigingen knnnen staven. Hij heeft tevens alle stnkken te dier zake aan de offiicier van justitie gegeven. Daar de firma Löwe Co. tot de meest gerenomeerde firma's in dat vak behoort, en daar de geheele zaak ook het militair bestnnr ten nanwste aangaat, zal natuurlijk eene scherpe ge rechtelijke vervolging niet achterwege blgven, zoodat Ahlwardt wel spoedig genoodzaakt zal worden, van zijne be schuldigingen rekenschap te geven. Door de Posener Zeitung worden na dere berichten medegedeeld omtrent den anarchistischen aanslag van vier roovers op den deken Von Poninski bij Inowra- zlazlaw. Daarnit blijkt, dat de eerste me- dedeelingen betreffende hnnne personen, kleeding en bij hen gevonden papieren jnist geweest zijn. De aanslag zelfeohter heeft zich als volgt toegedragen: Het was niet 's avonds, maar 's mor gens acht nnr, toen de deken, nit de kerk huiswaarts keerende, vier keurig gekleede heeren voor zgne denr vond, die hem eer biedig groetten. Een dezer ging op hem toe en vroeg hem de afgifte van een doop bewijs. De deken verzocht hem binnen te komen. Toen zij in de studeerkamer van den deken waren, grendelde de vreemde ling de denr van binnen, haalde een re volver voor den dag en eischte al zijn geld. De deken beloofde den roover een paar honderd mark, maar riep om hnlp toen daarmede geen genoegen werd geno men. Nn loste de roover een paar revol- schoten op den deken, en deze, hoewel gewond, liep naar het venster om daardoor in den tnin te ontkomen. Een derde schot echter trof hem in den schender, zoodat hij bewusteloos neerviel, op hetzelfde oogenblik, dat eem'ge in den tuin werken de vrouwen op het gerucht kwamen aan- loopen en den deken wilden helpen nit het venster te klimmen. De vier roovers namen de vlucht, maar werden spoedig achtervolgd door twee man nen te paard, die ieder een der rovers neer- echoten, toen deze gewapenderhand weer stand booden. Inmiddels waren een aantal bewoners van de dorpen toegesneld, die de twee overgebleven roovers omsingelden. Dezen, ziende dat geen ontkomen moge lijk was, richtten hnnne revolvers tegen zich zeiven en waren onmiddellijk dood. De Justitie heeft het spoor van dit viertal te Berlijn gevonden en eenige personen in hechtenis genomen, die met hen in betrekking hadden gestaan. Twee van de terstond neergeschoten boos wichten, Pilakowski en Znkowski, waren in de Berlijnsche voorstad Weiesensee woonachtig. De laastgenoemde, een ver armd Poolsch édelman, had eene zeer goede opvoedig genoten en leefde schamel, met vrouw bd drie kinderen, alsklavier- makersbediende sedert twaalf jaar in Weie sensee. Hg werd vroeger, te gelijk met Pilakowisi, wegens anarchistische aan slagen uit Parijs verbannen. Er wordt beweerd, dat Znkowski in zijn schild voer de zichzelven en zijnen medepliohtigen eene aanzienlgke geldsom te verschaffen om daarmede naar Amerika te vertrek ken. Thans kan worden gemeld, dat het vertrek van Hare Majesteiten de Koning innen naar Amsterdam bepaald is op Vrij dag 22 April op het gewone nnr. Het verblijf in de hoofdstad zal tot Donderdag 28 April duren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1