HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van ZATERDAG 23 April 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 24 April 1892. No. 32. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Nam. 2 ure, Swaan. 17e Zondag. 's Avonds 6 nre, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Woensdag 'b av. 7 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Veen. Eglise Wallonne. Dix henres, Bourlier, Pasteur a la Haye. Collecte pour la Sooiété Centrale de France. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Langhout. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, M. van Kleeff, Pred. te Alkmaar. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. E. Laurillard, Pred. te Amsterdam. Woensdag voorm. 10 ure, bijeenkomst met eenige nieuwe leden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Knottenbelt verwacht deze week weder alle jijne catechisanten. Ds. Basbas bericht met hartelijke dankzegging de ontvangst van 3.90 uit het busje van H., voor de Chr. School voor ün- en Minvermogenden. Ds. Veen maakt bekend dat degenen die van zijn catechetisch onderwijs wenschen gebruik te maken, zich daarvoor ten zijnen huize kunnen aanmelden, a s. Maaudag en Dinsdag van 12 uur. De collecte voor de Chr. School voor On- en Minvermogenden, gehouden op Zondag 17 April aan de deuren der kerken heeft opgebracht f 132.75. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Ji\ Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, JKuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Eest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld G.Ez. Nam. li/s Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre J. van den Bergh. Pred. te Zwolle. Spaarndam. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Avondmaal, 's Avonds 5 ure, geen dienst. 's namiddags 4 nar voor de kinderen der Zondagschool den Heer van Asselt. Zen deling. 's avonds 7 nur den Heer van Asselt. Mededeelingen over de Zending. In 't lokaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 nre, de Heer van Asselt. Ond Zendeling van Snmatra. KRONIEK In de Raadsvergadering van Woensdag j.l. deelde de Voorzitter mede, dat een ver zoek is ingekomen van de Heeren Mr. A. J. Enschedé en W.H. Muiier om een jachtstuk (Gobelin) uit Bnrgemeesters Kamer af te staan voor de sporttentoonstelling, afdee ling retrospectieve knnst. B. en W. wa ren hiertoe genegen en de Kaad keurde het goed onder waarborg van een assuran tie van f 1000. In het Museum was tentoongesteld een schilderij van Berkhout, dat door de Ver- eeniging van onde kunst aangekooht was voor het Mnsenm. De circulaire waarbij gedeputeerde Sta ten mededeelden wat omtrent den zöne- tijd door het Eisenbahn Verein besloten was, en dat de Minister besloten had Post en Telegraafdienst daarnaar in te richten, werd voor kennisgeving aangenomon. B. en W. gaven daarbij te kennen, dat ze in de circulaire geen aanleiding hadden gevonden eenige verandering te brengen in den bestaanden toestand. Hierop kwam weder de zaak der staal- waterbronnen aan de orde. De Raadscommissie had de voorwaar den zooals ze in de vorige zitting waren vastgesteld nog aan een nader onder zoek onderworpen, en stelde na enkele wijzingen voor. Het Frederikspark blijft het aangewe zen terrein en de overige voorwaarden ondergingen geen belangrijke verandering. Alleen wordt besloten, dat zonder goed keuring vaG den Gemeenteraad bij het aan gaan van leeningen geen bijzondere voor rechten aan aandeelhonders zullen worden toegekend. Op die wijze toch zou het aandeel van de winst, dat aan de gemeente wordt voorbehondeD, aanzienlijk knnDen worden verminderd. Met deze wijziging werd de concessie verleend. Het voorstel ontrent den tweeden kin derspeeltuin kwam niet in behandeling daar de Heer de Clercq afwezig was. Overeenkomstig de berichten van in stellingen van weldadigheid werd in de kiezerslijsten een kleine verandering ge bracht, en overeenkomstig het rapport der commissie werd beschikt op de re clamation tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting. De Commissie voor de pensioenen stelde voor den Heer Ziegeler een pensioen te verleenen van 987.87. De Raad keurde dit goed, de Heer Kru- seman merkte echter op, dat hierbij de ver keerde artt. der pensioenverordening wa ren aangehaald. De directeur der Stade Bank van Leening moest niet als ambte naar, maar als geemployeerde worden ge pensioneerd. De Heer Sabelis erkende, dat de Com missie zioh hierin vergist had, en dat art. 17 in plaats van art. 4 moet worden ge noemd in den aanhef van het Beslnit. Een aanvraag tot hnnr van bermgrond langs den Spaarndammerweg door den heer Stoel werd toegestaan, alsmede een der gelijke aanvraag van de Heeren Mooij tot hnnr van grond aan het Heerenhek. De verordening voor de ambtenaren ter plaatselijke secretarie en eene verhooging van ban traktement werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De overweg over den Spoorweg aan het einde van de Leidsche Straat, was door den Minister vanWaterstaat op verzoek van de gemeente Haarlem goedgekeurd. Daarvoor moest de gemeente eehter 7245 in eens en ƒ309.55 jaarlijks be talen. Men ging ongaarne hiertoe over, omdat vele leden waaronder de Heer Hngenholtz, meenden dat het overpad, dat door den vroe- geren eigenaar, den Heer van Lennep, in de onmiddellijke nabijheid van deD thans geprojecteerden weg was bedongen, de Spoorweg Maatschappij verplichtte den overweg gratis ter beschikking te stellen. De overige rechtsgeleerden in den Raad beweerden evenwel, dat een erfdienstbaar heid nooit mocht worden verzwaard, en das een overpad voor een persoon niet tot een pnblieken weg mocht worden ge maakt, terwijl anderen er op wezen, dat de commnnicatie met de achter de Leidsche Straat gelegen weilanden een breeden, goed gelegen overweg vorderde ten einde de ontwikkeling van dat kwartier te bevor deren. De meerderheid van den Raad volgde dit laatste advies. De gemeente Bloemen daal zal ƒ500 in eens en 25 per jaar bijdragen in de kosten. Snppletoire begrootingen en rekeningen van verschillende gemeentelijke instellin gen werden vervolgens goedgekeurd. Aan school D. werd de Heer D. Schnil tot onderwijzer benoemd. De Raad benoemde hierop de stembn- reanx voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten en keurde het verslag van den gasopzichter goed. De Heer Macaré beklaagde zich bij deze gelegenheid over de straatverlichting; de Voorzitter beloof de een nader onderzoek en hierop werd de openbare vergadering gesloten. Soirée Musicale. Mejnffronw Jeanne Landré heeft bij hare soirée van Dinsdag avond alweer moeten ondervinden, dat muziekuitvoerin gen buiten de gewone conoerten ten onzent niet gaan en men er meestal met sohade afkomt. Laat komen wie wil, een beroemd bnitenlandsch kunstenaar als Wilhelmj, knappe landgenooten als Joh. Werner en Henri Tibbe, eene uiterst verdienstelyke en energieke stadgenoote als Mej. Landré, wie men zoo gaarne de sympathie van het geheele publiek zon gnnnen men blijft eenvoudig weg, Geen enkele over weging is instaat beweging te brengen in de koele onverschilligheid, die hier valt op te merkeniedere aanbeveling, elke poging om belangstelling te wekken stait af op den eenmaal aangenomen re gel extra-nitvoeringen niet te bezoeken. Wie zon het pnbliek daar hard over dur ven vallen. Ieder is volkomen vrij, den omvang van zijn mnzikaal menu naar eigen goedvinden vast te stellen, alleen zij het eene vingerwijzing voor ,hen, die er belang by hebben. Dat het vergevorderde seizoen, het Paasohfeest, de sohoonmaak, de be slommeringen van de dameB voor de zo- mertoiletten en wat men hier verder nog by wil halen, invloed uitoefenen, kan voor een klein deel waar zyn, doch de ervaring van jaren heeft geleerd, dat ex tra-nitvoeringen, gegeven onder de gun stigste omstandigheden, evenmin menschen trekken en niets opleveren dan telenrstel- lihg- Tüej. Landré had haar anditorinm best in een nog kleinere zaal dan de bovenzaal van de sooiëteit „Vereeniging" kunnen ontvangen, zoo klein was het in aantal toch won zy het nog van Joh. Werner, die hetvoor eenige jaren in „de Kroon" niet verder dan tot tien menBchen kon bren gen, waaronder vier verslaggevers. Terugkomende, op de uitvoering zelve, dnrven wy niet beweren, dat de muziek liefhebbers door weg te biyven Dinsdag avond heel veel hebben verzuimd. In haar geheel leverde de soirée niet veel muzi kaal genot. Zelfs de verrichtingen van Mej. Landré, de zeer degelyke zangeres, maak ten, tengevolge van de klenrlooze wyze waarop zy werd geaccompagneerd, weinig indrnk. Mej. Landré zong heel mooide stem waarover zy beschikt, stelt haar daar toe in staat en bovendien heeft ze een sympathieke, goed doordachte voordracht, eene kenrige tekst-uitspraak, een rykdom van klank- en klenrschakeering. De piano begeleiding deed aan dat alles groot nadeel en werkte storend op de muzikale inten tie, waarmede de zangeres hare. liederen trachtte te vertolken. De heeren uit Amsterdam, die wel willend hunne medewerking verleenden, hebben het nog niet zóóver in de knnst gebraoht, dat ze zich veilig kunnen wagen aan de op het programma voorkomende seriense werken. Beethovens Trio in D dnr o.a. eischt meer, dan zy geven kannen; met noten alleen kan men daarin niet vol staan en vrachteloos bleven wy in de ver schillende deelen wachten naar leven en ziel en gedachten. Het heerlyke Largo, een van de deelen, waarin de componist zoo veel zegt, miste geheel zyn werking; de laatste satz over het geheel het best geslaagd deed aanvankelyk vermoeden, dat de heeren den draad gevonden hadden een oogenblik zagen we de lichtsprankels opglimmen, helaas een oogenblik slechts, om dan weer terng te vallen in een klenrloozen chaos van gelnid. Men meena

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1